שינוי משמעותי בסרט-לפי ה"גרדיאן"

נועה ob1k4

New member
שינוי משמעותי בסרט-לפי ה"גרדיאן"

באתר "גיבורים קטנים" פורסם העדכון הבא : "עדכונים בשאלה כיצד תטופל הגישה האנטי-דתית של "חומריו האפלים" במעבר לקולנוע: לפי הגרדיאן, הכנסיה המושחתת מהספרים של פיליפ פולמן תוחלף בסרטים בסתם רשות שלטונית מרושעת. זה שינוי אדיר, וקשה לדמיין איך ייראו הסרט השני והשלישי". כתובת האתר : .http://www.giborim.co.il/ בדקתי גם בכתבה, ואכן - הסרט כנראה "מעלים" את הכנסיה מהסיפור, והולך לכיוון שדיברתי עליו בסוף ההרצאה במיתופיה : התנגדות לכל משטר עריץ, או סמכות "חונקת". הקישור למאמר המקורי : http://books.guardian.co.uk/news/articles/0,,2190945,00.html?gusrc=rss&feed=10

בהקשר הזה מעניינת ההתעלמות

מזה שהמגיסטריום אצל פולמן קלוויניסטי לא פחות משהוא קתולי - אבל הוא בפירוש ממסד דתי. מה שכן לא זכור לי שפולמן התייחס לסיפור הנוצרי אלא אם מתייחסים לירידה של וויל וליירה לעולם המתים כגרסה לפתיחת הגהינום על-ידי ישו (שזו התייחסות חיובית בעיקרה, יש לציין). ה"נצרות" של המגיסטריום היא ממילא בעיקר סמלים ומוסדות וטקסים ותפילות ל"סמכות" וסגפנות - אבל בלי ישו. כך שעולה השאלה עד כמה זו באמת נצרות מאיזה סוג שהוא.

כנראה לפולמן יש אומץ שלמפיקי הסרט אין

וחבל. אני חושב שלא היתה הודעה אחת שכתבתי על הסרט שלא הכילה את המילה "חבל". אבל באמת, עצוב לי לראות ספר כל כך מיוחד הופך לסרט פנטזיה הוליוודי סטנדרטי שמתחשב בדעת הקהל ובמכירות במקום ללכת באומץ עם האמירה שלו. אם הם הולכים על הקו הזה, הפתרון הכי טוב לדעתי זה שיעשו סרט אחד על הספר הראשון ודי, ככה הם יוכלו לצאת מזה בכבוד.

JustRain

New member
בקיצור

הם מעוניינים להפוך את זה לסיפור הרפתקה גרידא. ברגע זה נמחקו לי כל הציפיות מהסרט. באופן כללי אני מעדיפה את המדיום הספרותי על הקולנועי, אך סרטים המעבירים ביקורת חברתית יכולים להגיע אצלי לרמה של ספר בחיבתי אליהם. חבל שאין להם אומץ ותעוזה לומר משהו שעשוי לא למצוא חן בעיני הכנסייה - דבר שרק ממחיש ומאשר את הטענה של פולמן כלפיה. היא השתלטה על העולם. חבל שיוצרים קולנועיים מפחדים להעז מעט. למדיום הקולנועי עצמה רבה וטיפול ראוי יכול להפוך סרט למטלטל עולמות ומשנה תפיסות עולם. הפחדנות של המפיקים מותירה את הכוח הזה רק בידי הספרות והופכת את חומריו לסרט סתמי שאינו שונה מכל אחד אחר. חבל. הוצאת הכנסייה מחומריו, תהא זהה להוצאת המיתוסים והמיתולוגיות מ"אלים אמריקאים" של גיימן (כמעט מסיימת אותו - נא לחסוך ממני ספויילרים). שורה תחתונה: אבטל את הדרישה שלי מחברותי שנלך לראות את הסרט ביחד. הן ותלעגנה לי על ההתלהבות שלי מחומריו. I will MAKE them read that!

בדיוק מה שאני מרגיש ../images/Emo45.gif

היה יכול להיות לסרט הזה פוטנציאל ממש גדול. הוא היה יכול להפוך לסרט חשוב ובעל אמירה חזקה ומטלטלת. במיוחד בתקופה בה הפונדמנטליזם הדתי מרים שוב את ראשו, הוא היה יכול להיות מעין תגובת נגד. קחו למשל את הסרט "הפסיון של ישו"- חומריו האפלים יכול היה להיות האנטיתזה שלו. אבל להוליווד יש צרכים משלה, והרבה יותר חשוב שם למכור מרצ'נדייז מאשר לעורר דיון אידיאולוגי רציני, וחס וחלילה שלא להרגיז את הארגונים הדתיים, כי שוב, זה יפגע במכירות. חבל שפולמן העדיף למכור את חומריו דווקא לאולפן הוליוודי ולא ליוצרים עצמאיים שהיו עושים סרט שהוא אולי פחות מרהיב ויזואלית ובלי ניקול קידמן, אבל הרבה יותר נועז, מעניין והולך עד הסוף עם המסרים של הספר.

Fairywitch

New member
../images/Emo45.gif../images/Emo45.gif../images/Emo45.gif

כבר אמרתי שאת נסגדת, לא? אין לי מילה להוסיף, כמה מאכזב

orar1

New member
=\

מצטרף להרגשה של החבל על הפוטנציאל של הסרט.. באמת מאכזב. אבל איפה פולמן? לא אמרו שהוא ממש משתתף בהכנה של הסרט? אז איך הוא נותן לספר שלו לאבד אחת מהרעינות היותר בולטים בו. בהחלט מאכזב... ועוד לחשוב שבהתחלה היו ציפיות גבוהות ממנו

נטעש

New member
ממש יופי... ../images/Emo10.gif

כבר ירדו לי הציפיות... אוף... כ"כ שמחתי לפני שנה וחצי כשכולנו שמענו שהולך להיות סרט לחומריו האפלים!

למעלה