שייך ל..... של...

• פותח הנושא orh28
  • פורסם בתאריך

orh28

Member
שייך ל..... של...

אשמח לתשובתכם הדחופה, האם יש הבדל בין שייך ל ו- של במשפט. לדוגמא: היומן שייך לעודד היומן של עודד אם קיים הבדל, מהו ? תודה..

or99

New member
ככל הידוע לי...

משפט כמו "היומן של עודד" משמש לפעמים בלשון הדיבור כמשפט בפני עצמו במשמעות של "היומן שייך לעודד", אבל רק בהקשרים מאוד מסוימים. למשל, בסיטואציה בו מישהו לוקח את היומן בלי רשות ומישהו אחר צועק "היומן של עודד!". אבל בד"כ "היומן של עודד" לא משמש כמשפט בפני עצמו לצורך תיאור היומן. ככה בלשון הדיבור. לא בדקתי בנוגע למה שמקובל כתקני.

orh28

Member
דוגמה אחרת...

האם תוכל להתייחס לדוגמה הזו ולומר לי, האם יש משמעות שונה בייחוס? המרזב שייך לדירה המרזב של הדירה האם יש הבדל במשמעות, אם המשפט נאמר עם המילה "של" או עם המילה "שייך" ? תודה רבה.

or99

New member
שוב.

ככל הידוע לי, בלשון הדיבור לא משתמשים במשפט כמו "המרזב של הדירה" כמשפט בודד בפני עצמו, אלא רק בהקשרים מאוד מסוימים כפי שציינתי למעלה. התייחסתי רק ללשון הדיבור ולא לתקני/לא תקני.

orh28

Member
משפט זה לקוח מספר חוקים מסוים:

...שערים, גדרות ודרכים מרוצפות השייכים לדירה, וכל החלקים הקבועים של הדירה... המשפט הזה לקוח מספר חוקים מסוים, שאינו כתוב בשפת הדיבור, וכן, איני שואלת אם זה תקני או לא תקני. שאלתי היא, האם המילים: "שייכים" ו"של" המשמשות באותו משפט, זהות במשמעותן. האם המילה שייך זהה במובנה למילה "של" או שיש הבדל ביניהן, במשמעות. הבהרה: אם הייתי מחליפה במשפט זה את המילה "של" במילה שייכים - "וכל החלקים הקבועים השייכים לדירה" - האם היה משתנה המובן? תודה על הסבלנות

or99

New member
לדעתי כן.

יש לציין שזה לא משפט אלא חלק ממשפט.

orh28

Member
נכון, זה חלק ממשפט

ובכל זאת... מה ההבדל לדעתך ?

צריך לשאול עו"ד

לך תדע, בניסוחים של חוזים וכו' יכולות להיות הפתעות או איזה עוקץ.
האם "שייך לדירה" כמוהו כ"של הדירה" או "של בעל הבית"?

חצי טון

New member
אז עכשיו גם אור לא בסדר לדעתך.

כמו שאני עונה מדעתי הלא-תקנית על שאלה תקנית. כך גם הוא עונה על שאלה משפטית מדעתו הלא-משפטית.

חצי טון

New member
אני יודע שהוא בסדר. לכן גם אני

שנינו עושים את אותה ה"טעות" לשיטתך

ממש לא ולא.

השאלה הוצגה בפורום השפה העברית וקיבלה מענה ברמת השפה. ברוב אכפתיותי המלצתי לשואלת להציגה בפורום משפטי או בפני עו"ד, לאחר שהשואלת הודיעתנו כי משפט זה לקוח מספר חוקים מסוים.

רפרפול

New member
מסתמן הבדל

במשפט שהבאת שייך= נלווה ואילו של= חלק מגוף הדירה. כנראה רק בלשון המשפט והחוק...

orh28

Member
שייך =נלווה

האם לדעתך, "נלווה" היא המשמעות הוודאית היחידה של המילה "שייך" במשפט הזה? כמובן, בלשון המשפט והחוק... או שמא יש מצב שיש פרשנויות נוספות? תודה.

חצי טון

New member
ראה

כשבאים לבדוק את החוק, לא בוחנים אותו לפי התקן של השפה (אם בכלל יש כזה) אלא לפי כוונת המחוקק. כשכוונת המחוקק לא ברורה, אז נותנים לבית המשפט להחליט. במקרה של חוקי הביטוח זה מאוד ברור - דברים "השייכים" הם דברים שמחוץ לדירה אבל חלק מבעלותה וחזקתה (מדרכות, ביובים, חנייה, תשתיות חשמל וכו'). לגבי דברים "של" הדירה בחוק - הם חלק ממנה. לכן לא משתמשים בלשון "שייכים" כי מובן מאליו שאם הם חלק ממנה אז הם גם שייכים לה.

חצי טון

New member
יש הבדל

אני חוזר על הדעה שלי שאור מחק קודם: אור, אני מודיע מראש שזאת דעתי בלבד אבל באותה הזדמנות מבקש משאר חברי הפורום שישפטו אם ההודעה בכלל מטעה לשיטתך. ובקשר לכוונה - אני עדיין חושב שקריאת מחשבות ובחינת כליות ולב הם מחוץ לתחום השיפוט שלך. ============================================= של = שלול אם משהו "של" מישהו, הוא נלקח, הוסר ממישהו כשנחש משיל את עורו הוא מסיר אותו ממנו. אם אני שואל משהו, אני לוקח אותו מהמשאיל. כשאני אומר "למשל", אני מתכוון לקחת דוגמה ממקום אחר. אם משהו שייך למישהו, הוא עדיין בחזקת מישהו. =============================================

למעלה