פעילות יתר בלוטת התריס

פעילות יתר בלוטת התריס

שלום ד"ר, אני פונה אלייך על סף ייאוש! אני לא יודעת מה לעשות. אני בת 29 סובלת מזה כ-6 שנים מפעילות יתר בבלוטה. עד כה לא הקפדתי על נטילת הכדורים (פרופיל, מרקפטיזול מה לא ניסיתי). גם כשלקחתי, מיד כשהפסקתי הבדיקות היו שוב לא טובות. עשו לי בדיקת נוגדנים וגילו שיש לי נוגדנים נגד הבלוטה (למיטב הבנתי, המשמעות היא מחלת גרייבס), וכן מיפוי וקליטה וגילו שיש לי קליטת יוד מוגברת (כצפוי). הבעייה היא שאני מעוניינת להיכנס להריון, נועצתי במס' רופאים וכולם ללא יוצא מן הכלל אמרו שאין טעם לשקול הריון לפני טיפול ביוד. האמנם? אני מאוד חוששת מטיפול כזה בשל העובדה שמדובר בתהליך שהנו אל-חזור מבחינת תוצאותיו ומפני שהוא לא ישיב אותי להיות בריאה אלא חולה בצורה אחרת. מעבר לכך , דווקא בהריון יכול להיות סיכון לעובר במצב של תת פעילות (למרות האלטרוקסין). אני אובדת עצות; אם לא אעשה אני מסתכנת בהפלות ובקושי להיכנס להריון (כך נאמר לי עקב שיבוש הורמונלי. במאמר מוסגר היום אני נוטלת גלולות מסוג מליאן ובקושי מקבלת מחזור- הוא נמשך רק שעות ספורות. האם יהיה לי בכלל ביוץ כשאפסיק ליטול גלולות?)אם אעשה את הטיפול אני מסתכנת בבעיות אחרות כמו בלט עין ועוד. האם יש אפשרות להיכנס להריון במצבי כיום במידה ואטול כהלכה את הכדורים ואצליח להתאזן? מה דעתך?

אל תעשי דרמטיזציה

שלום דולורס, סליחה על העיכוב בתשובה. ראשית, אין סיבה שאדם יסחוב פעילות יתר 6 שנים. לגבי כשלון הטיפול התרופתי את מי בדיוק את מאשימה? למעשה לא טופלת ואי לכך לא פלא שהמחלה עדיין פעילה. זה לא יחייב להקשות על כניסה להריון. אבל אם את כרגע לוקחת גלולות הייתי מציעה לך לנצל את התקופה הזו כדי לטפל בעצמך, הפעם אולי תשכילי להתמיד בטיפול), ואז להפסיק גלולה ולנסות להרות. אפשר להמשיך טיפול תרופתי גם בהריון, למרות שלעיתים קרובות בהריון עצמו יש הטבה כזו שניתן להפסיק. הרבה פעמים הפעילות מתחדשת אחרי הלידה ואז מחדשים טיפול. כך שזה ממש לא סוף העולם, אבל אולי באמת הגיע הזמן לעשות את הדברים נכון. בנושט בלט העין, הוא אינו מופיע כתוצאה מטיפול ביוד, אלא אם הוא קיים והוא יחסית קשה, טיפול ביוד עלול להחמיר אותו. כך שאם אין לך בלט עין, גם את תזדקקי לטיפול ביוד, אין זה אומר שיקרה משהו עם העין. ונכון שטיפול ביוד מביא לתת פעילות, אבל גם זה לא נורא.

למעלה