ערים בעלי תדמית מזוייפת ותדמית אמיתית

ערים בעלי תדמית מזוייפת ותדמית אמיתית

יש כאלה ערים בעולם שהתדמית שלהם המצטיירת בעינינו רחוקה לפעמים מהמציאות כפי שהם נראים באמת. יצא לי להיות בניו יורק כשהייתי מאוד קטן ולא זכרתי ממנה שום דבר. אחר כך שנים של צפייה בסדרות טלוויזיה וסרטי קולנוע גרמו לי לחשוב על ניו יורק וליתר דיוק על מנהטן כעל עיר זוהרת בעלת רומנטיקה ביום ועיר קשוחה ומלאת פשעים בלילות. עיר בעלת מראה מאוד ייחודי בשל גורדי השחקים שלה שהצטלמו היטב מקו המים של נהר ההדסון. אבל כשיצא לי לבקר בסוף בניו יורק התאכזבתי. ראיתי עיר אפורה (היה גם יום מעונן) שהבניינים שלה התנשאו לגובה ללא שום פרופורציה וגרמו לי להרגיש בעיקר לכוד בין הבניינים ברחובות הצרים של הוול סטריט כשהשמים בעלי הצבע האפור או החול מתכתי של ספטמבר אוקטובר שם למעלה. גם כשהכרתי את מנהטן יותר מקרוב בשיטוטים ברכבת התחתית ובין החנויות עדיין היתה שם אוירה קרירה ומנוכרת, לא כמו בארץ. ומה עם לוס אנג'לס? התדמית הזוהרת של הוליווד ואזורי היוקרה? בפועל ראיתי עיר מכוערת למדיי, בעלת בתים נמוכים בעלי עיצובים מזעזעים שגרמו לה להיראות כפרבר אחד גדול (הם בנויים כך בשל חשש מרעידות אדמה שיחריבו בניינים גבוהים וחוץ מזה כל אחד שם רוצה שטח ובריכה צמודה ולא מגדל יוקרה). הוליווד האמיתית היא מחוץ לעיר עצמה, כוכבים לא ממש היו מפוזרים ברחוב או בין האולפנים. בקיצור אכזבה. הרושם השונה בין ניו יורק הקלאסית עם הג'ז בערבים והיפ הופ בלילות או הוליווד הזוהרת ולוס אנג'לס האמיתית הם רק דוגמאות בודדות לערים בעולם שיש להם תדמית מאוד מסויימת המצטיירת מפרסומים או סרטים לבין המציאות. תחשבו למשל על פריז, עיר האורות ואיך מרגישים בה התיירים האמיתיים שאין להם כסף מיותר ונתקעים בחדרונים קטנים בלי מזגן בקומה גבוהה ובלי מעלית, מהלכים ברחוב וזוכים במבט מתנשא מצד הצרפתים. זה כבר הופך את פריז לפחות רומנטית. ומה בארץ? תודו שגם ירושלים זוכה לפעמים לתדמית גרועה בשל השכונות החרדיות שלה, מזרח העיר וכו' או בשל התדמית של "העיר הקדושה" לחלק מהנוצרים המבקרים בה. בפועל זאת עיר אפורה ודי שקטה (נראה לי שבכיכר רבין בת"א יש הרב יותר הפגנות). ספרו בשרשור מתי יצא לכם לבקר בעיר או מקום שחשבתם עליו דבר אחד ובסוף גיליתם דבר אחר שהפתיע או אכזב אותכם.

למעלה