ערב טוב לחבריא - חזרתי מירושלים

אפי 7

New member
ערב טוב לחבריא - חזרתי מירושלים

ניסיתי להתחיל לקרוא את כל ההודעות - ים שלא נגמר - אמשיך מחר - כי אני מתעלפת מעייפות. אז מה היה לי היום: קודם כל תודה על ברכתכם שיהיה לי כייף ואכן היה. הגענו מוקדם ליד-ושם - כבר היו שם ימבה של אנשים - מכל העולם - בכל השפות - מדהים - חשבתי שאין בכלל תיירות. אכן, המקום החדש מדהים ביופיו ועצבותו. טיילנו שעתיים - וזה רק על קצה המזלג - צריך לפחות חצי יום - ועדיין לא שמענו את הסיפורים האישיים של כתשעים איש - הייתי מוכנה לבזבז יום שלם לשמוע את סיפוריהם. סיפור קצר שהצלחתי לקלוט: לפני שעשו סלקציה סיפרה אחת, אמי שנראתה והייתה כבר מבוגרת, פחדתי שלא תעבור את הסלקציה, ניסיתי בכל כוח לאפר אותה שתיראה יפה וצעירה - ואכן היא עברה. שמעתי ברפרוף וחבל. אין מילים. משם - להר-הרצל לראות את קברו של רבין - וכן את קברם של גדולי האומה. שם אחד החברים ישב על ספסל וכשקם מוט של ברזל עשה לו חתך ברגל. אשתו חבשה לו בצורה כלשהי לעצור את הדם. אמרתי שאנחנו קרובים לשערי צדק וצריך להביא אותו לחדר מיון. אולם אמרו שבקיבוץ רמת רחל כנראה יש רופא והוא יטפל. הגענו לקיבוץ רמת רחל - לארוחת צהריים - הסתובבו לאחר מכן בשטח - וכל הכפרים הערביים פרושים לפנינו - כולל את השכונה החדשה שלנו הר-חומה, ולמעשה את הצד הירדני. רופא ואחות לא היו במקום. הוחלט לנסוע למשהו כמו מלר"ם טיפול מיידי - בהגיענו - אמרו שמתחילים רק בשעה 18:00. היינו שלושה אוטובוסים - שני אוטובוסים נסעו חזרה הבייתה - ואנחנו למגן דוד אדום ליד התחנה המרכזית בירושלים. החבר נכנס לרופא - ויצא לאחר שנתפרו לו 8 תפרים - תארו לכם - שלושת רבעי יום הסתובב עם רגל שנזקקה לתפרים. הגענו בשבע בערב מותשים לחלוטין. לכן סליחה אם איני מגיבה לכלום - כי אני הולכת לישון - וכמובן לרזות כמו שאנימו אמרה. לילה טוב אפי היינו אמו

אפי 7

New member
אגב, מזג האויר היה הכי נפלא שיכול

להיות לטיול בירושלים.

redredole

New member
ואכן כל מה שכתבה אפי נכון

גם אני הייתי היום ביד ושם, ולדעתי על מנת לקלוט, להפנים צריך אפילו כמה ימים וזה עדיין על קצה המזלג. אביא כאן ברשותכם כמה תמונות שצילמתי שם היום. המבנה החדש הוא בצורת משולש, חלקו הקדמי, שבו מתחילים את הסיור בולט מעל פני השטח.

redredole

New member
כאשר נכנסים פנימה

מיד בוטלת תצוגת תמונות שהאמנית מיכל רובנר הפכה לתצוגה בצורת סרטון.

אנימו

New member
רד-רד- הסרטון הזה מאוד יחודי. הוצג

בטלויזיה לרגל פתיחת המוזיאון והתרשמתי ממנו מאוד.

כמה נתונים על מבנה המוזיאון

שטחו של המוזיאון החדש הוא כ- 4,200 מטר מרובע, ורובו בנוי מתחת לפני הקרקע. המוזיאון הוא רב תחומי ובין- תחומי בעת ובעונה אחת. הוא מציג את סיפור השואה מנקודת מבט יהודית ייחודית על ידי חפצים מקוריים, מסמכים, עדויות, סרטים, יומנים, מכתבים ויצירות אמנות גם יחד, תוך שימת דגש על הסיפור האישי של הקרבן. השילוב של כל אמצעי הביטוי האישיים הללו מאפשר למבקר לספוג ולקלוט את שפע המידע באמצעות חוויה חושית רב מימדית. המבנה הלינארי דמוי החץ- 180 מטר אורכו - חודר להר כחץ שלוח מצדו האחד, ויוצא מצדו האחר. אור היום נכנס מלמעלה מן הקודקוד העליון של המנסרה, דרך פס זכוכית באורך 200 מטרים החותך את רכס ההר. גלריות המתארות את החיים היהודיים בתקופה חשוכה זו יוצאות כענפים מתוך המסדרון דמוי החץ. והיציאה הדרמתית מהמוזיאון, בקצה החץ, מתפרצת מתוך המורד הצפוני של ההר לנוף של ירושלים בת ימינו. שילוב הממד החווייתי בעיצוב המוזיאון נעשה באמצעים רבים ומגוונים: יצירת סביבות ייחודיות למוקדי הסיפור השונים; שימוש במרחב ליצירת חוויה מקיפה שעוטפת את המבקר וממחישה את הזמן, את המקום ואת האווירה; ושימוש באמצעי תאורה שונים כדי להדגיש נושאים ייחודיים של הסיפור. בסוף הסיפור ההיסטורי נמצא היכל השמות - מאגר של דפי העד של מיליוני קרבנות השואה, יד זיכרון למי שנכחדו. מהיכל השמות ממשיכים המבקרים אל האפילוג ולמרפסת שממנה נשקף נופה של ירושלים. בדרך היציאה מאתר יד-ושם - עם גמר הביקור, עובר המבקר בכעין גשר החוצה כביכול את המוזיאון. מהגשר, ישנה תצפית קצרה ועקרונית לתוך חלל המוזיאון; זאת כדי לגרום למבקר שסיים את ביקורו ביד-ושם, לזכור חוויותיו ואת מה שראו עיניו בעת ביקורו במוזיאון.

למעלה