על הספר "ילדת מפתח "

על הספר "ילדת מפתח "

את הספר, כתבה שלומית טריגר הגואל . הספר יצא לראשונה בשנת 1997 .{מהדורה רביעית 2000 } בהוצאת עם עובד . איורים מיכל בוננו .על העטיפה קדמית,מופיעה תמונה מתוך ההצגה . צ'וצ'י בת להורים גרושים . דרך סיפורה בגוף ראשון אנו עוקבים אחרי חייה . לאחר משבר הגירושין . הוחלט שצ'וצ'י תחזור מבית הספר לבית האב וחיה האשה החדשה תדאג לארוחת צהרים עבורה .אחרי זמן לא רב הבינה הילדה . שהבית החדש שאבא הקים אינו מתאים לה . היחס הנוקשה של חיה כלפיה במצבים שונים , תחרות על לב האב גרמו להחלטתה לחזור הביתה ."ציטוט "כול כך כאב לי . כול כך כעסתי . כול כך נעלבתי . למה אבא לא בא . איך הוא מקשיב לה ולא לי. את מי הוא אוהב יותר . ואולי הוא מפחד ממנה ." לחזור הביתה לבית ריק לאחר יום לימודים כאשר איש לא מחכה לך . לא פשוט . האם עבדה מהבוקר עד השעות המאוחרות של הלילה . .היה עליה לפרנס את שלושת בנותיה ולספק את צרכיהם הפיססים במידת האפשר . לשוחח על בעיות היום , לשאול על החויות הקטנות שהצטברו היה מעבר לכוחותיה . אמא היתה. אבל עסוקה טרודה בעבודה .ציטוט "את אמא שלי בקושי ראיתי . כול בוקר לפני שכולם התעוררו היא היתה קמה , מתרחצת לובשת בזריזות את שמלת העבודה ...ממהרת למטבח ..פותחת את שקית הנילון ..בודקת אם צרור המפתחות נמצא וחומקת מהבית כמעט בגניבה .." כך הוחלט כעבור חצי שנה שצ'וצ'י תקבל מפתח . ר ילדה גדולה ועצמאית צוצי כעת. ילדת מפתח . ציטוט "הרי לאף אחד בחצר לא היה תלוי על הצוואר מפתח . רק לי . ילדה גדולה . ילדה עצמאית . אפילו אליעזר לא הצליח לקלקל לי את השמחה , כשהסתכל עלי ברחמים וטען שאמא שלו אומרת , שילדי מפתח הם מסכנים . ידעתי שהוא מקנא . " בהלך הקריאה אנו עוקבים אחר צ'וצ'י ומכירים :ילדה חברותית , בעלת אנרגיות רבות ,אוהבת חברה , משתתפת במשחקי הבנים שלעיתים גם חורגים מגבולות המותר ,רגישה , בעלת הבחנה ובעיקר זורמת . חלונות נוספים נפתחים ואנו לומדים על תכונותיהם , אופים ואופן היחסים בין שלושת האחיות .מרגלית הבכורה, יעל הבת האמצעית וצ'וצ'י . ומטבע הדברים שהקשר בין יעל וצוצי הדוק יותר .אחת הסיבות לעזיבת הבית של מרגלית היה סיפור" נס הקפה" . חדירה לתחום שעליו שמרה מרגלית מכול משמר . "עד היום שמרתי על זה בסוד , אבל החלטתי לעבור , אני צריכה פרטיות " והתגובה לא איחרה לבוא . "פרטיות ?! קפצתי וחבטתי בשידה מה אנחנו מפריעות לך ? !לא אתן בסדר גמור . רק שאני בגילי צריכה חדר משלי . " למרבה הכאב עוזבת מרגלית ומחליטה להתגורר עם האב .וכך ממשיכה ומשתפת אותו הילדה בחויות נעימות ופחות נעימות במהלך שנות ילדותה . סיום הספר מעביר טעם של תקוה .אהבה שמתחזקת בין האם והבת. אהבה ששומעים ומרגישים ודרכה ממשיכה המשפחה בשביל החיים . . מומלץ לקריאה לילדי כתות ה- ו . התמודדות -משפחה בגירושין

תיקון -

פיזיים ולא פיססים האות ר' מופיעה בפני עצמה ומיותרת . במשפט שפותח ילדה עצמאית .

לחברי הפורום בואו נוסיף רשימת

ספרים העוסקים בנושא : משפחה במשבר .

למעלה