עד כמה חריג האירוע שמתקרב?

חייםאבג

New member
זה נכון שזה אירוע "של אחת למאה שנים"?

שמעתי ואני מחפש להצליב מידע...
&nbsp
תודה לעונים

יובל 42

New member
למה להצטנע? זה אירוע של פעם באלף שנים.

ליתר דיוק פעם ב-1,018 שנים אבל עיגלו את זה כדי שיתגלגל טוב על הלשון.

במילים אחרות? בולשיט!

guprnds

Active member
שמועות ילדותיות אינן מידע

מקווים למערכת יפה ומבורכת במשקעים.

Catastrophy

New member
מהיכן שמעת ??? מפקפק בהודעה שלך

תביא ציטוטים מהמקומות ששמעת?

refael22

Member
מה שחריג זה החירטוט מהסוג הזה שהעונה הופיע רק פעם שניה

יובל 42

New member
אם בכל זאת להתייחס קצת לגופו של עניין

מקומית אנחנו חווים השנה לא מעט אירועי קיצון שניתן לתאר אותם כ"אירוע של פעם במאה שנה".
1. בהר כנען נמדדה כמות יממתית שלא נמדדה ב-80 שנה שהתחנה קיימת (123 מ"מ אאל"ט או 132).
2. האירוע בשבת בתל אביב של 42 מ"מ ב-20 דקות, 60 מ"מ בשעה ו-82 מ"מ בשעתיים גם לא תועד לדעתי מעולם. (וביפו יש מדידות מ-1870....)
3. האירוע שלשום באזור רמות מנשה הביא לזרימות בנחלים בעוצמות שתקופת החזרה שלהן פעם ב-45-50 שנה עפ"י סיכום האירוע שיצא מרשות המים.
באופן כללי נדמה לי שכבר מוסכם על כולם שאחד הביטויים המשמעותיים של שינויי האקלים הוא ריבוי אירועי קיצון ואנחנו מרגישים את זה שנה אחרי שנה.
לגבי המערכת הקרובה אי אפשר לשלול שבאופן מקומי יהיו תחנות שימדדו ערכים שלא נמדדו בהן כבר עשרות שנים.
מהבחינה המרחבית כמובן שלא מדובר במשהו שלא ראינו. מערכות של 150-100 מ"מ זה דבר שקורה לפחות פעם אחת בחורף גרוע ו-4-2 פעמים בחורף טוב.
מה שצריך להיות מודע אליו שאין דין 150-100 מ"מ שיורדים אחרי חודש יבש כדין 150-100 מ"מ שיורדים על אדמה שכבר קיבלה 250-200 מ"מ בחודש האחרון והיא רוויה עד קצה גבול יכולתה.
הפוטנציאל להצפות, שטפונות, וזרימה שוברת שיאים בחלק מהנחלים הוא מאוד גבוה לדעתי. לא כי הכמות כ"כ חריגה אלא בגלל התזמון.
נקווה שיעבור עם מינימום נזקי רכוש ובלי נפגעים בנפש בכלל

refael22

Member
הארוע הכי קיצוני היה 80 ממ בחצי שעה באוניברסיטת חיפה ובנשר

לא זוכר לפני כמה שנים אבל אני דיווחתי לראשונה שמשהו חריג מאוד מתחולל בנשר ואחכ קיבלתי אימות מהספקן החיפאי שבדק את התחנה המטאורולוגית שהיתה אז באוניברסיטת חיפה.

רפאל זה היה באוקטובר 2008 אם אני

זוכר נכון ו אז ירדו 88 מ''מ בשעה והיה תמונה של מישהו עם מגב גורף מים באונבריסטה.יש כמבן את הארוע בדרום אשקלון בנובמבר 2015 עם 90 מ''מ בשעה כאשר בחצי שעה ירדו 67 מ''מ .

יובל 42

New member
1. גם זה אירוע חדש יחסית. 2. דיברתי על שיאים מקומיים

אף אחד לא טען שמה שקרה השנה הוא חסר תקדים באופן ארצי.
אבל באופן מקומי בשנים האחרונות נשברים המון שיאים.
בשנה שעברה זה היה בירושלים עם שיא יממתי של 126 מ"מ
במערכת של סוף פברואר. השנה זה התור של תחנות אחרות.
ואם ללכת לכיוון השני אז במאי שעבר בחצבה הגיעו ל-50 מעלות!
גם אם אתה מאמין ל"שיא" מ-1930 ומשהו בטירת צבי (שהרבה חולקים על אמינותו) אז מדובר באירוע של פעם ב-90 שנה.

אלון ל 2

New member
תיקון לגבי חצבה

במאי נשבר השיא המקומי ונמדדו 47.9.
ב 17 ביולי נשבר השיא פעם נוספת ונמדדו 48.5.
&nbsp
השיא היה בסדום ושם נמדד 49.9

"מוסכם על כולם". השירות המטאורולוגי לא מסכים עם הקביעה הזו.

בגדול המחקר לא הצליח להראות עלייה במספר אירועי הגשם הקיצוניים. בפרט, השירות המטארולוגי מתייחס לגוש דן מאז שנות 40, לא מ1870. אני לא בטוחה שב1870 היו מדידות חצי שעתיות או שעתיות.
&nbsp
ספציפית, קצב המשקעים הגבוה נמדד ברצועה מאוד צרה בחוף. לו התחנה הרשמית של השירות היתה נותרת בשדה דב ולא עוברת לבית האצ"ל, כנראה שהשיא שאתה מדבר עליו לא היה נשבר...

יובל 42

New member
כגוף מדעי הם זהירים

הם צריכים לפחות 50 שנה של נתונים מצטברים כדי לקבוע אם יש או אין עליה במקרי הקיצון.
השינויים האקלימיים איתנו רק ב-20-25 שנים האחרונות.
לנו אין 50 שנה ועם מה שאנחנו חווים קשה להתווכח.
(למרות שאת כנראה תמצאי על מה להתווכח בכל מצב......)

יובל, בהמשך להסבר שלך

האם ניתן להעריך אם אופי המערכת המתקרבת בת"א ייראה דומה לשבת? מבחינת הכמות, אך לא פחות מכך מבחינת עוצמת המשקעים לבפרק זמן קצר כפי שקרה בשבת?

יובל 42

New member
לצערנו אין אפשרות

סביר שתל אביב תראה הרבה גשם.
ייתכן שמבחינה מצטברת ירד בה אפילו יותר גשם מאשר ירד בשבת
אבל יש הבדל גדול בין 120 מ"מ שיורדים בשלושה ימים ל-80 מ"מ שיורדים בשעתיים.
אירוע קיצון כמו שהיה בשבת קשה לחזות ובטח שאי אפשר לצפות את מיקומו המדוייק.
מדובר באירוע על שטח מצומצם (אפילו בשבת האירוע התרכז בעיקר במרכז ודרום העיר ובצפון העיר ירדה רק חצי הכמות. גם 40 מ"מ בשעתיים זה הרבה אבל כבר פחות חריג ופחות מזיק.)
רק מבחינת הסתברות סטטיסטית (מה שנקרא "הברק אינו פוגע פעמיים באותה נקודה") הייתי מהמר שאפילו אם יהיה אירוע קיצוני כדוגמת שבת הוא לא יקרה במרכז/דרום תל אביב אלא באחד מהאזורים הסמוכים. רחובות/ראשון, פתח תקווה/קרית אונו או שמא הרצליה/רמה"ש/רעננה.
איך אומרים בטוטו? בהצלחה למנחשים.......

תודה יובל על התשובה המפורטת נעקוב אחר המכ"ם והחלון

נתנאל531

Well-known member
חזויה מערכת חורפית חזקה מהרגיל, לא יוצאת דופן

מה שכן, האדמה רוויה ולכן במקומות שבהם יהיה ריכוז משקעים גדול בזמן קצר, זרימות יכולות להיות עזות. אין צפי לשלגים כבדים מגובה 300מ', לא הפעם...
&nbsp
דרכי בטיחות אישית כמו להמנע מלחצות זרמי מים עזים ולהשמר במקומות מועדים להצפות כדאיים בכל מערכת משקעים. תיאורטית גם במערכת קלה יכולה להיות התפתחות מקומית עזה שתמטיר כמויות משקעים עצומות על אזור קטן, במערכת עזה יותר הסבירות להתרחשות אירוע כזה - גדולה יותר.

refael22

Member
אנשים צרכים להפעיל הגיון ושכל ישר

אני יכול לציין לגבי הסביבה הקרובה שלי. למשל, אם יורד גשם חזק ורציף בחיפה היתי מתחיל לדאוג אם הרכב שלי חונה לאורך ציר העצמאות- בר יהודה בחיפה וכמו כן לא הייתי מתעקש דווקא לעבור במעבר התת קרקעי ברחוב חלוצי התעשיה.

למעלה