סעיפים חשובים בחוזה

סעיפים חשובים בחוזה

בת הזוג ואני עומדים לעבור לדירה משותפת.

רציתי להעזר בכם ולשאול אילו סעיפים כדאי לנו להוסיף. בנוסף, לאילו סעיפים חשוב לשים לב במיוחד?

תודה מראש.

סעיפים בחוזה

לשים לב לסעיף של יציאה מוקדמת משני הצדדים - שתהיה לכם אפשרות לצאת מהחוזה באמצע במידה ויהיה צורך בכך, אבל שהצד השני ייתן לכם התראה מספקת במידה וירצה שאתם תצאו לפני תום החוזה (מקובל פרק זמן של חודשיים). אם הסעיף לא קיים אפשר לבקש להוסיף אותו.

שימו לב מה כתוב לגבי תכולת הדירה והמיטלטלין, מה שלא כתוב שם - בעלי הדירה מסירים אחריות, וזה כולל מזגנים. היו אנשים שגילו ככה שהמקרר למשל אינו של בעלי הדירה ואם הוא מתקלקל הם נותרים ללא מקרר.

האחריות שלכם לגבי מצב הדירה - לרוב מקובל סעיף בו השוכר מתחייב להחזיר את הדירה במצב שקיבל אותה, ופירוט אם קיבל אם הדירה מסויידת וכו'. כבר שמעתי על חוכמולוגיים שניסו להפיל על השוכר תיקונים שונים ושיפוצים שלא באופן הוגן, ככה שמומלץ גם להוסיף לחוזה ליקויים שקיימים בדירה ו/או לצלם אותם ליתר ביטחון.

עוד סעיף

סעיף בו מצויין פרק הזמן בו מחוייב בעל הדירה לתקן ליקוי כלשהו (שבאחריותו)

avvv

New member
אם המקרר או משהו לא כתוב בחוזה

אז זה גם אומר שאפשר לקחת אותו אתך בסיום החוזה לא?

כעיקרון כן

אבל רצוי לשאול את בעל הדירה ליתר ביטחון...

מה גם שברוב המקרים האלו (שהם לא כאלו נפוצים), לא מדובר במשהו ששווה לקחת ועוד לשלם עליו הובלה.

tenen

New member
ממש ממש לא

אתה מתחייב כמעט תמיד להחזיר את הדירה כמו שקיבלת, ולכן אתה לא רשאי להוציא ממנה מקרר שבעל הבית השאיר גם אם הוא לא רשם אותו בחוזה.

זה נראה לך סביר שאם בעל הבית לא רשם כלום אז אתה תפרק לו את המזגן המקרר והמיטה שעולים ביחד הרבה כסף?

הנוהל הרגיל זה שאתה מחזיר כמו שקיבלת

במחשבה הגיונית

אם הדייר הקודם השאיר בדירה חפצים שלו, למשל מקרר - ולכן זה לא רשום בחוזה (נתקלתי כבר בבעלי דירות שלא היו מודעים לכך בכלל), אין שום מניעה שהדייר הבא ייקח איתו את אותם חפצים, כמו שהוא יכול להיפטר מהם. כמובן שרצוי לוודא עם בעל הדירה שאכן זה המצב, אבל זה מצב הגיוני בהחלט.

באופן כללי, אם יש בעל דירה שלא רשם בחוזה שהדירה מגיעה עם מזגן ומקרר ומיטה - מדובר כאן בהתרשלות מאוד לא מובנת. יש סיבה לקיום החוזה ולפירוט מה המשכיר מעניק לשוכר במסגרת זו.

tenen

New member
אין שום חובה חוקית אבל לפרט את תכולת הדירה

בהנחה וכולם אנשים סבירים אנשים מבינים שלהחזיר את הדירה כמו שקיבלת אותה אומר שהם לא יכולים לקחת איתם את הספות בסלון, המקרר מהמטבח והמזגן מהסלון.

כמות הציוד שיש לי בדירה הנוכחית ולא מוזכר בחוזה היא לא זניחה בכלל, לדעתי אלפי שקלים במיוחד עקב הנדנה הרצינית שבעל הבית שם כאן בחצר כנראה עוד מהימים שהוא עצמו גר שם.

אין חובה חוקית?! זה באמת שיא חדש

אדם משכיר את הדירה שלו לאדם אחר, אז אין לו חובה חוקית לפרט מה תכולת הדירה... אבל אסור לדייר לעשות שום דבר עם הציוד בדירה לדבריך... תשמע, לא חשבתי שאתה עוד מסוגל להפתיע אותי!

ותגובה נוספת שמיועדת לאדם הסביר:

בעולם שאני חיה בו, דברים הולכים אחרת. דירות שמושכרות לעיתים כוללות מצב שהדיירים לא מפנים את כל הציוד שלהם, אם זה כי רוצים לחסוך לעצמם את הזריקה לזבל, אם זה כי לא צריכים ציוד במצב טוב ומעדיפים להשאיר לבא אחריהם ואם כי... יש דברים ש"הגיעו" עם הדירה, אבל גם הם הושארו ע"י דיירים קודמים. ככה למשל בדירה הראשונה שלי גילינו ריהוט רב שלא הוזכר בחוזה, שכששאלנו את בעל הדירה עליו הוא אמר שזה כנראה הושאר ע"י הדיירים הקודמים. התחלקנו בציוד הזה וזרקנו את מה שלא רצינו.

כשדוד שלי מכר דירה שהשכיר במשך שנים, הוא פנה לדיירים וביקש שיפנו את כל הציוד שלהם. התברר שחלק מהריהוט, המקרר וחפצים רבים נוספים לא היו של הדיירים. היה מדובר בדברים שווים מאוד - ואת מה שהדיירים ואנחנו לא רצינו תרמנו, אם כי היה אפשר בהחלט גם למכור.

לגבי "להחזיר את הדירה כמו שקיבלנו אותה", אני קיבלתי בעבר דירה שכללה המון זבל, ציוד שהדיירים לא רצו ולכלוך, ואני לא היחידה. עדיין, את הדירה החזרתי נקייה ובלי זבל בסגנון זה. המשפט הזה הוא דיי נתון לפרשנות, ובשביל זה יש חוזה בו מוזכרים המיטלטלין כפי שמקובל.

אם זה לא רשום בחוזה= זה לא קיים

אתה יכול לקחת הכל ולזרוק לזבל או למכור ביד 2, גם אם זה נורא יעצבן את בעל הדירה- איך הוא בדיוק יוכיח שהוא נתן לך דירה עם מקרר אם אין מקרר בחוזה?
כמובן שהאדם הסביר לא יקח את המקרר או יפרק את המזגן אם הם לא שלו, אבל בעיני בעל דירה שלא מפרט מה שייך לו בדירה הוא טיפש ולא זהיר.

dorbiton1988

New member
לוודא..

לוודא שיש סעיף שאומר שבעל הדירה מתקן תקלות שלא נגרמו ביוזמת הדיירים.. כמו למשל נזילה בדוד!!

למעלה