סיפור קצר- חלק 1

enterlight

New member
סיפור קצר- חלק 1

זהו סיפור קצר שמתוכנן להיות כשלולשה חלקים. חשבתי שזה היה יותר יעיל בפורום כזה להעלות סיפור קצר מאשר ספר ארוך. להבות ללא קץ רילוק הביט סביב, מתאמץ לחשוב האם הוא מזהה את הסלע הגדול שמולו. הוא הציץ מדי פעם לעבר דייל שהניד ראשו בזלזול. "זוהי הדרך הנכונה, אני חושב" "רק רגע, אתה לא בטוח? אני חייב לומר שזו לא שעתך היפה ביותר. אם כי, למה כבר ציפיתי מ-רילוק מלך הניווטים" אמר דייל בציניות. "בסדר, בסדר, אז אנחנו לא בדיוק במסלול המתוכנן. רק אל תעלה באש עדיין, אני אמצא פתרון" רילוק העיף מבטו מצד אל צד, הוא מצמץ עיניו כמחפש את הדרך הנכונה (לפחות כך קיווה שזה נראה) למרות שבין זו למקום אמצאם עובר שביל ארוך בשם "אין לא מושג איכן הם". "טוב, אנו רשמית אבודים" הכריז דייל, מניף ידיו ביאוש תיאטרלי משעשע. "אנו לא אבודים, אנחנו פשוט... לא במקום שתכננו מראש" "כן, זה לגמרי אחרת מאבודים" ענה לו דייל, מגלגל את עיניו. ללכת לאיבוד אומנם נשמע מוגזם ואף מצחיק, כשמדובר בארץ קטנה כל כך. ואכן כך זה היה. הרי במוקדם או במאוחר יפגשו בחומת האש המקיפה את ארצם. אבל טיולים חסרי שחר שכאלה היו נהוגים אצל רוב האנשים שהגיעו אל מעבר לגיל המופלג של עשרים. השניים חזרו על עקבותיהם, מאוכזבים שלא הצליחו למצוא את האגם הכחול, במיוחד אחרי שרילוק הלהיב את דייל על מראה הצלול של המים, ללא ספק מראה נדיר בצד זה של העולם, לפחות כך תארו את זה. רילוק הוביל אותם חזרה. נוף סלעי, שטוף בצבעי חום ואפור שבהקו משמש היום, ליווה אותם בדרכם. הם מצאו עצם מול שביל אפר, אחד מני רבים שנוצרו מפיתול הרמות שמסביב והסלעים הגדולים. "אתה יודע משהו, הדרך לאגם הצתלבה בשלב מסוים בשביל כמו זה. אולי אם נעקוב אחריו נמצא את הדרך אותה חיפשנו" "תוביל את הדרך" אמר דייל, מסב ידו לכיוון השביל. בשלב זה החליט שאין לו כבר מה להפסיד, חוץ מארוחת ערב. רילוק הוביל אותם בדרך המתפתלת, כמו זוג מטיילים מנוסים, או ילדים משועממים, תלוי איך מסתכלים על כך. "כל הכבוד גאון, הגענו לחומת האש" דייל הניף ידו קדימה, מפנה את תשומת ליבו של רילוק לאש הבוהרת. לרוב היה קשה להבחין באש באור היום, במיוחד מפני שהאש הייתה צלולה כקרני השמש הבורקות. "לכל הרוחות עם האש הזאת, אתה יכול להסביר לי למה לא יוצא ממנה עשן? למה?" רילוק קלל מבין שניו, בועט באפר שבקרקע בעצבנות. "אני חושב שיוצא מספיק עשן מהאוזניים שלך כרגע" הקניט אותו דייל והוסיף באכזבה "בוא נחזור לעיר, אני גווע ברעב" "כן אתה צודק, אני גם חש רעב..." רילוק הרים מבטו אל עבר חומת האש ונדם, כמו שנהג כששאלו אותו שאלה מסובכת. "הבט לשם דייל!" "לאן? לאש? מה יש גילית, עוד אש" "לא אני רציני, בוא רגע" רילוק חש לכיוון האש. דייל הביט בו מנסה להבין אם הוא מחשק איתו או באמת ראה משהו. כשדייל הגיע למקום, מבטו העייף הוחלף למבט מופתע לא פחות מרוליק עצמו, שעמד שם בעיניים פעורות, נועץ מבט בוחן בחלק מחומת האש, שנראה, כך הסיקו, כחור בחומה. חלק מהחומה פשוט לא בער. נדמה שהאש החליטה לדלג על פתח אויר קטן. "אתה מצליח להבחין במשהו בפנים" שאל דייל, מבטו כרילוק מופנה למרכז הפתח שנוצר בחומה. "החומה עמוקה הרבה יותר משחשבתי. אבל, אני חושב שהפתח מתמשך עד הקצה השני... אני חושב" "טוב, אני נכנס פנימה" הכריז דייל, שקיווה כמעשיו יסווגו כאמיצים מאשר פזיזים, כמו שהם באמת. "חכה, מה השתגעת?! אתה לא זוכר מה קרה לאדרי כשניסה לחצות את האש. סיפרו לי שהאש סגרה עליו כל-כך מהר, שהאפר שנותר ממנו התעופף אל מחוץ לאש, שניות מרגע שנכנס" "נכון, אבל, יש כאן פתח. הוא ניסה לחצות דרך האש, אבל תרגיש, האש לא בוערת כאן" ידו של דייל משחקת בתוך המעבר הריק שבאש. "אולי זה איזשהו פתח אל העולם שבחוץ..." "... מה? גם אתה מאמין בשטויות האלה. אין עולם מעבר לאש. אתה יודע מה יש מעבר לאש? עוד אש!" דבריו של רילוק מצאו אוזניים אדישות, דייל כבר היה בעולמו שלו, מחפש את הדרך הטובה ביותר להיכנס. הוא התכופף לגובה הפתח והחל לפסוע בזהירות אל בין הלהבות. מיד הרגיש במחנק, לא מחוסר אויר, אלא מההרגשה שלהבות האש הולכות וסוגרות עליו. טיפות זיעה נטפו ממצחו, גופו רעד מהחשש שיסגר באש. הוא לקח נשימה מטהרת, ובאותה העת גרד עם ראשו, בלהבות שסגרו מעל. הרגשת הצריבה דחפה אותו אל מחוץ ללהבות. בצווחת כאב קלה. אאאי! "וואו, זה שורף" הוא נפל על הארץ, לרגלי רילוק והביט בפתח בכאב מהול בסקרנות. דייל נעמד ופיזר את האבק מגופו. הוא פנה לרילוק באכזבה "וואו, אני לא יודע איך אדרי עשה צעד אחד בתוך האש, זה מטורף" "כן, גם הוא היה מטורף" גחך רילוק, ונסה להכניס קצת הגיון לראשו של חברו. "מה אנחנו הולכים לעשות עם המידע הזה? חייבים לספר לכולם בבית על הפתח" "לשם שינוי אתה צודק. אולי למשהו יהיה רעיון איך לחצות את האש, בלי למות" הוסיף רילוק, והסתובב חזרה על עקבותיהם, גורר את דייל אחריו.

enterlight

New member
חלק -2

ישיבה גדולה ורועמת נפתחה. קובץ המוזמנים התכנס "בהיכל הראשי" בין כתלי המבנה המרכזי שבעיר – ההר הלבן. שמועות על סוף העולם המוכר, ועל התחלה של עולם חדש רחשו סביב העיר. מבני האבן שנחצבו בסלעים ובהרים, יצרו הד שזנק ממבנה למבנה. מילים כמו מה? למה? ואיך? הדהדו בקצב. בתוך ההיכל, הוזמנו דייל, רילוק, אנשים שנודעו בעזרתם לתוחלת החיים בעיר וראשי העיר, שהסתכמו בזקנים והמכובדים ביותר. ויכוח רועש נשמע בין הגברים שהיו לדור חמישי בארץ לבין הזקנים ביותר. זקני העיר דבקו בידיעה שהעולם נחרב במפץ גדול, ובדרך נס בועת אויר גדולה השאירה בחיים את יושבי ארצם. מבחינתם אין ולא יהיה סיכוי למצוא דבר, מלבד חורבן, בצידה האחר של החומה. הצעירים יותר, שלא הסכימו עם הגורל האכזר, רצו לצאת עם משלחת גדולה ולנסות לחצות את החומה ויהי-מה. "כל אדם ואדם חשוב בארצנו, אין אנו יכולים לאבד עוד אנשים למלתעותיה של האש או לכל צרה אחרת. אם לא נשמור על כל נפש כמצרך נדיר, נכחד לגמרי עוד מספר שנים. האם אני צריך להזכיר לכם שלפני מאה שנים היה נסיון לחצות את האש במערבולת אויר שכזו. הנסיון, כך כתוב בספרים, הסתיים במוות של ארבעה חוקרים פזיזים" הטיף היסטוריון ראשי, שהיה ממועצת העיר. "אין לכם מילה על החיים שלנו. לדעתי צריך לקחת את הסיכון, אם זה יוביל אותנו לחיים טובים יותר, מחובתנו לחקור את העניין. במידה ויפלו קורבנות, למען מטרה נעלה שכזו, אני יהיה הראשון שהקח את הסיכון ביציאה אל הלא נודע" אבא של דייל הגיב בהחלטיות ועורר את המחלוקת. ובכך יצא במלחמת מילים עם זקני העיר. צעקות של הסכמה לשני הדעות נזרקו מצד אל צד. אך אותם אלו שהסכימו לחקור את העניין לעומק, החליטו לצאת עם דייל ורילוק, אל עבר המקום בו נראה הפתח. רילוק ודייל התצידו במים ושמיכות כהגנה, לאותו אחד שיהיה אמיץ מספיק כדי לחצות את האש. "רילוק חשק איתי" בדרכם נעצר רילוק כשהוא מרגיש משהו אוחז במכנסיו, כששמע את הקול כבר היה אפשר לראות את ראשו נוטה מעלה ביאוש. "לא עכשיו רוד, אנחנו ממהרים" דייל דחף את מרפקו אל עבר רילוק ולחש "תנסה להיפטר ממנו, אבא שלי וכל השאר מחכים לנו" "שמע רוד, אני לא יכול לשחק איתך עכשיו. למה שלא תבקש מאמא שתשחק איתך?" "אמא עסוקה עכשיו, משעממם לי. אני יכול לבוא איתכם?" רוד הרים מביט נוגה לכיוון אחיו הגדול, שיכל רק להביט מטה בצער על כך שלא יכל להשאר. "אתה לא יכול לבוא, אתה עוד קטן. עוד כמה שנים נחשוב על כך" התערב דייל, וצעד קדימה, מנסה לזרז את רילוק. "אני מצטער רוד, פעם אחרת" סיים רילוק את השיחה, משאיר את אחיו מאחור לבדו. היה זה קשה להיות ילד בארץ אש. מכיוון שהאוכלוסיה לא גדולה, נוצרו מצבים בהם יכול להוולד ילד אחד ביותר בכמעט עשר שנים. ופה היה מצבו של רוד, שהסתובב יום ביומו ללא מעש, מלבד שיעורים ומטלות קטנות שחוייב לעשות. "חבל לי על אח שלי, אין לו עם מי לשחק" אמר רילוק, ראשו מושפל בדאגה. "אני מבין אותך, אבל אנחנו עסוקים עכשיו. אני מבטיח שנעסיק אותו כשנחזור, אני מבטיח" עודד אותו דייל, בעוד הם הגיעו לקבוצה שיוצאת איתם לכיוון פתח האש. לאחר שעת הליכה ארוכה, היה נדמה שרילוק הוכיח שוב את כישורי הניווט המזהירים שלו. "אני בטוח שזה היה כאן באיזור" הוא העביר ידו על חומת האש, מחפש מעבר של אויר. "אולי עכשיו תקשיבו לי, אני חושב שאנחנו צריכים להמשיך שמאלה מכאן, לכיוון הזה" דייל הצביע אל עבר צידו האחר של ההר, שלמרגלותיו הם נמצאים. זכרונו של דייל הוכח כחד הרבה יותר, כמצאו עצמם פנים מול פנים עם פתח האש. "זה המקום" הכריז דייל בגאווה, מגחך לעברו של רילוק שהניד ראשו בעצבנות. "צורין! אתה רוצה לנסות לצאת ראשון? אם לא אני מוכן לאתגר" אגי, אביו של דייל מיד תפס פיקוד. צורין, שהיה המנוסה ביותר בכל הנוגע לחקר איזורים מסוכנים, התנדב מראש למשימה. למרות שבנבכי מחשבתם ידעו שאין זו משימת חקר רגילה. "כן, אני עדיין מוכן לצאת ראשון. אני כבר לא יכול לחכות לראות מה נמצא שם בפנים" אמר צורין בהתרגשות כמו חוקר אמיתי. משסיים את דבריו אחז בשמיכה גדולה, שנספגה במים. הוא עטף עצמו בשמיכה, מקפיד על קודקוד ראשו, ויצא אל תוך הלא נודע. כל הנותרים עמדו סביב הפתח, מעודדים אותו בצעדיו הראשונים פנימה. "אתה רואה משהו?" שאל אגי במה שנראה כחוסר סבלנות, אך נבע מדאגה. "כרגע רק אש ואש. אני... אני חושב שהדרך הסתימה כאן" השיב להם צורין, שהיה רק מטרים ספורים מהיציאה. אנחת אכזבה כוללת נשמעה, כשחשבו שפה תם המסע לחלום. "הסתובב בזהירות וצא לעב..." "... רגע" קטע צורין את אגי "אני חושב שיש המשך לימיני" הוא סובב את גופו ימינה ובשניות נעלם בין הלהבות המשתוללות בחלק זה של החומה. "צורין! אתה שומע אותנו" זעק לעברו אגי בדאגה. מספר שניות דוממות עברו בחשש על כולם. רך השקט נקטע לשמחתם על-ידי צורין שמהר לצאת מהפתח. "נו, מה ראית?" שאל דייל בחוסר סבלנות, הוא אף לא נתן לצורין להחסיר את נשימתו. "זה קשה מדי, האש סגרה עלי מהר, הרגשתי כמו במבוך, במזל יצאתי משם חי" ענה צורין, מתנשם מהחוויה. "אם כך זה חסר טעם" הכריז אגי באכזבה. "לא... לא בדיוק" השיב לו צורין, שכעת משנרגע הציג את דעתו לרווחה "אני ראיתי שם אורות לבנים, צבעים, קולות שלא שומעים מכאן. לדעתי העולם שמעבר לא רחוק מכאן. אך להגיע לשם... זה יגבה מספר קורבנות אם יותר לי לומר בכנות" כולם לחששו סביב על הממצאים האחרונים. רק רילוק עמד ללא נוע בצד, בראשו מהדהדות המילים 'העולם שמעבר'. "אולי נשתמש ב-סליאן, אני בטוח שהוא לא יתנגד" חוטב עיצים צעיר הציע בפזיזות להשתמש במטורף שנכלא לא מזמן. "השתגעת! אני לא משחרר את המטורף הזה מכלאו בשביל שום דבר" שילח בו אגי את דבריו. "אתה יודע אבא, זה אולי לא רעיון כזה גרוע" "אתם איבדתם את דעתכם. אתם לא זוכרים מה הוא עשה לגברת סדרי. הוא אנס מטורף שמקומו בכלא אבן, ואם זה תלוי בי הוא לא יצא משם לעולם!" הלילה, הם החליטו לחזור אל העיר. הדרך חזרה הייתה שקטה במיוחד. כל אחד ומחשבותיו שלו. אך למרות שכולם עטו אותו מבט חולמני, היה נדמה שרילוק נמצא רחוק מכולם. מחשבתו רחפה רחוק, אל העולם שמעבר.

mp38

New member
תגובה לסיפור

ההתחלה שלך חביבה, אבל זו רק ההתחלה. קשה לדעת לאן הסיפור יתפתח ומה באמת תעשה עם מה שהצגת לפנינו. אתה מפזר לנו כמה רמזים לקראת הסוף, מציג פתאום דמויות חדשות שלא עושות הרבה - ולא ברור מה יהיה איתן בהמשך. רק כדאי שתשתדל לשים לב לרמזים שאתה מפזר, כדי לא לזנוח דמות מעניינות (למשל) מרוב ריבוי פרטים. הערה טכנית: הגהה. יש לך כמה שגיאות - כתיב, פיסוק, דקדוק וכיו"ב. בנוסף לכך כדאי שתערוך את הדיאלוגים בצורה יותר קריאה - לרדת שורה כשמתחלף הדובר, לשים מאזכרים וכן הלאה. בשורה הראשונה בדיאלוג הראשון, למשל, לא ברור מי הדובר. שתי הדמויות הראשיות (או ליתר דיוק, הדמויות שמשתמע שהן הראשיות במהלך רוב הסיפור) די חביבות, אבל לא מצאתי מספיק הבדלים ביניהן. הדיאלוגים וההצקות ההדדיות חמודים, אבל הם יותר מדי דומים אחד לשני. בהתחלה נראה כאילו דייל הוא זה שיותר מנוסה, שיותר ציני, אבל בהמשך גם רילוק מתנהג ככה. או שהם באותה "רמה", שני חברים שיורדים אחד על השני, או שאחד מהם (לטעמי דייל) הוא יותר מנוסה וקצת יותר בוגר. כרגע שניהם דמויות קצת מעורפלות וכדאי יותר לחדד את ההבדלים ביניהם, לתת לנו להבין שהם שתי דמויות שונות. יש לך הרבה הערות ביניים שקוטעות את הזרימה בסיפור. "הוא מצמץ עיניו כמחפש את הדרך הנכונה (לפחות כך קיווה שזה נראה)" "רילוק הוביל אותם בדרך המתפתלת, כמו זוג מטיילים מנוסים, או ילדים משועממים, תלוי איך מסתכלים על כך." "רילוק הרים מבטו אל עבר חומת האש ונדם, כמו שנהג כששאלו אותו שאלה מסובכת." ואלו רק דוגמאות. ההערות האלו לא ממש מצחיקות, והופכות את הסיפור למקוטע. סתם חבל. בנוסף לכך, יש לך המון הסברים לדיאלוגים: "הקניט", "מלמל בציניות" וכו' - אתה לא באמת צריך את כל ההערות האלו. מהדיבור שלהם ברור שזה בציניות, שזו הקנטה. ההסברים המרובים האלה קצת נותנים הרגשה שאתה מזלזל באינטליגנציה של הקורא. שאתה מרגיש שבלי הסברים אנחנו לא נבין מה קורה. אבל ההסברים האלה לא נחוצים, ובמקומם עדיף להתרכז בבנייה יותר עמוקה של הדיאלוגים - כי הם אלה שמחזיקים בינתיים את הסצינות עם שני הגיבורים הראשיים. יש לי עוד כמה ניטפוקים, אבל אני חושבת שיהיה מיותר לכתוב אותם עכשיו. כבר יש לך המשך לסיפור? אתה כבר יודע באיזה אורך בערך הוא יהיה? אתה מתכנן להמשיך לכתוב ולשכתב תוך כדי? עדיף שתפרסם בפורום קטע יותר ארוך שכול לעמוד בפני עצמו מבחינת עלילה מאשר שתתן חלקים קצרים בלי הרבה תוכן. בכל מקרה, אני מקווה שהביקורת שלי עזרה, ושיהיה לך בהצלחה עם המשך הסיפור :)

enterlight

New member
תודה רבה על התגובה

אני שמח שהגבת, למרות שלדעתי חלק מההערות הם עניין של טעם למרות שאני עדיין ינסה לחדד את השילוב בין דיאלוגים לתיאורים. בקשר לסיפור- העובדה ששני החברים דומים כל כך היא שמדובר בעולם קטן יחסית בו לא מפתיע ששני חברים באותו גיל יפתחו אישיות דומה. חלוקת הסיפור היא רק בגלל מספר התוים שאפשר להכניס בהודעה. אני חייב לומר שלא הבנתי את הבעיה בדיאלוג הראשון, בכל סיפור שאני כותב כולל זה אני תמיד יורד שורה כשמדובר בדובר אחר, ותיאורים כמו "דייל הקניט" רומזים על הדובר, אם יש משהו שפספסתי אשמח לשמוע על כך. תודה

mp38

New member
ועל זה אני חייבת להעיר

אני אנסה, לא ינסה. גוף ראשון עתיד - תחילית א' תמיד! אם אתה רוצה לכתוב כדאי שתתחיל לשים לב לדברים כאלו. אין לי בעיה עם זה ששני החברים יהיו בעלי אישיות דומה. הבעיה שלי היא שזה לא ברור - כמו שאמרתי, בהתחלה דייל נשמע הרבה יותר מנוסה וציני מרילוק. זה מתנגש עם זה שאח"כ הם מתייחסים אחד אל השני כמו שני חברים קרובים. תבחר אחת מהאפשרויות ותחדד אותה. ואם כבר אתה רוצה שהם יהיו דומים בגלל עולמם הקטן - גם על זה אפשר לשחק (להראות שיש להם רגשות דומים, מגיבים ביחד למשהו שקורה וכו'). שהדיאלוגים לא ירגישו כמו חלוקת שורות אקראית בין שתי הדמויות, אלא שיהיה ברור שאלו שתי דמויות. אז יש המשך לסיפור? איפה הוא? והאם יש סוף לסיפור? הדיאלוג הראשון, שורה ראשונה: "רילוק הביט סביב, מתאמץ לחשוב האם הוא מזהה את הסלע הגדול שמולו. הוא הציץ מדי פעם לעבר דייל שהניד ראשו בזלזול. "זוהי הדרך הנכונה, אני חושב" " לא ברור אם מי שאומר את המשפט הוא רילוק או דייל. זה לא כל כך רוא כי מגלים בשורה הבאה, אבל להתחיל את הסיפור עם משפט לא ברור זה משהו שכדאי להימנע ממנו.

enterlight

New member
אני אנסה לענות

דבר ראשון לא הבנתי למה פתחת את התגובה בהערה על שגיאות הכתיב שלי? לא שאין לית פשוט ביססת את הדבר בתגובה הקודמת שלך ואין צורך לחזור על כך (זה לא שאני שוגה בכוונה כדי להקשות - ובנוסף, אני מאמין שלכוווולם יש שגיאות כתיב בצורה זאת או אחרת, אז צריך לזכור שזה פורום של "תלמידים" לכתיבה ולא מקצוענים משופשפים). עכשיו בקשר לסיפור - יש המשך, למעשה אני עוד יום יומיים מסיים, אני לא מבטיח שהסוף יהיה או לא יהיה מה שציפית אבל הסיפור כולו היהה מתוכנן מההתחלה (הסיפור דרך אגב נמשך עוד הודעה או שתיים, אז אל תצפו להמשך ארוך ובעל עלילה סבוכה מדי) בקשר להערה עלך הדו שיח אני חייב להעיר - ולמה, מכיוון שאת טוענת מצד אחת שאת לא רוצה רמזים מיותרים שמזלזלים ברמת הקרוא, אבל מצד שני דו שיח(שלדעתי מובן לגמרי) נראה לך כלקוי בהסבר כלשהו לגבי מי הדובר. לי זה פשוט נשמע מוזר, אולי אני טועה, אני לא מושלם.

למעלה