משהו קצת שונה

astroman

New member
משהו קצת שונה

ברשותכם (בעצם לא שאלתי אף אחד), אני מעלה פה תמונת שמים. בפעם האחרונה שעשיתי את זה די נקטלתי, אז גם הפעם זה אני לא מצפה לתשואות, פשוט זו תמונה שמאוד אהבתי. ההסבר - חשיפה של כמה דקות בלילה גורמת לנו לראות את הכוכבים כפסים - בגלל סיבוב כדור הארץ. מידי פעם,(בעצם די הרבה) אפשר לראות לווינים חולפים בשמים. סוג מיוחד שלהם נקרא אירידיום, והם לווינים לתקשורת טלפונים (פרוייקט שעלה 5 מיליארד דולר ונכשל). המיוחד בהם הוא שהם מאוד זוהרים. בתמונה הצלחתי לתפוס שניים שבמקרה הופיעו דקה אחד אחרי השני, ואלו הם השניים שחותכים את הכוכבים. המבינים יכולים לראות את תחילתו של שביל החלב בצד שמאל.

חי בר

New member
יםה מאוד ../images/Emo45.gif

אתה בטוח שבפעם שעברה נקטלת? אני זוכר שהיה דיון די פורה ודי מעניין בנושא לפני כמה זמן.. אני מאוד אוהב את שמי הלילה, ואם ייצא לך אתה חייב להיות בחצי הכדור הדרומי. השמיים שלהם הרבה יותר מעניינים ויש להם יותר דברים מעניינים. תגיד, איך אתה יודע מתוך כמה אלפי לוינים שמסתובבים שם למעלה ששני אלה בתמונה הם דוקא של מוטורולה? יש לך מידע על זמנים של עוד לוינים? ואם כבר שמת תמונה כזו, ניסית פעם לצלם עם מתאם לטלסקופ? יש לך עוד?

astroman

New member
תודה רבה

לא משנה מה היה בפעם שעברה (השורה התחתונה שהתמונה משעמממת). בכל אופן, הייתי בדרום אמריקה לפני שנה ויצא לי לצפות בשמים מהסלאר - מדבר המלח בבוליביה. רק חבל שעוד לא הייתה לי המצלמה. בעניין הלווינים, אפשר למצוא מידע מדוייק באתר heavens-above. בדרך כלל כשרואים לווין מאוד בהיר מדובר או בתחנת החלל הבין לאומית, או בלוויני אירידיום. רק צריך קצת להכיר את השמיים בכדי לדעת איפה למצוא אותם. יש לי מתאם לטלסקופ, אבל עוד לא יצא לי לצלם דרך אחד, אולי מתישהו בעתיד... אני מוסיף עוד תמונה - של שביל החלב, חשיפה של 5 דקות, כך שגם הוא נראה מרוח.

ted

New member
אני רואה שאתה רציני בנושא, אז:

אמרת שיש לך טלסקופ לכוכבים - איזה? אם זה MEADE או דומהו, 90 מ"מ ומעלה קוטר אובייקטיב, אתה יכול לעשות עבודה רצינית עם מנוע ואוטוסטאר - המכוון אותן לכוכבים אוטומטית. הוא יעקוב אחרי תנועת השמים ותוכל לקבל נקודות במקום פסים - את הטבעות של שבתאי ואת מבנה הירח ועוד כהנה. אני חופר כעת בכיוון הזה - זה מרתק ומתסכל כאחד (כשאתה משווה את התוצאות שלך לעומת HUBBLE ...) אבל בצעירותי התעסקתי די הרבה באסטרונומיה ואני משתוקק לחזור לזה עם מצלמה דיגיטלית. כמובן שצריך חצובה יציבה מאוד, ואיך לא - מתאם למצלמה. אולי יהיו לי חדשות בקרוב...

astroman

New member
היי טד

בדיוק הבעיה היא שאין לי טלסקופ. אני מכיר המון אנשים שיש להם (התמונה הזו צולמה, למל, בעת תצפית אסטרונומית במצפה הכוכבים וויז שבמצפה רמון). אם אתה מתעניין אני דווקא יכול לעזור לך. אני עובד כבר 8 שנים בתחום האסטרונומיה, ובמיוחד בקטע התצפיתי, וגם בתאורטי. הטלסקופים של MEADE הם מעולים (יש לך אחד כזה? ETX?), אבל צריך המון, המון המון סבלנות בשביל זה. התמונות שאני עשיתי עד היום הן "לא חוכמה" - פשוט שבילי כוכבים של מצלמה על חצובה וחשיפה לכמה דקות. יש לי גם מתקן עקיבה שבנה חבר שלי, והשתמשתי בו כמה פעמים, ויצאו דברים נחמדים. אתה יודע אם למצלמות הדיגיטליות יש איזו הגבלה בזמן חשיפה? כי אני עובד עם מצלמות CCD אסטרונומיות, שהן הרבה יותר רגישות מרגילות, וגם מקוררות. המצלמות האלו, גם היום הן די יקרות בשביל חובבים תפרנים כמוני(מתחיל מ-1200$), אבל מוציאות תוצאות מדהימות. אם יש ביקוש, אוכל לכתוב פה מתישהו מאמר על צילום אסטרונומי.

ted

New member
לדעתי, אם תוכל לכתוב לקוראים בפורום

מאמר מעניין על הפרובלמטיקה בצילום כוכבים, הוא יתקבל בברכה. לא יזיק לאיש ללמוד דברים חדשים. אחד המוטואים שלי - "לומד = לא מת". למיטב ידיעתי, רק במצלמות הדיגיטליות היקרות יש אפשרות חשיפה B, כל השאר מוגבלות למשהו כמו 30 שניות. גם בזמן כזה יש אפשרות לצילומים לא רעים. במה אתה יכול לסייע בידי בנושא? טרם נכנסתי לטלסקופיה ברכישת ציוד. אני בונה כעת מתקן דומה בקטן, ואני מקוה שבקרוב יהיה מה להראות כאן.

astroman

New member
בחשיפה של כמה שניות

אפשר לצלם לא רע בכלל את כוכבי הלכת והירח, ואם יש לך פילטר מתאים, אז גם את השמש. בשביל דברים מעבר לזה, חייבים חשיפות של כמה דקות לפחות. במה אני יכול לסיע? הייתי אומר שכמעט בהכל - בטלסקופים, ציוד נלווה, ולמרות שאין לי הרבה ניסיון עצמי בתחום, גם בצילום אסטרונומי. ובעניין התמונות, ש לי כמה של חשיפות יותר ארוכות, אבל לא משהו מעניין. הבעיה בארץ, שגם בבמצפה רמון אי אפשר ממש לחשוף להמון זמן, כי יש כל כך הרבה אור מהסביבה.

ted

New member
איך אתה יכול לעזור - אתה קשור

למכירות של ציוד כזה? אם כן, צור איתי קשר במסר.

astroman

New member
אני קשור כמעט לכל דבר באסטרונומיה

גם לציוד (אני לא מוכר אישית או משהו, אבל מכיר טוב את היבואן של MEADE). בעניין הסיור - במצפה רמון לא ניתן לצפות דרך הטלסקופ, כי הוא משמש לצילום מדעי ואי אפשר לחבר לו עינית. בעניין סיור שם ביום, ניתן לפנות אולי למי שמפעיל אותו, שזה בית הספר לפיסיקה ואסטרונומיה של אוניברסיטת ת"א. אני אישית עובד במצפה הכוכבים בגבעתיים, ושם כן ניתן לצפות בטלסקופים. מידי פעם אנחנו יותאים לשטח (לפני האינתיפאדה זה היה אפילו דיי הרבה, אבל יש בעיות להסתובב בכל מיני מקומות כרגע), שזה אומר בד"כ לדרום. בפעם הבאה אוכל להודיע פה בפורום ומי שירצה יוכל להצטרף.

חי בר

New member
כן! מאמר!

לפני כמה שנים כשעבדתי בחברה להגנת הטבע הצלחנו לתאם עבור המדריכים ביקור מאוד מעניין במצפה הכוכבים ברמת גן. יש אפשרות לארגן ביקור מהסוג הזה במצפה רמון? אם מי צריך לדבר בשביל לברר פרטים כאלו?

sigalk

New member
מעניין ושונה

ממה שהתרגלתי לראות כאן
. גם ההסברים על הכוכבים שצירפת (הקוים ביניהם) מעניינים. אני למשל, אף פעם לא מוצאת את העגלה הגדולה והקטנה. ומאמר בעניין - למה לא? סיגל

astroman

New member
נתונים:

מצלמה -אולימפוס OM1, עדשה - 28 מ"מ f/2 של חברה עלומה שבם קירון. סרט - פוג´י אקסטרה 400 (למישהו יש דעה עליו? לא כל כך אהבתי את הצבעים שהוא הוציא לי בצילומי יום, אבל זה יכול להיות גם בפיתוח), וזמן חשיפה של 5 דקות, על גבי חצובה.

gadieid

New member
יופי!

יש לך תמונות של חשיפות יותר ארוכות? שיוצרות ממש קשתות צבעוניות? הבעיה שלי היא שבכל מקום שהוא לא באמצע המדבר, יש יותר מדי אור רקע ולכן התמונה יוצאת תמיד ירוקה... כנראה כמו שאמרת צריך לסוע עד מצפה רמון...

למעלה