מיזם עסקי - הייטק

dardaroni

New member
מיזם עסקי - הייטק

שלום לכולם, אשתף אתכם בהתלבטות ואשמח לשמוע תגובות: אנחנו שלושה חבר'ה צעירים העובדים בחברת היי טק גדולה. אנוכי - מנהל כספים ועוד שני מתכנתים בכירים. העלנו רעיון לפיתוח מוצר ייחודי ואף התחלנו לכתוב תכנית עסקית. ברצוננו לגשת בשלב מתקדם יותר למשקיע על מנת שנוכל לעזוב את מישרותנו ולהתרכז במלוא המרץ בפיתוח המוצר. מכיוון שלשלושינו עניין היזמות חדש, איננו יודעים כיצד לחלק את אחוזי החברה שנפתח. מצד אחד למרות שאני הוא זה שהביא את הרעיון, אני חושש לבקש יותר אחוזים מהם מכיוון שאני לא רוצה ליצור מתח ביננו על ההתחלה. בנוסף לכך, שני החברים הביעו את רצונם להיות המנכל"ים של החברה, היינו שנהיה שלושה מנכלים משותפים. מה נהוג לעשות במקרים שכאלו? כיצד מחלקים את התפקידים בשלבים כל כך בראשתיים מבלי לפגוע באף אחד? יש לציין שאף על פי שהרעיון הינו שלי (מדובר במוצר פיננסי), אני תלוי בהם לחלוטין מכיוון שדרושה כאן עבודת פיתוח רבה. תודה לכל המגיבים.

privet i

New member
אנשים מוכשרים כל כך...

אבל הסיפור שלך נשמע מתאים לגן ילדים. איך זה שאנשים ברמה הזאת לא יודעים לפתור דברים בסיסיים כל כך ? שותפות שנבנית על "מצע ביצים" לא תחזיק מעמד. אין דבר כזה "מפחד" ליצור מתח וכו'... תגיד מה שאתה חושב, תבחרו את האיש המתאים ביותר לעבודה הזאת, שלושה מנכ"לים בשביל מה זה טוב ? כל ההגדרות הרי תלויות בהסכם המייסדים בינכם ותקנון החברה לכשתוקם - אז מה משנה התואר מנכ"ל אן הוא מקוצץ סמכויות ? אם הרעיון שלך תדאג שזה שזה יהיה ברור מראש, ושיהיה לך מסמך שהרעיון שלך, חתום וגם הסכם סודיות קודם כל ביניכם (זה לא כספת אבל זה משהו). אח"כ אם אתה חושב שאתה הטוב ביותר לתפקיד המנכ"ל - תעמוד על זה. ועל פי מה שידוע לי - מתכנתים זה לא זן נדיר...

קרלטון

New member
זה לא משנה

קרא לעצמך "מנהל פיתוח עסקי", לאחד "מנהל מחקר ופיתוח" ולשני "ארכיטקט תוכנה ראשי" וסגרתם את עניין הכינויים המפוצצים. תוכלו להסכים שכל החלטה עקרונית תתקבל בישיבת מייסדים שזה שלושתכם, עם רוב של 2 לפחות. כדי שכולם יהיו מרוצים, מקובל לחלק את האחוזים שווה בשווה ולא להתחיל להתחשבן בשלב כל כך מוקדם מי תורם כמה. גם ככה עדיין אין כלום, על מה אתם רבים. אוקיי, אז יכול להיווצר מצב שאחד תורם קצת פחות או קצת יותר מאחרים למרות שיש לו אותם אחוזים. נו, אז מה, זה כזה נורא? עדיף להגיע לצדק אבסולוטי מבחינת האחוזים, או לדחוף ולקדם את המיזם כדי שגם יצא ממנו משהו?

examiz

New member
דבר ראשון צריך כבר בשלב הזה עו"ד

אבל אני יכול לתת לך כמה נקודות למחשבה. 1) מייסדים צריכים להבין שהם לא בהכרח מתאימים לתפקיד שהם מצפים לקבל ובד"כ יש "קידום עצמי" מואץ כאשר עוברים משלב שכירות לשלב מייסדים.(ד"א תפקיד CFO יותר מתאים למנכלות מאשר תפקידים טכניים בגלל אופי התפקיד) 2) בגלל שאתה אומר שאין כרגע מועמד מובהק לתפקיד המנכ"ל והתפקיד הוא תפקיד מאוד חשוב הייתי מציע לא לאייש אותו בשלב זה ולחכות עד לכניסה של משקיעים שיהיו מוערבים בהחלטה. 3) מנגנון אופציות - מכיוון שזאת לא חתונה קתולית ויש חשש שלא כל המייסדים ישארו בחברה לתקופה משמעותית חשוב לעשות קורלציה בין תקופת העבודה למנגנון האחזקות בחברה. הייתי מסכם את הנושא בצורה כזאת שכל אלמנט דורש התייחסות. 1) בעל הרעיון\פטנט = מחזיק ביום הראשון 100 אחוז ממניות החברה 2) שותפים שמתחילים לעבוד בחברה = תוכנית אופציות פרוגרסיבית תלויה בזמן (משקיעים ידרשו את זה בכל מקרה) 3) השקעת כספים בחברה ע"י המייסדים = הלוואת בעלים שהופכת לאחזקות עם הנחה של 25% על הסיבוב הבא. ע.

mentorit

New member
3 מנכל"ים...

קשה לנהל חברה גם עם 2 מנכלים ובטח שלא מיזם קטן בוא נבדיל בין מנכ"לים לבין קבלת החלטות לחברה כדאי שיהיה מנכ"ל אחד אבל אפשר להחליט שהחלטות חשובות יתקבלו ביחד. בכל מקרה- עם מתחילים עם כזה אגו בעייתי... קשה להאמין שתצליחו. גילוי נאות- אני שותפה בחברה ומעולם לא עניין אותי להיות מנכ"לית או להיות מוגדרת ככזאת כל מי שמכיר אותי יודע שאני טיפוס "די" דומיננטי ...אבל המושג "מנכ"ל" לא עושה לי את זה. העדפתי את משבצת השיווק שהיא הלב האמיתי של העסק בעיני. כל אחד מכם צריך לתפוס את המשבצת שלו, זאת שתתקסם אותו בצורה הנכונה במיזם קטן כשלכם אני ממליצה שלפחות אחד מכם יופקד בהתחלה על נושא הפיתוח, השני על שיווק והשלישי על גיוס הכספים. על 3 יסודות אלו יקום וייפול העסק...מהר מאוד תראו ש ל"מנכ"ל" זה לא כזה כיף.

למעלה