מה הקשר אלינו?

מה הקשר אלינו?

בימים אלו נרצחים מאות אלפי אזרחים צפון קוריאנים בתאים שקופים שאליהם מוזרם גז בזמן שמדענים צופים בתגובותיהם. אנו מתקוממים נגד חוסר התגובה של גורמים רשמיים במדינת ישראל היהודית, ובעולם החופשי כולו. החלטנו לנקוט יוזמה ולנסות והביא לגינוי רשמי ותגובה של מדינת ישראל. הכנו פעולה מתוכננת להעברת המסר לנוער בכיתות ז'-י"ב (בנפרד וברמות שונות). נתחיל בשיחה על השואה, ללא מסירת פרטי הרצח בצפון קוריאה. בשיחה זו נתייחס לנושאים הבאים: נאום היטלר בו נאמר "תחילתה של מלה"ע השניה, תגרור אחריה את השמדת העם היהודי". 1939. חוקי נירנברג 1935- חוקים אלו מדגימים מי הוא יהודי, ונותנים הנחיות שונות לגבי מניעת גישת יהודים למקומות ציבוריים. ניתן לתת דוגמא של ספסלים ציבוריים ליהודים בלבד. ליל שרפת הספרים- 1933- שרפת כל הספרים המייצגים מורשת יהודית. בשנת 1941-1942 פורסם מברק ריגנר ע"י יהודי שידע על תוכניות ההשמדה הנאצית. לאחר בדיקת ארה"ב ואנגליה, התברר כי נתונים אלו נכונים. עם תחילת ההשמדה היו תצלומי אוויר של מחנות ההשמדה ומסילות הברזל המובילות אליהם. הפצצת מסילות הברזל בשלב זה מפסיקה את הובלת היהודים למחנות ההשמדה ומצילה את חייהם של למעלה מ-3 מליון יהודים. יש לדון עם הקבוצה בכל אחד מהנושאים: # איך היו יכולים לעצור את הרג היהודים? # מה היית עושה בתור נשיא ארה"ב? (מתעלם/ מגיב בחומרה..) # מה היית עושה בתור אזרח אנגלי? (מפגין/ מתעלם..) בשלב הזה יש לשאול את הקבוצה כמה השמדות של עמים מעל מליון אנשים קרו מאז השואה- וצריך להפתיע אותם עם התשובה- כ-15. דבר זה ממחיש להם כיצד התעלמו מהשואה כפי שאפילו לא ידענו על ההשמדות האלו. בסיום, צריך לספר לקבוצה על שיטות ההשמדה הצפון- קוריאניות ולבוא אליהם בהאשמות: איך כתושבי מדינה יהודית אתם מתעלמים מרצח מתועב שכזה? ; איך אתם עושים זאת בתור חברה? ; האם התמלאנו באדישות כלפי כל סבל אנושי שאינו נוגע אלינו בהכרח? לאחר הדיון יש לשאול אותם מה הם מוכנים לעשות כדי למנוע הרג של אזרחים נוספים. אנחנו מחתימים עצומה שתועבר למשרדי הממשלה ואתם מוזמנים להכין שלטים ועוד. זוהי פעולה חשובה ביותר ואנו מקווים שתעבירו אותה בצורה טובה ומועילה. צוות הדרכה כפר-מונאש, עמק-חפר, חטיבת בני המושבים.

נא לדייק

הטענה כי מאות אלפי אזרחים צפום קוריאנים נרצחים בימים אלו בתאי גזים איננה נכונה. אמנם צפון קוריאה היא כיום ככל הנראה המקום הגרוע עלי אדמות, ואמנם מאז תחילת משטר האימים של קים איל ג'ונג האב בשנת 1948 נרצחו ככל הנראה כמה מליון בני אדם, אך בחודשים הנוכחים מספר ההרוגים בתאי גזים עומד על מספר "נסיוני" בלבד, לפחות לפי מיטב הבנתי. עכשיו, הרשי לי לשאול אותך (בהנחה שמדובר בבת), מדוע אינך כותבת הודעה באותו הנוסח כשקונגו היא הנושא? שכן בקונגו מתרחש כבר כמה שנים טבח שאיננו פחות גרוע. ומה עם הטבח בראונדה ב94? מה הנקודה שלי? הנקודה שלי היא שרצח עם יכול להעשות גם ללא תאי גזים. זה קצת פופוליסטי להזכר בשואה כשמשתמים בתאי גזים לרצח, כאשר מאז השואה נרצחו בקמבודיה, סין או רואנדה מספר הגדול פי כמה בעזרת כלי מוות פרמטיבים כגון רובים. זה לא אומר שלא צריך להתערב בנעשה בצפון-קוריאה, אגב.

בימים אלו מתבצעות רציחות בתאי גזים

של מתנגדים פוליטיים ומשפחותיהם. עד כמה שידוע לי, המספר עומד כרגע על למעלה ממאתיים אלף בני אדם שנרצחו בשל הבעת דעתם או בגלל קשר שלהם לאלו שהביעו את דעתם. בנוגע לרציחות העם שהזכרת- אלו חלק מאותם 15 שלפני שנכנסתי לנושא- פשוט לא ידעתי על רובן. ולמה זה? בגלל אותה אדישות, חוסר התגובה של המדינה וחוסר המודעות האישית שלי. אז אף אחד לא הגיב, אנחנו נעשה שזה לא ימשיך ככה. על הטבח בקונגו אין לי כרגע ידע מדוייק אבל אדאג להשיג כזה ואז אדבר על הנושא הזה. לעומת כוונתך, תפסתי את העניין הנ"ל כנקודה בהודעתך, פחות מעניין השיטתיות ברציחות עם לאורך השנים. הסיבה שהתייחסנו (דווקא) לרציחות העם בצפון קוריאה הוא שעליהן שמענו וזה קומם אותנו. להודעה זו אצרף את העצומה שתשלח בסוף התהליך למשרדי הממשלה בכוונה, לבסוף- להביא את המדינה להבעת גינוי רשמי על המתרחש בצפון קוריאה. לילה טוב לכל!

למעלה