למה מגיעה למורים משכורת גבוה יותר?

Sernas

New member
למה מגיעה למורים משכורת גבוה יותר?

לפני שכולם יוצאים נגדי בהתקפה אני רוצה לציין שאמי היית מורה, ובגלל זה אני לא מבין למה למורים מגיעה עליה בשכר. אני כרגע תלמיד י''ב ואני חייב לציין שאני יודע הרבה יותר ממה שחלק מהמורים שלי יודעים, לדוגמא המורה שלי בביולוגיה מכתיבה לנו הכל על הדף, אנחנו צריכים לחרוש ומי שחרש יותר, מקבל ציון יותר גבוה. ואני שואל את כולכם עכשיו: על מה בדיוק למורה כזו העלה בשכר? זה שאם תקבל העלה היא תקרא יותר לאט ובקול מתוק יותר? דוגמא נוספת היא שיש מורים לספרות ויש מורים ללשון, אם תחפשו במדינות פותחות יותר אז תמצאו שזה כך גם בחו''ל אבל פה מגיע אבל אחד גדול, המורים בחו''ל מלמדים ספרות בכלל ויש להם התמקדות נגיד בספרות ימי ביינים או ספרות יוונית וכו, כמובן שאני לא משווה לרוסיה רמת המורים גבוה מאוד ובדוגמא לאמי שידעת גם ספרות רוסית וגם ספרות רוסית וגם ספרות זהר ולמד את שלושת הדברים ג יחד, ולא סתם המשרה של מורה בשפה הרוסית נחשב למכובדת ביותר אבל המשכורת שהמורים שם ממש עלובה והם חולמים על משכורת של המורים שלנו עכשיו, בזמן שבארץ ברוב חוצפה אותי חנכה מורה בלי תואר הוראה, בלי תואר בספרות וחלק מהכיתות היא למדה תורה בלי תואר, ואז שואלים למה רמת חינוך שלנו ממש בקרשים. לעומת זאת יש חוסר צדק מוחלט עם המורי שמגיע להם, המורה הנוכחית שלי בתנ''ך מצויינת ויש לה גם תואר מתאים מקבלת פחות מזו שאין לה תואר בכלל בגלל שהיא מלמדת עוד מקצועות והמספר של השעות של שתי המורות הוא שווה, מורה שלי למתמטיקה הוא אחד האנשים החכמים שפגשתי, הוא פרופסור שמלמד במכללות בגלל שאין לו הכנסה מספקת פשוט בושה. לסיום מה שאני רוצה להגיד זה שלא לכל המורים מגיע העלה כי חלקם בעיקרון לא עושים כלום חוץ מלדחוף לנו חומר לימוד שאותו שוכחים מיד אחרי הבגרויות לעומת מורים שמלמדים אותנו כדי שנבין ונשכיל יקבלו עדיין פחות כסף מהמורים שלא מגיע לה. לדעתי זאת פשוט בושה מה דעתכם?

M e g g i

New member
ולכן לפני שמעלים את השכר צריך לסנן את כל

המורים הגרועים מהמערכת.. לגרום לקרנו של מקצוע ההוראה לעלות. מבחני הקבלה להוראה יהיו קשים יותר! לא כל מי שירצה יוכל ללכת ללמוד להוראה אלא תיבדק התאמה.

אני חושב שזה מעגל

כשיש משכורות נמוכות, אז רוב המורים האיכותיים עוזבים את ההוראה, ועוברים לעסוק במקצוע יותר ריווחי. וכאן מגיע המפשט: מי שלא יודע מלמד. אני חושב שאם יעלו את השכר באופן משמעותי, אז אנשים איכותיים יתחילו לרצות לעסוק בהוראה, והם יחליפו את המורים הגרועים היום. ברור שזה תהליך של שנים, ובשנים הראשונות, אנשים שלא מגיע להם יקבלו יותר שכר. אבל בסופו של דבר כשאר יגיעו מורים כישרוניים יותר, הם ייקחו את העבודות של המורים הלא איכותיים.

תמיר1991

New member
יעשו דרגות, לפי השיפור ברמת התלמידים כתוצאה

מהמורה, סקרי הוראה בקרב מדגם מהתלמידים, ציונים אבסולוטיים בהשוואה לממוצעים מסויימים. תסמוך עליהם שיש שיטות...

נניח...ומצאנו שיטה מופלאה למדידת מורים

שלא יוצרת אינפלציה של ציונים...כמו ברעיונות אותם הצעת (ולא, אני לא "סומך עליהם") ומצאנו עשרים אלף מורים גרועים, מה נעשה אז?

ברגע שיהיה משתלם להיות מורה

תתחיל תחרות על משרות המורים. וכמו שבכל חברה, אנשים מתחרים על משרה אחת, אז גם על משרות המורים אנשים יתחילו להתחרות. אפשר לבדוק את רמת המורה בקלות, ועושים את זה גם היום, פשוט מציבים בוחן בכיתה שאותה המורה מלמד.

"פשוט נשים בוחן בכיתה"

ועל סמך שיעור חד פעמי עם כיתה ספציפית יקבע בוחן(שמי יודע מה ההכשרה שלו) יקבע מה שווה המורה...זה כל כך קל ופשוט שאין ולא היה בישראל מדרג למורים ולא שאלנו לכמה בוחנים נזדקק, וכמה כסף הם יעלו(כסף שילקח מתקציב המורים) ומי יכשיר אותם ויקבע את כשירותם אבל לא ענית על שאלתי, נניח ומצאנו עשרים אלף מורים גרועים, מה נעשה אז, איך נפנה אותם מהמערכת?

אני לא טענתי שנבחן אותם

אני טענתי שנעלה את השכר, וכאשר יגיעו מורים מוכשרים חדשים לדרוש את התפקיד, יבחנו את הכישורים של שני המורים, והטוב מבין השניים יקבל את התפקיד. כל עוד אין מורים טובים שרוצים את התפקיד של המורים הגרועים, אין טעם בכלל לבדוק אם הם גרועים לא. זו בדיוק הבעיה, שאין אף אחד שרצה להיכנס לתפקיד המורים ולכן יש קיום המון מורים גרועים. נכון שהבוחנים יעלו למדינה כסף, אבל אני חושב שעדיף להשקיע עוד כסף בבוחנים מאשר להשאיר את מערכת החינוך כפי שהיא.

תעלה את שכר המורים, אחלה, עכשיו המורים

הגרועים (שהם חלק ניכר) בשום אופן לא יהיו מוכנים לעזוב, ובלתי אפשרי יהיה לפטר אותם ומלבד זאת, תקציב החינוך כבר עכשיו יותר גדול מתקציב הביטחון, כמה כבר אפשר להעלות את השכר? ואל תשכח שהמגזר הפרטי מתחרה על אותם אנשים משכילים, תחרות שלא בטוח שמשרד החינוך, גם אחרי התוספת יוכל להתמודד איתה... כך או כך, הפתרונות של העלאת תקציב החינוך(שעלה בעקביות בעשורים האחרונים) מובילים אותנו למבוי סתום

זה לא יקרה מהיום למחר

זה יקרה בתהליך. ואני לא רואה שום סיבה למה אי אפשר לפטר אותם. אם הם לא מלמדים כמו שצריך, ויש להם תחליף, אז יש את ההצדקות לפטר אותם. בהסכם העלאת השכר אפשר להוסיף סעיפים שבמידה והמורים לא מלמדים טוב, אפשר להחליפם. המגזר הפרטי הוא לא כל כך גדול. הוא זקוק לכמות לא גדולה של מורים טובים, כל שאר המורים הטובים יכולים לקבל משכורות פחות טובות מהמדינה, אבל מספיק טובות כדי שזה ישתלם להם. אצלי בבית הספר כל המורות הטובות באות ללמד בגלל האידיאולוגיה שלהם (ובגלל שיש להם בעל שעובד בהיי טק), זה לא משתלם להן לעבוד בתור מורות. היום לעבוד בתור מורה לא נחשב לעבודה מכובדת, וזו בעיה, כי הוראה הוא אחד המקצועות החשובים ביותר להתפתחות המדינה. אני לא רואה שום בעיה עם זה שתקציב הביטחון הוא נמוך מתקציב החינוך, כך זה צריך להיות. אם לא פתרון של העלאת התקציב, מה אתה מציע בשביל לשפר את רמת החינוך בארץ? בהתחשב בעובדה שרמת החינוך בארץ הולכת ויורדת כל שנה (על פי סטנדרטים עולמיים).

yonatan31

New member
הבעיה היא לא בתקציב אלא במשרד.

משרד החינוך מנוהל בחוסר יעילות נורא. אם רק הפקידים במשרד יידעו משהו בהנהלה ניתן יהיה לבנות עוד כיתות רבות ולגייס הרבה מורים.

הסיבה שלא ניתן לפטר אותם

הוא ארגון המורים, והסתדרות המורים, שישביתו את בתי הספר להרבה הרבה יותר זמן מעכשיו, אם תנסה לפטר אלפי מורים, ואני מניח שגם ההסתדרות הכללית תצטרף לשביתה אם תנסה לפטר מספר כל כך גדול של מורים(והרי, ללא מהלך שכזה, לא יהיה מועיל ברפורמה) לגבי המגזר הפרטי, לא דיברתי על ההוראה הפרטית, אלא על המגזר הפרטי כולו, זאת אומרת, כל העסקים הפרטיים בארץ, כשאדם משכיל יצטרך לבחור בין מורה במערכת החינוך לבין משרה בהיי טק, או כל סקטור פרטי אחר, השוק הפרטי מציע משכורות גבוהות בהרבה משיוכל משרד החינוך להציע אי פעם בנוגע לגודל תקציב החינוך, תקציב החינוך בישראל הוא מן הגדולים במערב, והתפוקה שלו מן הנמוכות, אפשר לומר שהוא דוגמה קלאסית לחוסר יעילות, והכנסת עוד עובדי סרק למערכת (בוחנים וכו') רק תגדיל את הביזבוז אתה שואל אם יש פתרון יותר טוב, בוודאי שיש, במקום שנמשיך לסבול ולהתענות תחת מונופול ממשלתי כפוי על החינוך, נהפוך את שוק ההשכלה לשוק פרטי, וכך כל אדם יוכל לבחור כמה ואיך לשלם בעבור ההשכלה אותה הוא מבקש עבור ילדיו

yonatan31

New member
לדעתי לצד בתי ספר פרטיים

צריכים להיות בתי ספר במתכונת של מוסדות אזרחיים ללא כוונת רווח.

כאשר שוק החינוך יהיה חופשי, ההורים יוכלו

לבחור באיזה מתכונת הם רוצים את הבי"ס שלהם, אם כעסק פרטי, או כעמותה בה הם הבעלים

ואם ההורה מחליט להרביץ לילד שלו?

או מחליט לאנוס אותו? כאשר החברה חושבת שההורה פוגע בילד שלו, המדינה מתערבת. לדעתי (וכנראה גם לדעת החברה) בורות היא פגיעה חמורה מאוד בילדים, ולכן המדינה מתערבת.

וברוסיה חשבו שלדבר נגד הממשלה זה פגיעה חמורה

והמדינה התערבה... זה שאתה חושב, זה יפה, תמשיך לחשוב ידידה, פגיעה חמורה היא פגיעה חמורה, ובמקרה כזה, ובמקרה כזה בלבד, על המדינה להתערב ולהגן על הילד, זה שלדעתך בורות זה פגיעה, זה דעתך ותמשיך להחזיק בה, אל תכפה את דעתך על אנשים אחרים, לדעת אלי ישי, זה שאתה לא לומד תורה זה פגיעה חמורה וצריך לאנוס אותך ללמוד לימודי קודש, ואם ההורים שלך לא יסכימו, אז צריך לשלוח אותם לכלא, אתה חושב כמו החרדי, לא אני, אתה תומך בכפייה באונס אני, תומך בך, אני חושב שלך יש זכות ראשונים על הילדים שלך, אני חושב שאסור שדעתי, חכמה ונבונה ככל שתהיה, תיכפה עלייך ועל ילדיך, אני מאמין שב99 אחוז מהמקרים האב או האם דואגים לבנם הרבה יותר מאיזשהו פקיד במשרד החינוך או הפנים, שלא מכיר אותם ולא את הילד שלהם, ושההורים ולא הפקידים, ואפילו לא 120 הנבחרים שלנו בכנסת, ההורים הם בעלי הזכות לבחור באיזה דרך יפעלו לקידום עתיד ילדיהם, ואני כאדם זר, לא יתערב אלא אם נשקפת סכנה של ממש לאותו ילד או ילדה ובינתיים, הכפייה של המדינה, שולחת ילדים לבי"ס בהם הם נאנסים, בהם הם מוכים, ללא הגנה, זה המצב שבו אתה, עדיין, תומך

אני אולי חושב כמו חרדי, אבל אני עושה את זה

למען הדמוקרטיה. אני הבן אדם הראשון שמתנגד לכפייה, אבל אני מאוד מפחד שבעולם הכוכב נולד והפסטיגל, אנשים רבים יוותרו לילדיהם על החינוך. אני לא אומר שההורים לא דואגים לילדים, אני אומר שאני לא מאמין שההורים תמיד מפעילים את שיקול הדעת. אני בטוח שהורים רבים לא ירצו לשלם את ההוצאות הכבדות של ההשכלה, ויעדיפו לשלוח את ילדיהם לעבוד. תחשוב על זה שבלי חוק חינוך חובה, יש לילדים את היכולת לא להגיע לבית גם אם ההורים שלחו אותם, כי אי אפשר באמת לפקח מי הילדים שהולכים לבתי הספר ומי לא. והמוני הילדים ברחובות זה הרבה יותר נזק פוטנציאלי מאשר בבית הספר. ולגבי המשפט האחרון שלך, אני חושב על הילדים הערבים בצמתים שמוכרים מסטיקים, ואני תומך בדעתי.

למעלה