להתפטר או לחכות לפיצויי פיטורין

מצב
הנושא נעול.

lirazoo

New member

שלום, אני עובדת בחברה כבר שלוש שנים. אני עובדת מצטיינת ומוערכת על ידי מנהלים בכל הרמות. בחצי שנה האחרונה קודם המנהל הישיר שלי לתפקיד מנהל המחלקה. אני רוצה ויכולה להתקדם לתפקידים בעבודה. בעבר(לפני כשנה) סוכם איתי על תפקיד ניהולי - אותו לא קיבלתי לאחר שהודיעו לי שהתקן בוטל בלי הסבר נוסף. לאחרונה מונה עמית שלי להיות המנהל הישיר שלי. העמית מוכר כבעל יכולות נחותות משלי. לשאלתי את מנהל משאבי אנוש מדוע לא אני ? נענתי " אי אפשר לחייב מנהל לעבוד עם מישהו " לא אתאר את ההיסטוריה אך אסכם כי מספר תפקידים שמהווים קידום לא הוצעו או לא ניתנו לי וזאת בשל החלטת המנהל. יש לומר שהמנהל אומר שהסיבה שהוא לא מקדם אותי היא בשל העובדה שאני לומדת. (אני מסיימת באוגוסט השנה ...) אני מרגישה שמיציתי את עצמי בחברה ואין לי אפיק קידום. אני מעוניינת לקבל פיצויי פיטורין ולעבוד לצפון הארץ. 2 דרכים: לשאול האם אני אקבל את הפיצויי פיטורין במידה ואתפטר בדרך יפה? - אם יגידו כן הנושא סגור. דרך שנייה היא להיות לא ממושמעת, חסרת תועלת(אני עובדת בתחום שדורש המון ידע ולמידה עצמית) לא לתרום , להגיע מאוחר לעבודה וכו'... כלומר לגרום לפיטוריי. יש לציין שציינתי בפני מנהל משאבי אנוש, , ש"אין לי כוונה להישאר בתפקידי עוד במידה ולא אקודם" ברצוני לדעת: במידה ואאלץ לגרום לפיטוריי ממה עלי להיזהר? מה עלול לגרום לאיבוד הזכות לקבלת פיצויי פיטורין ? שאלה נוספת: סוכם איתי בעל פה בכמה רמות (מנהל ישיר, מנהל מחלקה, מנהלת משאבי אנוש) על חופשה של חודש ימים חלקה בתשלום וחלקה ללא תשלום. הסיכום הוא מחודש פברואר. במידה והחברה תודיע כי החופשה מבוטלת ולא מאושרת מסיבה X. אני אהיה חייבת לנסוע בכל מקרה. האם אוכל לתבוע פיצויי פיטורין במקרה כזה ?(כי אני עוזבת לחודש ללא אישור כלומר אני מתפטרת) האם יש עילה לפיצויי בגין עוגמת נפש, הפרת הסכם ? בתודה מראש,

תשובה

שלום, אני עובדת בחברה כבר שלוש שנים. אני עובדת מצטיינת ומוערכת על ידי מנהלים בכל הרמות. בחצי שנה האחרונה קודם המנהל הישיר שלי לתפקיד מנהל המחלקה. אני רוצה ויכולה להתקדם לתפקידים בעבודה. בעבר(לפני כשנה) סוכם איתי על תפקיד ניהולי - אותו לא קיבלתי לאחר שהודיעו לי שהתקן בוטל בלי הסבר נוסף. לאחרונה מונה עמית שלי להיות המנהל הישיר שלי. העמית מוכר כבעל יכולות נחותות משלי. לשאלתי את מנהל משאבי אנוש מדוע לא אני ? נענתי " אי אפשר לחייב מנהל לעבוד עם מישהו " לא אתאר את ההיסטוריה אך אסכם כי מספר תפקידים שמהווים קידום לא הוצעו או לא ניתנו לי וזאת בשל החלטת המנהל. יש לומר שהמנהל אומר שהסיבה שהוא לא מקדם אותי היא בשל העובדה שאני לומדת. (אני מסיימת באוגוסט השנה ...) אני מרגישה שמיציתי את עצמי בחברה ואין לי אפיק קידום. אני מעוניינת לקבל פיצויי פיטורין ולעבוד לצפון הארץ. 2 דרכים: לשאול האם אני אקבל את הפיצויי פיטורין במידה ואתפטר בדרך יפה? - אם יגידו כן הנושא סגור. דרך שנייה היא להיות לא ממושמעת, חסרת תועלת(אני עובדת בתחום שדורש המון ידע ולמידה עצמית) לא לתרום , להגיע מאוחר לעבודה וכו'... כלומר לגרום לפיטוריי. יש לציין שציינתי בפני מנהל משאבי אנוש, , ש"אין לי כוונה להישאר בתפקידי עוד במידה ולא אקודם" ברצוני לדעת: במידה ואאלץ לגרום לפיטוריי ממה עלי להיזהר? מה עלול לגרום לאיבוד הזכות לקבלת פיצויי פיטורין ? שאלה נוספת: סוכם איתי בעל פה בכמה רמות (מנהל ישיר, מנהל מחלקה, מנהלת משאבי אנוש) על חופשה של חודש ימים חלקה בתשלום וחלקה ללא תשלום. הסיכום הוא מחודש פברואר. במידה והחברה תודיע כי החופשה מבוטלת ולא מאושרת מסיבה X. אני אהיה חייבת לנסוע בכל מקרה. האם אוכל לתבוע פיצויי פיטורין במקרה כזה ?(כי אני עוזבת לחודש ללא אישור כלומר אני מתפטרת) האם יש עילה לפיצויי בגין עוגמת נפש, הפרת הסכם ? בתודה מראש,
תשובה
ראשית לגבי פיצויי פיטורים - אם תנסי לגרום לפיטורייך כפי שהצגת את הדברים, וניתן יהיה להוכיח זאת, לא תהיי זכאית לפיצויי פיטורים. קשה להיות זהירים בנושא זה והדבר בדרך כלל מאוד ברור לממונים עליך, במיוחד בנסיבות שתיארת בפנייה. את יכולה להיות זכאית לפיצויי פיטורים אם תתפטרי ותעמדי בתנאים הנ"ל: (1) גרת בישוב שאינו חקלאי או שאינו באזור פיתוח; (2) את עוברת לישוב חקלאי או לישוב באזור פיתוח (ראי רשימה למטה); (3) תגורי לפחות 6 חודשים בישוב חקלאי או בישוב באזור פיתוח שאליו העתיק את מגוריו. "ישוב חקלאי" - קיבוץ, מושב, או ישוב שמרבית תושביו הם חקלאים; "ישוב באזור פיתוח" - אחד הישובים: אופקים, אילת, בית-שאן, בית-שמש, דימונה, חצור, ירוחם, כרמיאל, מגדל-העמק, מדרשת שדה בוקר, מצפה-רמון, מעלות-תרשיחה, נתיבות, נצרת-עילית, ערד, צפת, קרית-גת, קרית-מלאכי, קרית-שמונה, שדרות, שלומי, יקנעם-עלית, עכו, טבריה, עפולה, גילון, עצמון, יודפת, יעד, קורנית, שכניה, מורשת, מנוף, מרכז ספיר, יבנאל, כפר-ורדים, הילה, מתת, אדר, עמקה, תרשים, כמון, מכמנים, ורד הגליל, ארשת, עדי, הררית, פרחי אביב, צורית, טל אל, כליל, קציר, מנחמיה, מטולה, מגדל, רמת ישי, ראש פינה, כנרת (המושבה), כפר תבור, יסוד המעלה, מסד, מצפה נטופה, חיספין, אשחר, הר חלוץ, יובלים, מעלה צביה, רקפת, חורפיש, מצפה הושעיה, גבעת אלה, גבעת אבני, אלון הגליל, אבטליון, שרשים. לגבי החופשה שסוכמה עימך - אני הייתי מציעה לך לכתוב מכתב לכל אלה שיסכמו איתך בעל-פה את החופשה ולהעלות על הכתב את עיקרי השיחה. מה ביקשת ומה הוא/היא הבטיחו. ולהזכיר מהם מועדי החופשה וכן שמדובר בחופשה מתוכננת מראש זמן רב שלא ניתן לבטלה (בהנחה שכל הדברים נכונים; אל תכתבי דברי שקר כי קל להיתפס וחבל). אם בכל זאת, מכל סיבה שהיא, תבוטל ההסכמה שניתנה לך או שיכחישו אותה, ואת לא תוכלי לבטל את הנסיעה תמורת דמי ביטול (לא פירטת במה מדובר אז קשה להתייחס), תצטרכי לקבל החלטה: או לבטל את החופשה תמורת דמי ביטול ולדרוש מהחברה במכתב החזר הסכום שכן הסתמכת על הבטחות והתחייבויות של נציגי החברה המוסמכים לכך, או לצאת לחופשה בכל זאת, ולעבור עבירת משמעת שהסנקציה עליה יכולה להיות החל מנזיפה, קנס, פיטורים ללא הודעה מוקדמת, ועד פיטורים ללא פיצויי פיטורים. בכל מקרה, אם ביטלת את החופשה ונדרשת לשלם דמי ביטול, תוכלי להגיש תביעה נגד החברה להחזרת הסכום, בצירוף פיצוי על עוגמת נפש שנגרמה לך עקב כך.

מצב
הנושא נעול.
למעלה