כתבה אודות אוספים שונים מתחום היודאיקה

כ חיים

New member
תודה על השיתוף

באופן כללי אני לא אוהב כתבות כאלה. כתבות מסוג זה הן בין שאר הגורמים המקפיצים מחירים, בד"כ ללא הצדקה.

אספנים הם אנשי עמל חרוצים

מוכנים להקדיש לא רק ממון אלא הרבה זמן, ללמוד, לטעות, להיכשל, להתרגש, להתאכזב, לכתת רגליים בחנויות ובשווקים למיניהם (ולשוטט בנט...) כדי לראות פריטים, ועיתים לעבוד קשה והרבה שעות כדי למצוא פריט אחד קטן, כאשר אין לך מושג אם תמצא משהו, אם בכלל. אנחנו זוכרים בדיוק איך זכינו בפריט, איפה ובאיזה שעה וכל הסביבה (ובמחילה אל תבואו אלינו בטענות שאנחנו שוכחים ימי הולדת וכולי...זה לא ח"ו מרוע לב). את התכונות הללו וה"דרייב" (מה זה בעברית? נחישות? ) אין בספריות ובספריה הלאומית, שרוצה עותק מכל ספר או ואריאנט של ספר, והם מחכים שיבואו אליהם.... אגב, אספן אחד באמת חשוב, סיפר לי שבא אליו איזה גביר והציע לו סכום עתק עבור אוספו, והלה סירב. והגביר העלה את המחיר...אבל האספן אמר לא. הגביר כמובן לא הבין...והאספן הסביר שהוא עמל וכיתת רגליו התאכזב והתרגש, וזה חלק מחייו. הגביר רוצה להתפאר בעושרו.. ואם הגביר יהיה בסביבה לאחר פטירתו מן העולם שיפנה ליורשיו...

אין כל ספק שכמות האספנים ירדה, וכמות הסוחרים עלתה מאוד, למרות שרוב האספנים אינם נחשפים.

אגב, הכתבה היא יחסית ישנה

ולמשל בשנים האחרונות, לפחות בתחום הספרים יש מירוץ מטורף אחרי חתימות רבנים חסידיים, ולאחרונה זליגה לרבנים ליטאיים. כולם מחפשים חתימות, והרבה הפכו למומחי זיהוי חתימות. הכל סגולות. מי שמחזיק חתימה של רב מקובל "טוב" יש לו קמע ששומר עליו. לצערנו הפכנו לעם סגולות ולחשים, וקברים (הולכים ל"קבר טוב" להתברך). מתירים לעצמנו לשכוח את החיים, ולשכוח שהשם שומר עלינו, יותר נכון מה שאנחנו משתדלים והשם עוזר לנו. אז מה קורה לעם הכי חכם בעולם?

רוזן71

New member
מזכיר לי סיפור [לא מהמוצלחים שלי] ובכל זאת..

בס"ד
לפני הרבה שנים (כשהייתי צעיר ופזיז) הכרתי אספן נומיסמטי מבוגר (מאוד) שהיה לו אוסף מדהים של אמצעי תשלום יהודים בין היתר גם מהקולחוזים של ברית המועצות בראשיתה. שמעו של האוסף הגיע לאספן מחו"ל שנדלק וביקש ממני לנסות לרכוש עבורו את האוסף בסכום גדול, נסיתי להשתמט כי זאת משימה לא נעימה, והוא "פיתה" אותי בפריט מתחומי שמאוד רציתי אם אצליח, אזרתי אומץ וניגשתי אליו והצעתי את הצעתי שכמובן נדחתה מיד, נסיתי לשכנע בדחילו ורחימו שעכשיו הוא יכול לממש בסכום שיורשיו לעולם לא יוכלו לקבל (זאת באמת הייתה הצעה מדהימה) וזכיתי לתשובה כנה..אם אמכור עכשיו אמות תוך שנה, האוסף הזה מחזיק אותי ואולי אחיה עוד חמש שנים. ונבואתו אכן התקיימה. רק לאחר פטירתו נודע לי שהאיש היה גלמוד ואוספו כנראה אבד..

אספן 3

New member
זה מזכיר לי שני מקרים, שניהם מירושלים

אספן שהתרכז בזמר אמריקאי מנוח ידוע, והגיע לאוסף ברמה בינלאומית, קיבל הצעה כספית מאוד גבוהה עבור אוספו וסירב. הוא הסביר זאת בכך שהאוסף הוא עבורו מפעל חיים. לעומת זאת אספן אחר, שהיה לו אוסף מרשים שליקט במשך הרבה שנים של תקליטי 78, אלה שהיו מנגנים אותם בפטיפונים עם האוזן הגדולה, שכולם היו לדבריו שמורים היטב, של זמרים וזמרות אמריקאים משנות השלושים והארבעים של המאה הקודמת, הסכים למכור את האוסף תמורת סכום גבוה. הוא הסביר זאת בכך שזה איפשר לו לעבור לדירה גדולה יותר.

rachelea

New member
כשאני קוראת על הגדות פסח, ליבי נחמץ

אני נזכרת באסף ההגדות של מאוריסיו שנגנב במפגש
שהיה לאספני הפורום בבית עובד.
מאז, לא חזרנו להיפגש ושברון הלב של האספן - מי ישער.

למעלה