כרסום נוצות - עזרתכם בבקשה

gilush85

New member
כרסום נוצות - עזרתכם בבקשה

שלום לכולם.
האם מישהו נתקל פעם בתופעה של כרסום נוצות?
בימים האחרונים שמתי לב שהקוניור גרין צ'יק שלי (בן שנתיים) מכרסם לעצמו את הנוצות והן אכולות בקצוות.
אציין שהוא נמצא בכלוב גדול, עם שפע גירויים ומזון מאוזן שכולל כופתיות.
כשאני בבית הוא יוצא מהכלוב ומתעופף חופשי אצלי בחדר (יש רשתות לא לדאוג..) ומקבל המון תשומת לב, לא קצצתי לו כנפיים אף פעם וכשאני לא בבית הוא נמצא עם התוכי השני - ציפור אהבה, שמארח לו חברה.
למישהו יש מושג במה מדובר?

תודה רבה.

זה יכול להיות כמה דברים

קודם כל אשמח להמליץ לך על וטרינרים שמתמחים בתוכים כי חשוב לפני כל טיפול התנהגותי לשלול את האספקט הבריאותי, זה יכול להיות טפיל או מחלת עור שמציקה לו... אי אפשר לדעת.

אני ממליצה על עדי גנץ בהרצליה, או מרפאת כל חי ברחובות. הם מופיעים ברשימת הוטרינרים המומלצים שלנו כאן בפורום.

בהנחה שהכל תקין מבחינה בריאותית זו, ייתכן שזה ביטוי של תסכול, שעמום, כעס ועוד הרבה דברים אחרים- משהו כנראה מפריע לו אחרת הוא לא היה עושה את זה.
השאלה, מה זה יכול להיות כבר תלויה בך, לי אין דרך לדעת בלי להכיר את התוכי.

gilush85

New member
כרסום נוצות

ענבל תודה על התגובה המהירה,
התוכי פוחד מאוד מאנשים אחרים ולעיתים מסוגל לתקוף כשמישהו זר מנסה לגעת בו (לכן אני מרחיקה אנשים..)
אני ממש פוחדת שיכנס לסטרס מהיציאה לוטרינר.
האם יש טיפול לטפילים שאני יכולה לעשות לו בבית?

זה לא טיפולים הוא צריך בדיקות

ואין ספק שהוא ייכנס ללחץ אבל אין לך ברירה אחרת.
גם ילדים לא תמיד רוצים ללכת לרופא או לעשות בדיקות דם ועדיין ענייני בריאות לא עובדים לפי מה שנוח או נעים תמיד

דרך אגב

יש המון טיפולים ותרסיסים שנמכרים בחנויות חיות לשימוש ביתי, היזהרי והישמרי מהם כמו מאש
הם הרבה יותר מזיקים לתוכים ולמערכת הנשימה שלהם (ושלך) מאשר מטפלים בטפילים.
לא לרסס על התוכים כלום!

gilush85

New member
תשובות

מקלחת: בערך פעם-פעמיים בשבוע, לפי הרצון שלו.
אור שמש: אני שמה אותו מידי פעם ליד המרפסת בשמש ישירה, אבל הוא נרתע מזה מאוד וזז לצל.

יכול להיות שמדובר במחסור בסידן או בויטמינים מסוימים?

אlרית

New member
יתכן, ולכן מחזקת את דברי עינבל - צריך וטרינר.

(אור שמש - ישיר או דרך תריס או דרך רשת, לא דרך זכוכית).
ותמיד עם פינה מוצלת היטב בכלוב, שיהיה לו לאן לברוח, כשמפסיק להיות לו נחמד שם.

Amalthea

New member
במצב נורמלי

כופתיות (לפחות 75-80% מהמזון הנצרך) ותוספות ורצוי אבן סידן כלשהי בכלוב אמורים למלא את כל צרכיו התזונתיים של תוכי צעיר ובריא שאינו (תוכית) בתקופת הטלה. בהחלט כדאי לבדוק אם יש איזו שהיא אינדיקציה לבעיה רפואית. נסי להקל עליו בנסיעה לוטרינר ובחדר ההמתנה - דברי אליו הרבה (!) והרגיעי אותו ואם צריך כיסוי קל לחלק מדפנות הכלוב [נניח זו הפונה לכיוון חלון הרכב. כמובן לא לכסות לגמרי ולהשאירו בעלטה].
ד"א - ראית אותו מכסח את קצוות הנוצות? הוא מתגרד הרבה, עצבני באופן מיוחד?
נסי לחשוב אם עוד משהו בסביבה שלו ו/או בהתנהגות שלו השתנה מאז שהבחנת בבעיה וקצת לפני.

gilush85

New member
נשלח לפני הזמן..

כן, ראיתי אותו בבירור מכרסם את הנוצות. הוא עושה את זה גם כשהוא יושב עליי או כשהוא עם התוכי השני, כלומר גם כשלא משעמם לו.
הוא מתגרד בצורה סבירה, אולי מעט יותר מהרגיל, אבל בהחלט לא משהו שהדליק לי נורה אדומה.
חשבתי שזה טבעי בעקבות הנשירה של נוצות הפוך אחרי החורף.

אגב, זה הזכיר לי את ההתנהגות שלו כשהיה גוזל סורר, הוא לפעמים היה תולש ומכרסם לי שיערות מהראש, עד שלימדתי אותו שזה אסור.
למרות שגם היום הוא מסוגל לעשות את זה לעיתים רחוקות.

זוג כזה

New member
אומנם אין לי אותו תוכי, התוכי שלי קוקטייל אבל

גם אנחנו עוברים ימים של כרסום/גירוד/נשירת נוצות
אתמול היינו אצל הווטרינר הוא נתן לו טיפול בטיפה על העור צריך לחזור שנית בעוד שבועיים
בנוסף הוא גם הבחין בענן של נוצות לבנות מתפזרות באויר ברגע שהוא מתנהר לדבריו התוכי שלי כנראה סובל מאלרגיה קשה להבחין ממה
הוא המליץ להחליף לקופאות נגד אלרגיה שניתן לרכוש אותם רק בארה"ב
לגבי הנוצות שנושרות הבנתי שזה גם יכול להיות שינוי מזג אויר ושינוי עונות המעבר מחום לקור
המלצה שקבלתי כדי לעזור לתוכי שלא התגרד הרבה המון אמבטיות והתזת מים

gilush85

New member
עדכון מהימים האחרונים

היינו אצל הוטרינר, לשמחתי הוא לקח את זה די בקלות ולא נלחץ יותר מידי מהנסיעה. אמנם הוא ניסה לתקוף את הוטרינר אבל גם זה עבר בשלום. המסקנה הייתה שזו כנראה לא מחלה או טפילים אלא שיעמום וקיבעון מחשבתי על פעולה של כרסום הנוצות. אני מנסה כל מיני שיטות וטיפים שקיבלתי מהוטרינר למיגור התופעה ומקווה שזה יעבור לו.
תודה רבה על העזרה!
ממני ומעוגי

למעלה