יש כאן מסורתיים/דתיים? יש לי שאלה..

MiraD1

New member
יש כאן מסורתיים/דתיים? יש לי שאלה..

מכיוון שאני נשואה לגבר לא יהודי, ומכיוון שהחלטנו שלא יהיו סממנים דתיים כלשהם בביתנו הקט הוחלט שלא תהיה מזוזה ולא יהיה צלב. השאלה שלי היא כזאת, יש לי חברה דתייה, אני מאוד רוצה שהיא תבוא לבקר (מבחינת כשר אין בעיה לקנות כמה כלים חדשים זה תמיד כיף לתוספת במטבח
ואוכל כשר מהסופר). אני לא רוצה לעמוד במצב לא נעים שאין לי מזוזה בבית והיא מגיעה. האם יש מצב לבחורה דתייה להישאר במקום ללא מזוזה (הרי גם במלון אין מזוזה, נכון?). האם זה היה משהו שמפריע לכם אישית? תודה על התשובות. מירה נ.ב. אני ממש לא רוצה שרשור מגה בעניין הזה. בבקשה בלי התנפלות על הבחירה שלי בחיים... זו שאלה שממש חשוב לי לקבל עליה תשובה. דודו, אם אתה רואה שזה יוצא משליטה בבקשה למחוק. . . שוב תודה, מירה

gesus

New member
יש לי פתרון בשבילך

מזוזה נועדה לחדרים שבהם אוכלים או ישנים אז קחי אותה לאכול בחצר בכלים חד פעמיים. אני לא סגור על זה, אבל דתיים לא מחויבים לנשק מזוזות בכל מקום שאליו הם נכנסים. אני חושב שיש נסיבות מקלות כגון בתי גויים וכו' בהם מעולם לא היה צורך לשים מזוזה. מומלץ גם לבדוק בפורום דתיים.

MiraD1

New member
תודה על התשובה..

אין חצר, ביתנו הקט היא דירת חדר (ואכן קטנה וצפופה אבל יש המון
). שאלתי בפורום "לשאול את הרב" וחוץ מלשאול אותי אם החלטתי להמיר את דתי בשביל בעלי לא קיבלתי תשובה
. טוב, כשהיא תגיע לביקור נעבור את הגשר... תודה על התשובה

gesus

New member
התשובה שקיבלת הזכירה לי משהו

היה לי מרצה שדיבר על האבסורד של כל הדתות שמטיפות לשלום, אהבה, שיוויון וכל הבולשיט הזה, אבל רק לאלו שחברים באותה דת. כל השאר ישרפו להם בגיהנום.

dannyk27

New member
אני לא חושב שזה יהווה כל כך בעיה

שהרי (ואני בכלל לא מומחה בעיניני דת, נחכה לתשובה המוסמכת של רן) איך חיים כל החרדים והדתיים בחו"ל וכיצד הם נכנסים לבתים ללא מזוזה.

אין חובת נישוק מזוזה בכלל

המצווה היא לקבוע מזוזה. כל העסק עם הנשיקות זה איזה בדיחה שאנשים לקחו ברצינות. לגבי החובה - החובה היא בכלל לא לגבי כל חדר וחדר. החובה היא לפתחים הראשיים של הבית.

gesus

New member
עשיתי כמה בירורים לגבי זה

מסתבר שאם את גרה בדירה בחו"ל 30 יום ומעלה את חייבת לקבוע מזוזה בביתך כי היא חובת האדם ולא חובת הבית. כלומר הבית לא אמור לבוא קומפלט עם מזוזות תקינות וכשרות, אלא את אמורה לקבוע אותן בביתך. אותו דבר תקף גם לגבי בתי מלון בהם נמצאים מעל 30 יום.

זו חובתה שלה

חובה על היהודי לקבוע מזוזה בבית שלו, אבל אין איסור ליהודי ללון או לאכול במסגד או בכנסייה (אם כי מבחינה הלכתית עליו להעדיף ללון/לאכול במסגד ולא בכנסייה אם יש לו אפשרות לבחור). והרי ברור שההלכה לא מצפה שבאותו מסגד/כנסייה תהיה מזוזה, אז ברור שגם אין חובה שבכל מקום אחר שבו היהודי שומר המצוות מתארח תהיה מזוזה.

למירה- אירוח נעים

אני כאדם דתי רואה את הדברים קצת אחרת. אדם דתי הבוחר מרצונו לבוא להתארח אצל חבר לא דתי בא בלי ציפיות מיוחדות!!! עצם העובדה שאת מוכנה לדאוג לכלים ולמזון כשר עבורה, זו מחווה יפה ותבוא עליך הברכה, מעבר לזה אני לא חושבת שיש לחברתך ציפיות. ואת לא צריכה להרגיש לא בנוח. אירוח נעים

MiraD1

New member
תודה לכולם על התשובות

עזרתם לי מאוד להשתקת המצפון... מירה

babajos

New member
העניין הוא קצת מורכב

עקרונית כמו שנאמר אחרי 30 יום יש לקבוע מזוזה אפילו אם המגורים הם זמניים, מאחר והיהדות קובעת את דת המשפחה לפי האם, הבית שלך הוא בית יהודי גם אם הינך נשואה ללא יהודי, לפי היהדות את אמורה להתקין מזוזה על משקוף ביתך ללא קשר ל ביקור של חברתך. כמובן שביהדות יש את המושג בחירה חופשית, ואומר אכן אנחנו מצווים , אף תמיד נוכל לבחור גם באפשרות של לא לעשות. זה יראה מכובד אם תעשי מאמץ עבור חברתך ואין ספק שזה ירשים אותה, אך שוב צריך לזכור ההלכה מחייבת, וכל אחד עושה מה שהוא יכול וכמו שנאמר: כל המחמיר תבוא עליו הברכה!!!

אבל החובה על קביעת המזוזה

היא של בעל הבית. לאורחת שלה, בתור בנאדם שלא גר שם 30 יום, אין חובה לקבוע מזוזה. וכמו שאין איסור לנשק ילד לא נימול וכמו שאין איסור להדיח צלחת שאכלו בה בשר עם חלב ככה אין איסור לאורח ללון בבית של יהודי שבחר שלא לשים מזוזה.

bengbeng

New member
why don't you ask your

husband to put the MEZUZA for 1 week just for your friend visit ? i'm sure he wouldn't mind.​

מאיפה אתה בטוח? אתה מכיר אותו?

חוצמזה הם הסכימו על משהו, לא נראה לך חצוף לבקש ממנו לסגת חד צדדית מההסכם?

orenfriedman

New member
למה לא לשאול את החברה שלך אם זה

מפריע לה וזהו? רוב הסיכויים שהיא תגיד שלא, וזהו.

uzipikar

New member
אפשר בקלות

לשים חתיכת וואלקרו (סקוטש) ולהדביק צלב או מזוזה בהתאם לדת האורחים......

nava99

New member
לדעתי בחדר שבו אי אפשר לשים מזוזה

או שקיים אילוץ אחר אך יש בו ספר תנ"ך או ספר קודש - אז על פי ההלכה היהודית אפשר לישון בו את יכולה להרגיע את חברתך בהלכה זו.

תן בבקשה מראה מקום

לגבי הפסיקה הזו שלפיה ספר תנ"ך פוטר ממזוזה בשעת הדחק? ומה פירוש "ספר קודש"? זו הגדרה רחבה מדי. האם יש איזה מינימום? האם עיתון "המודיע" נחשב ספר קודש? יש שם טור ייעוץ הלכתי. מה לגבי "הצופה"? והאם גם קלות הוידאו "אני מאשים" של אריה דרעי יכולה לשמש תחליף בשעת הדחק? מה לגבי קלטות אודיו, למשל הרצאה של אמנון יצחק? ומה לגבי אתר אינטרנט? אם אני משאיר את המחשב פתוח על "אתר קודש"? זה גם תופס?

babajos

New member
ספר קודש הוא כל ספר או כל פריט

ששם השם מוזכר בו, לכן ידוע שליהודי אסור לקרוא לדוגמא ספרות עברית בשרותים ואפילו אם הספרות היא חילונית, וזאת מאחר שהספרות כתובה בשפת הקודש ויש סיכוי גבוה מאוד ששם השם גם שם מוזכר , ומאחר ושרותים זה מקום טמא אין להכניס לשם עברית וכל דתי ממוצע ידוע שאפילו על מחשבותיו הוא צריך להקפיד בשרותים. ועל אותו משקל עיתון המודיע הוא קדוש וקלטת של אמנון יצחק גם מאחר שנאמרים שם או כתובים שם דבריי קדושה מפורשים. לעניין המזוזה כמו שהוזכר מקודם, בעל בית יהודי אמור לקבוע מזוזה על דלת ביתו בלי קשר לאורחים. לאדם דתי יש בעיה במיוחד כאשר הוא מתארח אצל יהודי אחר, כי אז עניין ההתארחות מתבטל מאחר והבית עצמו הוא יהודי. אני מקווה שאני לא מתפרץ אבל נראה לי שהתחייבות שלא להכניס סממנים דתיים הביתה יכול להקשות על שני הצדדים, כי יש הרבה יהודים לא דתיים שהרבה סממנים יהודים עדיין מאוד חשובים להן כמו, חתונה יהודית ברית או בריתה בר או בת מצווה מצווה לילדים וכדומה. יכול להיות שלמרות ההתחיבות שלכם אפשר לפתוח את הנושא מחדש ולקבוע חוקים יותר מקלים, אולי לא תחייבי אותו להדליק נרות בשבת והוא לא יחייב אותך ללכת לכנסייה ביום ראשון,מצב כזה פחות כופה על שני הצדדים ומאפשר להם להתחבר למקורות שלהם גם אם הם לא קשורים לבן/בת הזוג. אני מזה מאחל בהצלחה ומה שלא תבחרי יצא לטובת כולכם את בעלך וחברתך. בהצלחה.

אלוהים אדירים, במלוא מובן המילה.

1) לבריתה אין שום קשר ליהדות. מדובר במסיבה. שום קשר לדת. 2) גם מסיבת בת מצווה ככה. אין שום חיוב דתי במסיבת בת מצווה. 3) עדיין לא ברור לי מאיפה צץ העניין של הספר הקדוש במקום המזוזה. עותק של עיתון המודיע, של התנ"ך או של כל ספר אחר שאסור לקרוא בשירותים לא פוטר אף אחד מחובת קביעת מזוזה. 4) מה פירוש "עניין ההתארחות מתבטל"? האם כוונתך שאסור לו להתארח שם? אסור להתארח אצל יהודי שלא מקפיד במדוקדק על כל פסיק בתרי"ג מצוות? איזה גיבוב של הבלים. מחריד. מחריד. תבדוק את המזוזות בבית שלך, אחרת אני לא יכול להסביר את ההודעה הזו.

למעלה