ילד חסר בטחון

ילד חסר בטחון

שלום רב, בני בן ארבע, ילד מקסים חכם ויפהפה. יש בעיה שגם הגגנת העירה לי עליה, הילד מאוד חסר בטחון בגן, הוא נפגע מהר מאוד מילדים ובוכה. מספיקה הערה קטנה מילד בגן והוא ישר בוכה ורוצה לחזור הביתה. לדוגמא, היינו במסיבת יום הולדת, הליצנית ביקשה להתחלק לזוגות, לא היה לילד שלי עם מי לרקוד הוא ישר יצא בבכי מהמסיבה ולא רצה לחזור. (אני כמובן התעקשתי שיחזור ולא הסכמתי ללכת הביתה) יש לו חשש גדול בעיקר מקבוצת הבנים בגן, הוא מאוד רוצה לשחק איתם אבל חושש להתקרב, הוא מאוד מפחד מדחיה, העובדה היא שכמעט אין לו חברים בגן. אני מנסה להסביר לו כמה שהוא מושלם (הוא מרבל את כל הפרגון בבית) ואם ילד לא רוצה לשחק איתו שיחפש לו חבר אחר, הוא לא צריך לבכות או להעלב. בשבת בבוקר היה אירוע מהגן,ישבו שלושה בנים על מחצלת ובני בהיסוס התקדם לעברם. פתאום אחד אמר לו שהוא מגעיל ולא חבר שלו והשניים האחרים הצטרפו אליו ופשוט לא הפסיקו להעליב אותו. בני פרץ בבכי (גם אני כמעט בכיתי שם בשבילו....) רציתי לדעת מה פשר לעשות כדי ללמד אותו להתמודד עם מצבים כאלו. כיצד גם אפשר לגרום לו להיות יותר חברותי ויותר להעיז בלי לפחד מה יגידו עליו ואיך הוא נראה. מאמא שרוצה שלילד שלה יהיה טוב :)

גרא.

New member
חיפושניקית,אין ספק,הבן שלך ילד רגיש,וכנראה

מאד עדין.הקושי שלו להתחבר לילדים אחרים,אינו נחלתו בלבד,מאחר וגיל 4 זה הגיל בדרך כלל בו מתהווה ומתגבשת חברת הילדים בגן,ובתהליך הזה,יש ילדים יותר דומיננטיים,המסוגלים בקלות יחסית להתחבר עם אחרים, ויש ילדים שקצב הגיבוש החברתי שלהם,איטי הרבה יותר.כאן יש המון מקום לגננת לעזור בהתגבשות הזאת.כך למשל יש תוכנית מוכרת של "אני וגופי",שבה ילדים לומדים להכיר את גופם,את ההבדלים בין בנים לבנות,ומתאמנים על היכולת לומר לא לאדם זר,בדרך כלל מבוגר שמנסה ליצור קשר אישי עם הילד.ויש תוכנית של חברות בגן שבה בין היתר הגננת מחברת ומפרקת צוותי עבודה,שבהם בין היתר החברות מתגבשת.הגננת יכולה לעזור לילד להזמין ילדים אחרים אליכהם הביתה,או לדאוג לכך שהוא יוזמן,והיא גם במסגרת עבודתה בגן יכולה להגיב ולפעול נוכח תגובות חברתיות,לא שגרתיות.חשוב למצוא חוג שאינו קשור לגן בו הילד יוכל להפגש לשחק/ללמוד עם ילדים אחרים,וליצור הכרויות חוץ גניות.אפשר לחשוב על השתתפות בחוגים,כמו ספורט,אמנות,אולי גם השרדות,בהם יוכל הילד לרכוש בטחון רב יותר ויכולת להתמודד במצבים שעד עכשיו התקשה לעמוד בהם.בכל מקרה,כיוון שזה רק תחילת הווצרות של אקלים חברתי בגן,זה לא מעיד כלל על העתיד,ואם תעשה עבודה טובה על ידי הגננת בשתוף איתך,על רקע התבגרות הדרגתית של הילד ביחס לגילו,עוד צפויים לו חיים חברתיים טובים הרבה יותר.

למעלה