טליסקר 10- גוועלד!

daviel

New member
טליסקר 10- גוועלד!

לא מזמן הביאו לי במתנה בקבוק של טליסקר 10. כבר לא זוכר בדיוק אם זה בקבוק שלישי או רביעי אצלי, אבל בוא נגיד שאני זוכר טוב מאוד את טעמו של המשקה הנהדר הזה והבקבוק האחרון - גוועלד!
לא, זה עדיין לא רצח אבל אכן התרכש כאן אונס. E510 גם רואים וגם מרגישים, אין כבר את החיספוס שכל-כך אהבתי והעשן והיוד כמעט נעלמים מאחורי מתיקות מלאכותית. טוב... אולי אני קצת מגזים עם התיאור אבל זה כבר לא אותו טליסקר!
ד"א האריזה ישנה, כחולה ללא הצילום.

מעניין אום מישהו לאחרונה רכש בקבוק של טלי 10 ושם לב למשהו חשוד.

אילן די

New member
E150 ולא 510

ומתוקף היותו וויסקי של דיאג'יו, תמיד היה בטאליסקר צבע מאכל E-150 כמו (כמעט?) כל הוויסקים שלהם.

daviel

New member
150 או 510

הכמות מורגשת הרבה יותר מבעבר. יש גם בלגבולין 16 אבל זה לא כל כך משפיע על הטעם והמראה...

זיוף או לא - לא נראה לי. איך אני בודק?
בנוסף מצאתי ברשת כמה ציוצים על אותה בעיה אבל דובר דם על הבקבוק בעיצוב מחודש.

אילן די

New member
לא שמעתי על הבעיה

אני רק יכול לומר שהבקבוק שלי (ישן, 750 מ"ל) נטעם בסדר גמור.

knappertsbusch

New member
אכן מוזר. בקבוק מקולקל?

בתנאים המתאימים אפילו ויסקי אפשר לקלקל.
לא יודע מה להגיד לך, היה לי בזמנו כזה בקבוק בדיוק
והוא היה תקין לגמרי.

daviel

New member
ניחוש שלי

לאחר שנגמר לי הבקבוק האחרון של טלי10, שתיתי לא מעט ארדבג אוגידאל ולא מזמן גם לגבולין 16. כנראה שעכשיו ציפיתי ליותר ממה שציפיתי לפני היכרותי עם ה"מפלצות"...
אבל בכל זאת אני זוכר שטליסקר היה הרבה יותר "נקי", ללא טעם מתוק וסיומת מרירה בדומה סוכר שרוף...

נראה לי אני חייב לעשות RESET לחיכי. מישהו יכול לתת המלצה למשהו נחמד, מתקתק, ללא כבול בכלל א ב ל שעדיין יהיה מעניין ויחסית מורכב?
חשבתי על אוכנטושן 12, דלוויני 15, אבלאור 10 ואולי בושמילס 16.

קלינליש 14, קראגנמור 12

שניהם מורכבים מאוד, זמינים, מוצלחים ומעניינים.
שניהם ללא כבול, אבל יש בשניהם עישון קל ברקע (תצטרך לחפש אותו, זה לא איילה).

הקלינליש יותר דבשי ופירותי, הקראגנמור יותר מאלטי, עשבוני ומרענן.

אילן די

New member
גלנמו או בלוויני

גלנמו 10 או נקטר ד'אור.
קצת יותר יקר : בלוויני 15 או 14 (Caribbean Cask פיניש רום - לא יודע אם יש בארץ).
לא הייתי מגדיר אוכנטושן 12 כמורכב אבל הכל יחסי.

הייתי ממליץ להתרחק מפינישים בשביל "כיול" החיך

הנקטר ד'אור והבלוויני 14 באמת טובים מאוד, אבל נראה לי שעדיף ויסקים יותר ניטרליים ומורכבים "intrinsically" (מקווה שאני ברור פה) מאשר טעמים בולטים בקצה הסקאלה שפינישים בדרך כלל מביאים.

אבל מסכים גם עם ההמלצות לגבי גלנמורנג'י ובלוויני 15.

אילן די

New member
:) כנראה שאני לא כל כך מבין איך מכיילים חיך

אז יותר התמקדתי בבקשה לוויסקים מתקתקים נטולי עשן.

משהו שלמדתי מסרג'

לקראת כל טעימה רצינית שלו, הוא בהתחלה טועם ויסקי שהוא מכיר היטב כדי לראות שהחושים שלו חדים ולא מוטים מסיבה כלשהי (מחלה, אוכל, מצב רוח).

הוא בוחר לשם כך ויסקים זמינים, זולים, אחידים על פני שנים - ובעלי מורכבות מספיקה מצד אחד אך בלי טעמים דומינטיים שיכולים להסתיר טעמים מהויסקים הבאים.

אני עושה מכאן השלכה למה ש-daviel ביקש, ויסקים שיאפשרו לאמן את חוש הטעם ולשפר את "הרזולוציה". אלה צריכים להיות ויסקים מורכבים עם מגוון טעמים, ושטעמים אלה יהיו מכנה משותף למבחר ויסקים רחב כדי להיות בסיס להשוואה בהמשך.

סליחה על החפירה.

אילן די

New member
אנא המשך לחפור

אז הקליינליש והקראגנמור עונים לקריטריונים האלה ? יש עוד?

לדעתי כן

בגלל ששוב, יש בהם טעמים רבים שאפשר לנתח למשך זמן, בלי מאפיין קיצוני של עשן / שרי / פצצות עץ.

אני מניח שאפשר למצוא עוד כמה כאלה - כמו גלנמורנג'י שציינת, an cnoc 12, ואולי הייתי מוסיף גם את טוברמורי 10 בגירסה החדשה. ויסקי טוב וזול.

אני בטוח שהחברים פה יכולים לחשוב על עוד כמה, ואשמח גם לשמוע דעות נוספות בנושא. שוט.

rustynail

New member
נראה לי שזה שונה עבור כל אחד

מהו הויסקי שאתה מכיר הכי טוב וזוהי נקודת הייחוס שלך לויסקים חדשים.
אז בתאוריה זה אמור להיות ויסקי זול יחסית אך מורכב כדי שנראה שאותם ניואנסים קיימים.
ללא פיניש, לא מתוק לא מלוח, מעט עשן מעט כבול, סקוטי מיינסטרימי ממורכז לטבלת הטעמים.
אובן 14 הוא הבחירה הטבעית עבורי ואחד הויסקים המהנים והמוצלחים ביותר שנתקלתי בהם.

בדיוק - גם קראגנמור וגם קלינליש

יושבים קרוב למרכז (קלינליש משום מה לא מצאתי בתמונה הזאת, אבל מופיע בגירסאות אחרות של אותה סקאלה). גם גלנמו 10 לא רחוק.

אני גם מסכים שאובן אופציה מצויינת לויסקי כזה - רק שלצערי אני לא יכול להמליץ עליו כי הוא לא זמין בארץ. חבל באמת.

daviel

New member
תודה על המלצות

קליינליש מזמן בא לי לנסות אבל קצת יקר.
עם ספייסיידס יש לי בעיה קטנה, פשוט לא מחבב במיוחד את הסגנון, אולי ניסיתי צעירים מדי, לא יודע...
אומנם את הבקבוק של קראגנמור 12 כמעט קניתי... בסוף לקחתי טליסקר :)

rustynail: טבלה מאוד מעניינת, תודה. אני רואה איפה ממוקמים אוגידאל ולגבולין 16 ונראה לי שאני אכן זקוק לכיול קל :)

נ.ב. בושמילס 16 - בכלל לא זה? חשבתי אולי זאת ההזדמנות לנסות איזה אירי טוב.

rustynail

New member
בוש 16 אירי מצויין

אבל לא למטרה זו, בכל מקרה ויסקי טוב ומומלץ במיוחד במחירו הנוכחי בארץ.

למעלה