חשמל וחדוא 2

pvzed

New member
חשמל וחדוא 2

היי,התחלתי ללמוד עכשיו חשמל,והגעתי למשפט גאוס,וראיתי שהוא מאד דומה להגדרה של גרדיאנט קצת,
רציתי לשאול על הקשר ההדוק בין חשמל לחדוא 2? כמה הוא חשוב?

ואגב - אני כאילו סתם לומד נוסחאות,עדין לא הבנתי למה ההגדרה של שדה היא טובה כמו שהיא ולמה זה יותר מסתם נוסחא שמישהו קבע? וגם גאוס - ההוחכה של מה שהוא מדבר - על מה היא מתבסתת?אני מניח שגם חדוא 2.

תודה.

אגב,למישהו יש PDF או המלצה לספר בנושאים האלו של פיזיקה?
תודה

תשובה

היי,
בעיקרון יש מספר חוקים בחשמל, כמו חוק גאוס וחוק גאוס למגנטיות (וכמובן משוואות מקסוול), שמנוסחים באמצעות כללים של חדו"א 2. ברור שרצוי לשלוט במתמטיקה הרלוונטית, אבל היא בדרך כלל לא מסובכת אם מבינים את החוקים ואת המשמעות הפיזיקלית שלהם.
ההוכחה של חוק גאוס מתבססת על ניסויים ומדידות יותר מאשר על המתמטיקה עצמה. הוא נובע גם ממשוואות מקסוול, שמסבירות את התנהגות השדה האלקטרומגנטי, אבל גם מבוססות על התאמה לתצפיות.
לגבי ספר, יש מספר אפשרויות, תלוי ברמה בה תלמד, למשל:
http://www.kotar.co.il/KotarApp/Viewer.aspx?nBookID=93008710#1.446.4.fitwidth
וכן יש ספרים של יורם אשל ודוד זינגר בנושא חשמל ומגנטיות, למשל:
http://www.books4u.co.il/item/199-485
לרמה גבוהה יותר מומלץ הספר: Resnick,Halliday & Walker - Fundamentals of Physics - אפשר בקצת חיפוש גם למצוא אותו ברשת להורדה בחינם, במהדורה יחסית חדשה.

pvzed

New member
איפה אפשר ללמוד על הניסויים של חשמל?

לא אוהב את זה שנותנים לי נוסחא ויאלה להציב בא בתרגילים..

אני לומד כדי להצליח בבגרות,אבל אני רוצה לדעת להתחיל ללמוד פיזיקה
1מ ו2 אחרי זה אז אני רוצה בכל זאת לדעת את הבסיס טוב(אני אוהב פיזיקה).

האם תוכל לספר לי מה ההבדל בין פיזיקה 1 מ' לפייקה תיכונית במכניקה?

עוד שאלה לא קשורה: איך אני יכול לחשב בין מדעי המחשב לפיזיקה? יש תחום כזה שאתה מכיר אולי? תודה!!!!!

stam45

New member
קצת סדר

אני אמספר כדי לא להתבלבל בעצמי
1)קודם כל לגבי השאלה שלך - לפיזיקה ברמה של תיכון בהחלט לא צריך לדעת חדו''א 2, אפילו חדו''א של תיכון בקושי משתמשים (בשנתיים הראשונות שלי המורה לא העז להגיד את המילה נגזרת).

2)אתה בטח מתכוון להגדרת השדה לפי E=F/q. המטרה הראשונית לשימוש בשדה ולא בכוח, היא שלא יהיה מצב בו מטען אחד מפעיל כוח על מטען אחר שנמצא רחוק ממנו, כביכול באופן טלפתי. אומרים שהמטען הראשון יוצא שדה חשמלי במרחב, והשדה בנקודה שבה נמצא במטען השני מפעיל את הכוח על המטען השני.
שנית, השימוש בשדות מניב חוקים חשובים שנקראים משוואות מקסוול (מהמשוואות היא חוק גאוס שראית) שבעצם מספרים כמעט הכל על התנהגות המערכת האלקטרומגנטית.

דוגמא לחשיבות של שדה כ"מייצג של הכוח" היא בגלים אלקטרומגטיים. למשל חשוב על הניסוי הבא:
אלקטרון 1 נמצא במנוחה בצד שמאל של החדר, ואלקטרון 2 במנוחה בצד ימין. לפתע מאיצים את אלקטרון 1. מסתבר שבתחילת התנועה של 1, הכוח שפועל על אלקטרון 2 הוא כזה שכאילו 1 עדיין נמצא במנוחה, למרות שהוא התחיל לנוע.
זאת בגלל שמידע לא יכול לנוע מהר יותר ממהירות האור, והשדה החשמלי בנקודה של 2 הוא עדיין אותו שדה כמו קודם בלי קשר לתנועת 1.

3) אפשר להוכיח את חוק גאוס גם בלי חדו''א 2, זה קצת יותר קשה מתמטית. בהתחלה מניחים שיש מטען נקודתי בודד בתוך קליפה ומראים שהמשפט מתקיים עבורו - זה החלק המסובך, ואז משתמשים בסופר פוזיציה לגבי כמה מטענים.
בחדו''א 2 לומדים דרך קלה לחישוב השטף של מטען נקודתי.

4)לגבי פיזיקה 1מ, לומדים בקורס את כל החומר של התיכון ומעבר לכך - מערכות יחוס מסתובבות, מומנטים ותנע זויתי ותורת היחסות הפרטית שאין בבתי ספר. חוץ מזה גם הרמה המתמטית הרבה יותר קשה.
בפיזיקה 2מ אכן משתמשים בחדו''א 2 די מההתחלה.
בטכניון לומדים את הקורסים הנ''ל עם הספרים של אוניברסיטת ברקלי:
berkeley physics course - mechanics
berekely physics course - Electricity and Magnetism
שאפשר למצוא אותם בגרסאות pdf באינטרנט.

ודבר אחרון - לתיכון אתה לא צריך ללמוד פיזיקה ברמה כזאת. אם אתה רוצה להבין טוב, אל תעמיס על עצמך יותר מדי הרצאות והכי חשוב תתרגל.

בהצלחה!

pvzed

New member
תודה

1)כן אבל אני רוצה להרחיב קצת אופקים אז אני מעדיף ללמוד את זה ברמה גבוהה יותר ולעומק..
2)איפה לומדים על משוואות מקסוול? האם חוק גאוס זה מקרה פרטי? או שזה פשוט אחת מהשוואת האלו כי הבנתי שכולן הן מד"ח..
ועוד לא בדיוק הבנתי למה ההגדרה הזאת עוזרת לנו,אבל עם ההמשך אני מאמין שזה יגיע אלי..
3)אני כרגע אפתור עם חוק גאוס כמו תוכי ולאחר מכן אנסה להתעמק יותר(אחרי שאני אשלים את הידע הדרוש של חדוא 2 בשביל זה,אם כבר ללמוד אז ביחד)

4)אני מאמין שאני יכול להתסדר עם המתמטיקה שיש שם(במיוחד אם זה רק חדוא 1/2)

ואני לומד עכשיו טוב כי אני כנראה לא אעשה תואר ראשון בפיזיקה,אז לפחות שיהיה לי ידע טוב עכשיו,וגם סתם מתוך עניין(בכל זאת פיזיקה..מעניין).

תודה

stam45

New member
בסוף 2מ מגיעים למשוואות מקסוול

למעשה מדובר ב-4 משוואות שלומדים כל אחת מהן בפירוט במהלך הקורס, ואז בסוף מקבצים את כולן וקוראים להן משוואות מקסוול.
צורה אחת שלהן היא מד''ח על השדה החשמלי והמגנטי, וצורה אחרת היא משוואה "אינטגרלית" כמו חוק גאוס שראית.
הצורה האינטגרלית מלמדת על תכונה כללית (איך נראה השדה על כל המשטח למשל) והמד''ח היא משהו מקומי (מה ערך השדות בנקודה ספציפית או בסביבה קטנה של הנקודה).

למעלה