התפרצויות

התפרצויות

הודיה בת 4. היא ילדה בוגרת ומבינה, מדברת כמו גדולה, אוהבת לעזור, מטפלת בתפארת אחותה התינוקת (3 חודשים), משחקת עם בתאל אחותה הגדולה (בת 6). אבל... לפעמים יש לה התפרצויות של כעס. אפילו על שטויות. למשל - בגד בבוקר. אני שואלת אותה איזה מהבגדים היא רוצה, אולי את השמלה הכחולה? והיא מתחילה לבכות ולצעוק שהיא לא רוצה את השמלה הזו, רק את הבסגד הכי חגיגי שיש בארון. אולי אני אעשה לך קוקו, שהשיער לא יפריע לך? ושוב - בכי וצעקות. אחרי כמה דקות היא רוצה קוקו, והיא גם מבינה שזה חשוב. אז למה היא בוכה ומייללת????

גרא.

New member
הודיה מגיבה בצורה לא בוגרת עדיין..

לתסכול,ומגיבה בתגובה השכיחה והטבעית ביותר,בהתפרצות.למעשה על ידי כך היא מתמודדת עם רגשות התסכול.בגילה,וגם שנים לא מעטות קדימה,אלה הן תגובות אופיניות של ילדים לתסכול.תסכול שנגרם מאי התממשות צפייה כלשהיא. בתך,אמא,עדיין לא רכשה את היכולת,שכבר קיימת אצל חלק מילדים בגילה,להתאפק ולדחות ספוקים.כשמבוקשה לא ניתן לה,היא מתוסכלת,בוכה ומיללת.זה אותו חלק מרכזי בהתפתחות אינטליגנציה רגשית,שעדיין לא בוגר אצלה לגילה. מה עושים?? רצוי מאד שלא להכנע,או לוותר לה נוכח היללות והבכי,כיוון שזה רק יגביר התנהגות כזו.בתך תלמד,או כבר למדה שהיא יכולה להשיג את מבוקשה ע"י בכי ויללות.לכן,כדאי לנסות בכלל להמנע מלהגיע למצבים כאלה.על ידי תכנון מוקדם,עוד בערב,לקראת השינה,מה היא רוצה ללבוש (וזהו),כן קוקו? לא קוקו?..סכמי איתה,שכך יהיה בבוקר.ועל כך,אל תתווכחי,ואל תוותרי בבוקר. נוכח עמדה אסרטיבית (תקיפה),שלך,אחרי סכום מוקדם.ימעטו התסכולים,ועימם הבכי/יללה. מעבר לכך,כדאי לך לאמץ,חלק מהעצות,וההנחיות להורים,המופיעות בספר "אינטליגנציה רגשית לילדים", "אינטליגנציה רגשית להורים",שאפשר לרכוש או למצוא בכל ספרייה.כמו כן,כדאי לך גם להשתמש בגישת הספרותרפיה, דהיינו להשתמש בסיפורים ושירים מתאימים להתנהגותה המתפרצת של בתך.לספר לה,לשוחח עימה,ואולי להגיע להסכמה ביניכן.חפשי במדפים.אבל אני ממליץ על ספריו של פרופ´ אדיר כהן.ובעיקר "להפלךיג עם כוכב".יש שם הרבה חומר.

למעלה