הרעת תנאים- זה פיטורין ?

giga9010

New member
הרעת תנאים- זה פיטורין ?

עד כה עבדתי 10 ימים בחודש. לפני שעה המנכ"לית הודיעה שהחליטו להוריד לי את הימים ל- 4 ימים בחודש. אבל אולי (היא צריכה להתייעץ) זה יירד רק ל-8 ימים.
הייתי בהלם וכתגובה ראשונית אמרתי שאם זה 8 אני מוכן. היא שאלה ואם זה 4 עניתי שאני לא יודע..
הבנתי (ממנה) שאני יכול לתבוע אותם על הרעת תנאים כי זה נחשב כמו פיטורים.

כעת שאני חושב על זה, היא בתכל'ס פיטרה אותי באלגנטיות. היא לא תצטרך לשלם פיצויים. ואני לא בטוח כלל שמתאים לי לעבוד רק 8 ימים.
האם זה נחשב פיטורים? ממי אני אמור לבקש פיצויים איך עושים זאת? איך יודעים כמה מגיע לי?

דבר נוסף, היא אמרה לי שכשהתחלנו לעבוד לא חתמנו חוזה העסקה (וזה נכון). ולכן היא "ממליצה" לעשות חוזה שכזה, והיא תיהיי איתי בקשר.

אשמח לתשובתכם
תודה רבה

Harrington

Well-known member
מנהל
הרעת תנאים זה לא משהו שאתה מבקש.

הרעת תנאים זה משהו שנעשה לך, עובד, ע"י המעביד, בניגוד לרצונך והסכמתך.

המחשבה שציינת בסעיף השני, היא בדיוק הרעיון שעומד מאחורי נושא הרעת התנאים. מעבידים שרוצים לפטר עובדים, מנסים להימנע מתשלום פיצויים, ומרעים את תנאי העבודה של העובד כך שהוא בוחר לעזוב 'מיוזמתו'.

על-מנת למנוע מצבים כאלה, קובע הדין שעובד שהתפטר (כלומר התפטרות יזומה שלו) בעקבות הרעת תנאי עבודה מוחשית, דינו כמפוטר לעניין פיצויי פיטורין. זה לא שאתה מוגדר כמפוטר, אלא התפטרותך מוגדרת ככזו שמזכה אותך בפיצויים מדין מפוטר (זה פחות חשוב לך).

כמובן שצריכה להישאל השאלה אם מדובר בהרעת תנאים מוחשית. על פניו, קיצוץ של 20% משעות העבודה והמשכורת, בהחלט יכול להיחשב ככזה. בוודאי כך קיצוץ של 60%.

לפיכך נראה שבאפשרותך לבחור באחד משני מסלולים: האחת היא להודיע למנכ"לית שאתה מסרב לרדת מ-10 ימי עבודה לחודש. היא תעשה את שיקוליה, ותחליט אם להמשיך להעסיק אותך 10 ימים או לפטר אותך. הדרך השניה היא להודיע למנכ"לית על התפטרותך, לציין שאתה עושה זאת בשל הרעת תנאים, ושאתה עומד על זכאותך לפיצויים בהתאם.

על פניו, אם אתה רוצה להבטיח את הפיצויים ללא מחלוקת, הדרך הראשונה עדיפה. מה גם שאולי קיימת אפשרות שהמנכ"לית, בעקבות סירובך, בכלל תבטל את הגזירה.

לגבי חוזה ההעסקה, זה פסול שלא נחתם חוזה כזה בתחילת הדרך, ואכן צודקת המנכ"לית שראוי לתקן את הפגם הזה בהקדם האפשרי. זה טוב לכל הצדדים ובמיוחד לך כעובד. כמובן בתנאי שאתה בודק היטב את האמור בחוזה על-מנת לוודא שלא מוכנס לשם 'עז' כלשהו בניגוד למצב הקיים.

giga9010

New member
האם עשיתי טעות שלא ביקשתי בו במקום

בגלל ההלם הראשוני, אמרתי לה שאם זה 8 אני מוכן..
האם עשיתי טעות שאמרתי את זה?

יש בעיה, כי היא מדברת מאוד בנחמדות וגם כי פה המשרד קטן כולם מכירים את כולם, וזה נורא לא נוח לעמוד על הדרישות.
היא קולטת נכון שאני לפלף ומנצלת את זה...

Harrington

Well-known member
מנהל
לא, זה בסדר גמור.

כנס אליה שוב ותסביר שבגלל שהיא הפתיעה אותך ענית מה שענית, אולם שבמחשבה שניה אתה לא מוכן (אם זה אכן המצב, זה כמובן שיקול אישי שלך, בהתאם להרגשתך ורצונך).

giga9010

New member
מה הם הזכויות שמגיעות לי כמפוטר?

אני רוצה לנצל את ** כל ** הזכויות שמגיעות לי.
מלבד ימי חופש ופיצויים. אילו עוד זכויות מגיעות לי?
איך מחשבים את הפיצויים (אני עובד לפי שעה) ?

האם מגיע לי דמי הבראה ?
אני עובד שנתיים פחות חודשיים (22 חודשים) אם הייתי עובד שנתיים היו מגיעות לי עוד זכויות?

תודה רבה

למעלה