החלפת אדריכל - זקוקה לעזרתכם

dina 5

New member
החלפת אדריכל - זקוקה לעזרתכם../images/Emo206.gif

שלום לפורום הנכבד, הגענו לצומת דרכים, יותר נכון למבוי סתום ואני חייבת להתייעץ אתכם. אנחנו בשלב התוכניות אצל אדריכלית נחשבת באזור שאנו בונים כבר שנה ו-4 חודשים ! עברנו את כל הוורסיות האפשריות לחלוקת הבית (הורים למטה ילדים למעלה; הורים למעלה ילדים למטה; עם/בלי מרתף) והתקבענו על ההחלטה שאנו למעלה והילדים למטה. בכל פעם שאנחנו כבר עומדים בפני סגירת התוכנית צצות בעיות חדשות, שלא מאפשרות לסיים את התוכנית או לפחות להעבירה להדמייה ושוב מתחילות ההתלבטויות. הגענו לאדריכלית דרך חברה שבנתה אצלה ומאד אהבתי את ביתה והלכנו גם לראות בתים נוספים. אני יכולה לשתף שכל הזמן אני מרגישה שהשילוב ביני לאדרכלית אינו אידאלי - אני פרפקציוניסטית והיא יותר מדי מנסה לרצות וכל הזמן מציגה אופציות נוספות ולא חותכת. אני מרגישה שאני כבר התפשרתי הרבה מעבר למה שהתכוונתי, אך מאד קשה לי לעשות את ההחלטה לעבור לאדריכל אחר. בעיקר כי מאד לא נעים לי ממנה בגלל כל הטרחה שלה, אך גם בגלל העניין הכספי. ישנו אדריכל אחר על הכוונת שנפגשנו איתו לאחר שהיינו כבר על סף יאוש. לאחר המפגש איתו פתאום הגענו להבנה שישנם שני סוגי אדריכלים: כאלה שהם בעצם מהנדסים בצורת התכנון שלהם וכאלה שמאד יצירתיים ורואים הרבה מעבר לחלוקת החלל הסכמתית. למרות שרבים התלהבו מהתוכנית הכמעט גמורה שלנו, לאחר שנפגשתי עם האדריכל הנוסף, שדרך אגב נתן לנו הצעת מחיר מאד גבוהה, פתאום התוכנית שלנו נראית לי די סתמית ורגילה. אני על סף יאוש, שכן כל הזמן יש לי את ההרגשה שאנחנו לא מצליחים לסגור תוכניות (אם בגללנו ואם בגלל האדריכלית) שכן התוכניות שהיא מציגה לנו הן "לא זה". התחושה הזאת ש"זה לא זה" מלווה אותנו כבר כמה חודשים. מה הייתם עושים בסיטואציה כזאת? האם לעזור אומץ ולעבור לאדריכל חדש, שכן יתכן ואצלו הכל ילך חלק ונוכל לסיים תוכניות בזריזות יחסית? האם להמשיך עם האדריכלית הקיימת?

calya

New member
חד משמעית מחליפה אדריכלית....

אם אין זוגיות טובה עם האדריכלית זה פשוט *לא יעבוד* נקודה. ככה זה עבורי לפחות כי אני בונה בית שאני מאד מאד אוהבת ואני יודעת ומרגישה שגם האדריכלית מאד מאד אוהבת ושותפה מלאה איתי לדרך, ליסורים ולתהליך. אם את רוצה אני אשמח להמליץ עליה (כתבתי עליה פה בתחילת אותו שירשור תוכלי לראות את התוכניות הלא רלוונטיות שלי... הועדה פינצ'רה לנו את זה בגלל בלבול שלהם והאדריכלית המקסימה של מתכננת הכל מחדש. בינתיים יוצא עוד יותר יפה מקודם אפילו) תשלחי לי מסר ואתן פרטים. היא נמצאת פיזית בגבעתיים אבל מגיעה להרבה מאד מקומות (אני בונה בלב השרון). נ.ב היא ממש, אבל ממש לא יקרה.

calya

New member
ומוסיפה - לא הייתי בונה בית שאני לא מרגישה

שהוא *זה* ולגמרי *זה*. גם כשנאלצתי להתפשר ולהפוך את הבית הגדול שתוכנן לבית קטן וקומפקטי (מטעמי תקציב) הבית הקטן עבר מאה הפיכות ושינויים עם שגם הוא היה *זה*. עדיף לשלם עוד כסף לתכנון ולא להתקע עם בית שתמיד תגידי עליו "חבל שלא עשיתי כך או אחרת..." וחוץ מזה אם תעלי לפה תוכניות נוכל אולי לסייע בעיצות.

avi5199

New member
לדעתי להמשיך עם הקיימת

לפי התאור שלך נראה לי שהאדריכלית היא לא הבעיה, אלא אתם. את צריכה ללמוד לחתוך, לקבל החלטות, ולבחור ולדעת להתפשר . אחרת אין לזה סוף , אם תרוצי מאדריכל לאדריכל , התיכנון יארך יותר זמן ואולי גם ויעלה לך יותר מהבניה. אני חתכתי וסגרתי על התכנון כבר באופציה השלישית שהאדריכל הציע. למרות שזה לא נראה כמו בית החלומות המדהים ביותר שחלמתי עליו... בדיעבד אני לא מתחרט, יצא לי בית יפה, נוח, וכיפי ועמדנו יפה במסגרת התקציב.

fireman

New member
בשום פנים ואופן לא להחליף אדריכל

כי כמו שכתב אבי, הבעיה היא לא עם האדריכלית אלא אצלכם ואת כתבת את זה בצורה מאוד מפורשת ואני שמח שאת מודעת לעניין. מי שצריך "לחתוך" זאת את, כי את הלקוחה הפרפקציוניסטית שדורשת ודורשת ודורשת.....האדריכלית מצידה עושה את מלאכתה מעל ומעבר ומשתדלת כל כך, לראיה משך הזמן הכל כך ארוך וכל כך מעבר לסביר שהיא מושכת אתכם....בזמן העבודה אתכם סביר להניח שיכלה לתכנן מגדל בסדר גודל של אחד העזריאלים. כשאני שם את עצמי במקום האדריכלית שלכם....אני הייתי נפרד מכם כבר אחרי 3 חודשים, כן כסף או לא כסף....הבריאות חשובה יותר וסביר להניח שזה מה שיעשה האדריכל הבא שעימו אולי תיצרו קשר עסקי כי לא בטוח שלו תהיה את אותה הסבלנות ואת אותו אורך רוח כמו האדריכלית הנוכחית (אם את שואלת אותי, הסיכוי להתקל באדריכל עם כל כך הרבה סבלנות שכבר אפשר לקרוא לה טירוף מוחלט הוא נדיר מאוד!) אמנם בית זה דבר סטטי ומה שמתכננים זה בסופו של דבר מה שיבנה אבל אין ברירה, צריך להגיע לכדי החלטה וההחלטה צריכה לבוא מכם, לא מהאדריכלית כי בסופו של דבר מי שצריך להיות מרוצה זה אתם וכנראה שאתם לא ממש מרוצים ממה שאתם בעצם מחפשים או שקשה מאוד לרצות אתכם. את צריכה להחליט שזה מה שרוצים וזה מה שיבנה ולחתוך עניין, למשוך תכנון של בית אפשר גם 30 שנה....כל שנה נתכנן בית אחר....אין לזה סוף, אין סוף לדברים שאפשר לשנות, לדברים שאולי אפשר לתקן ודברים שאולי יכלו להראות קצת אחרת....אתם צריכים לקחת החלטה, להגיע לנקודה שבה אתם אומרים "עם זה הולכים" ולסגור עניין, חסל סדר שינויים ותיקונים....אחרי שנה וארבעה חודשים אפשר להגיד דיינו. שיהיה בהצלחה

dina 5

New member
תגובה שלי לאמור

אין לי ספק שיש לנו חלק ניכר במשיכת התכנון מעבר לזמן הסביר. אך זהו לא הבית הראשון שאנו בונים והתנסנו לפני מס' שנים בבניית בית עם אדריכלית אחרת, כך שיש לנו למה להשוות מבחינת התהליך והאינטראקציה. בבית הראשון שתכננו, תוך חצי שנה כבר הגשנו תוכניות, התכנון היה נעים וחוויה חיובית וכך ציפינו שיקרה גם בתכנון הבית העתידי. גם אם אני פרפקציוניסטית, עדיין הייתי מוכנה להתפשר על כל מיני דברים ולסגור כבר על התוכנית, אך אז האדריכלית גילתה שיש אילוץ כלשהו שלא שמה לב אליו ומחייב לעשות שינוי מהותי בתוכנית. וכאן כבר אנחנו מגישים שאנחנו הגענו לקצה שלנו, למבוי סתום ואין לנו את האנרגיות להמשיך עם התכנון. כל החווייה החיובית שחווינו בבית הראשון, כבר לא קיימת כיום. האדריכלית הקודמת היתה עם המון ניסיון, הציגה לנו מספר אופציות שמהן בחרנו אחת ועליה עבדנו. (לא חזרנו אליה שכן היא לא יכלה) האדריכלית הנוכחית באמת עושה מעל ומעבר, עם המון סבלנות, אך גם לה יש את החלק שלה בתקיעות של תהליך. אולי זה העדר ניסיון מספיק, אולי העדר בטחון ולכן תמיד על כל התלבטות היא מציעה לנו מס' אופציות, שבמקרה שלי מאד מבלבלות אותי. באיזשהו שלב גם אמרתי לה שתפסיק עם האופציות, אך זה לא הלך. בקיצור, אני די מיואשת.

calya

New member
אז תשימי תוכניות ושתאלי אותנו

אנחנו פה טובים בזה

dina 5

New member
צירפתי כבר בעבר אך אני אצרף שוב../images/Emo51.gif

התוכנית לא ממש נכונה מבחינת מפלס ההורים שיושב לא נכון על מפלס הילדים. המפלסים נוצרו, בין השאר, שכן תכננו לבנות מרתף ואם נמשיך עם האדריכלית, כנראה נחזור למרתף ונוריד את הממ"ד למטה. בגלל שקומת ההורים יושבת לא נכון על מפלס הילדים, הציעה האדריכלית לעשות הנמכת תקרה במפלס הילדים. כאן חשבנו, שיש גבול להתפשרות שלנו בגלל אילוצים. ככה לא בונים בית חדש.

calya

New member
לא כל כך הבנתי...

מה זה אומר "לא יושבת נכון על מפלס הילדים" ? איפה הבעיה ? אז בינתיים התעסקתי לי קצת רק עם קומת הקרקע עד שתסבירי לי... ככה: התיקונים הרגילים שלי במטבח - להוריד את הקיר שחוסם את הכניסה כדי לאפשר כניסה פתוחה לאזור הציבורי (מאד מזמין ונעים בעיניי) מה שמאפשר לך גם להאריך את האי ולמרכז אותו. הארכת האי משרתת שתי מטרות: האחת להוסיף שטח איחסון (במקום זה שהורדתי לך כשהורדתי את הפינה במטבח, הפינה עצמה היא שטח מיותר "מת" כי היא עמוקה וצרה. אבל מיקמתי את המקרר איפה שאת רואה בסגול, וזה "גנב" שטח אחסון). יש לי רעיון מעולה בשבילך עבור פינת המשפחה - אל תסגרו בקירות. איפה שציירתי אדום תעשו מעקה ולא קיר. משהו כמו התמונה שהדבקתי שם (בלי הרצפת גלריה ובגובה אחר מעל הסלון כמובן, זה רק חצי קומה... הקרדיט לאתר של שרון נוימן). זה יחסוך לכם את מיקום פינת העבודה בסלון כי אז אפשר למקם אותה בחדר המשפחה ומי שיושב שם נמצא בשליטה על הקומה התחתונה - רואה ושומע. מאד נוח ונעים. לגבי קומת ההורים - אני לא כל כך מבינה את עניין המדרגות והמפלסים, מה גבוה ממה ? אפשר לקבל הסבר ? בעיניי התכנון של חדר ההורים הוא פיספוס גדול. אתם נמצאים בקומה העליונה ולא מנצלים דבר מזה לטובת חדר השינה שלכם... קודם כל הייתי שוקלת להשאיר חלל כפול מעל הסלון או לפחות מעל חלק ממנו ואולי לעשות שחדר השינה יהיה פתוח בצורה כזו או אחרת לסלון (חלונות עם וילונות ?) מעבר לזה חדר השינה צריך בעיניי להיות פתוח למרפסת ולא מסדרון שפתוח למרפסת, תנצלו את האור והאויר לטובתכם והנאתכם. תכף אצרף מחשבה...

calya

New member
והנה המחשבה לגבי הקומה השניה

(עברתי לפוטושופ לכבודך
). הציור לא מאורגן, צריך לעבוד כמובן על מבנה החדר אבל עשיתי סיבוב קטן ונחמד לחדר שלכם ותראי מה התקבל: קודם כל יש לך רחבת כניסה נחמדה לפני החדר, אחר כך יש לך קירוי קטן לשטח מחוץ לסלון בלי צורך לבנות פרגולה (ע"י רצפת החדר) דבר שלישי יש לך מרפסת פרטית ונעימה שיש לה גישה רק מחדר השינה שלך וצריך לפתוח אליה דלתות צרפתיות יפות ומוארות (סימנתי את המרפסת בקוים סגולים) יש לך תקרה בגובה כפול בסלון או שלא אם בא לך לבנות שם פשוט גג (הייתי עושה לפחות גובה וחצי). ואם את רוצה גם "גג שירות" כזה שאפשר יהיה לצאת אליו לכל מיני מטרות - עשי זאת בחלק שהקפתי בכחול. מה את חושבת על כזה רעיון ? (זה מסוג הדברים שהאדריכלית שלי עושה, מסובבת...)

ITCHAKG

New member
סדור חדר הורים על פי הצעתך מחייב

להגביה את הגג של אגף הילדים וכתוצאה מכך יתווספו מדרגות ומפלס כל המבנה יוגבה-אולי לא אפשרי מבחינת תב"ע

calya

New member
../images/Emo163.gif אתה צודק. קשה היה לי להבין את עניין

המפלסים. עכשיו הבנתי... אחשוב על זה שוב.

צימעס

New member
אני חושבת שלכל סיר יש מכסה

גם אם dina 5 היא הלקוחה הכי קשה בעולם, יכול להמצא הארכיטקט שיוכל לדבר איתה ככה שהאינטראקציה ביניהם תהיה טובה לה, ותביא לתכנית מוסכמת בזמן סביר. זה יפה לומר למישהו "תשתנה", אבל מעשי יותר לבחור איש מקצוע שמתאים לו. (דוגמה: אני מחליפת רופאי שיניים סדרתית. שווה לי למצוא אחת לכמה שנים רופא חדש, ולא לסחוב טיפולים כי לא בא לי על הרופא/ה הנוכחי/ת.)

dina 5

New member
התגובות שלכם מאד חשובות לי

אני מקווה שאם תתייחסו גם לתוכניות נוכל להגיע להחלטה,שכן כל העניין מאד רובץ ומעיק עליי ואני לא רגילה לתחושות כאלו... בכל מקרה רציתי עוד להוסיף,שבתחילת התהליך נהניתי מאד להסתכל על כל מיני בתים, לקבל רעיונות, אך לאט לאט אני מרגישה שכל תהליך התכנון השתלט עליי ובגלל שלא קיבלתי את המענה שציפיתי לו מהאדריכלית, אני זאת שהצעתי את הפתרונות וכל זמן פנוי שלי (שאינו רב) חיפשתי רעיונות מתאימים. עכשיו אני מבינה שזה חורג מעבר לסביר. סה"כ אני לא למדתי אדריכלות וזהו לא תפקידי. האדריכל שאצלו היינו שאל אותי שאלה - האם את נהנית להגיע לפגישות עם האדריכלית? אז קלטתי שכל ההנאה שהיתה לי בתכנון הבית הקודם ובתחילת התהליך הנוכחי אינה קיימת עוד. אני מגיעה לפגישות בחשש של מה תהיה ההתקלה/האילוץ היום ! האם זה נראה לכם תהליך טבעי של התקשרות?

Z ליאור

New member
אני כל כך מבין אותך ,,,

אבל בנייה זו התפשרות בין החלומות והפנטזיות ולבין המציאות התקציבית ,אילוצי השטח , התפשרות בין בני הזוג(אחד רוצה ככה והשני ככה
) תכנון הבית אצלנו היה הליך מאד מהנה ומספק אך גם הליך מורכב שהיו בו אכזבות ,המון שמחה וגם קצת עצב , אני חושב שהטעות העיקרית שלך היא חיפוש תשובה בפורום ,התשובה נמצאת אצלך את חייבת להבין שאין 100% בונים אחרים בפורום נפגשו עם האדריכל שלהם 10 פעמים והוא הגיש להם 6 תוכניות שונות אנחנו נפגשנו עם האדריכל שלנו 5 פעמים הגיש לנו תכנית 1 ואותה בחרנו ושילמנו לו 10,000$ והרגשנו בשמים ,כן התווכחנו איתו כן שינינו פרטים בתכנית אך גם הקשבנו לו מפני שבחרנו בו על סמך בתים מקסימים חיצונית ופנימים אותם תיכנן בעמק . ולעצם העניין אולי הבית שאת רוצה מבקשת מהאדריכלית גדול על יכולותיה (שקלתם להראות את התוכניות שלה למהנדס אולי הוא יוכל לפתור את הבעיה ) התשובה נמצאת אצלך אל תחפשי אותה בפורום המון הצלחה ותפסיקי להתלבט קבלי החלטה ולכי עליה בכל הכוח

dina 5

New member
אתה כל כך צודק ואני מודה לך על כך

סתם רציתי לשתף את הפורום במה שעובר עלינו. אבל אין ספק שהתשובה וההחלטה צריכה להמצא על ידנו.

צימעס

New member
נכון, אבל. [דינה, זה טקסט ארוך בשבילך]

משהו שכבר כתבתי פה בפורום: ברור שבבניה יש המון אילוצים, ולכן מתפשרים על משהו. אני רוצה להחליט בעצמי על מה אני מתפשרת. אני רוצה לראות את כל האפשרויות, ולהחליט מה אני מעדיפה על פני מה. מבחינת הארכיטקטית שלנו, ומבחינת מפקח הבניה שלנו זה אומר שהם צריכים להתאמץ להציג בפני את האפשרויות בלי לקבל עבורי החלטות (כשאחרי מספיק פעמים שזה קורה, הם כבר יודעים לנחש מה אני אחליט, ואני מתחילה לסמוך עליהם). אתה מבין מה אני אומרת? לא חייבים להתפשר בתחושה "באסה, אבל זה מה שיש". אפשר להתפשר בתחושה של "מצאתי באמת את הטוב ביותר במסגרת האילוצים". אני מסכימה איתך שהתשובה של דינה נמצאת אצלה ולא אצל אף אחד אחר, ואני גם מסכימה איתך שיש טעם שיחפשו תשובה כזו עמוק (אפילו חשבתי אתמול - דינה, את קוראת? - שאולי סתם יצא להם החשק מהבניה בכלל, ואולי הם צריכים לוותר, או לקנות בית, או לעשות פסק זמן ארוך בשביל חשיבה מחדש "על נקי" של כל מערכת הצרכים שלהם בחיים וכו'), יחד עם זאת, ייתכן שחלק מחיפוש התשובה של עצמם יכלול בחירת ארכיטקט חדש. עברו כמה שנים מהבניה הקודמת עם אותה ארכיטקטית, גם הם וגם הארכיטקטית יכלו להשתנות עם הזמן, ואין שום חוק שאומר שהיא מתאימה להם גם היום. אגב, לדעתי לארכיטקט יש כמעט תפקיד של מטפל/מגשר זוגי, ולכן עוד יותר חשובה ההתאמר בין הלקוח לארכיטקט, ולא ניתן להסתפק בשאלה "אוביקטיבית" נוסח "האם הארכיטקט טוב?". > יורדת מהארגז. תודה. <

Z ליאור

New member
צימעס מה את ערה בשעות האלו,,,,

לא אמור להיות להפך, בעיטה קטנה לבעל שיילך לילדים ויתן לך להמשיך לישון . וברצינות במהלך החיים למדתי שהמושלם היא ההשלמה שאין מושלם.

למעלה