דילמה לגבי תואר שני

דילמה לגבי תואר שני

בשנה זו אני עתיד לסיים את התואר הראשון שלי באונ' ת"א(הנדסה מכנית ). אני רוצה להמשיך בשנה לאחר מכן לתואר שני במנהל עסקים או בהנדסת חשמל/אלקטרוניקה. הדילמה שלי היא כזאת: אינני יודע כמה יעיל לעשות תואר שני בהנדסת אלקטרוניקה ( מבחינת עבודה לאחר מכן ), ז"א האם בעלי תואר ראשון בהנ' אלקטרוניקה יהיו עדיפים עליי בראיונות? ההיגיון שלי אומר כי אם אבחר בהתמחות של "התקנים אלקטרוניים" לדוגמא, אזי אוכל להתקבל לעבודות רק בתחום זה ( ועדיין איני יודע האם אהיה עדיף על מישהו שעשה תואר ראשון כי הרי אני "טחנתי" יותר ממנו בנושא זה ). מה לגבי עבודות אחרות בתחום הנדסת אלקטרוניקה? האם אהיה מוגבל רק לתחום הספציפי שאבחר (תחום ההתקנים)? שי לי חבר שהוא מהנדס אלקטרוניקה, הטוען כי אוכל להתקבל למגוון עבודות בתחום, שלאו דוווקא יהיו נושקות לתחום של התקנים אלקטרוניים. לכן גם חשבתי אולי אולי להשלים תואר ראשון באלקטרוניקה (שנתיים וחצי) שייקח לי בערך זמן דומה כמו תואר שני. מצד שני מרתק אותי גם תואר שני במנהל עסקים. הבנתי על פי הודעות בפורום זה כי התואר במנהל עסקים לא יהיה שווה הרבה ( לפחות בהתחלה ), ז"א שממילא אין לי סיבה למהר לעשותו... משום מה נראה לי כי תואר שני באלקטרוניקה פותח לי מעגל תעסוקה יותר נכבד.... אשמח על כל עיצה שהיא.

kookamanga

New member
תואר שני

כול עוד יש לך רק תואר ראשון או אפילו תואר שני ועדיין אין לך ניסיון אז לא בטוח שמעסיק יסתכל עליך... היום רוצים ניסיון , חביבי. דפדף כמה דפים אחורה ותראה המון הודעות של בוגרי תארים שלא מוצאים עבודה גם במחשבים וגם באלק' . הצעה שלי , קח את הזמן שלך ותחפש עבודה . צבור קצת ניסיון ועם הזמן תתחיל ללמוד לתואר שני .חוץ מזה מי יודע , אולי תגלה שמה שלמדת בכלל לא מעניין אותך... ובקשר למה שחבר שלך אמר לך שתוכל לעבוד במגוון עבודות זה לא בהכרח נכון כי בתכלס בהמון מיקרים הניסיון מדבר . אבא שלי תמיד אמר לי שלא משנה מה תלמד אף אחד לא מבטיח לך בזה עבודה ואם כבר תעבוד אז לאו דווקא בתת תחום שמעניין אותך . שוק העבודה מלא בבוגרי תארים (גם מתקדמים ) שלא ממש עוסקים במה שלמדו .

gil435

New member
תואר שני -מתלבט

יש לי תואר ראשון בהנדסת חשמל ממכללה עם נסיון של מספר שנים בבדיקות חומרה אינטגרצייה בסוף החודש אני מסיים לעבוד בחברה עקב צמצומים בכח אדם בחברה ומכירת רצפת הייצור לחברה אחרת האם כדאי לי להתחיל למודי תואר שני בהנדסת חשמל במכללה או הכשרה מקצועית אחרת או לנסות קודם כל להשתל בחברה אחרת ?

Gaidan

New member
אתה בטוח שאפשר לעשות השלמה

מהנדסה מכנית להנדסת חשמל? לגבי התמחות , זה אכן לרוב לא קובע, בדרך כלל אנשים לא עובדים בהתחמות שהם סיימו. אפשר לסיים ב-RF ולעבוד ב-FPGA או DSP. לגבי האם בעלי תואר ראשון יהיו עדיפים למשרה , זה תלוי לאיזו משרה, יש אכן משרות שלא רוצים אנשים בעלי תואר שני (אבל כנראה שלא מדובר בתפקיד של מהנדס), כמו שיש משרות שלשם לא רוצים בעלי תואר , אלא רק הנסדאים. להרבה משרות יש דרישות דווקא לבעלי תואר שני או תואר שני יתרה. לגבי תואר MBA אני לא יודע למה זה טוב אם אין לך ניסיון ניהולי או לפחות אפשרות ריאלית להגיע לדרגה ניהולית. אולי אני טועה.

0 אור 0

New member
לא שמתי לב שמדובר בהנדסה מכנית

אכן, עיקר היתרון של מהנדס אלקטרוניקה הוא בהכשרה שמקבלים בתואר הראשון. לא ברור איך אתה יכול לעבור במסגרת התואר השני, ומה כמות ההשלמות הנדרשת כדי להתקבל. אבל תמיד יהיה לך חסר לעומת מישהו שלמד כמו שצריך. מצד שני, בעבודה זה ממש לא משנה מהרגע שיש לך נסיון בתחום מסויים. נראה לי עדיף בשלב זה לחפש עבודה קודם כל, ולהתחיל תואר שני רק כשהדברים יהיו ברורים לך (מה אתה רוצה ואיפה יש לך אפשרות להתפתח מקצועית)

orenbarkai

New member
מסכים

בהחלט אפשר למצוא עבודה (אם בא לך יש מדריך אצלי בבלוג ל"איך למצוא עבודה"). קדם את הניסיון שלך ואז תתחיל ללמוד. זה גם הרבה יותר הגיוני לגבי מנהל עסקים - מניסיון אישי עדיף לעבוד קצת לפני זה.

אפשרי בבן גוריון ובאונ' ת"א

מאידך,בטכניון לא ניתן לעשות תואר שני באלקטרוניקה לאחר סיום תואר ראשון במכונות. קודם כל תודה לכל העונים. שנית, אני פוחד שיקרה מצב כזה שבסיום התואר הראשון ( מכונות ) אני אתחיל לעבוד, ואז תרד לי המוטיבציה להמשיך לתואר שני אח"כ. אני מבין מה שאתם אומרים, זה מאד הגיוני קודם להכנס לעולם העבודה ורק אח"כ לעשות תואר שני כאשר אני ממוקד יותר. דילמה דילמה... פשוט חשבתי שאולי עדיף לי לפתוח עוד כיוונים בחיים (תחום האלקטרוניקה) וזאת למרות שאני אוהב את תחומי. מה, זה רק קו המחשבה שלי? לא הייתה לאף אחד מכם דילמה כזו? ולעשות זאת כאשר אתם עדיין "על הגל"? בכל אופן, שוב תודה למגיבים ולאלו שהגיבו. חג סוכות שמח!

0 אור 0

New member
נשמע תמוה מאד

כשאני עשיתי תואר שני (בבן גוריון) היה אתנו אחד שהגיע עם תואר שני בפיזיקה והיו לו טונות שלמות של השלמות קורסים מתואר ראשון. ומדובר על מישהו שלמד פיזיקה, שזה אומר שאת כל הקורסים המתמטיים הוא לקח ברמה של הנסת חשמל ולא ברמה של הנדסת מכונות. יתכן שהאופציה קיימת, אבל תיקח לך 5 שנים במקום שנתיים - אז זהירות ... ודבר שני, כמעסיק, לא הייתי לוקחת מישהו שהתואר השני שלו בתחום כל כך שונה , אלא אם כן מדובר בתפיקד של ניהול פרוייקט רב תחומי - ולתפקיד כזה לא מחפשים חסרי נסיון. השורה התחתונה: לא מומלץ לעשות שינוי כזה ברצף, אלא להתחיל לעבוד ולהמשיך בלימודים בשלב מאוחר יותר. לדעתי, בשלושה מקרים בלבד כדאי להמשיך ברצף לתואר שני : הראשון, כאשר אתה מאד מעוניין בנושא מסויים שאתה כבר מכיר מלימודי התואר הראשון, וחבל להפסיד את המומנטום. השני, כשיש נפילה גדולה בשוק התעסוקה, ואין שום סיכוי למצוא עבודה - ואז התואר השני (כאסיסטנט שהאוניברסיטה משלמת לו משכורת!!) נותן פסק זמן של שנתיים בתקווה שהמצב ישתפר. כרגע אין בום גדול כזה. השלישי, כשאתה בוחר בקריירה אקדמית ואז חבל לבזבז זמן - ואם כבר אז כדאי לנסות להתקבל למסלול ישיר לדוקטורט. לפי מה שאתה מספר, לא נשמע לי שאף אחד מהמקרים תופס לגביך. ועוד הערה חשובה: תואר ראשון זה בסיס הכרחי בשביל לסדר את הראש ובשביל שבכלל יסתכלו עליך. תואר שני זה כבר רציני - התמחות. חשוב להכנס לזה כשאתה הרבה יותר בטוח מה אתה רוצה מעצמך, גם בתחומים המקצועיים, אבל במיוחד בלימודי ניהול אין בכלל מה להשוות את הערך של הלימודים כשאתה עם כמה שנות נסיון מאשר מישהו "ירוק" לגמרי שלא מביא אתו מטען משלו.

למעלה