דילמה בקשר לשפה האנגלית והקדמונית.

subatoi

New member
דילמה בקשר לשפה האנגלית והקדמונית.

מי שזוכר, היתה לי תיאוריה על האנגלית בזמנו, שאמרה שהקדמונים דיברו אנגלית מלכתחילה, מה שמסביר (עם עוד כל מיני הסברים קטנים) למה כל היקום (כמעט) מדבר אנגלית. היום חשבתי פתאום על עובדה שמפריעה לזה, עובדה יותר מפריעה מכל הדברים האחרים, עובדה שאפאחד לא הזכיר עד היום - האנגלית והקדמונית (שאנחנו יודעים על קיומה) לא יכולות היו להתקיים יחד. ובהנחה שהקדמונית היתה קיימת מאז ומעולם, אז כל התיאוריה שלי לא שווה כלום.
יש למישהו הערות/הארות איך לשלב את התיאוריה הזו בכל זאת, או שאני פשוט אגדיר אותה כ"תיאוריה לשעבר" (אבל אשאיר אותה במאמר ובהרצאה, כדי שיהיה ייצוג לסטארגייט
) ?

subatoi

New member
כי

למה שתהיינה שתי שפות שולטות במקביל, לאותו עם? וגם אם כן, למה שהם ינחילו לאנשים שהם יצרו ולשאר הגלקסיה רק אחת מהן ולא את השניה? אלא אם כן מנמקים את זה בשפה פופלרית יותר ופופולרית פחות, או שפה "ספרותית" ושפה "מדוברת" או משהו כזה, שזה יכול להשמע הגיוני, אך מוזר במקצת...

Nogmor

New member
אבל זכור,

כמו שהקדמונים התפלגו מהאוריי, מה הבעיה שיהיו שני שפות שונות לאותו עם שכנראה לא ממש מסכים משני צדדיו?

subatoi

New member
כל הקטע של התיאוריה הוא

שהאנגלית היתה אצל כולם. אם היא לא היתה אצל כולם, אז זה בעייתי לומר שהם השפיעו על כל תושבי הגלקסיה/ות. וגם הקדמונית היתה אצל כולם, אחרת דניאל היה מוצא כתבים באנגלית מדי פעם, ולא *רק* קדמונית, כמו שהוא מוצא תמיד.

kinspirit

New member
בעיקרון זה יכול להיות

ליהודים בגולה היה את האידיש ואת העברית שנשמרה כשפת קודש, ויש את האירים (אם אני לא טועה) שחוץ מהאנגלית שלהם יש להם שפה אחרת לחלוטין משלהם (אני זוכרת שפטריק סטוארט, או איך שכותבים את שם המשפחה שלו, דיבר על זה בראיון בטלויזיה, שהוא ממש היה צריך ללמוד לדבר באנגלית). ואני משערת שיש עוד דוגמאות. ואולי בכלל שפת הקדמונים זה משהו שהתפתח מאוחר יותר, אחרי האנגלית. אולי הם רצו משהו ייחודי להם אחרי שהם לימדו את כל הגלקסיה לדבר בשפה שלהם (כי הם הרי סנובים אז מתאים להם שהם ירצו שלא יבינו אותם
).

subatoi

New member
טוב, רשמתי לי את התירוצים האלה ../images/Emo13.gif

עם השם שלך ליד, ככה שיהיה לי את מי להאשים בשעת הצורך
וברצינות - זה נשמע בסדר. זה אמנם מוזר שהם השתמשו בקדמונית לכל התיעוד שלהם, בכל תחום, וגם דיברו בה, ובאנגלית הם רק דיברו, אבל בסדר, תירוצים איט'ס וואט ווי דו

neboris

New member
זה לא מוזר בכלל

בהחלט יכול להיות שהייתה להם שפה אחת לדיבורים (אנגלית) ושפה אחרת לכתב (קדמונית). תסתכל למשל על היסטוריה של אירופה אחרי נפילת האימפריה הרומית. העמים דיברו בשפות שלהם אבל כל דבר כתוב (במיוחד אם הוא היה רשמי) היה בלטינית. וזה נמשך לפחות עד ימי הביניים - רוב הטקסטים המדעיים, הדתיים והספרותיים, כתובות על פסלים ובניינים וכו' היו כתובים בלטינית. דוגמה נוספת למצב כזה אתה יכול למצוא בשר הטבעות. לאלפים בארץ התיכונה היייתה את השפה המדוברת (סינדרין) ואת השפה הגבוהה ששימשה לטקסים, ספרים ושירים (קווניה) ובדיוק כמו במשרה של אנגלית ולטינית אלה היו שפות דומות. דבר נוסף - סביר להניח שכשהקדמונים התעלו הקדמונית הייתה יותר קרובה לאנגלית מהמצב כיום. אבל זה מעלה בעיה אחרת - איך זה שבכל כוכב לכת (אפילו אם הוא מבודד) האנגלית התפתחה בדיוק באותו כיוון, עם אותו סלנג, אותו מבטא וכו'. ראה דוגמה באוסטרליה שמיושבת בדוברי אנגלית פחות מ-300 שנים ומבטא שלהם שונה לגמרי מאנגלית בריטית, וגם בשפה יש לא מעט הבדלים. אני יודע שהתייחסת לזה במאמר שלך, אבל הנקודה הזאת מציקה לי יותר מאחרות. נ.ב. קראתי את המאמר שלך עוד פעם כדי להיזכר בחלק מהתיאוריות ואם לא אמרתי לך קודם - המאמר מעולה, כל הכבוד.

subatoi

New member
אז ככה:

א. כל מה שכתבתי לקינספיריט - כנ"ל. במיוחד הדוגמה של טולקין טובה. ב. כן, אתה צודק. זה מציק נורא. הזכרתי את זה בכמה משפטים ספורים ממש בסוף, כי הדגש אצלי הוא על עצם זה שהם מדברים אנגלית, ולא על איכות האנגלית שלהם
חוצמזה שאת זה גם אי אפשר לתרץ כ"כ
ומילא האוצר מילים שלהם והסלנג והמבטא, אבל צ'לנאק (אני חושב) הזכירה פעם גם את המושגים המדעיים. כולם מבינים את כולם בלי בעיה, גם כשנכנסים ל"טכנובאבל" מדעי. ג.

Chelnak

New member
שכחתי בכלל שהזכרתי את זה פעם...

...אבל עכשו נזכרתי. זו באמת בעיה, האנגלית הזאת. אמריקנים מעצבנים.

סלמאק

New member
אם היית שומע את התיאוריה שלי בנושא

היית מבין בדיוק את הסיבה, היא עוסקת בדיוק בזה ועונה לך על כל השאלות האלה.

סלמאק

New member
לא, חס וחלילה.

פשוט זו תיאוריה מורכבת וארוכה מכדי לרשום אותה. אצתרך להסביר לך אותה טלפונית או משהו, אתה כבר תדע לפרט אותה במילים שלך בהרצאה, במאמר או בכל מקום אחר...

סלמאק

New member
זה לא יהיה מאוחר מדי?

אתה לא רוצה להתייחס לתיאוריה בהרצאה?

subatoi

New member
ההרצאה היא ביום ה'.

זה 46 שעות אח"כ
אפשר לישון על זה פעמיים

AtlantiX

New member
דיאלקטים

כמו שיש דיאלקטים ישנים יותר של הקדמונית הכתובה ייתכן גם שיש דיאלקטים ישנים יותר של השפה המדוברת. בהתחשב בזה שהגזע התקיים במשך מיליוני שנים, ייתכן שהאנגלית היא הדיאלקט אליו הגיעו בתקופה מסויימת או שזה דיאלקט ישן יותר שחודש. אחרי הכל יש דמיון בין הקדמונית-לטינית-אנגלית, ואל תשכח שגם השפה העברית מתה בשלב כלשהו.

subatoi

New member
כמו שעניתי לנוגמור

השפות צריכות להתקיים יחד, ולא אחת בשלב מאוחר יותר מהשניה, אחרת בתקופה מסוימת היו לזו עדויות ובתקופה מסוימת היו לשניה עדויות.

ARIS BOCH

New member
אין סיבה שידברו אנגלית בכל הגלקסיה

נניח שהאנגלית היתה שפה נוספת של הקדמונים או ניב כלשהוא שלה, ונניח שהקדמונים הפיצו אותה בכל הגלקסיה. זו לא יכולה להיות האנגלית שאנחנו מדברים כי האנגלית הקדומה (שיקספיר למשל) היתה שונה מאוד מהאנגלית של היום. אבל עדיין, נניח שהם הפיצו גרסה שלה. עד כאן תהיה אחידות בשפה בכל העולמות. אחרי שהקדמונים התעלו, השפה תתפתח באופן עצמאי ושונה בכל עולם בנפרד. אין סיבה שבכל העולמות בגלקסיה האנגלית תתפתח בדיוק באותה צורה ותגיע לאנגלית המדוברת של כדור הארץ במאה ה-20, ועוד במיוחד כאשר השער על כדור הארץ לא היה פעיל באלפי השנים האחרונות ולא היה שום קשר בין האנגלית "שלנו" לאנגלית בשאר העולמות. ובכלל, למה שהאוריי ידברו בדיוק את אותה אנגלית שמדברים על כדה"א? האנגלית שלהם צריכה להיות אותה אנגלית של הקדמונים שהיא כאמור שונה מהאנגלית של היום, וזה מאוד לא סביר שהיא תתפתח להיות בדיוק האנגלית שלנו. לדעתי הסיבה היחידה שהאנגלית כל כך מדוברת בכל היקום היא רק בגלל שהרבה יותר קל לעשות סדרה בטלוויזיה ככה. זו לא הסיבה שהיינו רוצים לשמוע אבל אין מה לעשות נגד אילוצי הטלוויזיה.

למעלה