דיון על השיר Jam:המילים, הלחן הקליפ

Pete® Pan

New member
דיון על השיר Jam:המילים, הלחן הקליפ

דיון מעמיק בשיר Jam של מייקל ג'קסון, מתוך התקליט Dangerous. אני מקווה מאוד שהדיון יצליח וכך נוכל כל כמה זמן "לסקור" שיר נוסף מאוסף שיריו היפים של מייקל שלנו.
המילים הרבה אנשים, שלא ממש מכירים את השיר לעומק, עלולים לטעות ולחשוב שזהו סתם עוד שיר קצבי בסגנון ראפ. עדות של אישה בגיל מעל חמישים, לפני זמן מה בתוכנית מיוחדת של VH1 (שכחתי את שמה, נדמה לי משהו כמו "FANatic" או משהו כזה), מספרת ש-Jam משך את מייקל אליה מאוד והציל אותה מאבדון (היא שקלה להתאבד, בתקופה מאוד שחורה בחייה, תקופה של שכול ושל אובדן נוראיים...) מייקל משך אותה מן הכאב וחוסר המעש ששיתק את כל-כולה והחזיר אותה לחיים, פשוטו כמשמעו. השיר זועק כנגד אי צדק חברתי משווע, אטימות מוחלטת ואובדן כל רגש בשיקול דעת יומיומי. חברה אטומה, חסרת לב ונשמה מנסה לעקור את כל מה שנשאר חם ואכפתי בכל שאר בני האדם. עם ניסוח שלא היה מבייש משוררים בינלאומיים שנכנסו משכבר לספרי ההיסטוריה, מייקל מצליח להרטיט לבבות רבים ברחבי העולם, כלומר, של אלה שטרחו להקשיב, לא רק לשמוע את השיר ברפרוף, רק כי מייקל היה שגור עמוק בתוך המיין-סטרים. איש הפונה אל אחיו, בשר ודם, עם בעיה קשה מנשוא מקבל תגובה אדישה ועניינית של מה בכך, תגובה של "החוקים" – נטפל בזה כמו שמחשב נוהג "לחשוב", ללא כל רגש, בצורה עניינית וחד משמעית, מבלי להתייחס לאופי הבעיה, הדורשת פתרון קצת יותר אכפתי מאשר תגובה רובוטית, נטולת כל סימפתיה.
הלחן הלחן בהחלט מצליח לשקף את המילים. מן ערבוביה שכזו, ערבוביה רצוצה... כמו של אדם שאינו יודע מה יבוא עכשיו, מה יקרה – מאיפה הוא עומד לקבל עוד אכזבה (במובן של ההרגשה הרצוצה שאדם מרגיש)
הקליפ קליפ יפייפה. מצד אחד הקליפ מכיל בו הרבה ריקוד, הרבה כוח. מצד שני, לא ניתן להתעלם משכונות העוני שמופיעות בפתיח של הקליפ. כל זאת ועוד – לא יותר מדי כדי לתקוע (to jam) את מייקל במקום (או את כל אחד מאיתנו). תרגום השיר לעברית רונן.

בהחלט שיר מעולה../images/Emo141.gif../images/Emo45.gif

אם קוראים את המילים של השיר תוך כדי צפייה בקליפ או שמיעה, זה מוסיף המון. מסכימה עם כל מה שאמרת.. אין לי ממש משו חשוב להוסיף. מסכימה שהחלט עם מה שאמרת על הלחן. בקשר לקליפ- כל מה שאמרת ו- שימו לב למשחק הכדורסל המתרחש לאורך כל הקליפ. לאו דווקא למשחק עצמו- אלא לאופן שבו מייקל ג'ורדן (האיש הממש גבוה
) מנסה ללמד את מייקל לשחק כדורסל. מייקל לא ממש מצליח, אבל לבסוף רואים אותו זורק כדור אחורה ו.... סל
רואים על הפרצוף שלו הפתעה, כמו פרצוף של מישהו שמנסה בכל כוחו לעשות משו (ללמוד לשחק כדורסל במקרה הספציפי הזה), ופתאום בא לו בהפתעה משו... עזבו אתכם אני לא יודעת איך להסביר את מה שאני חושבת... ארררר.... מקווה שהצלחתם להבין משו... גם אם לא הבנתם כלום- זה סימן שהבנתם משו.... הבנתם שלא הבנתם כלום.... מתוחכם הא
....

joe jackson

New member
חחח בייתי מזמינה את מייקל

למשחק כדורסל קטנטן..... אני יקרע אותווו

כולם קורעים אותו../images/Emo70.gif../images/Emo141.gif

צריך לאיית לו את המילה סל, ולשים לו ביד תמונה של זה כדי שהוא ידע איפה לשים את הכדור...

7thHeaven

New member
יש לו קצב יפההה

רק בגלל התופים והחצוצרה זה אחד השירים האהובים עלי ריבה זה לא יותר מדי ריבה זה לא יותר מדי בשבילי

פחחחחחחחחחחחעעעעעעעע

ייאיי פיני אני פשוט חולה על ההומור שלך המשך כך!!!!!!
ריבהההה לווולוו

Pete® Pan

New member
../images/Emo140.gif אין בעד מה...!

מה את אומרת? |אייקון של רונן מנסה לעורר פה דיון|

בהחלט שיר מהמםםם../images/Emo70.gif../images/Emo99.gif ../images/Emo15.gif

בהתחלה לא אהבתי כל כך את השיר אבל אחרי שקראתי את המילים, והבנתי את המסר החזק התחלתי ממש לאהוב אותו
בקשר לקליפ: לדעתי הקליפ לא מספיק משקף את המסר החזק שמייקל נותן... אבל הקליפ מהממםם
למייקל הזה אין גבולות מבחינת גאונות
רונני, אהבתי את התרגום וההסברים

Pete® Pan

New member
אין בעד מה, מאמי!

הקליפ באמת לא משקף את עומק השיר - ממש לא!
למרות שהוא יפייפה... אני שממממח מאוד שקראת ועכשיו את אוהבת את השיר עוד יותר...

The Other Glove

New member
הקליפ מאד משעשע אבל לא ממש תורם

להעברת המסר של השיר... למרות שזו ממש לא הייתה הכוננה, אם תשאל כל אמריקאי שני שראה את הקליפ, הוא יגיד ש JAM זה כוונה להטבעה בכדור סל... דרך, אגב, יש לי את התוכנית הזאת מ VH1. אני אישית מאד אוהב את JAM שיר מאד חזק ובעל אופי מחזק (בדומה ל UNBREAKABLE), אך יחד עם זאת לא לשכוח ש JAM לא ממש בא ממיקל לבדו, הוא קצת נגוע בטדי ריילי.. אני אישית מעדיף את השילוב של הגאונות והפשטות של מייקל לבדו (שירים שמייקל כתב והלחין ללא עזרה מאף אחד) הטעות הגדולה של האלבום INVINCIBLE הייתה OVER PRODUCTION של השירים... כל כך הרבה כותבים על שיר אחד = מאמץ יתר להפיק שיר טוב = שיר מאד מלאכותי וגרוע (מלבד SPEECHLESS ו THE LOST CHILDERN שהם שירים מייקלים טהורים) מאז מסוכן, מייקל מתאמץ לעשות מוסיקה עכשוית ולהתאים את עצמו לסגנון הקיים. לדעתי זו טעות. מייקל צריך להשאר מייקל! מייקל לא צריך, וגם לא יכול להתחרות באומנים חדשים מהשורה האחרונה כמו בריטני. מייקל נמצא ברמה אחרת לגימרי. הוא צריך לדבוק בסגנון המקורי שלו (אר אנ בי - פאנקי) ולא לנסות נוסחאות חדשות רק כדיי להשמע יותר קול ועכשוי. מייקל צריך לקחת דוגמה מאומנים מהרמה שלו שהצליחו לשרוד עד היום (פול מקרטני, אלטון גון, סטיבי וונדר, פרינס,דויד באוי). כל אלה תמיד שמרו על הסיגנון המקורי שלהם עד היום. הבעיה של מייקל היא האגו המפותח שלו. הוא לפעמים נוטה לפעול משיקולים מיסחריים ואגוצנטריים, דבר שמשפיע לרעה על היצירתיות שלו! לסיכום, אני מאד מקווה שעידן ריילי נגמר... הייתי מאד רוצה לראות את מייקל חוזר לנוסחת הפלאים - קוינסי ואפילו מקרטני (הגי הזמן שהם התפייסו לא?)

Pete® Pan

New member
../images/Emo45.gif../images/Emo127.gif מסכים (כמעט) לחלוטין...

אלי... אני מסכים לגבי התוכן לחלוטין, רק ש... לא ממש נראה לי שזה נובע אצל מייקל מה"אגו" שלו... כשאתה כל הזמן שומע נידנודים לגבי כך ש... "אתה כבר לא כמו פעם" ו... "איפה Thriller...?" ו... "איפה מליוני התקליטים שהיו נמכרים כהרף", אתה כבר אוטומטית מתרגם את זה ל"איפה הכישרון שלך, איפה הוא?!" וביננו, מייקל, עם המסלול שחייו תפסו - עבודה, עבודה, עבודה - קהל ועוד קהל... רק הערצה בלתי פוסקת, קריאות וצעקות ממעריצים סוגדים בכל שניה ושניה וכל זה מגיל 0 - עם כל זה, במשך כל הזמן, זה הפך להיות הדבר היחידי בחייו... לכן, אני לא חושב שזה עניין של "אגו", אלא משהו הרבה יותר עמוק, הרבה יותר מהותי, משהו שבלעדיו, מייקל כבר לא יהיה "מייקל", לא רק במובן של Entertainer, אלא במובן של אדם, של בן אנוש, עם כל ההגדרות של "מי אני ומה אני" וכל שאר הדברים שהם פועל יוצא של היותו בן אנוש.

matan cohen1

New member
סוף סוף אחד שחושב כמוני...

אני לא סובל לשמוע שיר שמייקל לא כתב לבד או לא כתב בכלל... המינימום שאני מוכן זה שיר שמייקל כתב רק עם עוד בן אדם אחד. אינבינסיבל אכזב אותי בגלל העובדה שכל שיר נרשם עם עוד גדוד של אנשים. (מלבד מה שציינת) WEVE HAD ENOUGH כ"כ קיוותי שהוא ייכתב על-ידו לבד, אבל מתברר שטעיתי וחבל!... HEAL THE WORLD , EARTH SONG ועוד הרבה אחרים שנכתבו ע"י מייקל הם שירים מהממים... מייחסים לשיר יותר משמעות (אני לפחות) אם האנרגיות והרגישות שמייקל מגיש בשיר מיוחסות לטקסט שהוא רשם לבד ולא לשורות של מישהו אחר.

Pete® Pan

New member
נכון!../images/Emo45.gif../images/Emo127.gif../images/Emo23.gif

נכון! הרבה פעמים יצא לי לדבר עם מעריצים-חברים שלי ו... זה באמת מציק מאוד כשיש שירים, במיוחד אלא עם המשמעות העמוקה והיפה, שלא נכתבו על ידי מייקל... זה משנה משהו, זה לא אותו דבר... לדוגמא: אני מת על Man in the Mirror, ממש חולה עליו... אבל כשגיליתי שמייקל לא כתב אותו, זו היתה אכזבה גדולה... כך גם עם Why You Wanna Trip on Me, עם Gone Too Soon ועוד אחרים.... לעומת זאת - They Don't Care About Us, שיר הדגל שלי, אולי השיר של מייקל ששמעתי הכי הרבה (למרות שאפשר להתווכח על זה... כל שיר של מייקל טחנתי 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, 31 ימים בחודש, 365 ימים בשנה, פשוטו כמעמעו, בתקופה כזו או אחרת בחיי), הוא נכתב רק ע"י מייקל וזה עושה המממון! כך גם Will You Be There האגדי, Heal the World, ועוד רבים וטובים אחרים...
רוני

הוא לא כתב לבד את GONE 2 SOON

אתם לא קולטים את זה
עולמי חרב עלי
אין לכם מושג כמה השיר הזה השפיע על החיים שלי, וקראתי את הסיפור מאחורי השיר והייתי בטוחה שמייקל כתב את זה לבד
*מוות קליני משוק*

למעלה