דוד שמש / חשמל / גז?

לימור37

New member
דוד שמש / חשמל / גז?

שלום,

קנינו דירה בה יש דוד שמש עם קולטים לכל הדיירים על הגג (הדוד עצמו בתוך הדירה).
לפי מה שהבנו מהדיירים הקודמים, לקח הרבה זמן עד שהיו מים חמים. הדיירים טענו שיש בעיה עם גוף החימום. אבל יכול להיות שהבעיה היא בגלל הקולטים ששייכים לכל דיירי הבניין.
אני בעד דוד שמש, ועד כה גרנו בדירות עם דוד שמש ולא היתה לנו בעיה של מים חמים.
הבנתי שבדירות עם דודי שמש בהן הקולטים על גג הן של כל הדיירים, יש בעיה של מים חמים והם נאלצים להדליק דוד גם בקיץ.
שאלותיי:
האם זה נכון שכשיש קולטים משותפים לכל הדיירים, אין מים חמים גם בקיץ?
הציעו לנו לנסות חימום באמצעות גז, האם כדאי? כלכלית ובטיחותית?
האם דוד שמש?

מה אתם ממליצים לעשות?
האם יש לחברות דודי השמש (כרומגן למשל) יועצים בנושא?

תודה, לימור

מאגר

New member
בואו נעשה סדר בעיניין

לפי דבריך בבית הזה יש מערכת סולארית מרכזית ובדוד יש מערכת חימום ע"י מחליף חום כאלומר המים החמים מהמערכת הסולארית נכנסים לספירלה שנמצאת בתוך הדוד וחוזרים חזרה למראות ככל שאתה גר בקומה נמוכה יותר יהיו ללך פחות מים חמים לכן כל מה שעליך לעשות הוא לחבר בכניסה של מחליף החום ברזיים חשמליים שכאשר תדליק את הדוד הברזים יסגרו כך שהחום לא יוכל לעבור ע"י מחליף החום למערכת הציבורית כלאמר לחמם את ההמים של השכנים. זה הפתרון הטוב ביותר והזול ביותר לבעיה.
לגבי חימום על גז החימום על גז יקר מאוד בעלויות עלות שעת עבודה של מחמם גז היא כ-20 ש"ח לשעת עבודה ואילו דוד חשמלי 1.25 ש"ח כך שאם תסגור את המעברים של מחליף החום החימום במערכת חשמלית יעלה לך לשעה 1.25 ואם תשמש שעתיים זה יעלה לך 2. ש"ח.
המלצתי היא להרכיב ברזיים חשמליים על המערכת בכניסה וביציאה של מחליף החום וזה י]תור לך את העיה לתמיד

Nunatak

New member
טעות בחשבון.

נכון שעלות שעת עבודה של מחמם בגז היא גבוהה יותר, אבל צריך לקחת בחשבון שמחמם בגז פועל רק בזמן המקלחת עצמה ואילו דוד חשמל צריך להפעיל הרבה לפני. בסופו של דבר ההפרש בעלויות הוא זניח וייתכן שאף לטובת החימום בגז.

רשר

Well-known member
מנהל
זה בסדר כי גם אתה טועה

כל שיטת חימום מחממת רק את המים שנצרכים בו זמנית או יצרכו מאוחר יותר ונשמרים במיכל מבודד היטב(דוד),
מכאן כדי להשוות עלויות יש להתיחס רק לעלות ,חימום מים ולא משנה מתי צורכים אותם (חפש מידע נוסף ותלמד את האמת)

Nunatak

New member
השאלה היא האם המים האלו ינוצלו בשלב מסוים?

או שעד שתרצה להשתמש בהם הם כבר יספיקו להתקרר? עם בידוד או בלעדיו המים לא נשארים חמים לנצח.

רשר

Well-known member
מנהל
תמתין מספיק זמן -תגיע לנצח

24 שעות לאובדן מעלה אחת מספיק נצחי לך?

מאגר

New member
אני לא טועה מי שטועה זו את

כאשר את פותחת את הברז מחמם הגז עובד אם תעשי מקלחת של 10 דקות היא תעלה לך יותר מ 3 שקלים ואילו שעת עבודה של דוד חשמלי שמספיק לחמם דוד שלם שעולה רק 1.25 מספיק לפחות ל4 מקלחות אז היכן הטעות שלי?
במקרה של דוד במערכת סולארית מרכזית שנימצא בדרך כלל בקומת הבדירה בתוך חדרון שאינו חשוף לא לשמש ולא לקור שמירת החום של הדוד ארוכה יותר ביחוד בחורף
אם עובדות שניבדקו ב-LIFE ולא בתאוריה או במעבדה קצת קשה להתווכח.

rehud

New member
הפתרון שלך מבטל את אפשרות השימוש בדוד השמש

האיש רוצה להשתמש בדוד השמש, לא לחמם לעצמו במים בחשמל.

הפתרון שלך סביר אם הוא רוצה להתנתק מהמערכת הכללית, ולחמם לעצמו מים בדוד בעזרת חשמל.
אבל ראשית, יש בעיה טכנית בחיבור ברזים חשמליים כפי שרשמת - לרוב מדליקים את הדוד לפרק זמן קצר יחסית (שעה-שלוש שעות), וכאשר הגיבוי החשמלי יכובה, הברזים יפתחו והחום שוב יברח.

כדאי רגע להסביר לעצמנו הבעיה - הקולטים מחממים את כל הדודים, אבל אחה"צ כבר מפסיקים לחמם, ואז מתחיל ניצול על-ידי השכנים. שכן מסוים מגיע מוקדם מהעבודה מתקלח ומסיים המים החמים. מאותו רגע הדוד שלו מתחיל "לשאוב" חום מדודים אחרים, ולכן מקרר אותם.
מה שצריך (וכאן אני נותן רעיון הנדסי שלי, שאני לא יודע אם קיים ואולי שגוי, אבל אני נותן זאת כדרך מחשבה) הוא ברז ניתוק שיפסיק את הזרימה ברגע שטמפרטורת המים היוצאים ממחליף החום (שהיא טמפרטורת הדוד), גבוהה מטמפרטורת המים הנכנסים אליו (שאמורה להיות נמוכה במעט מטמפרטורת המים ביציאה מהקולטים למעלה).
ייתכן שאפשר לחסוך את המדידה על-ידי עבודה לפי שעון, כלומר, לאפשר כניסת מים מהקולטים רק בשעות בהן הקולטים חמים (נניח 10-16).

כאמור, אני לא ממש יודע מה הפתרון, אבל אלו רעיונות ודרך חשיבה לכיוון של כזה. צריך לבדוק עם יצרני המערכת האם יש להם פתרונות בכיוון כזה או אולי תשובות שונות.

רשר

Well-known member
מנהל
שסתום אל חוזר פשוט יפתור את זליגת החום

הוא יהיה פתוח כל עוד המשאבה על הגג עובדת ויסגר כשתפסיק לעבוד כי אין לה חום לספק לדודים

יש בשוק ברז מכני מפוקד טרמוסטט ואפשר לבצע זאת עם ברז חשמלי וטרמוסטט על קו ההזנה (טרמוסטט למערכת מרכזית עם ברז במקום משאבה) http://s_himum.webix.me/

מאגר

New member
הפתרון שלי הוא נכון מניסיון

אילו קראתה טוב הייתה מבין נכוןמדובר בברזים חשמליים שכאשר אתה מפעיל את הדוד על חשמל הברזים מנתקים אותך מהמערכת המהדרין אף שמים טרמוסטט שכאשר אתה מנתק את הדוד מהחשמל הטרמוסטת מחזיק את הברזים סגורים עד שהטמפרטורה בדוד נמוכה יותר מהטמפרטוהב של הכניסה מהקולטים כך שאתה אינך מחמם את הדודים של השכנים וישמנם כבר מאות בתים שהדבר נעשה והוכיח את עצמו

rehud

New member
מי לא קרא?

ניתוק רק כשהמערכת החשמלית מופעלת לא מספיק, וזה מה שכתבת בהודעה הראשונה. קראתי שוב ושוב.

אם הייתי אתה קורא מה שכתבתי, היית שם לב שהפתרון שהצעתי זו בדיוק ההשלמה שהוספת בתגובתך האחרונה. כאמור, אני לא בא מתחום זה, אבל מסתבר שהרעיון המיידי שלי הוא בדיוק מה שהסברת כרגע שמקובל לעשות.

בשורה התחתונה - אין לנו וויכוח.

rehud

New member
לגבי מחירי חימום בחשמל מול גז

זו אינה תשובה ישירה לשאלה, אבל:
כפי שניתן לקרוא בצורה די מפורטת בדיון שהופיע כאן לפני מספר חודשים:
http://www.tapuz.co.il/forums2008/viewmsg.aspx?forumid=342&messageid=159872192
ההפרש במחיר האפקטיבי בין חשמל וגז אינו גבוה במיוחד ההחלטה מה יותר משתלם עשוי להשתנות משמעותית עם השינויים החודשיים במחירי הגז והחשמל. לא מדובר כאן בהבדלים בין 20 ש"ח לבין 1.25 ש"ח, אלא יותר בסדרי גודל של 1 מול 1.1 או מול 0.9. יש לשים לב שמחירי הגז בנטיה לירידה כיום, לעומת מחירי החשמל שבנטיה לעליה. עם-זאת, הנטיות האלו עשויות גם להתהפך.

מאגר

New member
מנסיון חי בשטח

בחור שהיה מחמם מים על גז שלם כל חודש בין 300 ל400 שח עבור גז לאחר שהתקין שעון שבת לדוד שקבע את השעות לפי התנהלות הבית שלו הוא היגיע לחשבון חשמל שהיה גבוה מהחשבון הרגיל ב140 ש"ח לחודשיים אז כל התאוריות לא עומדות מול המציאות המוכחת

rehud

New member
ממש מדעי-הנדסי

הבחור הזה אמר ככה וההוא אמר אחרת.

יש נתונים וחישובים. מה זה כל הסיפורים האלו. עד שלא הוכחת על-ידי ניסוי מבוקר שהנתונים לא נכונים - אני לפות מחשבים אותם כנכונים יותר מסיפורי פוגי.

מאגר

New member
ל-rehud מה שאני כתבתי זה ניסוי חי

זה עובד כבר באלפי דירות ישנם אפילו קבלנים שהשכילו לתת את זה כחלק מהמערכת כיזה עובד וזה טוב ולגבי החישובים מול גז אני אישית עשיתי את זה אצל כמה אנשים שהיום מודים לי על החיסכון

rehud

New member
לא ברור מה אתה כותב

דורון, אתה שב ומנסה להתווכח על משהו שכבר הוסכם. אתה כתבת "המהדרין אף שמים טרמוסטט...". זה הרי בדיוק מה שהצעתי. אני לא התווכחתי עם הצעתך העקרונית, אלא עם המיתוג על-ידי הפעלת החשמל בלבד. אתה אומר שזה מספיק - סבבה, שיהיה, לי אין ניסיון בזה ולכן אינני אומר.

לגבי הגז - לא ברור מה עשית ועל מה מודים לך. תחזור לדיון אליו הפניתי, תסתכל בנתונים שנתן רוני ובניתוח שלי, ואחרי זה אם יש לך השגות על זה או על זה אשמח לקרוא.

למעלה