גמילה מחיתולים - שאלות של טירונית..

talyeled

New member
גמילה מחיתולים - שאלות של טירונית..

שלום לכולם, אני קוראת (בד"כ סמויה) בפורום, ורציתי להתייעץ לגבי גמילה מחיתולים. יונתן בן שנה ושמונה, ובזמן האחרון מביע המון התעניינות בנושא (אומר פיפי, קקי, ומבקש לשבת על האסלה או על סיר - כנראה בעקבות זה שיש כמה ילדים אצלו בגן בשלבי גמילה). כשראיתי שהוא אומר "פיפי" בסמוך לזמן שהוא עושה, ורוצה שנוריד לו את החיתל, הגעתי למסקנה שאולי הוא בשל לגמילה. אני מודה שאני די טירונית בנושא. בכלל לא תכננתי להיכנס לזה בגיל כזה מוקדם, אבל מכיוון שיונתן כל כך מתלהב החלטתי לזרום איתו. אז לפני כמה ימים קנינו לו סיר וזה התקבל בהתלהבות רבה. בד"כ הוא ישב עליו ולא עשה כלום, אבל אתמול בבוקר הוא בא אליי, ביקש פיפי. הורדתי לו את החיתול והוא ישב ועשה פיפי וקקי בסיר. נרשמה התלהבות רבה (בעיקר של המבוגרים), והלכנו יחד לשפוך את התכולה לשירותים, ויונתן הוריד את המים (נראה לי שזה הקטע שהכי מצא חן בעיניו...). לא רציתי להלחיץ אותו, אז הבאתי אותו לגן עם חיתול והבאתי גם סיר. בגן הוא לא עשה בסיר, ובבית הלבשתי לו בפעם הראשונה תחתונים (בלי חיתול). הוא מאד התלהב, אבל לא אמר שהוא רוצה פיפי למרות ששאלתי כמה פעמים. רק לקראת הערב, כשהלכתי להביא לו משהו לשתות (נלחצתי מזה שהוא לא צריך פיפי) פתאום שמעתי אותו בוכה. שאלתי מה קרה והוא אמר "פיפי". כשבאתי ראיתי שהוא כולו רטוב. ייבשתי אותו והרגעתי אותו. הוא נרגע מהר מאד ורץ לסיר, אבל כבר לא יצא כלום.... היום בבוקר הוא שוב ביקש לשבת על הסיר ואחרי די הרבה זמן שלא יצא כלום, הוא אמר שאין פיפי והלך לשחק. אחרי כמה דקות הוא השתין בקשת על השטיח... (אני ניסיתי לתפוס את הפיפי בסיר... ויונתן לקח אותי לשפוך שנכנס לסיר לשירותים). והשאלות הן (ותודה למי שהגיע עד פה): קודם כל - האם אני פועלת נכון? אולי זה מוקדם מדי להוריד לו את החיתול? יכול להיות שהוא בכ"ז לא מוכן, או שאלה סתם פספוסים רגילים? ואם להוריד את החיתולים - אז אי אפשר יותר לצאת איתו מהבית? או שתמיד יוצאים עם סיר והמון בגדים להחלפה?? או שמדי פעם אפשר כן לשים חיתול? (אני מפחדת שזה יגרום לנסיגה, או שהוא יחשוב שאני לא סומכת עליו..)

גם אני בשלב דומה

רק ששלי עוד לא עשתה פעם אחת בסיר. לא קקי ולא פיפי. למרות שהיא כן יושבת על הסיר. ובכל זאת מודיעה שהיא עשתה או הולכת לעשות אבל אני רק בהתחלה.... נראה לי שאת פועלת נכון מאוד. אי אפשר לצפות שתוך יומיים הילד יהיה גמול לגמריי. חוץ מזה שזה יפה שהוא כבר עשה בסיר יחסית לגילו הצעיר כל הכבוד לו!!! את יכולה לנסות את עניין הפיפי פרס. תגידי לו שכל פעם שהוא יעשה בסיר יקבל פרס. במקביל תכיני לך מלאי של הפתעות קטנות כאלה שקונים בכמה שקלים. גיסתי עשתה את זה, וזה עבד מצוין אצלה. את יכולה גם לקנות (או שאולי יש לך כבר) את הספר סיר הסירים ואת הסרט בלי חיתולים. ובהצלחה לך וגם לי....

POOH*

New member
לדעתי? תלכי איתו...

הוא רוצה בלי חיתול.. שיהיה בלי חיתול ואם מתפספס מנקים - ביחד איתו [אני הייתי נותנת לה סמרטוט ולוקחת לי סמרטוט אחר] ומזכירים שעושים בשרותים - בלי כעס או תלונה כעובדה. אנחנו עושים פיפי בשירותים. אז היו פיספוסים ועוד יהיו.. ואולי הוא גם ירצה לחזור לחיתול. בקיצור נשמע שאת פועלת בדיוק כמו שהוא צריך... הגדולה שלי בשנה וחצי כבר עשתה קקי רק בשירותים [אני נגד שלב הסיר - התחלנו ישר עם ישבנון] והמשיכה בזה כמה חודשים עד שאני נכנסתי לתשיעי ולא היה לי סבלנות. והיא חזרה לחיתולים באופן מלא. וכמה חודשים אח"גכ תוך יומיים נגמלה באופן מלא גם יום וגם לילה לבד. בקיצור לדעתי תקשיבי לו ותלכי איתו - רוצה בלי חיתול סבבה. מורידים חיתול הולכים לשירותים/סיר להזכיר שלשם הוא הולך אם הוא צריך משהו וזהו. משאירים לו את האחריות - גם רצוי לא לשאול אותו כל 5 דקות כדי שהאחריות לזיהוי הצורך תהיה שלו. הוא רוצה חיתול שיהיה עם חיתול. אני בהתחלה לא הורדתי חיתול מחוץ לבית. אבל אם את במקום שלא נורא שהוא יפספס אפשר גם מחוץ לבית בלי.. ולשיטת הפיפי פרס הוא עוד קצת קטן בעיני. כי הוא לא לגמרי מודע ושולט בצרכיו ובעיני השיטה הזו יכולה יותר לתסכל מאשר לעודד בשלב הזה. בהצלחה.. POOH

לי דווקא

נשמע שהוא מספיק בוגר לשיטה הזו. אחריי הכל לעשות פיפי וקקי בסיר בגיל שנה ושמונה זה אומר הכל. אפשר לנסות, ואם רואים שזה לא הולך להפסיק.

ImaAvaza

New member
תובנות שלי

עברתי משהו מאד דומה בגיל דומה (כמובן שהקצב יכול להיות שונה). הייתה תקופה שהיא נשארה עם חיתולים (אמא עצלנית) ורק כשהיא בקשה אז לקחתי אותה לשירותים או לסיר, והיא הייתה מאד מרוצה. זה נפסק קצת חזר קצת. ויום אחד בגיל שנתיים הגברת הודיע שהו בלי חיתולים. ואני לא ממש הספקתי להתכונן (משום מה היה לי בראש שאנחנו נגמול אותה ולא היא) במשך כמה ימים היה פיפי 4 פעמים ביום על הרצפה, אחר כך פעמיים, אחר כך פעם. ועכשין ככה פעם בכמה ימים. המשכתי לשים לה חיתול בלילה וזה עצבן אותה מאד, בסוף הפסקתי גם את זה (טוב היא הורידה אותם בעצמה) והיא גם גמולה בלילה! אני ממש נדהמתי. היא אפילו תעיר אותי כדי שאני אקח אותה לשירותים. ושוב יש פיספוסים כפעם בשבוע. אני לא מתרגשת מפיספוסים, ואומרת לה פעם הבאה בשירותים. אני מאד נגד שיטת הפרסים, בכלל לא ברור לי הבסיס של זה, היא לא עושה לי טובה שהיא נגמלת, למה שאני אתן לה פרס? אני מציעה שלא תכנסי לזה, תראי אם הפיספוסים מתמעטים ואם לא אז אולי לנסות להחזיר חיתול אם הוא לא מתנגד. בכל מקרה תקחי בחשבון שברב הפעמים גמילה כרוכה בתקופת פיספוסים

ש ר ו ן2

New member
נשמע שאת פועלת נכון

גם בני נגמל בגיל שנה ו 8 חודשים. זה בא מיוזמתו והוא נגמל ממש מהר. לגבי היציאה החוצה, כן, לקחתי איתי סיר ובגדים להחלפה למקרה שלא התארחנו בבתים.

talyeled

New member
תודה על התשובות, אבל כנראה

שההתלהבות שלי הייתה מוקדמת (ומוגזמת). מאז ששאלתי בפורום (מרפי??) הילד לא עושה יותר פיפי/קקי בסיר.. יום אחד השארתי אותו בלי חיתול, והוא השתין על השטיח. אח"כ הוא אפילו רצה חיתול. מאז הוא עם חיתול, ומדי פעם הוא טוען שיש לו פיפי ורוצה שנוריד לו את החיתול, אבל זה בעיקר כי הוא אוהב להסתובב ערום והוא מצא את השיטה לעשות את זה.... אולי זה באמת קצת מוקדם בשבילו... בינתיים אני לא מלחיצה. אם הוא רוצה אני מורידה לו את החיתול ונותנת לו לשבת על הסיר (וגם להסתובב אח"כ ערום כמה זמן. טוב שקיץ עכשיו..).

זואיzoe

New member
זה שניסית לתפוס ת'פיפי בסיר

קרע אותי מצחוק..... אני נותנת לבת שלי, שנתיים+3, זמן...כשהיא רוצה היא עושה בסיר. לפעמים טוענת שלא בא לה...ורוצה רק בחיתול. השלב בו הם מודעים לצרכים הוא התחלה ומכאן לדעתי לא כדאי ללחוץ. אני לא הייתי מביאה סיר לגן ולפעמים, לא תמיד, אני שואלת אותה אם היא רוצה להיות בלי חיתול ואז לעשות בסיר כשיהיה לה והיא אומרת שכן ואכן, כשיש לה היא רצה לסיר וכמובן שמאד גאה בעצמה שיעושה בסיר... האמת, הוא דיי קטן, אבל נשמע מפותח מאד...

למעלה