ארבע שאלות:

BilboBaggins

New member
ארבע שאלות:

1. מיהו טום בומבדיל? 2. איך נוצרו ההוביטים? כלומר, אני יודעת שהם בני-אדם מאוד נמוכים, אבל איך קרה שהם הפכו להיות כל-כך נמוכים וגידלו שערות על הרגליים וסוליות על כפות-הרגליים וקיבלו אוזניים מחודדות ואיבדו את היכולת לגדל זקן ורכשו יכולת קליעה טובה ויכולת ללכת כל-כך בשקט במהלך הדורות? ואיך הם הפכו לכל-כך שוחרי-שלום וסולדים מהרפתקאות? איך בדיוק זה קרה להם? 3. איך זה שלרשע כמו דנתור יש שני בנים כל-כך טובי-לב כמו בורומיר ופאראמיר? 4. איך זה שלאבא ובן אינטליגנטיים ואציליים כל-כך כמו דנתור ופאראמיר יש בן ואח כל-כל חסר-אצילות, טיפש ו-simple-minded כמו בורומיר?

bigbird123

New member
אני חושב שאני יכול לענות לך על 3 ו4

אני לא יודע אם ראית את הסרטים או לא ואם את השאלות את שואלת גם בנוגע לסרטים, אבל אני אענה עם הקשר לסרטים. דנתור לא היה רשע ממש כמו שהסרט מציג אותו, הוא פשוט הושפע מהתכסיסים שסאורון הראה לו בפלאנטיר וגרם לו להאמין שהגורל שלו אבוד. בעקבות זה דנתור "השתגע" ולא ממש היה אכפת לו מה קורה במינאס טירית' ומחוצה לה. לשאלה "איך יש לו שני בנים כל-כך טובי-לב כמו בורומיר ופאראמיר" ולאיך שפאראמיר ודנתור אינטליגנטיים אין ממש תשובה שאפשר לתת, לדעתי זה פשוט מה שיצא

modeler

New member
לגבי 3 4

לדעתי הם מנוסחות יותר מדי ב 'שחור ולבן' כמבוגרים כולנו יודעים שאנחנו רק בני אדם עם יתרונות וחסרונות, עם גדלות נפש בסיטואציות מסוימות ועם נפילות באחרות. רובנו בכלל לא מתמודדים עם מצבים קיצוניים של השרדות וכדומה כמו שמתוארים בעלילות ספרות וקולנוע אז זה מאד קל לשפוט מן הצד מנקודת מבט של שלמות. בסה"כ בורומיר ודנתור הם בני אדם שלא חפים משגיאות ונפילות אבל גם לא חפים ממעשי גדלות - וזה היופי והתכונה המרתקת שלנו כבני האדם - המורכבות הזו שמלאה בסתירות,חולשות ועוצמות ועודד המון הפתעות. נראה לי שזה גם משהו שטולקין ניסה להעביר אבל זה כבר באמת פרשנות אישית שלי...

Y. Welis

New member
בעניין 1 + 2 ועוד

1 - יש המון תשובות. חפשי בפורום את השם ותמצאי עמודים שלמים בנושא. אין בעיקרון תשובה אחת, ואפשר לבחור ממגוון שלם. 2 - לא ידוע איך זה קרה. כנראה התפצלות שאירעה בשלב מוקדם כלשהו. באשר לדנתור - 'רשע' הוא לא התואר היאה לו. הוא *נפל* למצבו, ולא היה כך תמיד. בעניין בורומיר - הוא לא היה כה פשוט, אלא יותר down to earth שהתעניין בדברים הקיימים (ועל כן גם היה איש מלחמה). יש מקום לאנשי רוח, ויש מקום לאנשי מעשה; גם אצלם תימצא אצילות, גם אם ידיהם לא יהיו תמיד נקיות מהגריז והאבק.

BilboBaggins

New member
ניצול שירשור: לדעתי הגמדים ב'ההוביט

נורא פאסיביים! מה פתאום הם זקוקים לקוסם זקן שיודע רק לעשות אש במטה שלו ולהוביט קטן וחלש מהם שיסדרו להם את העניינים ויוציאו אותם מהצרות במסע לאוצר שלהם? למה הם לא יכולים להסתדר לבד? הם הרי לוחמים קשוחים ואצילים-במוצאם. מה פתאום הם תלויים בצורה מוחלטת כל-כך בקוסם והוביט בהרפתקה שלהם? למה הם לא יכולים להיחלץ מצרות בעצמם? אני בטוחה שחבורה של שלוש-עשרה בני-אדם או שלוש-עשרה אלפים לא היתה זקוקה לטובות של גאנדאלף או בילבו! יש להם מנהיג, תורין! למה הוא לא יכול להוציא אותם מהצרות? הוא הרי אמור להיות מלך! למה לקחת הוביט וקוסם משוגע (מה לעשות, ככה גאנדאלף נראה ב'ההוביט') ו'להיתלות' עליהם במשך כל המסע, על אחד בחצי הראשון ועל השני בחצי השני? למה תורין לא ממלא את תפקידו כמנהיג ומנהיג אותם? מה שקורה ב'ההוביט' מוכיח דבר אחד: הגמדים הם לא גיבורים! אולי מקובל לדמיין אותם כגזע לוחמים קשוחים, אבל הם לא כאלה, כי אם הם היו אז הם לא היו צריכים עזרה מטיפוסים כמו גאנדאלף או בילבו במסע!

S1988

New member
גנדאלף הוא לא סתם קוסם שיודע רק

ליצור אש מהמטה שלו. את שוכחת דבר אחד: סמוג. אני לא חושב שהגמדים לבדם יכלו לנצח את סמוג ולכן הם ביקשו את עזרתו של גנדלף. בקשר לבילבו-אני באותו מצב כמו שלך: לא מבין איך הוביט ממוצע (באותו זמן בילבו עדיין לא עבר הרפתקאות) יכול להנהיג חבורה של 13 גמדים!

CHeerleadER

New member
אל לך לשכוח....

גנדאלף חזה/ראה בעיני רוחו [איכשאתם רוצים] כי ההוביט יביא תועלת לגמדים עוד בביקורו הראשון אצל בילבו. אם הוא לא היה מתחשב בשורשים ה'טוקים' של בילבו וביכולתם לפרוץ ולהביא תועלת לחבורת גמדים רודפת בצע אז לא הייתה לו סיבה לעבור מול ביתו של ההוביט מלכתחילה!

Y. Welis

New member
זה מוכיח שזה המצב ב'הוביט', ורק בו

אין טעם להשתמש בו כאינדיקציה לשרה"ט, כמו שלא ניתן להשתמש ב'אלף' (או 'שדונים' בנוסח הלבן) כאינדיקציה לבני לילית של שרה"ט או הסיל'.

למעלה