איך זה שגם דיאטה רבת שומן וגם דלת שומן משפרים את התסמונת

אבי519

New member
איך זה שגם דיאטה רבת שומן וגם דלת שומן משפרים את התסמונת

המטבולית ?
לאחר קריאת ספר של אורניש שהוכיח שדיאטת דלת שומן משפרת את התסמונת , קראתי ספר על דיאטת אתקינס שגם היא משפרת את התסמינים של התיסמונת.
שני הספרים מגובים ברשימה ארוכה ומפוארת של מחקרים מדעיים ומאמרים מדעיים , והעובדה שבשתי השיטות יש שיפור בתיסמונת המטבולית לא מטולת בספק בכלל בקרב הרופאים .
לכאורה שתי הדיאטות שכאילו הפוכות ב 180 מעלות משפרות את הכולסטרול , את ערכי הסוכר וההתנגדות לאינסולין , את טרשת העורקים ואת לחץ הדם, ועוזרות לירידה במשקל .
לאחר שקראת את שני הספרים עולה בדעתי שאולי הפואנטה אינה בכלל היחס בין שומן לפחממה בדיאטה, ואולי זה משהו אחר.
חיפשתי מה משותף בין שתי הדיאטות \שיטות הללו אז המשותף הוא:
1. שניהם ממליצים על פעילות גופנית מסודרת.
2. שניהם מתחילים בדיאטה חריפה יותר להורדת משקל, עד למשקל תקין ואז שמירה על דיאטה מתונה יותר ואורח חיים בריא לכל החיים.
3. שניהם ממליצים על המנעות מ"פחממות ריקות" על קבלת כל הפחממות מאכילת ירקות ופירות ואכילה מוגבלת של פחממות מדגנים קיטניות מלאים (עם הקליפה).
4. שניהם ממליצים על הרבה יותר סיבים תזונתיים מאשר בדיטה הסטנדרטית.
5. שניהם נגד אכילת ג'אנק פוד ומזון מתועש.

ויש עוד דברים משותפים בין הדיאטות כמו הרבה מינרלים במיוחד אשלגן שידוע כמרחיב כלי דם ועוד. ולכן אני חושב שהקטע של היחס שומן לעומת פחממות זה לא מה שגורם לשיפור בתיסמונת המטבולית ,( למרות ששני המחברים מאד משוכנעים בזה ), אלא דווקא הדברים האחרים הללו.
הרבה סיבים תזונתיים, פעילות גופנית, המנעות ממזון מתועש, אכילת מוצרי מזון טיבעיים ושלמים עם הקליפות שלהם (=סיבים) ...

trilliane

Well-known member
מנהל
בקיצור, מה שמשותף לשתיהן ולרוב אם לא כל הדיאטות בעולם?

אין ברשימה הזאת שום הפתעה, רעיון מקורי או המלצה שלא שמענו בחיינו משלל רופאים ותזונאיות, שלא לדבר על כל מדור בריאות/תזונה כבר מיליון פעם בעבר. אין ספק, רק בשביל הרשימה הזאת היה שווה לקרוא שני ספרים...
אבל היי, אם קנית אותם בכספך הצדקת את המוטיבציה של מחבריהם, הם את שלהם עשו.

אבי519

New member
אל תדאגי יש לי מקור חינמי בלתי מוגבל לספרים מכל הסוגים

חוץ מזה , מה שכתבתי זאת רק השערה פרטית שלי .
ודווקא רוב שלל הרופאים והתזונאים ... ממש לא חושבים ככה.
רובם ככולם דווקא כן חושבים שהבעיה של התיסמונת המטבולית היא הפחממות או השומנים או היחס בניהם, ויש מחלוקות רבות ומלחמות עולם על היחס הנכון בין שומנים לפחממות בדיאטה המון כסף מושקע במחקרים בכוון הזה.
כל מה שקראתי עד היום על אתקינס מול אורניש , היה רק מלחמות של מצדדים תומכים ומכחישנים לא קראתי אפילו מאמר אחד שמנסה לקבל את שני הגישות הללו כעובדה נכונה, וכשתי גישות מוצלחות, ומנסה למצא מה משותף בניהם.

trilliane

Well-known member
מנהל
חינם עבורך = מישהו אחר משלם?

ולא יודעת מה זה "רוב ממש לא חושבים ככה". ברשימת הסיכום שלך לא היה שום סעיף מקורי או כזה שלא שמענו מיליון פעם בכל פינת תזונה בתקשורת.

אבי519

New member
בחוג שלי לשלם על ספרים זה לא נחשב ביזבוז כסף

ולקרא ספרים זה לא נחשב אף פעם ביזבוז זמן.
אני כתבתי על סיבות רפואיות לטרשת עורקים, והתקפי לב, ומניעה שלהם, ולא על דיאטות הרזיה .
אם כי ירידה במשקל היא חלק מהאמצעים שגם אורניש וגם אתקינס ממליצים עליהם נגד טרשת עורקים.

למעלה