אולי בגלל זה אני עייפה?

כרמית.

New member
אולי בגלל זה אני עייפה?

לאחרונה, בעל החיים היחיד שאני אוכלת הוא עוף על חלקיו השונים. לא בגלל שעוף זה ציפור ופרה זה חיה, אלא כי רק עוף טעים לי. בבשר בקר, הודו או כבש אני לא נוגעת. דגים ופירות ים בכלל אין מצב. היוצא מן הכלל היחיד הוא טונה מקופסה, שעקרונית לא אכפת לי לאכול, אבל מעשית לא יוצא לי לאכול לעיתים קרובות. עוף אני אוכלת 3-4 פעמים בשבוע. מוצרי חלב צורכת בשפע, קטניות מדי פעם, וביצים במידה. לאחרונה אני מאוד עייפה בבקרים, עד כדי כך שקשה לי להתעורר. במהלך היום אני לא עייפה, אבל לוקח לי הרבה זמן לאגור כוחות לצאת מהמיטה בבוקר, ואחר כך עוד שעה כדי "להתאושש". אמנם סדר היום שלי עמוס ואני גם פעילה גופנית, אבל שמתי לב שאני עייפה גם אם אני הולכת לישון מוקדם בלילה שלפני או גם אם היום שלי היה לא עמוס יחסית. אולי בגלל שאני לא אוכלת מספיק בשר? כמה זה בעצם "מספיק בשר" בשבילי? אני בת 29, שוקלת 50 קילו, 148 ס"מ, מבצעת פעילות גופנית אירובית + משקולות כמעט מדי יום, חיה על תפריט מגוון של כ-1300 עד 1800 ליום בערך (משתנה בגלל שהתפריט מגוון, וגם לפי סדר היום שלי...) מה אני יכולה לאכול במקום בשר ודגים? יותר עוף? דברים מהצומח אולי?

אלי ו.

New member
קודם כל ברוכה הבאה

ואני חייב לומר לך בהזדמנות זאת שנהניתי מאוד מהאתר שלך. בקשר לעייפות, זה יכול להיות קשור לתזונה אבל לפני הכל צריך ללכת לרופא ולודא שהקשר הוא באמת תזונתי. בשליפה אני יכול לומר לך שחוסר בברזל וב B12 (שמקור טוב שלהם הוא בשר ומוצריו) יכול לגרום לעייפות אבל אין זה אומר שזו הסיבה לעייפות שלך אלא סתם ניחוש לא רציני. בדיקת דם קטנה תוכל לבדוק בצורה טובה יותר מה הסיבה לעייפות. (ולא, זה לא רעיון טוב להתחיל לתסף על דעת עצמך לפני הבדיקה מכיון שהתיסוף עלול לפגוע באמינות הבדיקה) בהצלחה

כרמית.

New member
תודה רבה לך ../images/Emo39.gif

בדיקות דם זה רעיון טוב, כבר מחר אני אקבע לי תור. (בכל מקרה לא חשבתי על תוספים. אלא על גיוון התפריט איכשהו. אני חושבת שאני מעדיפה את השיטה הזאת על פני אמצעים מלאכותיים, במידת האפשר).

היי

אני טבעונית ולכן לא אוכלת בשר, וגם לא מוצרי חלב וביצים. ואני לא עייפה, דווקא דיי היפראקטיבית אני חייבת להגיד, ככה שהסיבה לעייפות שלך כנראה נובעת מחוסר של ויטמין זה או אחר.. (ולא בהכרח בגלל שאת לא אוכלת "מספיק" בשר, כי ששאלת). את אוכלת עוף דיי הרבה, וגם המון מוצרי חלב, ככה שלא נראה לי הגיוני שהמחסור הוא בברזל/בי 12, אך עדיין את חייבת לבדוק זאת (ע'יי בדיקת דם) בכדי להיות בטוחה, ולדעת כיצד להשלים את התזונה שלך.. בהצלחה.

כולנו.... לא מסיקים מסקנות ככה

את לא יכול להסיק מעצמך ומהתזונה שלך על המצב אצל אנשים אחרים. אפילו תהיו שניכם טבעונים - יש לכם גוף שונה, גנים שונים, בעיות ספיגה שונות, וגם תזונה שונה, אורח חיים שונה.

אלי ו.

New member
לא שאני בטוח שיש לה חסרים

או דוקא את החסרים האלה אבל מחסור בברזל הוא מאוד נפוץ, בעיקר אצל נשים, גם אצל אומניבורים. מחסור ב B12 אצל צמחונים וטבעונים באמת נובע בד"כ מתפריט שאינו מכיל מספיק B12. אצל אומניבורים, שלכאורה צורכים מספיק B12, מחסור ב B12 בד"כ נובע גם מספיגה לקויה (חוסר ב Intrinsic factor או בעית אחרת במערכת העיכול) בכל מקרה, יש עוד סבות לתשישות מלבד תזונה, ונכון כתבת שיש קודם כל להבדק אצל רופא.

למעלה