אבולוציה כיוונית מול אקראית

Sophalin

New member
אבולוציה כיוונית מול אקראית

אני אמנם מבין איך אבולוציה יכולה "לכוון" למטרה מסויימת
למשל אם נניח יש יצור שחי בתוך האדמה ואחד מהמנגנונים שלו מאפשרים לו לחפור מהר יותר אז באופן טבעי אלו שיש להם אמצעי חפירה טובים יותר ישרדו יותר ובאופן זה האבולוציה "מכוונת" לאברי חפירה טובים יותר.

עם זאת האיבר בשימוש הראשוני שלו שאינו מכוון מטרה עשוי ליצור בעיה.
למה אני מתכוון למשל? לכנפיים
אז ברור לי שאלו גפיים שהיו אמורים לשמש למשהו אחר (הרי בהתחלה הם לא עפו) ואני יכול להבין איך נעשו שכלולים כמו למשל משקל גוף קטן, נוצות חלולות וכדומה. אבל איך היה המעבר הראשוני מאיבר שמשמש למשל לקירור הגוף הופך להיות איבר שמשמש לתעופה?
אני מניח שיש עוד שלבים בין לבין אבל האם מישו יכול לשפוך לי קצת אור? בתמציתיות.

תודה :)

תעופה זה לא הכל בחיים

אפשר גם למשל לדאות. יש דוגמאות לכל מיני בעלי חיים, שאינם ציפורים, הדואים מרחקים מסוימים.
למשל סוג של נחש עצים היודע לפרוש את גופו ולדאות באוויר וכך לעבור מעץ לעץ. חוץ מזה בטוח שמעת על הסנאים הדואים והשוגר גליידרז למינהם.
עכשיו, אם יש לחץ אבולוציוני לכיוון יכולות תמרון ומרחק גדול, למשל בכדי להמנע מטורפים, הרי שלאורך הזמן יתפתחו מנגנונים המגבירים ומשכללים את היכולת הזו.
גמישות הנחש ויכולתו לשטח את גופו כנראה היו שימושיים גם לדברים אחרים, אבל ברגע שנוצר לחץ אבולוציוני לכיוון דאייה, הרי שהתכונות השתכללו בכיוון זה.
אם נחזור לציפורים, אפשר רק לנחש את תהליך ההתפתחות המדויק, אבל סביר להניח שהכנפיים הקדומות אפשרו יכולת דאייה מסויימת שהקנתה יתרון אבולוציוני (כי אף אחד לא ידע אז לעוף) ומשם כבר דרכן היתה סלולה להפוך לכנפיים של ימינו.

שמחתי לתרום את חלקי,
נציב המים

deathcaster

New member
שוגר גליידרז?

אה, סליחה

הנה, כזה.
יש לו הרבה קרובים דואים באוסטרליה, אבל הוא הכי מפורסם, כי הוא משמש לעיתים כחיית מחמד.
בברכת שבוע טוב,
נציב המים

sus81

New member
חורים ב"אבולציה"

1-איך נוצרת התייעלות
2-מדוע נוצרו מספר זנים מוגבל
3-בצמח רעיל למאכל-כיצד נרכש המידע לבע"ח
4-כיצד נולד טרול
5-מדוע חיות לא מדברות
6-חיי נצח מדוע לא קרה עוד
7-לידה-מה צורך יש בה

deathcaster

New member
תשובות

מלבד סעיף מס' 4... כל השאלות שלך לא מראות על חורים באבולוציה, אלא על בורות השואל.

סעיף מס' 4 לעומת זאת, אומר לא מעט על השואל...וגם עונה עליו במידה מסוימת.

תשובות:

1) ע"י ברירה טבעית
2) כי יש מספר מוגבל של נישות,משאבים וזמן.
3) ניסוי וטעייה
4) עיניך הרואות
5) כן מדברות. זה אתה שלא מבין את השפה.
6) כן קרה, אבל לא בבני אדם.
7) זה כדי שהתינוק ייצא מהאם ולא יישאר שם לנצח.

עמיקם10

New member
באיי גלגפגוס-הצעירים יחסית התפתחו מינים

בהשפעת הסביבה. צמחים ובעלי חיים שלא היו שם. אומר דיויד אטנבורו -בסרט שהוקרן כעת בערוץ 1
משם לקח דרווין את תורתו ואת ההנחה שהסביבה היא שגורמת לשינויים ולהתפתחות המינים.
או שלא הבנתי נכון.?

Sophalin

New member
מממ תיאור סכמטי

צריך לזכור את דבריו של ניוטון שאמר "אם ראיתי רחוק, זה בגלל שעמדתי על כתפי ענקים"
בדבריו אלו הוא מתכוון שלא הוא היה זה שגילה לבדו את גילוייו המדעיים בתחום הפיסיקה אלא שהמחקר שלו מבוסס על מחקרים של אחרים וכך המדע עובד.
דרווין יצר פריצת דרך אבל הוא לא היחיד שחקר את הנושא וזו לא היה גילוי ממממ נקרא לזה מרעיש לכל מדען שהיה מעורה בנושא וחקר אותו. זה היה מפתיע אבל צפוי בהתחשב באפשרויות המחקר דאז.

ובל נשכח

את וולאס שהגיע לאותן מסקנות בדיוק, באותה תקופה, כתוצאה מתצפיות באיזור שונה לחלוטין של העולם.

למעלה