חג שמח
*ניסיון לעורר את הפורום*

DAN1EL

New member
חג שמח
*ניסיון לעורר את הפורום*

אז לכבוד החג - בואו נעשה כאן שרשור של ביכורים מוזיקליים אהובים עליכם.

נא לשרשר לכאן שלושה סינגלי בכורה אהובים עליכם (פלוס קישורים ליוטיוב וכמה מילים על כל שיר) ואלבום בכורה אחד שאהוב עליכם במיוחד. :)

ההשתתפות חובה.

DAN1EL

New member
אני אתחיל:

סינגלי בכורה אהובים:

Porishead - Numb
מדהים. בכלל, אלבום הבכורה של פורטיסהד, Dummy, הוא אחת מיצירות הבכורה המרשימות ביותר בהיסטוריה המוזיקלית, יריית פתיחה מטורפת לקריירה מדהימה ועקבית רצופת יצירות מופת.
כבר בסינגל הראשון הזה ניכרים כישרון הסימפול המדהים וצורת ההגשה המכשפת של בת' גיבונס ההורסת.
https://www.youtube.com/watch?v=M6rJn_TEu5Y

Arctic Monkeys - I Bet You Look Good on the Dancefloor
עוד סינגל בכורה בריטי מדהים מאלבום בכורה בריטי מדהים שלדעתי הלהקה לא הצליחה להתעלות עליו עד היום (למרות שהם המשיכו לקריירה נפלאה מאז, רצופת יציאות מעולות ונוטפת כישרון, אבל לדעתי - לפחות בינתיים - פשוט אין על אלבום הבכורה שלהם).
הסינגל הזה אורז בתוכו את כל מה שכל כך טוב בלהקה האדירה הזאת - הטקסטים המרירים-מתוקים שמעלים חיוך על הפנים, אנרגיית הנעורים הפסיכית והברק של רוח צעירה ובועטת, הנגינה המדהימה (אפשר לדבר על התופים שניה?!) והפוטנציאל להתמכרות קשה ומהנה.
https://www.youtube.com/watch?v=uQNyTo4k_TA

Azealia Banks - 212
ומשהו עכשווי יותר (יחסית) - אזליה בנקס פשוט התפוצצה עלינו בסינגל הבכורה הזה.
השיר הזה זורק אותי ישר לשנה א' של התואר הראשון - לא היה כמעט יום שלא צעדתי לאוניברסיטה עם השיר הזה באוזניות (כחלק מפלייליסט די קבוע שכלל אז גם את סנטיגולד, ה-XX, פרודיג'י, פיצ'ס, יה יה יה'ס, מייג'ור לייזר, טייגר לאב, טרי פויזן ושאר דברים כיפיים לפתוח איתם את היום).
אז תודה לך אזליה שהיית חלק מהפסקול של תקופה משמעותית ומוצלחת בחיי! :)
https://www.youtube.com/watch?v=i3Jv9fNPjgk

ואלבום בכורה אחד:

The XX - XX
נו, חלקכם יכלו בטח לנחש שזו תהיה הבחירה שלי.
מה אפשר להגיד על הדבר הזה? לא רק שמדובר באחד מאלבומי הבכורה המרשימים בהיסטוריה (שזכה בצדק בפרס המרקיורי), זה גם אלבום בכורה של חבר'ה בני עשרים! רביעיית ילדים לונדוניים מוכשרים ומדויקים כל כך, שהרימו כאן הפקה גאונית נוטפת סקסיות, אלגנטיות, אינטלגנציה, יצירתיות, אומץ ואהבה.
למי שלא יודע - דיפלו היה אמור להפיק להם את האלבום הזה. הוא התחיל לעבוד איתם על זה, אבל הם הבינו שהאלבום שהוא עומד להפיק להם יהיה פשוט לא הם.
והם הוציאו בסופו של דבר, בהפקתו של ילד הפלא ג'יימי XX (למרות שמבחינה יצירתית זה פרי משותף של כולם, אבל למיטב הבנתי הוא המנצח על כל הדבר הזה), את האלבום שהוא הכי הם שרק אפשר (ולדעתי זה גם אלבום מהפכני, שחזה במובן מסוים הרבה מהמינימליזם ששולט במוזיקה העכשווית והרבה מהדברים שבאו בעקבותיו כמו ג'יימס בלייק, לורד, דרייק - וכן, הוא השפיע גם על גדולים כמו קאנייה ווסט וביונסה).
מבחינה אישית אני יכול להגיד על האלבום הזה שני דברים:
1. חרשתי לו על הצורה. הוא ליווה אותי בכל מקום - בנסיעות, בטיסות, בעבודה, בבית, בלימודים, בהתרחשויות הזויות, בלילות משוגעים - פשוט לא הנחתי לו.
2. הוא שינה אותי.

אהבתי מאוד את הבחירות שלך.

מלבד אזליה בנקס.
השיר של פורטיסהד - אחד ה-שירים.

מה האלבום שלהם שינה בך, אם מותר לשאול?

DAN1EL

New member
לגבי האלבום של ה-xx

הוא נתן לי השראה.
הוא גרם לי להבין שיש עוד אנשים ועוד יוצרים שמסתכלים על העולם כמוני (או לפחות כפי שהסתכלתי עליו באותה תקופה) ולכן יש תקווה להמשיך ליצור בעולם כזה.
הוא גם גרם לי להבין יותר לעומק מה אני כל כך אוהב בסגנונות מסוימים - לא בהכרח מוזיקליים אבל גם. כלומר - נדמה לי שידעתי את זה עוד קודם אבל ברגע שאתה רואה לכך ביטוי ספציפי אתה לפעמים (לא תמיד) מבין יותר.

אז אני מניח שאפשר להגיד שמדובר בעיקר בהשראה ותקווה (והבנה יותר עמוקה של האהבות שלי), אבל ישנם אולי דברים נוספים שלא בהכרח אפשר לשים עליהם את האצבע.
יכול להיות שאי אפשר לשקוע כל כך עמוק וכל כך הרבה זמן ביצירה מסוימת בלי שהיא תשפיע עליך ולפחות קצת תשנה בך משהו (למרות שישנן דעות שונות בנושא).

וחוץ מזה - הוא ליווה אותי בכמה וכמה חוויות משמעותיות, והכניס לתוכן הרבה מאותה משמעות, כנראה.

Ultraviolence

New member
משתתף

האמת שבחרתי בשלושה שירי בכורה שהם בין הראשונים שקפצו לי לראש

1. Beth Ditto - I Wrote This Book
שיר הסולו הראשון שבת' דיטו שחררה בנפרד מ- Gossip.
היא דיווה בנשמה ולשיר שירי דיפ-האוס מופלאים כאלה על גבי הווקאלס הנהדרים שלה, פשוט תענוג צרוף!
כ''כ חבל לי שלא המשיכה להוציא חומרים שממשיכים באותו הקו אחרי ה- EP ההיסטרי מ- 2011. זה היה פרויקט-צד שהשאיר טעם של עוד. כמה מבאס.
שיר מתוחכם, סקסי עם פיל על-זמני. יש כאן את מידת הדרמה שאני מחפש במוזיקה שלי והכל ביתר סטייל וניקיון.
אי אפשר שלא לציין את הקליפ ה''Vogueish'' (שלחלוטין שאב השראה מאותו קליפ אייקוני) שמתחבר בצורה מושלמת עם הקטע הזה. אליפות.

2. Adele - Hometown Glory
עד היום אני אומר שהשיר הזה הוא בשבילי הדבר הכי טוב שיצא מאדל.
כבר עם תחילת האינטרו המופלא של השיר הזה, קשה לי שלא להתמגנט ולהיכנס לעומק של נגינת הפסנתר הדרמטית והכה ישירה.
שיר עם פשטות כובשת שלא משאירה אותי אדיש. כ''כ מהמם והביצוע מדויק ושורט את הלב.

3. Britney Spears - ...Baby One More Time
בתור מישהו שגדל על בריטני ספירס- השיר הזה עד לפני כמה שנים הרגיש לי מעט אוברייטד ואחד שתמיד השירים האחרים שלה נמצאים בצילו.
לקח לי זמן עד שהתחלתי להעריך את קלאסיקת הפופ הבלתי מנוצחת הזאת.
הכל לגבי ''בייבי'' גדול מהחיים. ככה עושים פופ. כך נשמעת קלאסיקה. פזמון דרמטי אימתני ובלתי מנוצח, הפקת פופ לייט-ניינטיז שהיא הטובה ביותר מסוגה.
משירי הביכורים הכי טובים בכל הזמנים, בשבילי. זה שיר לעוף איתו. לא סתם זה השיר שלה שהשאיר את החותם הכי גדול בתעשייה והשיר הכי מזוהה איתה.
הבנתי את זה בסופו של דבר.

ואלבום בכורה...
אבחר ב- Marina & the Diamonds - The Family Jewels
מרינה היא אחת האמניות האהובות עליי ולטעמי התגלית האמתית של העשור הנוכחי באינדי-פופ, לפחות עד לנקודה בה אנו נמצאים.
אלבום הבכורה הזה שונה בתכלית משני האלבומים שהגיעו בהמשך, כפי שכל אחד מהם שונה מהשני. קשה לי להחליט איזה מבינהם אני אוהב הכי הרבה.
באלבום הזה מרינה הייתה עדיין בחיתוליה כאמנית אבל לרגע היא לא נשמעת כאן בוסר. אוסף מהודק של שירים שמפוצצים בצבעוניות ותיאטרליות עם אופי.
הכל על גבי הקול הכ''כ מיוחד ולא קונבנציונלי שלה והליריקס הישירים והמופלאים.
האלבום הזה ליווה אותי המון בין 2010-2011 אבל מה שמיוחד בה זה שתמיד כשאני חוזר אליו הוא עדיין נשמע מרענן. יש בו אפילו מידה של נוסטלגיה עבורי.
אין לי עוד מה להוסיף לגביו- רק שמי שלא שמע אותו שיעשה את זה. אלבום חובה.
Are You Satisfied? ו- Obsessions לבד

אהבתי שתי בחירות.

אדל ובת' דיטו.

כמעט לא אהבתי שום דבר בקריירה של ספירס, כנ"ל אצל מרינה והיהלומים.

מה שעולה לי בראש:?

Lenny Kravitz - Let Love Rule
השיר שהציג לעולם את צבע הקול המיוחד של לני, עם רוקנרול שנותן בראש כמו שהוא יודע. חרשתי על השיר הזה בכמויות שאי אפשר לתאר. בכלל, אחלה אלבום בכורה.

Texas - I Don't Want a Lover
מת על הפתיח של השיר הזה. שיר טוב מאוד כשיר בכורה ולהיט גדול שמי שלא מכיר חייב להכיר. זהירות - פוטנציאל התמכרות לא קטן..

Mariah Carey - Vision of Love
מה כבר לא נאמר על השיר הזה? אני יכול להגיד בנימה אישית שגם כיום אני מתרשם כל פעם מחדש כשאני שומע את השיר הזה.

אלבום בכורה:
Tori Amos - Little Earthquakes
שלמות זו לא מילה גסה. יצירת מופת ואחד האלבומים הכי אהובים עליי בניינטיז. אני לא אוהב ליפול לקלישאות, אבל כאן זה מתבקש: האלבום הזה ריגש אותי ועדיין מרגש אותי ומותיר בליבי רעידות אדמה קטנות.

למעלה