לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2638426,384 עוקבים אודות עסקים

פורום ספרים וספרות

ברוכים הבאים לפורום ספרים וספרות
הפורום נועד לחובבי קריאה ולדיונים על סופרים, ספרים, וספרות בכלל. נשמח לשמוע את דעתכם על ספרים שקראתם, סופרים שאהבתם (או שלא), ועל כל נושא הקשור לתחום הספרים והספרות.

אנא שימו לב:
הפורום לא נועד לסיוע בהכנת שיעורי בית - יש לפנות לפורום "לימודים ושיעורי בית".
יש לשמור על תרבות דיון, שפה נאותה ויחס מכובד ומכבד כלפי הגולשים האחרים.
הנהלת הפורום שומרת לעצמה את הזכות להכניס את סקירות המתפרסמות בפורום למאמרי הפורום, תוך מתן קרדיט לכותב/ת.
אין להעלות הודעות בעלות תוכן פרסומי ללא אישור המנהלים.
הפורום אינו במה לפרסום אתרים אישיים ובלוגים. ניתן לפרסם קישור לרשומה/מאמר בנוסף לפרסום הנוסח המלא שלהם בפורום. כמו כן ניתן לפרסם קישור לאתר אישי או לבלוג בחתימה.
בכל בעיה הקשורה לגלישה בפורום ניתן לפנות למנהלים.

גלישה נעימה

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ספרים וספרות

ברוכים הבאים לפורום ספרים וספרות
הפורום נועד לחובבי קריאה ולדיונים על סופרים, ספרים, וספרות בכלל. נשמח לשמוע את דעתכם על ספרים שקראתם, סופרים שאהבתם (או שלא), ועל כל נושא הקשור לתחום הספרים והספרות.

אנא שימו לב:
הפורום לא נועד לסיוע בהכנת שיעורי בית - יש לפנות לפורום "לימודים ושיעורי בית".
יש לשמור על תרבות דיון, שפה נאותה ויחס מכובד ומכבד כלפי הגולשים האחרים.
הנהלת הפורום שומרת לעצמה את הזכות להכניס את סקירות המתפרסמות בפורום למאמרי הפורום, תוך מתן קרדיט לכותב/ת.
אין להעלות הודעות בעלות תוכן פרסומי ללא אישור המנהלים.
הפורום אינו במה לפרסום אתרים אישיים ובלוגים. ניתן לפרסם קישור לרשומה/מאמר בנוסף לפרסום הנוסח המלא שלהם בפורום. כמו כן ניתן לפרסם קישור לאתר אישי או לבלוג בחתימה.
בכל בעיה הקשורה לגלישה בפורום ניתן לפנות למנהלים.

גלישה נעימה
הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

לצפיה ב-'מישהו קרא ״בית התה על פס המוות״ ויודע אם זה באמת קרה?'
מישהו קרא ״בית התה על פס המוות״ ויודע אם זה באמת קרה?
06/04/2020 | 15:33
1
לא הבנתי אם זה אמיתי או בדיוני. ספר שממש טילטל אותי..
לצפיה ב-'מה קוראים בשבת'
מה קוראים בשבת
03/04/2020 | 12:00
1
4
השבת הינה "שבת הגדול" - השבת האחרונה לפני חג הפסח. השנה נראה שלשאלה "מה נשתנה" תהיינה תשובות אחרות מאשר בכל שנה, ובכל זאת אני מקווה שלפחות בתחום הקריאה אתם מצליחים להחזיק קצת בשגרה הרגילה...

מה אתם קוראים בשבת
לצפיה ב-'ממשיכה עם "אמריקנה", צ'ימננדה נגוזי אדיצ'יה, אבל לאט'
ממשיכה עם "אמריקנה", צ'ימננדה נגוזי אדיצ'יה, אבל לאט
04/04/2020 | 11:14
6
לוקח הרבה זמן כי תשומת הלב שלי במקומות אחרים בימים אלה. ובכל זאת, אני ממשיכה ובהנאה גדולה.
ברור לי שזה ספר שנכתב לקהל ניגרי כי חסר לי מידע, רקע, אין הסבר למאכלים וכו' וכו'.
לצפיה ב-'"מוות מאושר" - רומן הבוסר הגנוז של אלבר קאמי'
"מוות מאושר" - רומן הבוסר הגנוז של אלבר קאמי
03/04/2020 | 11:57
9
לצפיה ב-'על הסופר האפרו-אמריקני ג'יימס בולדווין שתורגם לאחרונה לעברית'
על הסופר האפרו-אמריקני ג'יימס בולדווין שתורגם לאחרונה לעברית
03/04/2020 | 11:55
8
לצפיה ב-'קוראונה: המלצות קריאה מאת מבקרי הספרים של "מקור ראשון"'
קוראונה: המלצות קריאה מאת מבקרי הספרים של "מקור ראשון"
03/04/2020 | 11:51
11
לצפיה ב-'מגפת הדבר השחור בספרות איטלקית מימי הביניים'
מגפת הדבר השחור בספרות איטלקית מימי הביניים
03/04/2020 | 11:48
12
מאמר מעניין מאוד:

לצפיה ב-'לא מצליח להכנס לאתר סימניה'
לא מצליח להכנס לאתר סימניה
01/04/2020 | 01:22
1
10
האם לאחרים גם יש בעיה כזאת?
לצפיה ב-'הצלחתי כרגע להיכנס'
הצלחתי כרגע להיכנס
03/04/2020 | 11:39
3
לצפיה ב-'מה קוראים בשבת'
מה קוראים בשבת
27/03/2020 | 13:44
4
19
ההגבלות על התנועה מחמירות, ואם כבר להישאר בבית - רק עם ספר טוב!

מה אתם קוראים בשבת
לצפיה ב-'בעצלתיים כי תשומת הלב שלי לא ממש בספרים, "אמריקנה"'
בעצלתיים כי תשומת הלב שלי לא ממש בספרים, "אמריקנה"
29/03/2020 | 20:10
11
צ'ימננדה נגוזי אדיצ'יה. ספר מצויין ומעולה בדיוק לזמן הזה, רק שאני צריכה להירגע ואז אקרא בקצב מוגבר. זה מאוד זורם וכתוב יפה, באירוניה.
לצפיה ב-'סיימתי סוף סוף את בית בודנברוק של תומאס מן.'
סיימתי סוף סוף את בית בודנברוק של תומאס מן.
30/03/2020 | 15:05
11
לא ספר זורם ולכן הקריאה בו היתה איטית.
קשה לי להכריע מה דעתי על הספר. אמור לתאר את שקיעתה האיטית של משפחה בורגנית בגרמניה של המאה ה- 19, אבל אלמלא הסוף דבר מאת המתרגמת, כנראה לא הייתי מצליחה לרדת לסוף דעתו של הסופר.
יש התמקדות עיקרית בשתי דמויות, אבל כל העיסוק בהן הוא בבחינת נוגע לא נוגע. קשה לי להסביר. דפים על גבי דפים של תיאורים כביכול אישיים ומפורטים, אך בכל זאת קשה ללמוד על הדמויות.
גם עניין השקיעה של המשפחה, בעיני זה יותר תיאור של כמה טרגדיות שפקדו את המשפחה ולא בהכרח דעיכת מהחברה הבורגנית הגבוהה. כאמור, קשה לי להחליט  מה דעתי על הספר.

והיום אני עוברת ללאכול בעלי חיים של ג'ונתן ספרן פויר.
לצפיה ב-'סיפורים פטרבורגיים \ ניקולאי וסילייביץ' גוגול '
סיפורים פטרבורגיים \ ניקולאי וסילייביץ' גוגול
31/03/2020 | 11:36
14
אנתולוגיה של סיפוריו הידועים של גוגול, ביניהם "האדרת" ו"החוטם", בתרגום נילי מירסקי ז"ל. אין לי מושג מדוע נחשבים הסיפורים האכזריים ונטולי ההקשר הללו לקלאסיקה, ומדוע אומרים עליהם שהם מצחיקים עד דמעות. אך התחלתי, ולכן אסיים.

לצפיה ב-'סיימתי את "הבית אשר נחרב"'
סיימתי את "הבית אשר נחרב"
03/04/2020 | 11:58
4
ועברתי לכמה מגזינים שחיכו לי כבר זמן רב.
לצפיה ב-'דוד ארליך ואלברט אודרזו נפטרו '
דוד ארליך ואלברט אודרזו נפטרו
27/03/2020 | 13:42
24
דוד ארליך - סופר ומייסד בית הקפה/חנות הספרים "תמול שלשום"

אלברט אודרזו - יוצר הקומיקס "אסטריקס"

לצפיה ב-'סיימתי לקרוא את הספר'
סיימתי לקרוא את הספר
25/03/2020 | 04:22
4
44
להיות שם
מאת יז'י קושינסקי
128 עמ'
עלילה סתמית, אודות אדם שאין עליו כמעט מידע, היוצא לעולם הגדול לאחר חיים סגורים בדלת אמותיו.
הגעתי לספר דרך המלצות, רבות, ויותר מכך נלהבות ברמות מטורפות, הבטיחו יצירה מופלאה, "ספר חובה"
לא מובן לי על מה כל ההתלהבות, על מה האור והצלצולים.
סתם ספר פלצני, סתם ספר של כלום, בזבוז זמן מוחלט.
גרוע.

לצפיה ב-'אני אהבתי את הסיפור הזה:'
אני אהבתי את הסיפור הזה:
25/03/2020 | 11:22
29
אמנם זה היה הסרט על פי הספר, יש לו פרשנויות והשלכות מעניינות
לצפיה ב-'התכוונתי להגיע אליו'
התכוונתי להגיע אליו
27/03/2020 | 13:28
18
אני זוכרת שכמה פעמים הרמתי אותו מהמדף בספריה, ובסופו של דבר לא שאלתי אותו.

בשנים האחרונות, עם כל ירידי הספרים, אני כבר לא מגיע הלספריה, אבל הספר הזה עדיין ברשימת הקריאה לעתיד שלי.
לצפיה ב-'תרגם: אהרון בר'
תרגם: אהרון בר
28/03/2020 | 00:40
3
לצפיה ב-'ראיתי את הסרט והוא היה יוצא מן הכלל'
ראיתי את הסרט והוא היה יוצא מן הכלל
30/03/2020 | 17:57
8
ייתכן שזה מקרה נדיר של סרט שעולה על ספר המקור? לא יודעת, את הספר באמת לא קראתי, אני חייבת להגיד שההתחלה עם פלוסופיית הגינון טיפה הרתיעה אותי, ואולי זה באמת עניין של תרגום מעט כבד
לצפיה ב-'ד"ש מן העבר ואולי וידוי '
ד"ש מן העבר ואולי וידוי
25/03/2020 | 21:29
6
45
היי חברים,
יש אולי בנמצא מניין של משתמשים שהיו כאן גם בעבר, לפני עשור בערך, ומזהים אותי במקרה? אם כן, אשמח לפרוק איזה וידוי שרובץ עלי ואולי גם לזכות במחילה וחסד...

בריאות ושפיות לכולם
לצפיה ב-'היי, הייתי פה לפני עשור, אם כי כבר לא נמצאת פה הרבה.'
היי, הייתי פה לפני עשור, אם כי כבר לא נמצאת פה הרבה.
26/03/2020 | 02:49
10
לצפיה ב-'גם אני הייתי פה לפני עשור'
גם אני הייתי פה לפני עשור
26/03/2020 | 09:15
8
לצפיה ב-'זוכרת אותך היטב'
זוכרת אותך היטב
27/03/2020 | 13:26
5
לצפיה ב-'בטח זוכר.'
בטח זוכר.
30/03/2020 | 11:56
1
לצפיה ב-'כן, הייתי פה, זוכרת אותך'
כן, הייתי פה, זוכרת אותך
30/03/2020 | 17:53
1
לצפיה ב-'אז שוב היי, חברים, וסורי על הדיליי... טוב לשמוע מכם!'
אז שוב היי, חברים, וסורי על הדיליי... טוב לשמוע מכם!
03/04/2020 | 15:07
8
אני כמובן מזהה את רובכם :) וגם אם אין מניין כשר, בימים אלה זה בהחלט די והותר!

בכל אופן, מה שרציתי לומר עלול להישמע מאוד מוזר, אבל חייבת להוריד ממני את הוידוי הזה. בזמנו היה בפורום דיבור, על-ידי אלה שקראו את הר הקסמים, שבזמן הקריאה הם חוו תסמיני חולי בדומה לחולי הסנטוריום; דלקות גרון, ריאות, עליית חום וכו'. אם אטרח לעשות חיפוש בהיסטוריה של הפורום אני ממש בטוחה שאוכל לחלץ כמה וידויים כאלה.
אז בהקשר לזה רק רציתי לומר שאני מתנצלת.
סוף-סוף הגעתי לקרוא את הספר המופלא הזה. התחלתי לקרוא אותו ב- 8 בפברואר (כן, בסין ובכלל כבר התרחשו אז דברים) וסיימתי לקרוא אותו כחודש לאחר מכן, ב-11 למרץ. מעבר לזה שזה אכן ספר שמכלה לבנאדם את האוויר מהריאות, בשבוע שלאחריו גם אני מצאתי את עצמי עם תסמינים, כאבי שרירים, שיעול קל, כאב גרון, מודדת לעצמי חום, בדיוק כמו קסטרופ, שש פעמים ביום, ותוהה לעצמי, גם אני, על מקומו של החולי בעולם. לעולם לא אדע מה זה היה פשוט כי לא יצאתי מפתח ביתי במשך ארבעת ימי החום פלוס יומיים תקינים לאחר מכן, בהתאם לנהלים כמובן. אולי זאת הייתה קורונה, אולי סתם דלקת גרון לא מעניינת של סוף החורף ואולי תסמיני הר הקסמים, ואם כך - התנצלותי הכנה בפני כל הנפגעים על התהודה...

שבת שלום ואמן בריאות לכולם

לצפיה ב-'סמדר שרת שמחה לפרסם מספר שירים שיצרת smadar sharet משוררת '
סמדר שרת שמחה לפרסם מספר שירים שיצרת smadar sharet משוררת
21/03/2020 | 12:39
1
91
שלום לחברי הפורום ... חדשה פה ... וסקרנית לקרוא תכנים של כולם 
שמי סמדר שרת smadar sharett  אני מנחת קבוצות לכתיבה יוצרת הוצאתי מספר ספרי שירה סיימתי תואר שני בספרות עברית ואני משוררת יוצרת פעילה בתחום הספרות והשירה 
מאחלת לכולם שנעבור את הימים המורכבים הללו של קורנה בשלום 

לצפיה ב-'שלום לך'
שלום לך
27/03/2020 | 13:30
4
תודה על השיתוף, מעניין איך תושפע השירה בארץ ובעולם מהתקופה הזו...
לצפיה ב-'סיימתי לקרוא את הספר'
סיימתי לקרוא את הספר
21/03/2020 | 10:58
1
40
פונדקו של ירמיהו
מאת בנימין תמוז
117 עמ'
מדינת ישראל כמדינת הלכה, העלילה עוברת בין מספר מימדי זמן,
מלחמת אחים הכל בכל, וסוף מרגש.
מעורר את הדמיון, מקורי, לא שיגרתי, רעיון מיוחד.
טוב מאוד.

לצפיה ב-'לא שמעתי עליו, מעניין'
לא שמעתי עליו, מעניין
27/03/2020 | 13:32
12
אני אוהבת ספרים של מציאות אלטרנטיבית, במיוחד ספרים ישראלים. נשמע כמו משהו שארצה לקרוא. תודה על ההמלצה!
לצפיה ב-'מה קוראים בשבת'
מה קוראים בשבת
20/03/2020 | 12:26
1
11
המצב ללא ספק משברי, אני מקווה שאתם ויקיריכם בריאים ושלמים - הכי חשוב לשמור על עצמכם ועל הסובבים אתכם, להישמע להנחיות ולחכות שהכל יעבור...

ומאחר שאף אחד לא עומד לצאת לפיקניק, לטייל בשמורות הטבע או לבלות במסיבות, מה כבר נשאר מה אתם קוראים בשבת
לצפיה ב-'המשכתי עם "הבית אשר נחרב"'
המשכתי עם "הבית אשר נחרב"
27/03/2020 | 13:31
1
לצפיה ב-'"עברית" מציעה ספרים דיגיטליים חינם'
"עברית" מציעה ספרים דיגיטליים חינם
20/03/2020 | 12:23
22
נדרשת הרשמה לאתר:

לצפיה ב-'במקרה במקרה קוראת ממש כעת את הספר "תחנה אחת עשרה"'
במקרה במקרה קוראת ממש כעת את הספר "תחנה אחת עשרה"
16/03/2020 | 18:59
2
35
והתוכן מתערבב עם המציאות... מומלץ! התחלתי לקרא מזמן מזמן כשעדיין לא חלמו על מגיפת הקורונה, אבל הספר עוסק ממש בתופעה דומה... מדהים (בספר נגיף השפעת מכונה "שפעת גאורגיה").
לצפיה ב-'אולי עדיף שלא כרגע...לי הספר חזר למחשבה בשבוע שעבר, לא עוזר'
אולי עדיף שלא כרגע...לי הספר חזר למחשבה בשבוע שעבר, לא עוזר
17/03/2020 | 11:39
1
28
לחרדיות.ים מבינינו. בינתיים אני חרדה פחות, הספר אכן מומלץ. אבל אולי לא כעת.
לצפיה ב-'חס וחלילה! מי שחושש אז... לא כעת! '
חס וחלילה! מי שחושש אז... לא כעת!
17/03/2020 | 14:27
22
המון המון חומר למחשבה. בספר מתואר סוג של "סוף עולם", מקווה שאנחנו לא שם...
לצפיה ב-'לב חכמים'
לב חכמים
17/03/2020 | 03:20
17
מישהו קרא את הספר
לב חכמים מאת חנוך ברטוב?
לצפיה ב-'הדרך לעין חרוד'
הדרך לעין חרוד
15/03/2020 | 20:32
1
20
סיימתי לקרוא את הספר
הדרך לעין חרוד
מאת עמוס קינן
120 עמ'
גבר מתעורר למציאות של מהפכה צבאית עם משטר רודני אימתני,
נמלט מתל אביב על היעד עין חרוד.
כתוב קצר ולעניין, שפה מחוספסת, נהנתי מכל עמוד
קולח,לא שיגרתי, מעורר את הדמיון, נהדר, מעולה
ישראלי ביותר
יצירת מופת!!!
כפיים לעמוס.

לצפיה ב-'קראתי אותו מזמן'
קראתי אותו מזמן
27/03/2020 | 13:34
4
באופן אישי לא התרשמתי ממנו כ"יצירת מופת". הוא היה באמת מעניין מכיוון שאני אוהבת ספרים של מציאות חלופים, בעיקר ישראלית; אבל הרגשתי רוב הזמן כמו בתוך איזשהו מניפסט.

שמחה שנהנית
לצפיה ב-' המאה היהודית – יורי סלזקין '
המאה היהודית – יורי סלזקין
11/03/2020 | 12:42
3
28

לפני כמה חודשים האזנתי להסכת עם ד"ר ייניי שפיצר, היסטוריון כלכלי שתיאר את הרקע הכלכלי להגירה ממזרח אירופה לצפון אמריקה בתחילת המאה העשרים. הדובר המליץ על ספרו של סלזקין כעל רקע טוב על חיי היהודים באימפריה הרוסית. אני כבר שמעתי על הספר הזה, שיצא לאור כבר בשנת 2004 ותורגם לעברית בשנת 2009, וזכרתי שהיה פולמוס סביב השורה התחתונה שלו: שהיהודים שהיגרו לארה"ב עשו את הבחירה הכי טובה. אבל ההיסטוריון הכלכלי הצית את סקרנותי, וחוץ מזה, יש לי עניין מתמשך באימפריה הרוסית ובמדינות שירשו את מקומה, וכן ביהודים שמשפחותיהם באו משם. הזמנתי את הספר, והעברתי כמה שבועות בקריאתו. נדרשו כמה שבועות, היות שהספר מלא וגדוש ברעיונות מקוריים ובפרטים קטנים וגדולים, שאולי הם נחוצים, אבל הם מאטים את הקריאה. לדוגמא, הסטטיסטיקות על שיעור היהודים כאן ושם ושם וכאן לעומת שיעורם באוכלוסיה הכללית. חשוב, מעניין, אבל גם מעייף. כמו הרבה עולים מברה"מ לשעבר שפגשתי, סלזקין מתלהב מדי, חוזר על עצמו, מתעקש. המסקנות שלו, שקוממו רבים, נשמעות נאיביות בשנת 2019, בעידן טראמפ. ועדיין, כדאי להקשיב לו.

בפרק הראשון, "הסנדלים של מרקוריוס: היהודים ונוודים אחרים", סלזניק פורש את האבחנה שהוא עושה בין עמים של עובדי אדמה ובעלי עדרים, אותם הוא מכנה "אפוליניים", לבין עמים של נוודים נותני שירותים, אותם הוא מכנה "מרקוריאניים". במשך מאות שנים חיו אלה לצד אלה, נזקקו זה לזה ובזו זה לזה. לדבריו, היו עוד עמים "מרקוריאניים" מלבד היהודים, ולעמים אלו היו פרקטיקות של היבדלות שמזכירות מאד את אלה של היהודים.

בפרק השני, "אפו של סוואן: היהודים ומודרניים אחרים", סלזניק מתאר את השינויים שחוללה המאה הי"ט באירופה: התיעוש, החילון, המעבר לערים, הופעת תקשורת ההמונים. השינויים האלו טלטלו את המבנה שתיאר הפרק הראשון. המדינה לקחה על עצמה את התפקידים המסורתיים של היהודים, אך פתחה לפניהם אפשרויות כלכליות ותרבותיות חדשות. ההשתייכות המשפחתית-שבטית בכפר פינתה את מקומה להשתייכות לאומית בעיר, והלאומנות פנתה נגד היהודים.

בפרק השלישי, "האהבה הראשונה של באבל: היהודים והמהפכה הרוסית", סלזניק מרחיב את מה שכתב בפרק השני ומדגים אותו על הקיסרות הרוסית, מדינה שבשטחה חי רובו הגדול מאד של העם היהודי, מדינה שההתמודדות שלה עם השינויים הייתה עיקשת וכושלת במיוחד, וסופה שהתפוצצה בקול נפץ אדיר ופנתה את מקומה לאימפריה הסובייטית, שהיהודים מילאו בה תפקידים חשובים. בפרק הזה, סלזניק משתמש בדמויות של טוביה החולב וחמש בנותיו כדי להדגים את דרכן של קבוצות שונות ביהדות רוסיה. צייטל נשארה בתחום המושב, ונרצחה עם משפחתה בשואה. הודל, שגלתה עם בעלה הקומוניסט לסיביר, חזרה משם לאחר המהפכה וחיה כאזרחית בולשביקית נאמנה ומסורה של ברית המועצות. חווה, שברחה עם אהובה הנוצרי, אצל סלזניק התגלגלה לציונות ועלתה לארץ ישראל. ביילקה הגרה לאמריקה בעקבות בעלה פדהצור, איש עסקי האוויר שטוביה תיעב במיוחד. החמישית, שפרינצה, טיבעה עצמה בנהר עוד בספרו של שלום עליכם, וכך נפטר סלזניק מהצורך לברוא גם לה עתיד. רוב הפרק עוסק בחיי היהודים בברית המועצות, מסביר מדוע התגייסו יהודים כה רבים לשרת את המדינה הזו, ומדוע היו לה סיבות טובות להפנות להם עורף לאחר הקמת מדינת ישראל. הנה דוגמא לדבר שלא ידעתי: בשנות העשרים, ברית המועצות גזרה וביצעה דין מוות על התבטאויות אנטישמיות, הן נחשבו לאקט אנטי-מהפכני. והנה עוד דבר: הזיהוי של הבולשביזם עם היהודים, הוא לא התחיל אצל הנאצים. כבר בשנות העשרים היה גולה רוסי ושמו יורי שולגין  שהאשים את היהודים באלימות של ברית המועצות.

בפרק הרביעי, "בחירתה של הודל: היהודים ושלוש ארצות מובטחות", סלזניק עוסק בעידן שלאחר סטאלין. בהצטננות הלהט המהפכני בברית המועצות, בהחלפת החזון הקוסמופוליטי בלאומנות רוסית מוסוויית יותר או פחות, במאבק של יהדות ארצות הברית לפתיחת שערי ברית המועצות בשנות השבעים, ובהתפרקות ברית המועצות בתחילת שנות התשעים. זהו הפרק שבו שואל סלזניק, בעצמו מהגר מברית המועצות לארצות הברית ויהודי מצד אמו, מי כאן עשה את העסקה הכי טובה: היהודים שהיגרו מתחום המושב לערים הגדולות של ברית המועצות, היהודים שעלו לארץ ישראל והשתתפו בהקמת מדינת ישראל, או היהודים שהגרו לארצות הברית הליבראלית, והפכו לקבוצה האתנית המצליחה ביותר בה, לפי מדדים מסוימים. זהו השלב שבו סלזניק מקלקל את השורה. התובנות שלו לגבי מדינת ישראל מיושנות: הוא עדיין מחזיק בראש תמונה של ישראל שבה התנועה הקיבוצית וצה"ל מוחזקים כאליטה וכמודל לחיקוי, לא כמושא להתקפי הזעם והשנאה של האליטה המתנחלית. התובנות שלו לגבי יהדות ארה"ב אינן מדמיינות את האפשרות, שהתממשה זה מכבר, שהצלחתם של היהודים תעורר עוינות גם כאן, ושהעוינות תתועל להתקפות אלימות על היהודים ועל המוסדות שמזוהים איתם. אולי זה משום שסלזקין יושב בברקלי, אחת הערים הליבראליות ביותר בארה"ב.  אולי זה משום שהוא עדיין מאוהב בארצו החדשה, ולכן עיוור לבעיותיה במאה העשרים ואחת.

ועדיין, הרעיונות שלו לגבי המאות הקודמות מקוריים ומאתגרים למחשבה, והמידע שהביא בספרו תרם לי הרבה.

המאה היהודית מאת יורי סלזקין בהוצאה לאור של אוניברסיטת תל-אביב ובסיועה הנדיב של קרן נדב לקידום מורשת העם היהודי , תרגום: כרמה פלד ושחר פלד, עיצוב העטיפה: יעל בר-דיין, 485 עמודים.​

לצפיה ב-'מעניין. תודה על הסיכום '
מעניין. תודה על הסיכום
12/03/2020 | 13:14
7
חלק מהרעיונות לא היו חדשים לי, אבל זה עדין מעניין לראות את זה כתזה אחת.
לצפיה ב-''
13/03/2020 | 12:58
1
10
סקירה מפורטת ומעניינת מאוד! כנראה שכל חוקר מגיע לתובנות אחרות לגבי החיים היהודיים וההצלחה/השרידות שלהם בקרב עמים אחרים, וזה ללא ספק קשור גם לראיית עולמו האישית. מעניין שסלזקין מחזיק תמונת עולם מיושנת לגבי ישראל, האם לא הקדיש קצת מחקר כדי לעדכן אותה, לעומת המחקר שהשקיע בנושא העיקרי של הספר?

נראה שבאתר ההוצאה ניתן לקרוא חלק מהפרקים, למעוניינים:

לצפיה ב-'לא עקבתי אחרי המשך דרכו המדעית אחרי פרסום הספר '
לא עקבתי אחרי המשך דרכו המדעית אחרי פרסום הספר
22/03/2020 | 15:13
6
צריך לומר, שהשינויים שחלו בישראל לא מפריכים את התזה העיקרית שלו: שהיהודים הם דוגמא מובהקת לאומה מרקוריאנית, ושהציונות בצעה מהלך דמוי הינדוס גנטי, ויצרה מחלק של העם היהודי אומה אפולינית. 
זה שהציונות המשיחיסטית דחקה את הציונות הליברלית, זה פרט שולי לתיאוריה שלו.
לצפיה ב-'מה קוראים בשבת'
מה קוראים בשבת
13/03/2020 | 11:53
3
11
בשבועות האחרונים אני חשה שאנו חיים באיזשהו רומן דיסטופי... בתקווה שהמצב לא יגיע למה שמתואר בכמה ספרים מהסוג הזה.

לאיזה ספר אתם בורחים השבת
לצפיה ב-'אני עדיין עם בית בודנברוק '
אני עדיין עם בית בודנברוק
12/03/2020 | 13:27
24
כנראה ילווה אותי כמה שבועות טובים כי זה לא ספר שקוראים בשקיקה.
שני הכרכים מחולקים לחלקים שונים וכל חלק לפרקים. בינתיים אני בחלק השני בספר הראשון. מעט יותר מעניין מהחלק הראשון ואפילו מעט מעורר רגשות שונים כי מתואר בו טיפוס בלתי נסבל על ידי חלק מהדמויוצ האחרות, וגם על ידי, שככל הנראה יהפוך לדמות קבועה, כך שזה אולי עוזר לעורר עניין מסוים.
לצפיה ב-'כנראה שאקרא את "הבית אשר נחרב"'
כנראה שאקרא את "הבית אשר נחרב"
13/03/2020 | 12:22
16
התחלתי קצת ממנו בשבת שעברה. מקווה שהוא יצליח לרתק אותי.
לצפיה ב-'לא הצלחתי להכנס לשום דבר. חוץ מאשר לסיפור ישן של ג'ין ריז'
לא הצלחתי להכנס לשום דבר. חוץ מאשר לסיפור ישן של ג'ין ריז
17/03/2020 | 11:41
11
La Grosse Fifi, עולם אחר, הריביירה הצרפתית של בין המלחמות, קוסמופוליטיות, ג'יגולו, עולם אחר. מאה שנה עברו מאז שנכתב ולא התיישן בכלום.

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ