|
|

מאה ימים לבחירות: מי התאחד, מי יתאחד, מי פרש ומי חזר

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

מאה ימים נותרו עד הבחירות החמישיות בישראל בתוך שלוש שנים, והקלחת הפוליטית מבעבעת, מכל קצוות הקשת הפוליטית, בניסיון להתארגן בצורה מיטבית על המגרש. מבחינת ראשות הממשלה, ההתמודדות העיקרית היא בין יו"ר הליכוד בנימין נתניהו לבין ראש הממשלה ויו"ר יד עתיד יאיר לפיד. עם זאת, נראה כי גם בני גנץ ישווק את עצמו כמועמד.

כרגע, על פי הסקרים, נראה כי לא חל כל שינוי בחלוקת הגושים.

האירוע הבולט ביותר עד כה הוא האיחוד שהוכרז בין כחול לבן בראשות בני גנץ לבין תקווה חדשה בראשות גדעון סער. סער הביע תמיכה בגנץ לראשות הממשלה, כך שגנץ יוביל את הרשימה, וסער ישובץ במקום השני. האותיות שייצגו את הרשימה המשותפת של גנץ וסער יהיו "כן" – האותיות ששימשו את כחול לבן בכל מערכות הבחירות האחרונות.

נכון לעכשיו מנהלים גנץ וסער מגעים עם הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט על הצטרפות לרשימתם. אם אומנם יצטרף, ישובץ איזנקוט במקום השלישי. עם זאת, איזנקוט מחוזר גם על ידי מפלגת יש עתיד בראשות ראש הממשלה יאיר לפיד, וטרם קיבל החלטה, לרבות אם בכלל ייכנס לפוליטיקה.

בצד הימני יותר של המפה נמצא על הפרק איחוד בין מפלגת עוצמה יהודית בראשות ח"כ איתמר בן גביר לבין מפלגת הציונות הדתית בראשות בצלאל סמוטריץ'. נכון לעכשיו חילוקי הדעות בין הצדדים גדולים. בעוד סמוטריץ' מכוון להוביל את הרשימה ולהעניק לבן גביר שלושה מקומות ריאליים ברשימה, בן גביר מעוניין להרכיב את הרשימה בשיטת ריץ'-רץ', כך שחלוקת המקומות בה תהיה חצי-חצי. הציונות הדתית עצמה עומדת עדיין לפני פריימריז, אך נראה כי בהתמודדות בין סמוטריץ' לדב הלברטל, ניצחונו של היו"ר הנוכחי מובטח.

עוד בימין תלויה בסימן שאלה שרת הפנים איילת שקד, שנותרה לעמוד בראש מפלגת ימינה לאחר שנפתלי בנט פרש במקביל לפרישתו מראשות הממשלה ופיזור הכנסת. נכון לעכשיו על פי הסקרים המפלגה לא תעבור את אחוז החסימה, כך ששקד צריכה לחשב מסלול. על פי פרסומים, שקד מנהלת מו"מ עם יועז הנדל וצבי האוזר שנותרו מחוץ לרשימת כחול לבן-תקווה חדשה המאוחדת, אבל בינתיים המגעים לא הבשילו לכדי החלטה מגובשת, והיא עדיין יכולה לבחור גם במהלכים אחרים.

בצד השמאלי יותר של המפה, מפלגת מרצ, הודיע היו"ר הנוכחי ושר הבריאות ניצן הורוביץ כי הוא פורש מהחיים הפוליטיים ולא יתמודד בפריימריז של המפלגה. בתגובה מיהר ח"כ יאיר גולן להכריז על ריצתו בפריימריז, אלא שאז הכריזה גם הח"כית לשעבר ויו"רית המפלגה לשעבר זהבה גלאון על חזרתה למשחק, וככל הנראה היא תזכה בפריימריז שיתקיימו ב-23 באוגוסט.

במפלגת העבודה שמרה היו"רית הנוכחית שרת התחבורה מרב מיכאלי על מקומה בפריימריז שהתקיימו לאחרונה. מאז היא מקפידה לדחות על הסף כל הצעה למיזוג לכדי רשימה משותפת עם מרצ.