|
|

סוף הנייטרליות: פינלנד תבקש להצטרף לנאט"ו

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

פינלנד הודיעה כי בכוונתה להצטרף לברית נאט"ו. זאת בעקבות החששות הגוברים בה על רקע פלישת רוסיה לאוקראינה.

גם שבדיה הביעה את רצונה להצטרף לברית הצבאית.

בהודעה שפרסמו אמרו נשיא פינלנד סולי  ניניסטו וראשת הממשלה סאנה מארין כי על המדינה להגיש בקשה להצטרף לנאט"ו "ללא דיחוי". השניים הוסיפו כי "חברות בנאט"ו תחזק את הביטחון של פינלנד ובתמורה תתרום לחיזוק הברית הצבאית כולה".

נאט"ו – ארגון הברית הצפון אטלנטית – נוסד ב-1949 על ידי ארה"ב, קנדה ומספר מדינות אירופיות במטרה לספק ביטחון קולקטיבי נגד ברית המועצות, שקדמה לרוסיה של היום.

חברות בברית הצבאית תהווה נקודת מפנה היסטורית למדינה הנורדית, שהקפידה לשמור על נייטרליות צבאית במשך עשרות שנים. אלא שככל שהמערכה באוקראינה נמשכת, השתנתה העמדה במדינה, והתמיכה בהצטרפות לנאט"ו זינקה.

פינלנד חולקת גבול באורך 1,300 ק"מ עם רוסיה, ואם תצטרף לברית הצבאית הגבול של רוסיה עם מדינות שחברות בנאט"ו כמעט יוכפל, שכן היא גובלת גם בלטביה, אסטוניה, ליטא, פולין ונורבגיה, החברות בארגון.

קצת לאחר הודעת מנהיגי פינלנד, הודיעה השכנה הנורדית דנמרק כי תפעל לקידום קבלתה של פינלנד לארגון. "דנמרק תעשה הכל לקידום תהליך קבלה מהיר לאחר הגשת הבקשה הרשמית", צייץ ראש ממשלת דנמרק בטוויטר.

לפני ההצהרה הנוכחית, איים נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי אם פינלנד ושבדיה יצטרפו לנאט"ו יהיו לכך השלכות "צבאיות ופוליטיות חמורות".