|
|

משרד התחבורה עדכן את דירוג אביזרי הבטיחות לרכב שישפיע על הטבת המס

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

משרד התחבורה הודיע ליבואני הרכב על עדכון דירוג אביזרי הבטיחות של רכבים חדשים שיכנסו לישראל, שישפיעו על הטבות המס. הטבות מס נוספות שיגדלו יגיעו גם לרכבים בעלי מערכות בקרת שיוט אדפטיבית ושכחת ילדים.

מהשנה הבאה ישתנה דירוג אביזרי הבטיחות של הרכבים החדשים שיכנסו לישראל וכתוצאה מכך ישתנו גם זיכויי המס שינתנו עבורם, כך עולה מנוסח מסמכים אשר נשלחו השבוע אל יבואני הרכב השונים.

כיום על כל מכוניות הנוסעים המיובאות לישראל מוטל מס קנייה שמשתנה בהתאם למערכת ההנעה של הרכב (היברידי, חשמלי, פלאג אין הייבריד וכו') – וממס קנייה זה מנוכים סכומים של אלפי שקלים אשר נקבעים בהתאם לאופי מערכות הבטיחות אשר מותקנות ברכב.

זיכויי הבטיחות מדורגים באמצעות דירוג של "נקודות" ונועדו לעודד את יבואני הרכב השונים לייבא ארצה מכוניות בטוחות. עם השנים מערכות בטיחות אלו הולכות ומתקדמות והופכות לציוד סטנדרטי במכוניות ולכן משרד התחבורה ורשות המסים מעדכנים את הנוהל אחת לכמה שנים. כך לדוגמה בתחילת הדרך לפני יותר מעשור ניתן זיכוי מס על ארבע כירות אוויר, שכיום הן ציוד סטנדרטי במכוניות. העדכונים התקופתיים של משרד התחבורה ורשות המסים חשובים לשוק הרכב הישראלי מכיוון שהם קובעים בעקיפין אילו מערכות בטיחות יבואני הרכב ידרשו מן היצרנים.

בין שינויי הדירוג נכללים: בקרת שיוט אדפטיבית שדירוגה עולה מ-0.5 נקודות לנקודה אחת – מערכת בקרת שיוט אדפטיבית היא מערכת שמודדת כל הזמן את המרחק מן הרכב שמלפנים ומאפשרת לרכב לנסוע אחריו במהירות קבועה. כלומר שמשנת 2022 בקרת שיוט אדפטיבית תקבל הטבת מס גדולה יותר במחיר הרכב – מה שיעודד יבוא של מכוניות שמצוידות במערכת זו.

מערכת שלא הופיעה ברשימת מערכות הבטיחות היא מערכת בלימת חירום מפני הולכי רגל ורוכבי אופניים והיא מקבלת דירוג של נקודת זיכוי אחת. בדירוג מערכות הבטיחות של שנת 2021 מערכת זו לא הופיעה בכלל ובמקומה הופיעה מערכת בעלת יכולת פחותה: מערכת "לזיהוי" של רוכבי אופניים והולכי רגל, שקיבלה חצי נקודת זכות. כלומר משנת 2022 מכוניות שיש בהן מערכת שרק מסוגלת "לזהות" רוכבי אופניים והולכי רגל לא יקבלו כלל הטבת מס.

אבל מכוניות שיש בהן מערכת שגם יודעת כיצד לבלום כאשר הרכב מתקרב להולך רגל או רוכב אופניים תקבל את זיכוי המס. עוד עולה מהדירוג שהציון של מערכת שמסוגלת לבלום את הרכב בנסיעה לאחור יעלה מחצי נקודת זיכוי לנקודת זיכוי מלאה ואילו המערכת להתראה על שכחת ילדים ברכב (הכוונה היא למערכת מקורית אשר מותקנת ברכב מן המפעל) מקבלת גם היא תוספת זיכוי – והציון שלה עולה מחצי נקודת זיכוי לנקודת זיכוי מלאה.

משרד התחבורה ורשות המסים לא שינו את ניקוד הבטיחות של שתי מערכות חשובות: מערכת אקטיבית למניעת סטייה מנתיב (כלומר זו ש"מחזירה" את ההגה למקומו כאשר דעת הנהג מוסחת) ומערכת לבלימה אוטונומית במצבי חירום. שתי מערכות אלה קיבלו בעבר ציון של שתי נקודות כל אחת ויקבלו גם בשנת 2022.

עוד עולה מן הדירוג החדש שחלק ממערכות הבטיחות שעליהן ניתנו נקודות זכות בשנה הנוכחית נעלמו מן הרשימה, כלומר לא ינתנו על מערכות אלה זיכויי מס החל בשנה הבאה. בין המערכות האלה נמנות מצלמת רוורס ושליטה אוטומטית בהחלפת אורות גבוהים.