עיקרי עסקת החבילה:

  1. העלאת שכר המינימום באופן מדורג ל-6,000 שקל בחודש: אפריל 2022 – 5,400 שקלים, אפריל 2023 – 5,500 שקלים, אפריל 2024 – 5,700 שקלים, אפריל 2025 – 5,800 שקלים, דצמבר 2025 – 6,000 שקלים.
  2. תוספת של יום חופש למינימום – יעלה מ-12 ימי חופש ל-13. העלאה נוגעת רק לעובדים שמקבלים מינימום של ימי חופש, ולא תגדיל באופן אוטומטי את ימי החופש במגזר הציבורי למי שמקבל כיום יותר מ-12 ימים. בכוונת האוצר לקדם צעדי חקיקה בקרוב בכדי לעגן סיכום זה בתיאום משרד הכלכלה.
  3. בכל שנת 2022 תהיה הקפאת שכר מוחלטת במשק- זהו "הוויתור" הכי גדול של ההסתדרות- לא יהיו העלאות או הפחתות שכר במגזר הציבורי.
  4. גמישות בהעסקה: מעבר לחישוב שעות נוספות מחישוב על בסיס יומי לחישוב על בסיס חודשי, תוך החרגה של אוכלוסיות מוחלשות. המשך עבודה במגזר הציבורי בהתאם לעקרונות של הסכמים שנחתמו בתקופת הקורונה ואפשרו גמישות העסקה.
  5. החל מחודש ינואר הקרוב יינתן אישור לכל העובדים במגזר הציבורי לעבוד מהבית יום בשבוע במקצועות המתאימים.

שר האוצר אביגדור ליברמן : "כולם נאלצו לוותר על לא מעט אינטרסים. מה שהנחה את כולם זה טובת מדינת ישראל, טובת הכלכלה ואחריות לאומית. הלוואי שבכנסת ישראל היום בערב גם ידעו להתעלות מעל המחלוקות על מנת לפעול לטובת המשק הישראלי".

אחרי שהצג הכריז את עיקרי העסקה עלה יו"ר ההסתדרות: "זה אירוע חשוב, אני רואה בו גם אירוע היסטורי. עסקת החבילה האחרונה במשק נחתמה ב-1984, ולמעשה עסקת החבילה אז ייצבה והצילה את המשק. אני רואה בעסקה הנוכחית בדיוק את אותו דבר. הכוונה שלנו הייתה לייצב את המשק בפוסט-קורונה כדי ששנת 2022 תהיה שנה שבה המשק יוכל לפרוץ קדימה, גם מבחינת יחסי עבודה אבל גם באופן כללי. כך ב-2023 נוכל לתת הסכמי מסגרת לעובדים".

יו"ר נשיאות המעסיקים והעסקים בישראל ונשיא התאחדות התעשיינים, רון תומר: "ההסכם עליו אנחנו חותמים היום הוא תגובה משמעותית ראשונה למציאות המשתנה. ולא פחות חשוב מכך- הוא תגובה שסוכמה במשותף, בשולחן עגול, תחת הנהגה משמעותית ומעורבות גבוהה של שר האוצר".

יו"ר נשיאות המגזר העסקי, דובי אמיתי: "מדובר בבשורה למשק ולכלכלה הישראלית. לאחר תקופה לא פשוטה שעברה על העסקים בישראל, הגענו להסכמות שבהן נמצאה נקודת האיזון בין צורכי המעסיקים, העובדים והממשלה".

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון: "זו בשורה חשובה למשק בעת הזו, מכמה סיבות. העיקרית שבהן לדעתי היא הוודאות שמייצרת 'עסקת החבילה' לפעילות הכלכלית במשק ובנוסף היותה מדורגת ומידתית. נכון הדבר בפרט לימים אלו בהם המשק עובר, ולשמחתנו יוצא, ממשבר כלכלי כה חמור. השקט התעשייתי שצפוי להיווצר לנוכח ההסכמות, גם בסקטור הפרטי וגם בסקטור הציבורי, הוא חיוני בתמיכתו בתהליכים הכלכליים השונים במשק".

הממונה על השכר, קובי בר נתן: "בתקופה שבה אנו נמצאים, ההתגייסות החשובה של ארגוני המעסיקים וההסתדרות, יחד עימנו, מאפשרת בשורה לציבור העובדים והמעסיקים במשק וקידום משמעותי של המגזר הציבורי. בשיתוף פעולה מוצלח עם יו"ר ההסתדרות אנו מצליחים להבטיח יציבות של המגזר הציבורי, לייצר פתרונות מותאמים לקבוצות עובדים רלוונטיות, להפעיל כלים שיעודדו משמעותית את פריון העבודה במגזר הציבורי ובמשק וכן להבטיח יציבות בעולם יחסי העבודה בתקופה רגישה זו".

יו"ר פורום העצמאים בהסתדרות, רמי בז'ה, בירך על עסקת החבילה ובפרט על ההבטחה לקדם רשת הביטחון לעצמאים: "המאבק של פורום העצמאים נשא פרי. רשת ביטחון לעצמאים, כמו לכל עובד בישראל, זה לא מותרות, זהו כורח, ואנחנו מברכים על ההישג של יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד. שנת הקורונה פגעה קשה בעצמאים, והוכחה נחיצותה של רשת ביטחון – בעת משבר וגם בשגרה".

תנועת עומדים ביחד המובילה את קמפיין "מינימום 40" מסרה בעקבות הודעת שר האוצר: "ליברמן הבין שישנה דרישה ברורה להעלות את שכר המינימום, ובחר בפייק מתווה שמעלה את שכר המינימום בחצי שקל לשעה. מי שמכנס מסיבת עיתונאים מחויכת כדי להודיע על העלאה של חצי שקל, נוהג באטימות ובקמצנות ומתעלם מהבעיות היומיומיות של שני מיליון שכירים, שהעלאת שכר המינימום ל-40 ש"ח לשעה תשפר ישירות את מצבם. נמשיך לקדם את הצעת החוק שיזמנו בעד מינימום 40, שכרבע מחברי הכנסת כבר חתמו עליה".