|
|

מה צפוי לעבור על מי שנדבק בקורונה בזן הדלתא?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

כמיליון ישראלים לא מחוסנים נגד הנגיף, והם אלה שנמצאים בסיכון גבוה לסבול מתסמינים קשים של המחלה. מה קורה יום אחרי יום מרגע ההדבקה ואיך אפשר להקל על התסמינים?

מספר המחוסנים הולך ועולה מדי יום, קרוב ל-3 מיליון ישראלים כבר קיבלו את מנת הדחף השלישית. מרבית המחוסנים לוקים בתסמינים קלים יחסית, בעוד שאלו שלא התחסנו הקורונה נותרת מחלה קשה כשאצל כרבע מהם היא ממשיכה והופכה לקורונה כרונית.

תקופת הדגירה הממוצעת של נגיף הקורונה היא כחמישה ימים מרגע החשיפה ועד למחלה. חלק מהחולים יהיו אסימפטומטיים ולא יסבלו מאף סימפטום למשך כל אורך המחלה. אחדים יסבלו מהופעה קצרה מאוד של התסמינים, שעלולים להופיע למשך כמה שעות בלבד, כשבמקרה כזה התסמין השכיח הוא חום המופיע לזמן קצר.

מה קורה יום יום מרגע ההדבקה:

ימים ראשונים מההדבקה

התסמינים פורצים לרוב תוך יומיים עד חמישה ימים מרגע ההדבקה, אך לעיתים הם עלולים לפרוץ גם שבוע ויותר מהחשיפה לחולה מאומת. בדרך כלל יחוו החולים חום עם או בלי הופעת שיעול יבש וקוצר נשימה. החום לרוב אינו גבוה, ונע סביב 37.8-38.5 מעלות. בחלק מהחולים מופיע גם אובדן חוש ריח וטעם, עם או בלי התסמינים הנוספים.

יממות 3-7 מההדבקה

חלק מהחולים המאומתים ימשיכו להיות אסימפטומטיים, או שיסבלו מתסמין קל, במיוחד המחוסנים. ילדים במיוחד נוטים להיות אסימפטומטיים לאורך כל שלבי המחלה, מה שמגביר את הסיכון להדביק אחרים ללא ידיעתם. אבל אצל חלק מהחולים התסמינים הולכים ומחמירים, ומתפתחת דלקת ריאות ויראלית האופיינית לקורונה. במקרה כזה, מחמירים גם קוצר הנשימה והשיעול, עם או בלי חום גבוה.

השבוע השני

בשלב זה, חולי הקורונה במצב קשה שאושפזו כבר מפתחים תסמונת מצוקה נשימתית חריפה, הדורשת לעיתים הנשמה (אינטובציה). החולים האסימפטומטיים לעומת זאת, ימשיכו להיות א-סימפטומטיים, והחולים במצב קל כבר יחושו הטבה משמעותית, עד כדי היעלמות של התסמינים.

חלק מהחולים הקשים מפתחים בשלב זה אלח דם. זהו זיהום מסכן חיים שנובע מתגובה חיסונית אגרסיבית (המכונה "סערת ציטוקינים"). החולים הללו מאושפזים ביחידה לטיפול נמרץ קורונה, ולעיתים מחוברים למכונת ECMO, המחליפה את פעולת הלב והריאות. חלק מהחולים במצב קל עד בינוני, עלולים להתחיל לסבול מכאבי בטן ושלשולים.

יום 10

חלק גדול מהחולים במצב קל כבר אינם סובלים מסימפטומים כלשהם, ואם אכן הם ללא תסמינים לפחות שלושה ימים, הם לרוב ישוחררו מבידוד.

השבוע השלישי

חולי קורונה שסבלו משיעול עד כה, יתחילו לחוש הקלה משמעותית, ירידה בתדירות השיעול עד להיעלמותו. בשלב זה מרבית החולים במצב קשה מתחלקים לשתי קבוצות עיקריות: אלה שהתאוששו ושוחררו מבית החולים להמשך מעקב ושיקום בקהילה, או שמצבם הלך והחמיר.

 חודש אחרי ההדבקה

גם אחרי ההחלמה, נמשכים דיווחים על עשרות תסמינים שעשויים להימשך שבועות רבים אחרי הופעת המחלה הראשונית. התסמינים המוכרים שבהם הם איבוד חוש טעם וריח, חום, שיעול, קוצר נשימה, כאבי גרון, כאבי ראש, תשישות, וכאבי שרירים. קבוצת פייסבוק בשם COVID19 symptoms שבה חברים מעל 3,000 חולי קורונה שהחלימו, אוספת את עדויות חבריה בדבר התסמינים שלאחר ההחלמה.

מחקר שערך המרכז האמריקני לבקרת מחלות ושפורסם ביולי האחרון, מצביע על 172 תסמינים אפשריים לאחר ההחלמה מקורונה, הכוללים מגוון מערכות בגוף ובהם פגיעה בראייה, פריחות שונות, פגיעה בזיכרון, במוטוריקה, שינויים במערכת העיכול ואפילו נשירת שיער. עדיין לא ברור אם התסמינים האלה אכן קשורים למחלה, לטיפול, או לאשפוז הממושך.

תסמיני הקורונה שמחייבים פניה לרופא:

  • חום מעל 3 ימים ברציפות
  • הקאות או שלשולים מרובים
  • פריחה מדממת שאינה נעלמת בלחיצה
  • נשימות מהירות
  • חולשה או שיתוק בפנים, ביד או ברגל
  • טשטוש ראייה או רתיעה מאור
  • אי מתן שתן מעל 10 שעות
  • כאב ראש המעיר משינה
  • כחלון מסביב הפה

 

איך תוכלו להקל על התסמינים?

גם אם נדבקתם בקורונה במצב קל, מדובר בתסמינים לא קלים בכלל, והנה כמה דרכים שתוכלו להקל על התסמינים:

אובדן חוש הטעם והריח -מספר שיטות שהוצעו בספרות הרפואית לשיקום הדרגתי של חוש הריח והטעם באמצעות הרחה מדורגת ושיטתית של ניחוחות שונים שמסייעת למוח ולמערכת העצבים "לתייג" מחדש את הריחות הנכונים והלא נכונים.

שיעול – להקלה על שיעול ניתן להיעזר בסירופים לשיעול הנמכרים ללא מרשם. יש להקפיד על המינון המדויק המומלץ על האריזה, שכן מינון יתר עלול לגרום לתופעות לוואי קשות כמו דיכוי נשימה. במקרים קשים, עשוי הרופא להמליץ על משאפי ונטולין או פליקסוטייד או שניהם. במקרים מסוימים ממליצים גם על אינהלציות של סלאיין.

עייפות, חולשה, כאבי ראש וכאבי שרירים– במקרה כזה יש להקפיד על שתייה מספקת ותזונה נכונה. ניתן להיעזר לרוב גם בתרופות לשיכוך כאבים והורדת חום כמו אקמול או נורופן, ולנוח על פי הצורך. בכל החמרה יש כמובן להתייעץ עם הרופא המטפל.

גם במהלך הקורונה, ישנה חשיבות רבה לתנועה בחדר המבודד: גם אם הוא קטן, כל פעילות שתבצעו, שאינה גורמת לכאבים או לקוצר נשימה משמעותי (כלומר, פעילות המאפשרת לכם לדבר ללא מאמץ קשה), תורמת להגברת זרימת הדם בגוף, הפעלת השרירים, ועשויה להחיש את ההחלמה. תוכלו לבצע גם פעילות פשוטה על הרצפה, מתיחות, או אפילו הליכה במקום מול הטלוויזיה, עבודה עם הידיים, כפיפות בטן וסמיכה.

כאמור, לקורונה עלולים להתלוות תסמינים רבים נוספים, מתסמינים קלים יחסית ובהם שלשולים (במיוחד בילדים) כאבי בטן ופריחות שונות, הפרעות נפשיות הכוללות גם ערפול מחשבה, דיכאון והפרעות קשב וריכוז, ועד לסיבוכים משמעותיים לשריר הלב ואפילו למוח. בכל מקרה של הופעת תסמין במהלך המחלה – יש לדווח לרופא המטפל ולקבל ייעוץ פרטני להמשך הטיפול.