|
|

מדריך לתביעת רשלנות רפואית

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

מדריך לתביעת רשלנות רפואית

כשאתם חולים או שאתם סובלים ממצב רפואי כלשהו הדורש תשומת לב, אתם הולכים לרופא או לבית החולים כדי לקבל טיפול. אתם לא מצפים שמצבכם הרפואי יחמיר כתוצאה מהטיפול הרפואי שקיבלתם. למרבה הצער, טעויות ומקרי רשלנות עלולים להתרחש בכל תחום בחיים. כאשר זה מתרחש בתחום הרפואי, ההשלכות עלולות להיות קשות ואפילו קטלניות עבור המטופלים.

מה זה רשלנות רפואית?

רשלנות רפואית מתרחשת כאשר גורם הנותן שירותי רפואה (כמו בית חולים, רופא, אחות או איש  צוות רפואי אחר) מספק טיפול שנופל מתחת לרמה המוסכמת והמצופה ממנו על ידי הקהילה הרפואית, וכן כאשר בשל הטיפול הרשלני נגרם למטופל נזק רפואי כלשהו. במילים אחרות, אם איש צוות רפואי נכשל במתן טיפול רפואי אשר רופא אחר בעל מומחיות דומה היה נותן, הרופא או המוסד הרפואי עשויים להיות אחראים לכל נזק גופני וממוני שיגרם למטופל כתוצאה מההתנהלות הרשלנית. אם נגרם לכם כתוצאה מההתנהלות של הרופא, ביכולתכם להגיש תביעת רשלנות רפואית.

למידע נוסף אודות רשלנות רפואית היכנסו לאתר של עורך הדין שמואל קשיוב

דוגמאות למקרים של רשלנות רפואית

אתם עלולים להיות קורבן לרשלנות רפואית במספר דרכים אפשריות. המקרים הנפוצים ביותר של רשלנות רפואית כוללים:

 • אבחון שגוי או כשלון באבחון מחלה או מצב רפואי כלשהו.
 • רשלנות בטיפול במצב רפואי.
 • רשלנות באבחון סימפטומים או בהקשה לתלונותיו של החולה על הסימפטומים מהם הוא סובל.
 • כשלון בלקיחת היסטוריה מלאה מהמטופל.
 • דחייה בלתי מוסברת במתן טיפול למחלה אשר אובחנה.
 • רשלנות במתן טיפול תרופתי (מינון שגוי, תרופה שגויה וכו').
 • רשלנות רפואית בניתוח – ביצוע הניתוח הלא נכון, מעקב לקוי לאחר הניתוח ועוד.

 הנזקים הנתבעים בתביעת רשלנות רפואית

כאשר אתם סובלים מפגיעה גופנית או מהפסד כלשהו אשר נגרם לכם בשל רשלנותו של הצוות הרפואי, אתם עשויים להיות זכאים לפיצוי כספי. הפיצוי הכספי בתביעת רשלנות רפואית נועד להחזיר אתכם למצב בו אתם "שלמים" פעם נוספת, כלומר הפיצוי נועד לגרום לכך שמצבכם הכלכלי יחזור להיות תקין כפי שהיה לפני הנזקים אשר נגרמו בעקבות הרשלנות. הפיצוי הכספי הניתן בתביעות נזיקין בכלל ובתביעות רשלנות רפואית בפרט כולל בדרך כלל את ראשי הנזק הבאים:

 • הוצאות רפואיות לעבר ולעתיד.
 • הפסדי השתכרות לעבר ולעתיד (מהיום בו נגרמה הרשלנות ולעתיד כל עוד צפוי להיות נזק).
 • כאב וסבל.
 • עזרת צד ג' (בין אם מדובר בעזרה של גורם מקצועי ובין אם מדובר בעזרה של בן משפחה).
 • כל הוצאה נוספת שניתן להוכיח שנגרמה כתוצאה מאירוע הרשלנות.

הנזקים אותם תובעים משתנים ממקרה למקרה ונועדו להיות מותאמים לנזקים שנגרמו לתובע הספציפי.

פרק הזמן להגשת תביעת רשלנות רפואית

קיימת מגבלת זמן שבמהלכה קורבנות רשלנות רפואית יכולים להגיש את תביעתם. אם לא תגישו את תביעתכם במסגרת חלון הזמן הזה, לא תהיה לכם כל אפשרות להגיש תביעה בשלב מאוחר יותר ולדרוש פיצוי בגין הנזקים שנגרמו לכם. מסגרת הזמן להגשת תביעת רשלנות רפואית בדרך כלל היא 7 שנים מהרגע בו התרחשה הרשלנות. במקרים מסוימים, אם הרשלנות הרפואית הייתה אירוע מתמשך או שהמטופל לא ידע כלל שהרשלנות התרחשה עד מועד מאוחר יותר, ניתן להאריך את מסגרת הזמן כדי לתת לקורבן זמן נוסף להגשת התביעה.

בהתחשב במסגרת הזמן, מומלץ מאוד לפנות לעורך דין לרשלנות רפואית ברגע שאתם חושדים שנפלתם קורבן לרשלנות רפואית ולו רק כדי לוודא שאכן נותר לכם זמן להגיש את תביעתכם.

הסיבות המובילות להגשת תביעת רשלנות רפואית

רשלנות רפואית בלידה

פגיעות בלידה הן תוצאה שכיחה של רשלנות רפואית. כאשר רופא לא מצליח לזהות ולהתייחס לגורמי סיכון לפני הלידה וכתוצאה מכך נגרמים נזקים בלידה, הרופא עלול להיתבע בשל רשלנותו. לדוגמה, כאשר ניתן טיפול תקין לפני הלידה, על הרופא מוטלת החובה לזהות ולטפל בזיהומים אשר עלולים להתרחש הן אצל היולדת והן אצל העובר, סוכרת הריון וגורמים אחרים העלולים לגרום לפגיעה באם ובילד. טכניקות לידה לא נכונות, כישלון במתן תגובה הולמת לסיבוכי לידה כדוגמת מצוקה עוברית, רעלת הריון קשה וסוגים אחרים של רשלנות רפואית עלולים לגרום לנזקים משמעותיים בלידה כמו שיתוק על שם ארב, שיתוק מוחין, חוסר חמצן אצל התינוק, צהבת ועוד.

רשלנות רפואית בניתוח

צורה נפוצה נוספת של רשלנות רפואית קשורה לניתוחים. אמנם תמיד קיים סיכון בכל הליך כירורגי, אך למטופל אשר עתיד לעבר ניתוח יש בדרך כלל ציפייה סבירה שהרופא יבצע את הניתוח ללא טעות. למרבה הצער, זה לא תמיד המקרה. רשלנות רפואית בניתוח עשויה לבוא לידי ביטוי במספר דרכים. לפני הניתוח, ניתן לראות כי קיימות תביעות בהן התובע טוען כי לא הוסברו לו כל הסיכונים האפשריים מהניתוח, וכי לו סיכונים אלו היו מוסברים לו היה בוחר שלא לבצע אתהניתוח. סוג נוסף של רשלנות הוא במהלך הניתוח עצמו כאשר המנתח גורם לנזקים כתוצאה מניתוח האיבר הלא נכון, ניקוב של איבר, פגיעה באיברים סמוכים ועוד. רשלנות לאחר הניתוח עשויה להתרחש במקרים בהם לא מבוצע מעקב ולא ניתנות למטופל אזהרות או הסברים הנדרשים לאחר הניתוח וכתוצאה מכך נותר המטופל עם נזק. על כל הטעויות הרפואיות החמורות הללו, אנשי מקצוע בתחום הרפואה יכולים להיות אחראים על פי החוק.

רשלנות רפואית באבחון

זה קורה כאשר רופא היה צריך להזמין בדיקות על מנת לאבחון מצב רפואי כלשהו והוא לא עשה זאת, או לחלופין במקרים בהם הבדיקה הוזמנה אך הרופא לא התייחס לתוצאותיה כנדרש. ברוב המקרים של סוג זה של רשלנות, המצב שלא אובחן או אובחן בצורה שגויה ממשיך לפגוע בחולה.

רשלנות במתן תרופות

זה קורה כאשר רופאים כותבים מרשם שגוי או אינם מצליחים לכתוב באופן קריא מספיק כדי שבית המרקחת ימלא נכון את התרופות, או כאשר בית המרקחת נותן למטופל הוראות שגויות לצורך נטילת הטיפול התרופתי. סוג נוסף של רשלנות בהקשר זה הוא כאשר הרופא נותן למטופל תרופות ללא התייחסות לתרופות אחרות אותן נוטל המטופל ונוצרת תגובה בין תרופתית מסוכנת.

אם נגרם לכם נזק ואתם חושדים שמקורו בטיפול רשלני של הרופא, בית החולים או כל גורם רפואי אחר, פנו לעורך דין לרשלנות רפואית על מנת לבדוק האם מגיע לכם פיצוי בגין הנזק שנגרם לכם.