כתבו לנו וזכו במזון לרקסי או למיצי      רוצים לספר לנו איך קוראים לאיגואנה שלכם?      אולי ראיתם את ציפי, נעלול וקיטי שהלכו לאיבוד?      מי ישמור על סקובי? הכנסו ומצאו דוגיסיטר      עשרות בעלי חיים מחכים לבית חם. בואו לאמץ

חיות אחרות - כאן חיים בכיף האריה והלביאה

טריטון (fire bellied newt) - שתי סלמנדרות מים (טריטונים) למסירה. קטנים חמודים בצבע חום שחור עם נקודות אדומות על הבטן. לא דורשים השקעה גדולה, האכלות כל שבועיים או שבוע, אקווריום...
לסרטון
רוצה לאמץ או למסור?
לחץ כאן
בכדי להוסיף שם יש להירשם לתפוז
להרשמה לחץ כאן
 Chibi
 ולנטינו
 טאבולה
 זעפני
 ביפ
+
 עוד שמות
מונחים ושאלות נפוצות של גולשי הפורומים
תרנגולת
כינוי לעופות בר
הקרובים לתרנגולאים או
סתם נראים כאלה,
כגון...
 המשך

כאן חיים בכיף האריה והלביאה

לא אוהבים לראות בעלי חיים בכלובים? מתנגדים לקיומם של גני חיות? המשיכו לקרוא כדי לגלות מדוע גני החיות הם התקווה האחרונה של חיות הבר להינצל ממוות בטוח
(15.11.2007)
לעדכונים שוטפים מהערוץ ישירות לתיבת הדואר האישית שלכם
חיפוש בערוץ:
חפש   

מאת: רתם שני, ערוץ בעלי חיים 

 

ברוכים הבאים לחי-כיף

"את הולכת לבקר בגן חיות?" החמיצה ידידתי פרצוף בהבעת ביקורת וגם מבלי שהוסיפה מילה, יכולתי לעקוב בראשי אחרי חוט המחשבה ולהשלים את מה שלא נאמר. חובבי חיות רבים מאוחדים בהתנגדות נחרצת לקיומם של גני חיות. לטענתם, בעלי החיים נועדו לחיות בטבע וכליאתם מאחורי הסורגים משולה לפשע של ממש. ברגשות מעורבים עברתי בשעריו של החי-כיף בראשון-לציון, בדרכי לפגוש את ווטרינר הגן דר' אפי וגשל, ולבדוק בעזרתו מדוע בעצם נחוץ לנו להחזיק את בעלי החיים בכלובים ולהציגם לראווה.

 

החי-כיף הוקם בשלהי שנות השמונים, ומאכלס כיום כ- 1000 בעלי חיים ממינים שונים: יונקים, בעלי כנף וזוחלים. טיול בשבילי המקום הוא חוויה נעימה ופסטורלית המספקת כמות נכבדה של ירוק בעיניים. ידיהם של עובדי הגן עמוסות דרך קבע בעבודה, לא רק בתחזוקה השוטפת של המקום אלא גם בשיפוץ, שדרוג והרחבת אזורי המחייה של החיות. ארוחת בוקר על הגובהנא להכיר, דוקטור דוליטל במהדורה למתקדמים 

את אפי הווטרינר אני פוגשת מחוץ למרפאה, מקרב מזרק גדוש אנטיביוטיקה אל גופו של עוף גדול-מימדים. מאוחר יותר הוא מתפנה לספר כי מדובר בעגור שנפגע בכנפו ונזקק לטיפול אנטיביוטי כדי להחלים. "בשלב זה הוא מבודד משאר הלהקה, עד שמצבו יתייצב ואפשר יהיה להחזיר אותו אל חבריו ומשפחתו" הוא מסביר.    

 

את השכלתו הווטרינרית רכש בסלובקיה, שם סיים את חוק לימודיו בהצטיינות יתרה. בהמשך שהה כשנה וחצי בארצות הברית, במסגרת השתלמות ברפואת קופים באוניברסיטת דיוויס היוקרתית.


אפי:
"בשנים האחרונות, עולם הווטרינריה עובר שינויים והופך להיות דומה יותר לרפואת בני האדם. אם בעבר היה מצופה מהרופא הווטרינר לדעת מעט על כל נושא, הרי שהיום הנטייה היא להכשיר רופאים מומחים, בדומה לרפואת בני אדם. ממש כמו שהרופאים מסיימים את לימודי הרפואה וממשיכים הלאה אל לימודי ההתמחות, כך יותר ויותר ווטרינרים בוחרים להתמקד בתחום התמחות ספציפי, ולהמשיך ללמוד אותו לעומק."

 


רגע של שקט במרפאה

אפי בחר להרחיב את ידיעותיו בתחום חיות הבר, ובמשך שש השנים האחרונות בהן הוא משמש כרופא גן החיות, הוא נוטל חלק בהשתלמויות וכנסים רבים בנושא. בתחילת דרכו המקצועית, דר' לויסון, ממקימי הספארי ברמת-גן שימש עבורו כמדריך ומורה רוחני, והעבודה במחיצתו חשפה את אפי אל עולמן המופלא של חיות הבר.

 

"עבודתו של ווטרינר בגן-חיות שונה בתכלית מעבודתו של ווטרינר במרפאה לחיות מחמד" מבהיר אפי: "מרבית המטופלים במרפאה ווטרינרית רגילה הם כלבים וחתולים, אשר מורגלים במגע אנושי ובמידת הצורך, קל להעניק להם טיפול רפואי. בגן החיות אנו מתמודדים עם חיות בר, לעתים מדובר בבעלי חיים גדולים ולפעמים ממשפחת הטורפים. משום כך, כל בעל חיים שמגיע למרפאה לצורך בדיקה או טיפול רפואי, עובר הרדמה מלאה."  

 

בעלי החתולים מבין הקוראים, מכירים בוודאי מקרוב את הקושי הכרוך בשכנוע החיה העקשנית לבלוע כדורים. אין בעל חתול שלא צבר באמתחתו סיפורי זוועה מסמרי שיער אודות קרבות עקובים מדם עם החתול, בניסיונות לשלשל את התרופה לגרונה של החיה הסרבנית. עכשיו נסו לדמיין את התהליך מתבצע על חתול גדול עשרת מונים מחתול הבית שלכם, כגון לביאה או טיגריס…!

 

עקב הסיבוכים האפשריים בהרדמת בעל חיים, ובשל הקושי במתן טיפול ממושך לבעלי החיים הגדולים, המטרה המרכזית היא להתמקד ברפואה מונעת, כלומר- לנסות ולמנוע ככל שניתן הגעת בעלי החיים אל המרפאה. המטרה מושגת באמצעות הקפדה על תנאי מחייה משובחים, ביצוע חיסונים וטיפולים שגרתיים כנדרש ובעיקר – קיום תצפיות תכופות וממושכות על בעלי החיים. צוות הגן מונה שמונה מטפלים קבועים, אשר מקדישים את ימיהם במסירות לטיפול בבעלי החיים שבאחריותם.

 

"המטפלים הם העיניים שלי" מדגיש אפי "הם אלה שנמצאים יום יום שעות ארוכות במחיצת החיות, הם מכירים את ההתנהגות האישית של כל חיה ויודעים לזהות מתי מופיעה בעיה ברגע שהיא צצה. זיהוי מוקדם מקל על פתירת הבעיה במהירות, ומונע סיבוכים מיותרים."לפעמים זריקה קטנה זה כל מה שצריך
 


מה פתאום גן חיות?

משחר ההיסטוריה היו קשורים חייהם של בני האדם והחיות. האדם עשה שימוש בבעלי החיים לצרכיו השונים החל מתזונה, דרך לבוש וכלה במקור שעשוע לשעות הפנאי. במאה התשע עשרה, הפכו גני החיות למראה נפוץ ברחבי אירופה. בתחילה שוכנו החיות האקזוטיות במשכנם הפרטי של בני אצולה עשירים, אשר הציבו כלובים בחצרותיהם ואכלסו אותם בבעלי כנף ססגוניים, יונקים וזוחלים יוצאי דופן שהובאו מארצות זרות ויבשות רחוקות. בהמשך הפך תחום ההתעניינות לציבורי, בעלי החיים כונסו במבנים מיוחדים והוצגו לקהל הרחב. 

בתקופה ההיא, תכליתו היחידה של גן החיות היתה לבדר את קהל המבקרים. הידע הדל בטיפול בבעלי החיים גרם לאחוזי תחלואה ותמותה גבוהים. איש לא הכיר את החיות האקזוטיות, איש לא ידע בוודאות מהם הצרכים הייחודיים של כל חיה והדאגה לשלומן של החיות נשמרה בתחתית רשימת סדרי העדיפויות.


"כיום, המצב הפוך בתכלית" מבהיר אפי "לגני החיות של ימינו יש שלוש מטרות עיקריות. הצגת החיות לציבור כמקור לבידור או שעשוע אינה נכללת כלל בין שלוש המטרות האלה, ומהווה מטרה משנית או אמצעי בלבד. המטרה הראשונה היא לצורכי מחקר. בגן החיות אנו עורכים תצפיות אשר מספקים לנו אינפורמציה חדשה על חיות הבר, על התנהגותן, על אורח חייהן ועל ההרגלים שלהן. באמצעות הבדיקות הרפואיות התקופתיות אנו זוכים בשיעורים חשובים הנוגעים לבריאותן של החיות, לומדים על מחלות אופייניות והדרכים למנוע אותן או להילחם בהן. גני החיות מקדישים משאבים ומאמצים רבים בהשגת המטרה העיקרית השנייה: שימור זנים בסכנת הכחדה ובמידת האפשר – השבת החיות לטבע."

 

בנקודה זו עושה אפי הפוגה קצרה ופונה אל המחשב שלצדו. כמה לחיצות על העכבר, ועל המסך מופיעות בזו אחר זו חיות מתוקות להפליא: פיל וקוף, אייל ודב, ציפורים בצבעים ובגדלים שונים, תהלוכה ארוכה של מיני חיות שלכולן מכנה משותף אחד ומדכא: בחלוף חמישים שנה מהיום, לא יישאר זכר מאף אחת מהן.הייתם רוצים שהוא ייעלם מהעולם? הדב הסורי בסכנת הכחדה

"חשבי על זה" אני שומעת את קולו של הווטרינר בעודי מביטה בעצב בתמונות המתחלפות מול עיניי "הילדים שלך אולי יספיקו עוד להכיר את בעלי החיים האלה, אבל הילדים שלהם כבר יזכו לראות אותם רק בתמונות בתוך ספרי ההיסטוריה."

בספרי ההיסטוריה, או בתוך גני החיות כמובן; כי זו בדיוק המטרה השנייה והחשובה כל כך, הניצבת בבסיס הרעיון מאחורי גן החיות: הגנה על בעלי החיים ושמירה על חייהם. במשך אלפי השנים האחרונות, התרחבה האוכלוסייה האנושית ונגסה עוד ועוד באזורי המחייה של בעלי החיים.

במלים בוטות: פלשנו לטריטוריות שלהם, השמדנו את מקורות המזון שלהם, טבחנו בהם ולבשנו את עורם ופרוותם, אכלנו את בשרם, השתמשנו באיברי גופם כקישוטים לקירות בתינו, הכחדנו זנים ומינים שונים וכעת כל מה שנותר הוא להציל את אלה שעוד כאן בטרם יאבדו.

 

"הכי קל להגיד: תשחררו את החיות בחזרה אל הטבע" אומר אפי "אבל אם נחשוב לרגע ביחד לאן בדיוק נשחרר את החיות האלה, נגלה שמה שאנו מכנים 'טבע' הולך ונעלם מהנוף שלנו. פה ושם בעולם אפשר עדיין למצוא שמורות מסודרות, אליהן מועברות חיות במטרה לספק להן חיים באיכות טובה כפי שמגיע להן, אבל לצערנו האזורים האלה מוגבלים מאד. קצב הריבוי האנושי וגידול האוכלוסייה אחראים להשמדת אזורי מחייה רבים של חיות הבר".

 

הכל מתחיל בחינוך

מכאן קצרה הדרך אל המטרה השלישית של גני החיות, העוסקת בחינוך הציבור להיכרות עם בעלי החיים, העשרת הידע אודותיהם ובעיקר- הבהרת החשיבות המכרעת בהגנה על חייהם.

אפי: "גן החיות מקיים פרויקט מיוחד בשילוב שני בתי ספר בעיר. התלמידים מגיעים לכאן במסגרת הלימודים, מתבוננים ולומדים על הטורפים והיונקים, ולוקחים על עצמם ביצוע משימות, כגון בניית מתקני העשרה עבור בעלי החיים. מכיוון שבגן דואגים לחיות לאספקת מזון שוטפת והגנה מפגעי מזג האוויר, חוסכים מהן את הצורך לחפש אוכל או לבנות לעצמן מחסה. על מנת שהן לא ישתעממו, אנחנו צריכים לחשוב על דרכים יצירתיות לספק להן תעסוקה לשעות הערות."

    

 

לוקח את הזמן

התלמידים משתפים פעולה עם צוות המטפלים כדי לאתגר את בעלי החיים במתקני האכלה מתוחכמים. כך למשל, ניתן להחביא את המזון בתוך כדור והקופים יבלו שעות במשחק מהנה ובניסיונות לחלץ את האוכל ולזכות בפרס טעים; אפשר להטמין את מנות האוכל בתוך עלים שאינם מיועדים למאכל, ובדרך זו נאלץ בעל החיים לקלף בזהירות את העטיפה כדי להגיע אל ארוחת הצהריים שלו. בימי הקיץ החמים, מצ'פרים את החיות בארטיקים יצירתיים בטעמי פירות וירקות. ארטיק גזר כבר טעמתם? הג'ירפות יעידו כי מדובר בהמצאה משובחת, פשוט ללקק את השפתיים. 

 

ביום ביקורנו בגן החיות, תועדה התרגשות גדולה במתחם השימפנזים. ניסים, עובד גן החיות, סיים להרכיב את המתנה החדשה עבור החבר'ה: רכב שטח משוכלל מדגם ייחודי שאין שני לו.

האוטו הוכנס בזהירות אל ביתם של הקופים וממרחק מה, השקפנו בעניין רב על תגובותיהם לחפץ החדש. בתחילה נשלחו רק מבטים חשדניים מרחוק, אולם הסקרנות הטבעית גברה על החשש ותוך רגעים ספורים מיששו ארבעת הקופים את הגלגלים, בדקו מקרוב את המושב, ולא חלפו עשר דקות עד שהנועז מכולם עלה על הרכב והתגלגל להנאתו.

"בעוד שבוע ניקח את הרכב, כשהחידוש יפוג והם יתחילו להשתעמם" הסביר אפי "ובינתיים נחשוב על משחק חדש שילהיב אותם."נציג מטעם החבורה נשלח ראשון לבדוק את השטחטובים השניים מן האחד, בעיקר בבדיקת רכב לא נוסעים לפני שמוודאים שהמושב תקין ויש אוויר בגלגליםתראו אותי, אני נוסע !


ואז נפל האסימון

אפי עורך לנו סיור מלווה בהסברים בגן החיות, לא שוכח לעצור כדי ללטף את צווארו הארוך של האמו  או לגרד בגרונה של הלביאה, ששולחת לעברו ראשה ומתרפקת על כף ידו בגרגור חתולי טיפוסי. ניכר בבירור שאהבה כנה לבעלי חיים מכתיבה את התנהלותו, ואותה אכפתיות ודאגה משתקפת גם בפעולותיהם של שאר אנשי הצוות. נדמה שלא מדובר רק במקום עבודה אלא כמעט בבית נוסף, בו הם משקיעים זמן ניכר בטיפוח מערכות היחסים עם בני המשפחה החייתיים.     


 

אי אפשר לעבור לידו בלי לפנק אותו בליטוף או שניים  

אני מבקשת מאפי לשתף אותי במקרה הרפואי המעניין ביותר בו נתקל בשנות עבודתו בגן החיות. הוא מציין כי קשה לבחור אחד בלבד מבין אלפי הסיפורים, וכי כל בעל חיים הוא עולם ומלואו ומהווה אתגר חדש.

אחרי הרהור קל הוא משיב שהמקרה המצער ביותר עבורו התרחש לפני שבועות ספורים, כשנאלץ להרדים את נקבת הטיגריס עקב מחלת הסרטן ששלחה גרורות לכל גופה. בשל גילה המתקדם, היה ברור כי לא היתה שורדת את המאבק במחלה ולא נותרה כל ברירה מלבד לגאול אותה מהייסורים הצפויים לה. אנחנו עומדים מול כלובו של הטיגריס הבודד ואני מביטה בחתול הגדול והזקן, מתפעלת מציורי הפסים שעל גופו.

"אחרי שזה נגמר" ממשיך אפי "ישבתי במרפאה לבד בתחושות קשות מאד. בכל העולם נותרו בסך הכל 200 טיגריסים כאלה, ואני במו ידיי סיימתי את חייה של אחת מהם. היה לי קשה להשתחרר מהמחשבה העצובה הזו" הוא מודה.

שנינו משתתקים אחרי המשפט האחרון, הוא אולי חוזר במחשבותיו אל נקבת הטיגריס שנותרה דוממת על שולחן הטיפולים במרפאתו, ואני מנסה להפנים את העובדה הנוראית: ברחבי העולם כולו, נותרו רק 200 טיגריסים כדוגמת היצור המופלא שניצב מולי.

 

ולפתע ברור לי לגמרי מדוע נחוצים לנו גני חיות בעולם. לא מדובר בשעשוע לציבור, הם אינם בגדר מותרות, אלא צורך קיומי של ממש.רוצים לבקר את דיירי החי-כיף? כאן תוכלו לגלות  מהן שעות הפעילות במקוםצילום התמונות בכתבה: עדי פישברג

+
 עוד כתבות
   תגובות  ()    + הוספת תגובה  
לא מסכים  
parfyonו | 15/11/2007 11:35
נראה כיף בחי כיף!  
משקפי תכלתו | 15/11/2007 12:18
החי כיף? למי בדיוק כיף שם??!  
רונית של אילןו | 15/11/2007 13:58
תגובה   
Sun Helloו | 17/11/2007 12:28
לרתם הכתב: שאלה  
anarchyvegו | 17/11/2007 13:59
ממש נוגע ללב, בני אדם כטפילים   
אישעםו | 17/11/2007 15:49
בעלי החיים לא הגיעו לגן החיות מרצון  
בילי28ו | 17/11/2007 18:44