ייבוא החברים שלי מהעולמות הישנים
ראשי
החברים שלי
תחומי העניין שלי
הפרופיל שלי
ניהול
חיפוש    
חיפוש מתקדם

המפץ הגדול

 
 

 

המפץ הגדול בבלוגים:

 
 

המפץ הגדול בפורומים:

 
 • המפץ הגדול?
  ברכות לפתיחת הפורום... שאלתי היא כזאת: הטענה היא שהיקום בן 15 מיליארד שנה פחות או יותר. עם הטלסקופים אנו מסוגלים לראות כוכב במרחק של 12 מיליארד שנות אור, משמע לאור לקח 12 מיליארד שנה להגיע אלינו. לפי תאורית המפץ הגדול הגענו כולנו מאותה נקודה. זאת אומרת שהיה עלינו לעבור מרחק של בערך 6 מיליארד שנות אור (והכוכב שאנו רואים היום עוד 6 מיליאד שנות אור בכוון השני סה"כ 12 מיליארד). זאת אומרת שאנחנו נעים במחצית ממהירות האור?? (כי עברנו מרחק של 6 מיליארד שנות אור בכ-15 מיליארד שנים) האם אני מפספס כאן משהו?
 • שים לב
  כמה נקודות לחשיבה 1)כולנו אמנם "יצאנו לדרך" מאותה נקודה אך בעוד שאנו התקדמנו לצד אחד, הכוכבים הנמצאים בקצה השני של היקום התרחקו לכיוון השני. 2)יש לציין שאנחנו לא נמצאים בקצה השני של היקום אלא איפשהו באמצע יחסית. ולכן החישוב שלך מהאמצע (ממחצית המרחק) אינו לגמריי נכון. 3)גילו שהכוכבים לא מאטים את תנועתם עם הזמן אלא דווקא מאיצים. 4)אין לנו מידע לגבי גודל הכדור שהיה לפני המפץ הגדול (אולי היה אפילו כמה מיליוני שנות אור בגודלו). 5)הפיצוץ שילח את החלקיקים במהירות גבוהה ביותר בהתחלה. 6)אתה מבין, ישנם אלפיי פרמטרים פה. ולכן אני לא רואה שום אפשרות לחישוב המדויק של מהירות התנועה של כדוה"א בכלים שיש לך (בטח שלא בחישוב כזה מהיר).
 • זו לא התיאוריה של המפץ הגדול
  תוכל למצוא על התיאוריה של המפץ הגדול בוויקיפדיה באנגלית.
 • השאלה שלך חסרת משמעות פיזיקלית
  אף פיסיקאי לעולם לא ידבר על הזמן אלא על החלל-זמן. לפי תורת היחסות הכללית היקום שלנו הוא ארבע-מימדי והזמן הוא אחד המימדים האלה. לשאול מתי התחיל הזמן זה כמו לשאול "מתי התחיל האורך". נכון שכבני אדם התפיסה שלנו את מימד הזמן היא שונה (בעיקר בגלל שלכאורה יש ב שבירת סימטריה) אבל מבחינת מודל של מיניקובסקי (מודל מתמטי המסביר את היקום שלנו) - הזמן הוא בסך הכל עוד מימד וכשם שתיאורית המפץ הגדול מסבירה איך החלו החומר והאנרגיה היא גם מסבירה איך החל הזמן. אגב - המקום המתאים לשאלה שלך הוא אכן פורום פיסיקה ולאל פורום אתיאיזם. יצם הצגת השאלה כאן מעלה את החשד שיש לך מטרה אחרת, לאו דווקא רכישת ידע.
 • אצלנו היא בת 4 ומכורה רצינית
  התחלנו להראות לה קצת קטעים ביו-טוב ואחרי כמה זמן זה כל מה שהיתה רואה ביו-טוב.
  רכשתי את הקלטות עבורה כדי שתראה מידי פעם.
  היא רואה את זה ממש כל הזמן ומאוד אוהבת את זה.
   
  אין ספק שזה חמוד שילדה בת 4 מסבירה שיש הורמוני גליקוגן, הורמוני אדרנלין והורמוני הממסר ויודעת בדיוק מה תפקידם...
  אבל במבט לאחור אני לא הייתי חושפת לזה באופן אקטיבי בגיל כה צעיר.
  לזכותי יאמר שלא ידעתי עד לאן תגיע האובססיה, חשבתי שאולי היא תאהב את זה מידי פעם אבל היא ממש רואה 2 פרקים כל יום ולא מוכנה לראות שום דבר אחר.
   
  אז למה אני אומרת שלא הייתי חושפת בגיל כה צעיר?
  חלק מהתכנים ממש אינם תואמי גיל - אולי רק בגיל 9-10. הדוגמא הכי חריגה היא פרק על מוח העצם שם יש ילדה קטנה שחולה בלוקמיה. ראיתי את הפרק עם ביתי וכמובן שהפסקתי מיד כשהבנתי על מה הפרק ובכל זאת אני ממש בועטת בעצמי שלא ידעתי על כך מראש. לכן חלק מהפרקים שנראה לי שעוסקים במוות ובהזדקנות לא ארשה לה לראות (נניח פרק שנקרא "שרשרת החיים" נראה לי מועד לפורענות).
  אבל אם נשים בצד את הטיעון הזה, שנכון רק לחלק מהפרקים, עדיין, יש שם המון דברים שלדעתי היא צעירה מידי מכדי להבין. לדוגמא היא מדקלמת שמידי יום נוצרים 3 מיליון תאי דם אדומים ו300.000 תסיות דם (אל תתפסו אותי במילה אני רק מצטטת ממה שאני זוכרת שהיא אמרה). לדעתי אין לה מושג מה היא אומרת. הפרק הראשון נקרא "התא" ויש בו איזשהו קטע על המפץ הגדול ועל אבולוציה - גם כן, לחלוטין לא תואם גיל. אז נכון שאולי אין בכך נזק, ובכל זאת, הייתי מעדיפה שתראה משהו שיש לה יכולת להבין.
   
  אני יודעת שהיא מבינה הרבה מאוד מהסדרה, וגם יודעת להשליך זאת לחיים האמיתיים. לדוגמא נושא נטילת הידיים כבר עובר היום ללא מאבקים בגלל שהיא מבינה בדיוק מה זה חיידקים. אני חושבת שחיסונים יעברו יותר בקלות.
  יש בה צמא רב לידע ובעיני חלק מהמשיכה של הסדרה, יחד עם האנימציה הנפלאה, זה הידע הרב שהיא מספקת.
  אבל עם זאת, נשארתי מסוייגת ואולי זאת היתה טעות לקנות לה את הסדרה...
  כיום אני מנסה לקנות לה קלטות אחרות תואמות גיל כמו הדרדסים וטרופותי הבת.. אבל היא בקושי מוכנה לראות פעם אחת ואומרת ש--- זה מפחיד אותה. לכו תבינו.
 • לא הייתי שם אז איני יודע
  פשוט הבאתי ראיות הסותרות את הדעה הקיימת. ראיות בעלות משקל די רציני אותן עוד אף אחד לא הצליח להפריך (כולל אותה). לגבי מהירות על-אור- אז מה אתה טוען? שההתפשטות לא הייתה התפשטות פיסיקאלית?(להזכירך שעמדתי על כך שאיני מדבר כעת על הכוכבים). שאלה נוספת- האם היית מחשיב את המפץ הגדול כסוג של פיצוץ?
 
 

המפץ הגדול באלבומים:

CIMG1234.JPG
 
CIMG1206.JPG
 
CIMG1199.JPG
 
CIMG1228.JPG
 
CIMG1205.JPG
 
CIMG1197.JPG
 
CIMG1222.JPG
 
CIMG1201.JPG
 
ערוץ טיוב.jpg
 
CIMG1213.JPG
 
CIMG1200.JPG
 
טנק בקיבוץ אשדות מאוחד 3.JPG
 


 
Copyright©1996-2014, תפוז אנשים בע"מ