איזור חופשי

יהושע לוינברג, יזם ואיש עסקים, הנו בוגר אוניברסיטת תל אביב. לאחר שקיבל תואר B.Sc. בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה, הוא ייסד והשקיע בהצלחה במספר חברות היי-טק בישראל בעלות נוכחות בשווקים ברחבי העולם.
 
כיום לוינברג הנו יועץ בכיר לפיתוח עסקי ואסטרטגיה בחברת גילת רשתות לוויין, חברה שהוא ייסד בשותפות בשנת 1987. הוא החל בתפקיד סגן הנשיא לשיווק ופיתוח עסקי ובשנת 1989 עבר לארה"ב, שם הקים ופיתח את פעילות החברה במדינה. לוינברג שימש כמנכ"ל גילת בארה"ב וכסגן הנשיא שלה ובשנת 1994 קיבל על עצמו את תפקיד סגן הנשיא לשיווק ופיתוח עסקי, בו החזיק עד שנת 2003. מאז שנת 2005 הוא עומד בראש תחום הפיתוח העסקי והאסטרטגיה.
 
הדרך להצלחה
 
חברת גילת רשתות לוויין היא חברה הנסחרת בבורסה מאז שנת 1993 כנאסד"ק: GILT. החברה הנה מובילה בשוק הבינלאומי של ייצור ואספקת רשתות תקשורת באמצעות לוויינים. גילת משווקת ללקוחותיה המתפרשים על פני שש יבשות את מסופי הלוויין הזעירים שלה, הידועים כ- VSAT.
 
מוצרים המפותחים והמיוצרים בגילת כוללים את מסופי הקרקע אשר משדרים וקולטים נתוני אינטרנט, מידע, קול, פס רחב ווידאו באמצעות הלוויין. לרוב גילת עובדת מול ספקי שירותי תקשורת הזקוקים למסופי הלוויין הזעירים עבור לקוחותיהם, אך בחלק מן המקרים, כולל באמריקה הלטינית ובארצות הברית, גילת עובדת ישירות מול לקוחות קצה ומספקת שירותים באמצעות חברות הבת שלה. אחת מחברות הבת של גילת רשתות לוויין היא חברת Spacenet Inc.
 
אוניברסיטת תל אביב אירחה את פורום MIT ליזמות ביוני 2010 וכאחד הדוברים, יהושע לוינברג הסביר את מעורבותה של חברת גילת בשוק הטלקומוניקציה בברזיל. בהיותה המדינה הגדולה ביותר באמריקה הלטינית, בברזיל קיימות הזדמנויות מצוינות להשקעה ולפיתוח. אחד הפרויקטים בהם עוסקת גילת הנו GESAC, אשר מסייע לציבור, בדגש על ילדים, לקבל גישה לאינטרנט.
 
בספטמבר 2010 יהושע לוינברג רואיין ב-satellitemarket.com בנושא המגמות הבאות בתחום ולגבי מקומה של גילת בזירה הבינלאומית של התעשייה הלוויינית. כאחד מארבעת שחקני המפתח העולמיים בתחום התקשורת הלוויינית, גילת נמצאת גם בחזית הטכנולוגיה החדשה אשר תשולב במערכות תקשורת צבאיות ברחבי העולם. בזכות נוכחותה האיתנה של גילת באזורים גיאוגרפיים שונים, החברה נמצאת במצב המאפשר מענה בלתי אמצעי לצורכי הצבא ולדרישות התאגידים במדינות השונות.
 
רוח היזמות של יהושע לוינברג הובילה אותו להצטרף ולייסד (לעיתים בשותפות) חברות מצליחות נוספות. אחת מחברות אלו, חברת Global Village Telecom (GVT), נוסדה בשנת 1997 ובה לוינברג כיהן כמנכ"ל הראשון. 12 שנה לאחר מכן, בשנת 2009, חברת Vivendi רכשה את GVT תמורת יותר מ-4 מיליארד דולר. יהושע לוינברג היה גם מייסד שותף של חברת  Satlynx בלוקסמבורג ושימש כיושב ראש מועצת המנהלים הראשון שלה. לאחר שהחברה נרכשה על-ידי חברת ג'נרל אלקטריק, היא מוכרת כיום בשם GE-Satcom.
 
יוזמות עסקיות נוספות
 
בשנת 2003 ייסד יהושע לצד אחיו עמירם לוינברג את חברת ההשקעות ג'.א.ל וונצ'רס אשר באמצעותה השקיע בחברות מצליחות כגון אגרופיס ביו, קסאמבה, StyleRiver, דנטק, Erayo.com, NanoRep, קרגל, GoNetworks, מתן מדפסות דיגיטליות ו-Xsight Systems, אם לציין רק אחדות מהן.
אחת היוזמות העסקיות היותר מוכרות של יהושע לוינברג היתה מעורבותו ב- קסאמבה, שירות לייעוץ מקוון, בה כיהן לצד אחיו עמירם לוינברג כחבר מועצת המנהלים ומשקיע מוביל. בשנת 2007 חברת LivePerson (נאסד"ק: LPSN) רכשה את קסאמבה תמורת 40 מיליון דולר.
 
נוסף על כך, לוינברג ייסד את חברת אגרופיס ביו, חברה ישראלית בבעלות פרטית בה הוא מכהן כיושב ראש מועצת המנהלים. חברת אגרופיס ביו מפתחת מוצרים הקשורים לשוק הביו-דיזל באפריקה. הפרויקטים של החברה כוללים גידול צמח הקיקיון באפריקה ואיסוף הזרעים לצורך הפקת שמן שמיועד לשימוש בשוק הביו-דיזל.
 
כמו כן, יהושע לוינברג משמש כחבר מועצת המנהלים בחברת NanoRep, המפתחת טכנולוגיה למתן שירות לקוחות יעיל ומועיל מחד ואוטומטי מנגד  24 שעות ביממה. המוצר מאפשר לחברות שמטמיעות אותו בשירותיהן לשפר משמעותית את מערך שירות הלקוחות המקוון שלהן תוך שמירה על יחס אופטימאלי של עלות מול תועלת.       
 
מיזם מעניין נוסף שבו מעורב לוינברג הוא StyleRiver . מדובר על חנות מקוונת שמציעה ללקוח הישראלי את המבחר הרחב ביותר במחירים האטרקטיביים ביותר של פריטי אופנה ברשת. הפרויקט נחשב לפורץ דרך בתחומו והצלחתו הביאה לרכישת חמישים אחוז ממנו בידי אתר Mako, אחד האתרים המובילים בארץ מבחינת כמות המבקרים.