שומרים על הנשרים בגמלא
שומרים על הנשרים בגמלא pic

אל מול היסטוריה ומורשת, טבע ונופים עוצרי נשימה, אנו עדים לתופעה מדאיגה, תופעה אשר לא מניחה את הדעת, תופעה המהווה איום קיומי למוכר לנו.

הנשרים בשמורת הטבע גמלא, אשר בעבר אכלסו מושבות קינון מפוארות, הולכים ומתמעטים עד מאוד.
אנו מאמינים  כי יש להירתם לנושא זה ובדרך של שיתוף הקהילה מעורבותה וערבותה על הסביבה נוכל לשמר ולו במעט את מורשת הנשרים שהתקיימה בגאון במצוק אשר בגמלא.
``שומרים על הנשרים בגמלא`` הינו מיזם משותף של ``יקבי רמת הגולן`` ו``רשות הטבע והגנים`` למען שימור נשרים המקננים במצוק הנחל בשמורת גמלא.

הנשר היה בעבר עוף נפוץ ביותר באזורנו ויש עדויות למושבות קינון גדולות אשר מנו מאות נשרים.
אך היום תמונת המצב הינה שונה לגמרי. בשנים האחרונות נמצאת אוכלוסיית הנשרים בארץ בכלל ובצפון ישראל בפרט במאבק הישרדות.
בשנת 2001 נספרו בישראל בסה``כ 435 נשרים, מתוכם 140 זוגות שהחלו בדגירה. בקיץ 2009 נספרו 240 נשרים בלבד, מתוכם 63 זוגות שהחלו בדגירה.
נכון ל- 2009 במצוק בשמורת טבע גמלא מקננת כשליש מאוכלוסיית הנשרים בישראל.
עם זאת מדובר ב- 18 זוגות בלבד, לעומת עשרות ואולי מאות הזוגות שקיננו בשמורה בעבר.
תמונה עגומה זו זועקת לכולנו לעזרה. המספרים הולכים ומתמעטים  והנשרים הולכים ונעלמים לנו מנוף הארץ.

פקחי רשות הטבע והגנים עושים ללא לאות במטרה לשמר ולשמור על אוכלוסיית הנשרים בגמלא באמצעות ניטור, תצפיות ויישום אמצעי ממשק ושמירה, לצד פעולות חינוך והסברה לקירוב הציבור הרחב לנושא. המעקב האינטנסיבי אחר הנשרים מאפשר איתור של בעיות הקיימות בשטח ואשר גורמות לפגיעה בנשרים, כגון: רעלים, טיסות חיל האוויר, חוסר במזון ועוד. תוצאות הפרויקט משמשות בסיס לפעולות להצלת הנשרים מהכחדה, בשמורת גמלא בפרט ובישראל בכלל. 

יקבי רמת הגולן הינו חלק בלתי נפרד מהמרקם האנושי והיצירתי של הגולן. מוצאו, ערכיו ואיכויותיו נזקפים וקשורים רובם ככולם לאזור המיוחד של רמת הגולן.  היקב  פועל בנושאי טבע, קהילה וסביבה באזור הצפון בכלל וברמת הגולן בפרט.
אנו ביקבי רמת הגולן, רואים בשמירה ובשימור הטבע והסביבה דרך חיים ומשימה בעלת חשיבות לאומית, אשר נוגעת לכל אדם באשר הוא, ומאמינים כי פעילות זאת יכולה לתמוך בעשייה החשובה של רשות הטבע והגנים באתר גמלא, ולעזור בשמירה ושימור האתר, על מטרותיו וייעודו כחלק מדרך חיים.
סדרת גמלא, אשר צברה מוניטין על יינותיה המשובחים וקהל אוהדים רחב, נבחרה להוביל את המהלך.
במסגרת הפעילות המשותפת, חלק מהכנסות יינות גמלא יועברו למימון פרויקט רשות הטבע והגניםלשמירה על אוכלוסיית הנשרים בגמלא.

`
Copyright©1996-2019, תפוז אנשים בע"מ