לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר

בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
מכירות את הסיפור על הדודה שבאה לבקר אחרי שנולד סופסוף הנסיך? הדלת נפתחת בסערה ופנימה צועדת הדודה וצועקת "איפה הוא? איפה הוא?!" והאמא של "הוא"? נשארה מאחורי הדלת...
סיפור משעשע אולי, אבל בעצם, הרבה פעמים אנחנו מרגישות ששכחו אותנו מאחורי הדלת, ואף יותר מזה – שאנחנו שכחנו את עצמנו מאחורי הדלת. הדלת אל ההורות. בצעידה אל מעבר לסף עברה רק האמא, והאישה שהיינו נשארה מאחור.
להיות אם זו שאיפה של רבות מאיתנו, ומשהגשמנו אותה – יש נטיה להגדרה עצמית שמצטמצמת אל תוך ה"אמהות". הביטוי לכך הוא פעמים רבות חיצוני – קצת פחות הקפדה על המראה - אין זמן, ובעצם – בשביל מה? הקילוגרמים, שגם ככה קשה להילחם בהם, הופכים מאויב למנחם בצר לנו - בעיקר המכנסים צרות. ה"סכנה" היא איבוד ההגדרה העצמית הרחבה, עימה הבטחון וההערכה העצמית – ואיכות החיים הכל כך חשובה לנו.
היינו חתיכות פגזיות, נמרות במיטה, טייקוניות במשרד, מסמר הערב באירועים חברתיים, ואיפה אנחנו עכשיו? כל היום מתעסקות רק בחיתולים ופליטות.
ההריון והלידה עשויים להשפיע ולשנות הרבה. הלידה גורמת לנו לשינויים פיזיים כגון כאבים ןמחושים שונים, ובמיוחד רואים פתאום את כל עודפי המשקל שהעלינו בהריון. ההפיכה להורים יכולה לפגוע לנו בזוגיות, אולי כי יש כאבים בעת קיום יחסי מין וזה משפיע על הקשר, אבל בעיקר כי פתאום הילד הוא הראשון בסדר העדיפויות ופתאום הבעל נדחק הצידה או שמא שאנחנו הפכנו לשניות אצל הבעל?
פורום נשים אחרי לידה התפתח מפורום הרזיה לאחר לידה – שטיפל באחד האספקטים החשובים והבולטים של תקופה זו בחיינו והוא עודפי המשקל, שמשליכים על תחושת הערך העצמי מסיבות שונות ועל יחס הסביבה. אבל הדיאטה היא חלק מהקשר רחב הרבה יותר של חיינו. היא קשורה באורח החיים שלנו ובמצב הרוח, למשל - יש מי שכשהן בהריון הן "מתנחלות" במקרר וצריכות המון תמיכה הן נפשית והן תזונתית. בהדרגה הוחלט שיש מקום לפורום שיוכל לתת תמיכה רחבה יותר ואולי נוכל גם לעזור למי שסובלת מאספקטים אחרים של התקופה שלאחר הלידה שאינם קשורים במשקל דווקא – גם אם הלידה היתה לפני מספר שנים. פה המקום לדון ולקבל תמיכה בנושאי זוגיות, ערך עצמי, דכאון לאחר לידה, בעיות תעסוקה – וכל הדברים שמשתנים כל כך אחרי שהגורם המשמעותי, הטהור והממלא כל כך – התינוק – נכנס אל חיינו.
הפורום הוא לנו ובשבילנו - כאן הפוקוס הוא עלינו

הגעת ליעד, מהממת!  פה אנחנו מתמקדות בנו. על הילדים שלנו אנחנו כותבות בקומונת אמהות נולדו
חדשה בפורום? כאן המקום להתחיל בו ולהתוודע אלינו. בפורום שלנו אסור לפרסם!
המשך...
הודעה חדשה

בשביל מה אני פה אם לא בשביל שאלות מטופשות

מאת: אoיה
16/11/08 20:47
בשביל עוד אחד מהפרוייקטים המופרכים שלי (אתן לא כועסות שאני לא מביאה תוצרים רבי רושם לפרוייקטים שלי, נכון? לפעמים הם אישיים לגמרי ועדיין מתקיימים גם בעזרתכן הכזאת או האחרת), אני מחפשת אמונות טפלות שגורות יותר ופחות.
מה אתן נוהגות - אם בכלל. אם כי אני כמעט לא מכירה מישהו שאין לו ולו אחת קטנטנה, סודית, סתמית ועדיין שהוא לא מוותר על להאמין בה.
באילו אמונות טפלות האנשים שסביבכן - משפחה, חברים וכו' מאמינים
מה האמונה הכי הזויה/ ביזארית שבה נתקלתן

תגיות:
בשביל מה אני פה אם לא בשביל שאלות מטופשות
<< ההודעה הנוכחית
16/11/08 20:47
64צפיות
בשביל עוד אחד מהפרוייקטים המופרכים שלי (אתן לא כועסות שאני לא מביאה תוצרים רבי רושם לפרוייקטים שלי, נכון? לפעמים הם אישיים לגמרי ועדיין מתקיימים גם בעזרתכן הכזאת או האחרת), אני מחפשת אמונות טפלות שגורות יותר ופחות.
מה אתן נוהגות - אם בכלל. אם כי אני כמעט לא מכירה מישהו שאין לו ולו אחת קטנטנה, סודית, סתמית ועדיין שהוא לא מוותר על להאמין בה.
באילו אמונות טפלות האנשים שסביבכן - משפחה, חברים וכו' מאמינים
מה האמונה הכי הזויה/ ביזארית שבה נתקלתן
האמונה הטפלה היחידה שיש לי:
16/11/08 20:52
9צפיות
לא משקרים בעבודה שהילדים חולים (כל תירוץ אחר מותר בהחלט כשרוצים להבריז) כי אז זה עלול לקרות.

אמונה ביזארית?
חוץ מהסיינטולוגיה והחייזרים שלהם ?
אז העניין עם לא להעביר סכין מיד ליד כי אז רבים.
כלומר, נראית לי הנחיה בטיחותית חשובה ביותר בסך הכל - אבל לריב ?
איתך!!!!
18/11/08 02:13
3צפיות
אבל זו לא האמונה היחידה שלי (:))
מתחילה
16/11/08 20:54
5צפיות
האמונה הטפלה היחידה שאני ממלאה בעקביות היא לא להרוג עכבישים כי זה מביא מזל רע (וחוץ מזה הם אוכלים יתושים וזבובונים)
וכמובן לא להתנכל לשממיות כי הן מביאות מזל טוב

מכירה ולא מתייחסת אישית -
שנעליים תמיד יעמדו ישרות עם הסוליות על הרצפה (לא זרוקות והפוכות)
שאף פעם לא מוסרים נעליים של מת (והמחמירים אף גוזרים אותן - אבוי למי שיגזור את נעלי אחרי מותי, רוחי תבוא לרדוף אותו)
שאף פעם לא מחזירים צנצנת עם השליכטה האחרונה למקרר/ לארון (טוב, זאת לא אמונה טפלה, זה סתם נורא מעצבן לחשוב שיש חמאת בוטנים ולגלות שיש בדיוק כפית אחת שלא מספיקה לכלום).
כנ"ל עם ה"לא להרוג עכבישים"
16/11/08 21:17
4צפיות
בבית (החילוני להפליא אגב) שבו גדלתי נלווה לזה גם הסבר של מסורת יהודית, לא להרוג אותם מכיון שהם "שמרו על ארון הקודש בבית המקדש" (טוו קורים וכך יכולים היו להיות בטוחים שאף אחד לא נכנס פנימה).

אבל הסיבה ש"הם אוכלים יתושים וזבובים" משחקת תפקיד הרבה יותר חשוב אצלי.
תיקון
17/11/08 00:01
2צפיות
כן הורגים עכבישים - אבל רק בתשעה באב, כי אז הם לא סייעו במניעת החורבן. את זה חמותי מיישמת בששון ובשמחה.
רק העכבישים לא סייעו במניעת החורבן?
17/11/08 00:14
2צפיות

הרסת אותי עכשיו
(יש לי תמונה חיה של חמותך שופכת חמתה על העכבישים המסכנים שבילו את כל השנה בטווית מערכות קורים יפהפיות ולא מבינים למה דווקא היום, מכל הימים)
אני יודעת?
17/11/08 00:15
1צפיות
במשך כל השנה היא לא הורגת אותם, כי בעיניה הם מסייעים בלכידת יתושים (לא הוכח, אבל נעזוב את זה) היא גם קוראת להם אבשלומים.
על מקורות למנהגים מוזרים לא נראה לי שיש מקום להתווכח או לחפש הסבר רציונלי.
אין עניין עם העכביש שהציל את דוד במערה?
17/11/08 07:34
(אבל למה אבשלומים, עם ככה?)
º
הי כתבנו ביחד
17/11/08 07:35
ואללה? לא היכרתי את החריג
17/11/08 04:50
1צפיות
אבל יש הגיון באמת בלומר שבתשעה באב הם כשלו במילוי תפקידם... (פעמיים נדמה לי - לא? שני חורבנות הבית היו בתשעה באב - לא? או ששוב אני מוכיחה את בורותי?)
אני מצאתי את האמונה הזאת בספר ילדים
17/11/08 19:16
1צפיות
חוות הקסמים אולי? עם שרלוט העכבישה.
זה לא בגלל דוד?
2צפיות
נדמה לי שזכור לי שעכבישים טוו קורים על המערה בה הסתתר משאול. שאול ראה כ"כ הרבה קורים והחליט שאין מצב שמשהו נכנס לגאן בזמן האחרון.....

לא ידעתי שהם אשמים ב ט' באב...
אצלנו לא הורגים שממיות כי הן אוכלות עכבישים
16/11/08 21:20
1צפיות
לא להרוג עכבישים?
16/11/08 21:42
2צפיות
חחח בגלל זה אין לי מזל
אני פועלת למן חיסולם מעל פני האדמה. מתעבת אותם ובעיקר פוחדת מהם פחד מוות..
º
לא מאמינה באמונות טפלות - זה מביא מזל רע
16/11/08 21:02
2צפיות
טפו טפו
17/11/08 00:47
2צפיות
חמסה עלייך!
אין לי אמונות טפלות בכלל
16/11/08 21:05
3צפיות
חמותי לא חוזרת אחורה בשום אופן. גם לא כשראתה את אמו המבוגרת של בעלה הולכת ברגל עם סלים מהשוק. לא כשבנה הגיע מהצבא אחרי שבועיים, עייף, עם תיק ענק. לא משנה מה שכחנו בבית, לא חוזרים.
16/11/08 21:13
1צפיות
מיישמת (אל תשאלו למה):
לא להעביר סכין / מספריים מיד ליד;
לשבת דקה לפני שיוצאים מהבית לנסיעה ארוכה (זו לא כ"כ אמונה טפלה, כמו מסורת רוסית עתיקה);
להגיד "טפו-טפו" ו-"בלי עין רעה" (מוותרת על יריקה מאחורי הכתף)

מכירה:
הרבה יותר מדי. כל הקלאסיקות פלוס.

הכי הזויה:
כשהייתי בהריון - אימא שלי אמרה לי שאסור לי לדרוך על או לעבור מעל חבלים / חוטי חשמל / צינורות מים וכו'. הסיבה להנחייה זו היא שבמידה ואעשה כך - הילדה תיוולד עם חבל הטבור כרוך סביבה.
יו, יש המון
16/11/08 21:17
3צפיות
1. אסור ליולדת לצאת מהבית בחושך 40 יום לאחר הלידה.
2. נפילת סכין מעידה על אורח שאמור לבוא (לא מאמינה, אבל וואללה, מוכיח את עצמו כל פעם מחדש)
3. לא קונים למישהו אהוב נעליים - שלא ילך
4. יורקים כשרואים חתול שחור
5. אחרי שחוזרים עם הילדים ממקומות הומי אדם, ש90% החמיאו ואמרו כמה שהם יפים/מתוקים/חמודים, שוטפים את הפנים, כאילו מנקה מעין הרע.
6. אסור להחזיק בבית מראה שבורה, מביא מזל רע
7. שבירת ביצים על גלגלים של אוטו חדש, שומר מתאונות.

אני מבצעת באדיקות את 4, 5 ו- 7
אה, נזכרתי בעוד אחת
16/11/08 21:23
3צפיות
2 נשים (לא משנה משפחה או חברות) שיש להן אירוע בטווח זמן של 45 יום (נגיד, 2 חברות שמתחתנות) צריכות להחליף ביניהן סיכות בטחון, זה נגד עין הרע.
אסור לעבור מעל מישהו, במיוחד ילדים, כי מאמינים שהם יפסיקו לגבוה.

מיותר לומר שהצלחת להצחיק אותי כשנזכרתי בכל אלה...
את שוברת ביצים על גלגלי אוטו חדש? באמת?
17/11/08 17:45
6צפיות
לגבי סעף 2, אצלינו מפרטים קצת יותר. סכין נפלה - אורח גבר יגיע. כף נפלה - אורחת אשה תגיע. בילדותי תמיד עניינה אותי השאלה מי יגיע אם במקרה נפל דווקא מזלג
והשאלה העיקרית היא
17/11/08 17:52
1צפיות
אם המזלג נפל על עכביש והרג אותו - מה יהיה על האורחים?
אני חוששת שבמקרה כזה,
17/11/08 20:52
1צפיות
רק מפגש עם חתול שחור יוכל לעזור להם
האמת שכן
18/11/08 08:47
1צפיות
ושמה שום ומלח בשקית בתא הכפפות, מוכיח את עצמו!!! חמסה שום בצל כמובן
טוב שלא מבצעת את 4!
18/11/08 10:19
1צפיות
עם כמה חתולים שחורים בבית. אגב מה ההסבר לזה? פשוט כואב לי כשרואה אנשים יורקים בגלל חתול שחור
אני הכי אוהבת את האמונה הזאת:
16/11/08 21:18
3צפיות
אסור לקנות נעליים לבן זוג, כי הוא ינעל אותן וילך ממך

מיישמת? לא נראה לי
(בטוח מתפלקים לי חמסהטפואים)

מכירה את האלה שעושים סימן של אינסוף (שמונה שוכב) עם האצבעות כדי שדברים יצליחו?
כבר 17 שנים
17/11/08 00:00
3צפיות
שאני קונה נעליים לבן הזוג. מה זה אומר?
אבוד לך. תעברי לשיטה אחרת
17/11/08 00:11
2צפיות
(אני קונה לו רק נעלי בית כאלה שהוא לא מעז לצאת איתן מהבית)
º
17/11/08 08:09
1צפיות
אמונות טפלות על קצה המזלג(לא בהכרח מאמינה בהם
16/11/08 21:43
1צפיות
אם מדברים על מישהו מת או חולה חלילה, ובדיוק משהו מתעטש אז מושכים לו באוזן...
אסור לקנות נעליים לבן/בת זוג כי אז היא תפרד ממך /יפרד - קרה לי.. רק שהוא קנה לי ונפרד ממני...
אם נופל סכין אז יהיה ריב בבית / ואם לא נוצר ריב אז יגיעו אורחים לא קרואים....שזה יגרום לריב..
אסור להפנות סוליית נעל לתקרה, חייבת להיות על הרצפה, זה כאילו להפנות גב לאלוהים
שממית זה דבר טוב וגם זיקית, אסור לפגוע בהם.. אחרת הם מקללים אותך..
אישה בהריון שמתחשק לה משהו, אסור לגרד את הגוף , כי אז יוצא לילד כתם לידה במקום שגורד...

וזהו להרגע... יש עוד אבל נגמרו הפרסומות באח הגדול

יש המון חלק מצחיקות
16/11/08 22:00
3צפיות
אסור לעבור על ילד שיושב על הרצפה שלא יגדל,
לא עוברים מתחת לסולם פתוח
שרואים חתול שחור יורקים
אם מישהו אומר משהו אומרים טפו טפו טפו, חמסה, בין פורת יוסף אין עליה עין.  מיישמת מאוד.......מאמינה בעין הרע.....
או איזה חם היום יעני חמסה, או אכלנו דגים היום.............
לא נועלים נעלי מת וגם גוזרים אותם, מיישמת בהחלט
לא מעבירים סכין מיד ליד כי זה גורם מריבה, מיישמת גם בגלל הביטחון
שאומרים משהו רע אז דופקים על שולחן ואומרים טפו טפו טפו
לא מוצאים תינוק מתחת ל 40 יום ברדת החשכה ולא תולים את הכביסה שלו בחוץ מחשש לרוחות רעות שידבקו בתינוק או בבגדיו, מיישמת.
שמסתכלים על תינוק שמן או תינוק שאוכל או מדברים על זה אומרים טפו טפו בלי עין הרע,
אישה שילדה או התחתנה אסור לה בשנה הראשונה ללכת לאירוע של שמחה אחרת שלא תתערבב שמחה בשמחה, אלא אם כן מסכמים שבעלת האירוע תביא לה סוכריה/ממתק.
אישה שנידה לא נכנסת לבית העלמין או הולכת ללוויה ונוגעת בנפטר כפרידה  בגלל שהיא טמאה, שלא תדבק בה הטומאה של בית העלמין ובכלל לנשים אין מה לחפש הרבה בבית העלמין..........מיישמת לא תמיד,
שקונים רכב חדש /אופנוע, שופכים מלח מסביב ושוברים ביצה מיישמת גם אם הרכב לא יד ראשונה......
לא חושבים מחשבות יותר מידי שליליות ולא חושבים כל הזמן שלילי כי זה באמת מה שיקרה, וזה לא קשור לאמונה.........מיישמת.
כשמפחדים מעין הרע, שמים מלח בחזיה או משהו כזה במקום נסתר שלא ירעו........
אסור לראות את החתן שבוע לפני החתונה ולישון איתו, לא יישמתי..........ישנו רגל לראש..........
שעוברים מבחן חשוב, טסט, תיאוריה וכאלו , לא מגלים לאפאחד עד התוצאה
שאישה נכנסת לחדר לידה שלא תגיד לאפאחד כי זה מעכב לידה
אם נופל לכם משהו מהיד מספר פעמים מישהו מדבר עליכם והמישהו הזה מתחיל באות של החפץ שנפל, למשל מזלג, אז מישהו במ מדבר עליכם........
ובטח יש עוד אלפים שלא חשבתי עליהם ואזכר אחר כך.................
וואו. יש לך אוסף...
17/11/08 20:12
1צפיות
אני לא מאמינה ולא מיישמת כלום, לפחות לא מתוך אמונה בזה, אבל היו לך כמה דברים שעבדו אצלי:
לא ראיתי את החתן במשך כל השבוע שלפני החתונה
לא סיפרתי לאף אחד על הטסט שלי עד שקיבלתי תשובה (ובטסטים שכן סיפרתי - נכשלתי)
לא סיפרתי שהלכתי לחדר לידה עד אחרי הלידה (וכשכן סיפרתי - שוחררתי עדיין עם בטן)
הקטע של אשה נדה ובית עלמין מוכר לי אבל אני לא מיישמת. את השאר - לא נראה לי שאי פעם שמעתי.
חכי זה רק חצי מהאוסף הנה נזכרתי בעוד כמה
17/11/08 20:20
לא וגוזזים ציפורנים לתינוק עד גיל חודש
לא גוזזים ציפורנים בלילה
לא זורקים ציפורנים בפח אלא רק באסלה שישטפו במים
את הערלה של התינוק שחותכים בברית יש להחביא מיד כי יש נשים שאוכלות אותו כדי להכנס להיריון וזה אסור, כי חייבים לקבור את זה ליד בית כנסת או מקום קדוש אחר.
לא לטאטא את הבית בלילה אסור וגם לא במוצ"ש זה מגרש את השבת
אם נשברים שני דברים לשבור קיסם כדי שלא ימשיכו להשבר עוד דברים
אם יוצאת ביצה עם תאומים שלוש פעמים רצוף, תהיי בהיריון עם תאומים.
לא מודיעים על שום דבר לפני שהוא חתום, כגון עיסקה וכאלו
בעיקר המון אמונות שמבוססות על עין רעה והפחד ממנה.
אם אישה נידה נוגעת בפרח הוא נובל, סתם אמונה מפגרת ניראה לי..............
זה רק תמצית מהאמונות וכל אחת פה מוסיפה עוד ואני מתה מצחוק...........
אמאל'ה, פעם היתה לי תבנית ביצים שבכל אחת היו
17/11/08 20:52
תאומים.... מה זה אומר?
היו לי תבניות שלמות כאלה ושומתאומים
18/11/08 09:00
(אבא שלי לולן ואלו ביצים גדולות יותר ופסולות,אז בני המשפחה נהנים מהן.)
נזכרתי בעוד אחת שקשורה לביצים וילדים
18/11/08 10:00
1צפיות
שאמא שלי עושה (בעקבות סבתא שלי)
כשתינוק חדש בא לבקר אצל מישהו בפעם הראשונה, נותנים לו סוכר וביצים.
אצלנו אמא שלי עשתה את זה עם הבכור, ואז (בצורה שמאוד אופיינית לזוג ה- שאנחנו) שכחנו את ה"מתנה" באוטו למשך שבועות ולא הבנו למה האוטו מסריח כאילו הוא טבל בבריכת גופרית
עם הקטנה ביקשנו יפה שתוותר על זה...
גבי גזיזת ציפורנים -
17/11/08 22:05
1צפיות
באו"ח סימן ר"ס יש התייחסות לגזיזת ציפורניים.
מכיוון שלוקח 3 ימים עד שהציפורניים גדלות באופן נראה לעין, לכן מפאת כבוד השבת, תיקנו שלא לגזוז ביום חמישי.
לגבי גזיזת ציפורניים בלילה יש על זה שאלה ותשובה בכיפה.

הערה: יש רבים שלא מקפידים על המנהגים של גזיזת ציפורניים, ויש שכן נוהגים.
כתובות אינטרנט מצורפות:
אמונותפלות
16/11/08 22:07
לעולם (!) לא אתן במתנה לאיש סכין.
מספריים חייבים להיות סגורים ומהודקים ולא משולחי רסן.
אני מסתכלת בעיניים של מי שאני עושה איתו לחיים (מתוך אמונת שוא - במקרה שלי מוכחת ככזו - הקשורה קשר שקרי כלשהו לאיכות חיי האין-מין).
אני יושבת רק (!) בפינות של שולחן מתוך ניסיון של 32 שנים בישיבה שלא בפינה. אולי זה יעזור לי ל'יתחתן.

היתה לי פעם מישהי בסביבה שהיתה יורקת (!) לתוך מפתח צווארונה (!) בכל פעם שהיה צורך ("טפו חמסה טפו טפו בלי עינרע").
אח שלי לא מרשה לכוון את עוצמת הקול של הרדיו למספר לא זוגי (תגיד, מה זה השטויות האלה? "מה זותומרת? ואם ימצאו אותנו אחרי תאונה והרדיו על 23? מה תגידי אז?!?!").

יש לי עוד אבל נשתכחו לי כרגע
º
אחי מחליש את הרדיו כשהוא עובר ליד בית קברות
18/11/08 03:42
נזכרתי במשהו מגיל ההתבגרות
16/11/08 22:34
(הפסקת פרסומות באח הגדול..)

כשעונדים שרשרת והסוגר מסתובב ונוגע בתליון סימן שמישהו שאת אוהבת חושב עלייך....

איזה קטע, גם אני מכירה את זה
16/11/08 23:23
מי מפיץ את השטויות האלה בתפוצת נאטו כלל ארצית וכלל מגזרית?
º
גם אני וגם כשמתעטשים 3 פעמים, לא?
16/11/08 23:25
º
ואז צריך לנשק ולהחזיר למקום.
16/11/08 23:27
רק כדי להיות מאושרת מחדש כשהיא מסתובבת שוב...
18/11/08 08:05
ואצלינו, באותה קטגוריה:
17/11/08 17:47
אם צץ לך חצ'קון על האף, זהו סימן ודאי שמישהו התאהב בך
גדול
16/11/08 22:43
אני בעיקר צמודה היטב לענייני ה "טפו טפו טפו". לא מסוגלת לקבל מחמאה ולא לומר טפו טפו (יאק)

חוצמזה, אני לא אעבור מתחת לסולם - אין לי מושג למה אבל פעם הזהירו אותי
ולא הורגים שממיות - מעבר לכך שהן מתוקות להפליא - אומרים שהן מביאות מזל טוב.
ומשתדלת לא להכנס לבית העלמין בהריון- למרות שעשיתי זאת פעם אחת, לצערי.

חוצמזה, לא יורקת כשאני רואה חתולים שחורים, לא נמנעת מלהרוג עכבישים [הייתי שמחה אם כולם היו הורגים את החיה המתועבת הזאת (ככה היו פחות)]
לא נבהלת אם נופל הסכין (מעולם לא בדקתי את סוגיית האורחים) .
ולא יודעת על עוד אמונות טפלות.
אני לא עוברת מעל רגליים של ילדים
16/11/08 23:24
1צפיות
כי אחרת הם לא גדלים (מה שלא מסביר את 2 המיניאטורות שגדלות אצלי בבית....)
גם לא הורגת עכבישים, סתם כי אני מקווה שהם יהרגו זבובים ויתושים.
כשאני רואה חתול שחור אני נלחצת בלב, ואם אני במצב רוח חרדתי אומרת "טפו טפו טפו" ביני לביני.
מעבר לזה נראה לי שאין לי אמונות תפלות (זה ב-ת', אגב) , אבל השרשור הזה הצליח להצחיק אותי נורא.
תגידו, אם אני קונה רק נעלי בית לבעלי, זה אומר שהוא יישאר איתי?
אה, נזכרתי במצב ביזארי שקשור לאמונות תפלות. יום אחרי שסבתא שלי ז"ל נפטרה, נפטר עוד קרוב משפחה קשיש בפתאומיות. כשחזרנו מהלוויה תפסה אותי בדרמטיות חברה של אמא שלי ואמרה לי "תשברי משהו, כוס, עיפרון, מה שלא יהיה - כי צרות באות בשלשות". אז אמנם זו נראתה לי שטות מוחלטת אבל זה לא יצא לי מהראש, וכששטפתי כלים שברתי בכוונה כוס בכיור. כך הצלתי עוד קרוב משפחה כלשהו ממוות בטוח. משום מה אף אחד לא הודה לי על המעשה האצילי והאמיץ
בת' זה תפל שאינו מתובל
17/11/08 03:18
1צפיות
בט' זאת אמונה עקרה
אמונה תפלה = אמונה שאין בה טעם
17/11/08 07:33
1צפיות
כמו אוכל תפל שאין בו טעם.
טפל זה דבר שהוא משני לעיקר, לא "עקר".
והתשובה לפי ויקיפדיה היא שניתן
17/11/08 09:08
1צפיות
לכתוב ב- ת' וגם ב- ט' כפי שחשבתי.
הנה.
כתובות אינטרנט מצורפות:
º
תודה, השכלתי!
17/11/08 09:13
כיום אפשר לכתוב הכל
17/11/08 19:12
1צפיות
ולהגיד גם. זה לא הופך לתקין. עומדת על דעתי שהיא טפלה בט' ותשאר כזאת בשבילי.  
גם לדעת אבן שושן
17/11/08 19:26
אפשר גם וגם (אגב, לא רק בצירוף "אמונה ט/תפלה" אלא גם כמלה יחידה). בקונקורדנציה מופיעה רק הצורה תפל, והיא משמשת הן במובן חוסר טעם והן במובן לא העקר.
אוקי. בלי מכות הא?
17/11/08 20:29
כולה מילה...
שנצא החוצה?
17/11/08 20:54
1צפיות
כי בשבילי היא תפלה, ובח-י-י-ם לא תתפסי אותי אומרת אחרת!
מחר אחרי הביצפר
17/11/08 21:18
אני יחכה לך מאחורי הצריף של מלאכה

º
ואני חשבתי שתקחי אותה לשיחים
17/11/08 22:07
אני עדיין מחכה מהמפגש בקיץ שאת תקחי אותי
18/11/08 10:14
אני כבר לא זוכרת את כל אלה שקשקשו לי בהריון
16/11/08 23:26
סולמות, לא לעבור מעל מישהו ששוכב, לא להכנס לבתי קברות ועוד.

אישית אין לי שום אמונה טפלה, בכלל. אני אוהבת חתולים, שונאת עכבישים.

אבל הרגל מהבית - כל פעם שאומרים לי שהבת שלי יפהפיה אני אומרת מכוערת - הרגל של אמא שלי שדבק בי. וגם משתחלים לי הטפו טפו טפו מדי פעם.
מכירה הרבה, לא מיישמת כלום
16/11/08 23:26
גידלתי חתול שחור, לא היה הריון של יצא לי לבקר בבית עלמין, לצערי, אין לי בעיה לעבור מעל אנשים או מתחת לסולמות (טוב זה קצת מפחיד מבחינה בטיחותית), אין לי בעיה להעביר סכין מיד ליד, לא מנשקת לחם לפני שזורקת, לא מנשקת מזוזות, ולמען האמת גם אין לי בבית, ועוד, ועוד....
גמני, גמני!
18/11/08 08:44
שום אמונות, חובבת חתולים, לרבות אחד שחור שהיה לי, עוברת מעל, מתחת, מכל כיוון אפשרי
מעבירה סכינים, נותנת סכינים במתנה, וגם אני לא מנשקת מזוזות, ואין לי מזוזות בבית, הורדתי את כולן, חוץ מאחת בכניסה לבית, לא לבאס את החשמלאי הדתי כשהוא מגיע
לפעמים אני עשויה לומר בצחוק "טפו טפו" או "חמסה חמסה", אבל ממש בצחוק, ואני אומר את זה רק למי שמכיר אותי ו*יודע* שזה בצחוק, ואין לי שום בעיה גם לא לומר את זה....
אצלי
16/11/08 23:32
לא הורגים שממיות. על עכבישים לא שמעתי.

לא משאירה נעליים הפוכות. זו אמונה שרכשתי בשנותי  
בפנימיה מחברות למודות אמונות טפלות.

לא יודעת אם לקרוא לזה אמונות טפלות או לא אבל מקפידה לא להשאיר ציפורניים גזורות בשום מקום ומיד זורקת לשירותים. יש עניין קבלי מאחורי זה ואומרים שאשה הרה שדורכת על ציפורן עלולה להפיל. כך גם אי כניסה לבית הקברות שנוהגת בד"כ על נשים בהריון ומאז שהתחתנתי הורחב העניין לנשים בשנות הפריון בכלל.

ממשפחת בעלי קיבלתי בירושה המון ענייני עין הרע ורוחות רעות. לפי זה יולדת לא יוצאת מהבית לאירועים רבי משתתפים בערב 40 יום אחרי הלידה.
מן הראוי להחזיק בתיק/בכיס שקיק מלא מלח להרחקת עין הרע. כמובן לא מספרים שום דבר חיובי על הילדים בנוכחות אוזניים לא מפרגנות.
לא נכנסים לשירותים ברגליים יחפות.

בטח יצוצו עוד.
הזכרת לי בעניין הציפורניים
16/11/08 23:37
קודם כל, גם אני זורקת לשירותים, לדעתי זה מבוסס על משהו שכתוב בתלמוד.
אבל בבית הוריי לא היו גוזרים ציפורניים ביום רביעי, כי "הציפורניים מתחילות לגדול אחרי 3 ימים ואם גוזרים אותן ביום רביעי הן יתחילו לגדול בשבת". אין לי מושג אם זה מבוסס על הלכה כלשהי או מנהג קדום, אבל זה כל פעם הצחיק אותי מחדש...
נכון אבל אצלנו זה אסור ביום חמישי
17/11/08 00:25
אולי אצלנו זה גדל מהר יותר?
שוב, ירושה מבעלי...
º
כנראה גנטיקה של עדות שונות
משום מה עניין הציפורניים הוא היחיד שנשאר אצלי
17/11/08 00:31
בחזקת "לא יועיל לא יזיק".
איכשהוא, עד כמה שזה לא מתאים לי להאמין בכאלה דברים, זו היחידה שתקועה אצלי עמוק. וזה גם שומר על הסדר אחרי הגזירה...
º
אוי לא, עכשיו הוספת לי עוד כמה
17/11/08 06:02
נזכרתי במשהו ממקור מרוקאי (?)שירשתי משכנה
17/11/08 09:57
נניח התחלת לאפות עוגה וגילית באמצע שחסרות לך ביצים, שימי לב לא לבקש ביצים משכנתך המרוקאית ו/או העירקית וכד'. ואם לקחת, צריך להחזיר הכי מהר שאפשר ואין דין הביצים כמו כוס סוכר למשל. ההסבר לכך הוא שהביצים מסמלות את הילדים וע"כ אם הן נמצאות מחוץ לבית, אצל מישהו אחר, זה לא מביא מזל לילדים. ואני תוהה איך אופים עוגות בבתים מרוקאים ושוברים ביצים...
נכון. איך שכחתי לכתוב את זה???
18/11/08 08:57
הם טוענים שהביצים שקולות לנשמות שיש בבית. שכל ביצה מסמלת נשמה בבית ולכן צריך להחזיר את הביצים במספרן המדויק. לשבור ביצה זה לא אותו דבר... למה?? ככה למה את שואלת שאלות מיותרות שאין עליהן תשובה
וואלה,
16/11/08 23:35
מקריאת התשובות עד כה, נראה לי שאין לי שום אמונה תפלה, פרט ללהגיד הרבה חמסה חמסה וטפוטפו
אני הורגת עכבישים בלי רחם, על ענין הסכין לא ידעתי בכלל עד לא מזמן,  לא יורקת על חתולים שחורים, עוברת מתחת לסולמות ובד"כ יוצאת עם התינוקת שלי גג יומיים אחרי הלידה
אני ממשיכה לקרוא באדיקות, אולי אמצא לי איזו אמונה תפלה להתחבר אליה
אימא שלי
17/11/08 00:07
לא מרשה ששני אנשים יחד ילבישו ילד או תינוק (כי ככה עושים למת) ולא מתקנת בגד בעודו לבוש (אותה סיבה)

עוד אני מכירה שאסור ללכת בבית בגרביים כי ככה הולכים אבלים, וכשבאים לניחום אבלים אסור לשבת בכיסא נמוך או על הרצפה כמו האבל ( זו אגב אמונה מנוגדת להלכה היהודית, כי ההלכה אומרת דווקא כן להיות עם האבל באבלו, כולל ישיבה לצידו ממש). ועוד - אדם ששני הוריו חיים, אסור לו לומר "קדיש" (לכן האיש שלי הוא אוצר בלום לנפטרים עריריים כי בהיותו יתום מאב הוא "יכול לומר קדיש") גם זו אמונה מנוגדת לדעת ההלכה.

לא קוראים שם אחרי אדם שנפטר בגיל צעיר ו/או בדרך טרגית ו/או בלי ילדים.

לסיפורי "לא לצאת עם התינוק 40 יום" יש בעיני הסבר הגיוני. לא רוחות רעות ולא בטיח. בעידן טרום האנטיביוטיקה יילודים היו באמת בסכנת חיים מזיהומים שונים.

מכל זה מה אני מקיימת? נראה לי שכלום.
לרבות מהאמונות יש "נופך טרום אנטיביוטי"
18/11/08 11:25
או, לפחות, טרום היות "בטרם"

אישית, אני מדרדרת והולכת מאז היות הילדים(טפו, חמסה עליהם!)
להרים רגליים אחרי כדי להיקלט נחשב?
17/11/08 00:29
לא הצלחתי לעזור בפרוייקט הקודם שלך אז אולי עכשיו:
אני גם בעניין הנעליים ההפוכות. לא יודעת מאיפה זה נחת עלי (אחי ירש ממני את הטמטום הזה) אבל הסיוט שלי הוא חנויות נעליים שבהן אין שליטה על מאות הנעליים ההפוכות!  גוועלט!!!  

אני ארים כל מטבע שאמצע על הרצפה (כי זה מזל רע אם לא...) בכלל יש לי קטע של להמציא אמונות טפלות on the spot כי שוב, "אם לא אעשה ככה וככה אז יקרה משהו רע".

יש לי תפילת קטנה שאני אומרת לפני טיסות ותליון ששומר עלי למטרה הנ"ל ואני לא זזה בלעדיו. אני גם מאד מפחדת מ Famous last words ולדוגמא אני לא אגיד למישהו " נדבר מחר" אם הוא (או אני) בדיוק עולים על טיסה.
בתור אחת מדעית כמוני אני מודעת שזה דבילי לחלוטין.

לי יש כמה חדשים מבית בעלי
17/11/08 07:14
לא מורידים את הזבל בלילה
לא מביאים לשמחה זר עם מספר פרחים זוגי
לא שמים תיק על הרצפה
אפשר לנחש בקלות את ארץ המוצא של בעלך
17/11/08 07:28
1צפיות
גם "אצלנו" אסור להוריד זבל בלילה, להביא מספר פרחים זוגי לאירוע, לשפוך את מי האמבטיה של התינוק בערב, ועוד ועוד.
º
17/11/08 08:06
אויש, גם אצלינו אסור מספר פרחים זוגי
17/11/08 09:15
2צפיות
ואני אפילו מיישמת
עוד מיישמת:
יושבים לרגע לפני נסיעה משמעותית
אסור בתכלתי האיסור לחגוג יום הולדת "לפני" המועד

לא מיישמת למרות שחשה אי נוחות קלה בכל עפם שלא מיישמת (אמא שלי עשתה עבודה טובה מדי )
אסור לשלב את אצבעות כפות הידיים זו בזו
אסור לטאטא/לשטוף רצפה אחרי רדת החשיכה
אסור ללכת בנעל אחת
אוי ואווי אם מתנפצת מראה (סימן שמישהו ימות )
אסור לשרוק בבית (לא יהיה כסף )
אסור לעבור מעל בן אדם שוכב. ואם כבר עברת, חייבים לעבור מעליו בחזרה בשביל לבטל את ה "נזק" שנגרם.

זה מסביר למה אין לנו כסף
17/11/08 13:49
אם ודים רק היה אומר לי להפסיק לשרוק בבית...
או, הקולגות שלי משתגעות ממני
18/11/08 11:28
1צפיות
אני כל הזמן שורקת מבלי משים
ועוד אמונה טפלה תוצרת רוסיה...
18/11/08 23:06
1צפיות
אם בטעות דרכת למישהו על הרגל הוא חייב לדרוך על שלך בחזרה...
ואם עושים לך עיגולים בתוך כף היד זאת הזמנה ל.טוב אולי זה לא כ"כ שייך לקטגורית הטפלים אבל עדיין זה די דבילי
גם אני מכירה את זו של התיק על הרצפה
17/11/08 08:01
... כדי שהכסף לא יברח
לא מכירה את העניין עם הפרחים
17/11/08 08:42
3צפיות
אבל אני יודעת שבסידורי פרחים עד 7 פרחים זה לא נחשב עיצוב נכון אם יש מספר זוגי.
במשפחה של האופר שלי יש אמונות טפלות שונות
17/11/08 07:44
ומשונות.
אחת המוצלחות שבהן היא שאסור לגזור צפורניים בימים שלישי ושישי.
באופן כללי מאמינים בפיליפינים שהימים שלישי ושישי אים ימים טובים.
אאל"ט, גם בזוהר כתוב על הקטע של הציפורניים.
17/11/08 08:01
אני לא זוכרת בדיוק מה, אבל אחותי טיפלה לפני שנתיים בתינוקות, ואבא של אחת התינוקות אסר עליה לגזור לבת שלו ציפורניים בימים מסויימים...
הו, אני דבוקה ל"חמסה" כמו אנ'לא יודעת מה.
17/11/08 08:09
כשאני אומרת על תינוקות שהם חמודים/יפים/מתוקים/חכמים/מקסימים וכו' זה תמיד מלווה ב"בלי עין הרע, שיחיה/תחיה עד מאה ועשרים בבריאות אמן סלה כן יהי רצון". במקרים אחרים זה "חמסה חמסה חמסה, שום בצל, בן-פורת יוסף, ח"י שקלים".

- שממיות אני לא הורגת [כלומר, לא שולחת את בעלי שיהרוג], אבל בעיקר בגלל שהן חמודות.
- מי שיושב בפינה של שולחן לא מתחתן 7 שנים.
- לא ממש אמונה תפלה, אבל נועלים קודם את נעל ימין ואח"כ את שמאל. וחולצים הפוך.
- נעליים חייבות לעמוד בסדר הנכון שלהן. [כלומר, ימין בצד ימין, שמאל בצד שמאל]
- לא מלבישים ביחד תינוק. [פעם הקפדתי. כשהילדים התחילו להתפרע תוך כדי הלבשה ויתרתי על זה...]
- לא מוזגים הפוך שתיה. [כלומר, עם יד ימין לכיוון כוס שנמצאת ימינה מהיד, ולהפך.]
- לאישה בהריון אסור לדרוך על ציפורניים, ואם היא דורכת עליהן היא תפיל.

הקטע של סדר נעילת נעליים הוא הלכה
17/11/08 09:52
נועלים ימין, נועלים שמאל. שורכים שמאל, שורכים ימין. אאל"ט. איפושהו בשולחן ערוך הלכות הבוקר...
ואי, הרגתותי עכשיו.
17/11/08 13:41
אני לא יודעת מה הסדר הקבוע בו אני עושה את הדברים,
אבל הידיעה שקיים סדר קבוע אחר תשגע אותי.
זה כמו הויכוחים על איך אוכלים את הקרמבו.
או"ח, הלכות הנהגת אדם בבוקר, סימן ב', ס"ק ד'
17/11/08 21:10
סיבה: נועלים ימין קודם כי מצוי בתורה שצד ימין הוא חשוב, ולכן מקדימים ימין לשמאל. לעניין הקשירה התורה נותנת חשיבות לצד שמאל, לדוגמא תפילין (שקושרים על יד שמאל).
כשחולצים - שמאל תחילה מפאת כבוד לימין.
ואם נועלים נעליים נטולות שרוכים?
17/11/08 21:30
עם רוכסן, או סקוצ'ים (כמו בסדנלי שורש)?
אז מותר "לסגור" אותן בכל סדר ישעלה על הדעת?
יש להתחיל מימין בכל מקרה
17/11/08 21:42
הרמ"א כותב (שם) "ובמנעלים שלנו שאין להם קשירה ינעל של ימין תחילה"
וסליחה על ההערה, אבל...
18/11/08 07:57
בנוגע למנהגים [ואפילו להלכות] יש הרבה דברים שנראים, או עלולים להיראות, כמו סוג של אמונות תפלות.
נגיד כל סימני ראש השנה... נכון שזה יותר בקטע של בקשות, אבל הצורה בה זה השתרש נראית יותר כמו סוג של אמונה תפלה [אם תאכל תפוח בדבש תהיה לך שנה טובה ומתוקה... ].

*שורשר אלייך בגלל אסוציאציות הזויות של בוקר*
מה אני צריכה אמונות טפלות יש לי OCD
17/11/08 08:11
17/11/08 08:14
[האמת? ההודעה שלך העציבה אותי...]
º
למה העציבה [שואלת ברצינות]
17/11/08 08:17
כי... אני לא בטוחה שאני אצליח להסביר.
17/11/08 08:28
1צפיות
זה נכון, ולא בציניות, שיש דמיון מסויים בין אמונות תפלות לבין OCD, אבל יש שוני כל-כך גדול.
OCD משתלט לך על החיים, מקשה על חיים תקינים [אני בטח לא צריכה לספר לך],
אמונות תפלות זה... מעין תוספת חביבה יותר או פחות לחיים.

['עזבי. אולי סתם עוד לא הגעתי לנקודה שאני יכולה לצחוק על הנושא... ]
אה... ברור לי. זה לא שהתכוונתי להשוות
17/11/08 09:04
בין אמונות תפלות לבין OCD. ברור לי שיש הבדל. זה נאמר בהומור/ ציניות/ מתוך מנגנוני הגנה לרוב hence האייקונים שהוספתי...

אבל, עכשיו ברצינות - למרות שאולי על פני השטח לעין בלתי מקצועית זה נראה דומה יש הבדלים משמעותיים:

קודם כל, OCD שייך למשפחת הפרעות החרדה. למרות שזה נראה מסובך לומר מה התחיל ממה - הביצה או התרנגולת, הרי שאם בכ"ז מתאמצים ב-OCD המקור הוא חרדה. קודם יש חרדה ומתוך החרדה נולדת הטורדנות ואז הטקסים וחוזר חלילה. שוב - למרות שזה נראה כאילו הפוך - שאם אני לא אעשה את הטקס, אני אהיה בחרדה. כלומר, זה גם נכון, אבל זה לא מה שמתחיל להניע את התהליך. אמונות תפלות מקורן אינו בחרדה.

כאן יש קטע שאני תמיד ממש מסתבכת איתו... למרות ש-OCD היא הפרעה ולא אישיות, כלומר, זה לא אגוסינטוני [=חלק מהאגו, חלק מהאני, חלק בלתי נפרד ממני], למרות זאת - בגלל שאני עם OCD מאז שאני זוכרת את עצמי ובגלל שאני לא מכירה משהו אחר ובגלל שאני לא מכירה את עצמי אחרת, זה כן הפך באיזשהו מקום להיות חלק ממני ובגלל זה אין ספק שמצד אחד זה מאוד מפריע לי, אבל מצד שני זה חלק ממני ולכן אני לא רוצה לוותר על זה [אמרתי לך שאני מסתבכת בקטע הזה, כן ].

ולכן דווקא בגלל שאת מתייחסת לאמונות תפלות כאל "תוספת" ואל OCD כאל משהו ש"משתלט" לך על החיים [ואני לא מתווכחת], דווקא בגלל זה, זה יותר חלק מהחיים שלך ואפילו ממך ועל חלק ממך [אפילו אם הוא קשה, מטריד ומגביל] קשה לוותר...
ברור לי שקשה לוותר על זה.
18/11/08 08:02
לאקס שלי [מה, חשבת שרק לך יש סיפורי אקסים? ] יש OCD. וחוץ מזה שהיה ממש לא פשוט להיות חברה שלו [סליחה],
לחיות איתו כמה חודשים גרם לי לא פעם ולא פעמיים לחשוב שאני מפתחת את זה בעצמי |חסרת אישיות שכמותי| [או בעצם |בעלת אישיות גבולית שכמותי|].

בקיצור, נגעת בנקודה רגישה.

º
סליחה. לא התכוונתי לדרוך על יבלות
18/11/08 08:49
º
זה לגמרי ברור!
18/11/08 17:23
º
אויש! התכוונתי ל- .
18/11/08 18:17
º
רק זה חסר לך!
17/11/08 08:28
כשחוצה לפניי את הכביש (לא מאמינה שאני
17/11/08 08:25
מודה בזה - פרידמנית מתה שכמותי...) -
חייבת לתלוש שערה מראשי.
כאילו שיש שם כמות גדולה מלכתחילה.
לא זוכרת אפילו ממתי - רק "סוחבת" את זה הרבה הרבה זמן.

חוצמזה - מאז שהתחלתי לעבוד בעיר הקרובה (לפני 12 שנים ) , מפזרת "טפו חמסה" נגד עין הרע בכל מה שקשור לילדים. גם אם הם לא שלי.

<קוראת והולכת להתבייש בפינה>

הגם אתה ברוטוס? אני לא מאמינה שאת אשכרה
17/11/08 09:15
תולשת לעצמך שערה
אצלינו ה-"פתרון" לחתול השחור שחצה לפנייך,
17/11/08 16:53
הוא לעבור שם בעודך אוחזת במשהו שחור. כך שאם יש לך שער שחור, השיטה שלךכם תופסת אצלינו
או, בדיוק מה שהייתי צריכה לבוקר כזה.. אז ככה-
17/11/08 08:26
לא מדברים על פרויקט חדש בעבודה לפני שנסגר חוזה (כנ"ל לגבי לקוח חדש) כי אם מדברים על זה הפרויקט יבוטל.
לא מדברים על צפי הכנסות לפני ש"סוגרים חודש". כנ"ל.
לא שמים תיק על הרצפה "כי הכסף ייברח" (זה חברה לימדה אותי, לא יודעת למה אבל זה נראה לי שעובד )
כשרוצים להבריז מהעבודה לא להגיד שזה בגלל "הילד שחולה" כי יום למחרת הוא יחטוף וירוס מהגיהנום...

בחברה שאני עובדת בה יש עשרות אמונות שכאלו ש"מסתובבות במסדרון ופינת העישון" אבל מכיוון שבשעה הזו הכל נטוש אז אאסוף לך עוד כמה אחר כך
משתדלת לא ליישם
17/11/08 09:03
עולות לי בראש:
לא נותנים במתנה סכין או מספריים, שלא תחתך החברות (דוקא נתתי וקיבלתי חופשי, לחברות שלום )
לא משאילים / שואלים סכין או מחט - מאותה סיבה
מי שיושב בפינת השולחן לא מתחתן 7 שנים
אם עוברים מעל רגליים של ילד הוא לא יגדל - צריך לעבור ברוורס כדי לבטל
אל לאשה בהריון ללכת לבית עלמין (הלכתי גם הלכתי, לצערי)
יש להכניס לאבן פינה של בית (יסודות שנוצקים) מטבעות, חמסות וכאלה - לא קיימתי מחוסר הזדמנות

אמונות פרטיות שלי - אני לא מתרצת אי הגעה לעבודה / לימודים במחלות ובמוות פיקטיביים. בתיכון היו לי חברים שהרגו סבתות על ימין ועל שמאל, ואני לא הייתי מוכנה לזה. לשמחתי שתיהן האריכו ימים מעבר לגיל בו הן יכלו לשמש לי כתירוצים
וגם - במהלך הריון, אני חוששת מ"הקדמת המאוחר" ומפחדת לתפור / לקנות / להתארגן עבור התינוק . אמונה טפלה לא כל כך פרקטית
כמו כן פיזור של חמסה-חמסה וכאלה תוך כדי דיבור.
או, סוף סוף עוד מישהי
17/11/08 17:55
שמכירה את הקטע שאסור לעבור מעל ילד ואם עוברים צריך לעבור בחזרה
אמא שלי הקפידה על זה נורא נורא באדיקות כאשר היינו ילדות (ולמרות זאת צמחנו כולה ל-160 מינוס )

נזכרתי בעוד שניים:
אם לובשים בגד הפוך (עם התפרים החוצה) - סימו למזל רע
לעומת זאת, אם לובשים הפוך מבחינת קדימה-אחורה : זה סימן למזל טוב
וגם, אם יוצאים מהבית והאדם הראשון שפוגשים בו הוא גבר - סימן למזל טוב. ואם אשה - סימן למזל רע. האפלייה המגדרית חוגגת אפילו באמונות התפלות
כנראה שהיו אנשים אחרים שלא עשו רוורס עליך
17/11/08 21:16
אני הקפדתי מאוד על הרוורס הנ"ל בילדותי, ועדיין, עם ה-1.72 שלי, אני הגמדה של המשפחה, כך שכנראה פספסתי גם כן
לגבי לבישת בגד הפוך
17/11/08 21:35
גם זה מופיע במקורות - בשו"ע המקוצר, או"ח סימן ג' (הלכות לבישת בגדיו והילוכו) ניתן למצוא לזה התייחסות. המקור הוא משולי המעיל סימן א' אות נ"ד. לא מצאתי מה הסיבה.
להלן הציטוט מהשולחן ערוך המקוצר:
"וכן לא ילבש הבגד הפוך, דהיינו הפנימי לחוץ, ואפילו בגד שאינו נראה לבני אדם (כגון "גופיה")."
זה עוד יותר מעניין
17/11/08 21:49
כי האמונה התפלה הספציפית הזאת היתה נפוצה לווא דווקא בקרב היהודים.
לפחות ברוסיה. אני זוכרת שהמטפלת שלי (אשה-רוסיה-מבוגרת-כפרית-שורשית, שניסתה ללמד אותי להצטלב "נכון" מעת לעת ) - מאוד האמינה בזה.
מעיון נוסף במשנה ברורה -
17/11/08 21:50
(המקור הוא או"ח, סימן ב' ס"ק ג') מצאתי התייחסות לסיבה - שלא יתגנה בעיני הבריות. הרמב"ם כתב "מלבוש ת"ח יהיה מלבוש נאה ונקי" ולכן יש להקפיד שהמלבוש יראה מכובד וראוי ולא הפוך.
אני אישית מסכימה לגמרי עם הרמב"ם,
17/11/08 21:54
אבל זאת סיבה הגיונית ומונמקת - לא אמונה ב "מזל רע".
בקיצור, לא נראה לי שההלכה היהודית היא המקור לאמונה התפלה הספציפית הזאת. סתם צירוף מקרים.
º
ברגע שיש סיבה זו כבר לא אמונה טפלה.
17/11/08 22:07
אבל אין סיבה
18/11/08 07:12
"הסיבה" לאיסור לבישת בגד הפוף היא שראוי לו לאדם להתלבש בצורה מכובדת, מה שתכלס נכון.
האמונה התפלה לעומת זאת, לא אכפת לה האם האדם מתלבש מכובד או לא - היא גורסת שלבישת בגד הפוך מביאה "מזל רע" .
רק במקרה שתיהן נפגשו כאן, ליד הבגד ההפוך . אבל אין קשר ביניהן. פשוט צירוף מקרים.
הפינה של השולחן - זה נכון
17/11/08 20:34
1צפיות
הנה אני ישבתי בפינה של שולחן ולא התחתנתי 7 שנים.
עובדה.

(עכשיו אני מקפידה להמשיך לשבת שם )
לא קראתי את ההודעות הקודמות
17/11/08 09:14
1צפיות
אישה / נידה לא נכנסת לבית עלמין
לא תולים כביסה של תינוק בלילה
מלבישים שמלה לבנים עד הברית מחשש שלילית תבוא אליהם בלילה
אסור לומר דברים טובים על ילד
זורקים אורז על רכב חדש
תולים שום נגד עין הרע
לשים חמסה וספר תהילים במיטה של תינוק / ילד
לא מעבירים סכין מיד ליד
לא משתמשים בסכין בשבת
אסור לפזר ציפורניים גזורות
אסור לעבור מתחת לסולם
לא מספרים על דברים טובים שמתבשלים עד שהכל בטוח וסופי
אסור להשאיר נעליים הפוכות

אחרי שאלחץ על 'שלח' אני בטח אזכר בעוד
לא משתמשים בסכין בשבת??? בכלל?
17/11/08 10:29
1צפיות
איך פורסים את החלה?
בוצעים?
17/11/08 10:53
1צפיות
חותכים מראש
בוצעים בידיים
17/11/08 10:54
1צפיות
אצלנו בכלל אוכלים לחמניות ולא חלות בבית אבל גם כשיש חלה אפשר לבצוע חתיכות בידיים. אצל הורי כן חותכים בסכין פרוסות יפות, מסודרות, ייקיות כאלה (ואנחנו מגולה אחרת בכלל...) אבל אצל הורי בעלי וגם בבית שלנו אין סכין לחם. נדמה לי שיש איזה עניין קבלי גם בזה.
אוקיי... וסכינים אחרים אפשר?
17/11/08 14:50
או שאוכלים גם בשר בידיים?
אני לא מכירה את עניין אי שימוש בסכין בשבת
17/11/08 16:15
ובהחלט חותכת סלט בסכין ומשתמשת בסכין בארוחה. אולי זה נכון רק לגבי סכין ללחם?
בעלי לא משתמש בסכין אף פעם, גם לא ביום חול, כך שאני לא יכולה להסיק ממנו כלום.
מה זאת אומרת לא משתמש בסכין?
18/11/08 08:57
בכלל בכלל בכלל לא?

זאת פעם ראשונה שאני שומעת על כך... (או שאולי פספסתי איזה קטע בשרשור? )

עם מה חותכים כשמכינים את האוכל? ועם מה חותכים, עוזרים להעמיס על המזלג ומורחים בזמן האכילה?

וכל זה למה?
זה לא בגלל שום אמונה זה סתם חוסר נימוס
18/11/08 12:22
הוא פשוט לא מצליח לתפעל את הקומבינה הזו של סכין ומזלג בו זמנית... מאותגר שכמותו. למרוח על הלחם הוא מסוגל ואף עושה זאת עם סכין אבל את כל האוכל הוא חותך רק עם המזלג ומעמיס איתו וכו'. אני בכ"ז מקפידה בכל סעודה לערוך את השולחן עם כל הסכו"ם בצדדים הנכונים. אולי פתאום אחרי 39 שנה הוא יצליח...
מעניין מה יעשה כשיצטרך להיפגש עם מלכת אנגליה לסעודה רשמית.
º
הוא יגיד לה שהוא אוכל רק אוכל כשר
18/11/08 12:34
אויש, יצאתי לגמרי
18/11/08 12:45
אני ממש מתנצלת על ההנחה הבסיסית שבגלל שדם דתי הסיבה לכל דבר שהוא עושה או לא עושה היא הלכתית

זאת אומרת, אני חושבת שלרוב אני לא עושה זאת, איכשהו מהשרשור הזה יצא שהבנתי כך...

ונו, לפחות יוצא שבכל ארוחה את חוסכת לך שטיפה של סכין אחד
זהו שלא חוסכת.
18/11/08 15:00
1צפיות
כי הכלל הידוע מבית חמותי שתח' שאין מצב להכניס חזרה למגירה כלי אוכל שביקרו על השולחן בלי לשטוף אפילו אם לא נגעה בהם יד אדם. שמא החיידקים שעל השולחן זחלו אליה בלי ששמתי לב.
וכמובן אין שום צורך להתנצל
בגלל זה קולעים אותה
17/11/08 14:45
והיא חלה ולא כיכר לחם רגיל - כדי שיהיה אפשר לבצוע בידיים.
לא חוגגים יומולדת לפני התאריך..
17/11/08 10:16
הדבר היחיד שנשאר לי מסבתא שלי ז"ל ואני באמת לא מסוגלת לחגוג לפני.
לא לילדים ולא לעצמי או לאיש.

וכמובן שלא נותנים סכין/מספריים מהצד החד..

ונזכרתי בעוד - כדי למצוא משהו שאבד הופכים כוס ריקה [מעולם לא ניסיתי].

לא לעבור מתחת סולם וכמובן המקביל אסור לעבור מעל ילדים [אני כל הזמן טוענת שבגלל שההורים שלי התעלמו מזה נשארתי בגובה כזה..]

POOH
לא יכולה להיזכר ולו באחת.
17/11/08 10:48
קוראים אצלנו גם על-שם כאלו שמתו צעירים וללא ילדים, הולכים לבתי קברות בהריון ובכל זמן אחר (זה סוג של תחביב אצלנו במשפחה), וקונים בגדים לתינוק לפני הלידה.
באמת?
17/11/08 11:00
הפתעת אותי לחלוטין. בכ"ז הרבה מאד מהעניינים שהוזכרו יש להם מקור קבלי ואני מניחה שהקבלה היא לא בגדר "שטויות" בעינייך.
הבדילי בין מנהג שמקורו בקבלה
17/11/08 11:33
לבין הלכה שמקורה קבלי. הראשונים - לא נוהגים במשפחתנו.

לצערי (ולצערם של רבים אחרים בציבור שאני נמנית עליו), העיסוק הפשטני בקבלה (כחלק מתופעות הניו-אייג', כפי הנראה) נעשה רווח בשנים האחרונות. (כמו הפרשת חלה מ"ג פעמים כנגד מניין חל"ה, למשל.)
הסברת לי את המ"ג עכשיו
17/11/08 13:24
באמת תמהתי.

לא נוהגים אצלכם קבורה לפי מנהג ירושלים? או שזה נופל בקטיגוריה של "הלכה שמנהגה קבלי"?
(אני לא מאוהבת בהליכה לבית קברות, אבל כשסבתא של בעלי נפטרה והייתי באמצע הריון - הגעתי ללוויה ולבית הקברות)
זהו דין המוזכר במסכת בבא קמא.
17/11/08 14:25
כך שההתייחסות אליו היא כאל דין ולא כאל מנהג. (אני לא יודעת אם מקורו מיסטי או אחר.) זה נמצא בקטגוריה שונה לחלוטין.
º
המקור הוא בפירוש קבלי
17/11/08 14:46
סתם כדי להשכיל, תסבירו לי
17/11/08 14:29
את ההבדל בין מנהג קבלי להלכה קבלית.. שירה? פלגיה?
או ששאלתי שאלה שאלתית מדי לתושבה פשטנית?!...

מתוף סקרנות גירדא כמובן.
אם זה סיפור מההפטרה - אז עזבו.
את ההבדל בין הלכה למנהג את מכירה?
17/11/08 14:40
1צפיות
מנהג קבלי הוא מנהג שמקורו בקבלה. כמו רוב המנהגים, אין חיוב הלכתי לקיימו. ישנם מנהגים המשותפים לכל עדות ישראל, אך רובם נוהגים רק בעדות מסויימות. הלכה שמקורה בקבלה, היא הלכה המתבססת על עקרונות מיסטיים (ככל הנראה). מעמדן ההלכתי של הלכות שמקורן מיסטי אינו שונה ממעמדן של אחרות.
תודה - זה יעצבן אותך אם אומר
17/11/08 14:56
שכעת אני אף יותר מבולבלת?  
ואולי עלי להתחיל בהבנת ההבדל שבין הלכה למנהג?

כי כשאת אומרת חיוב הלכתי, אני מניחה שכלמה שהוא הלכתי הוא מחוייב?
º
במונחים חילוניים הלכה זה כמו חוק
19/11/08 14:02
אין ספק שהשכלתי הורחבה מהשרשור הזה
17/11/08 15:26
אני מכירה כבר כאלה שנכתבו, לא דבקה במשהו ספציפי ששמה לב אליו, משתמשת פה ושם ב- touch wood וטפו טפו טפו
אני חייבת להבין: מי זה בן-פורת יוסף???
17/11/08 20:38
הוא חוזר על עצמו לכל אורך השרשור!

מה שיש לי להוסיף לשרשור, שקראתי בשקיקה, הוא שאם התקשרת או פגשת מישהו שבדיוק חשב עליך, יהיו לך חיים ארוכים.

חוץ מזה, גם אני עמוק בענייני הטפו טפו אחרי כל דבר טוב. אני גם מאוד נזהרת ממרפי. ובאופן כללי מנסה לחשוב חיובי. לא יועיל - לא יזיק. אה, ולא הורגת עכבישים או כל יצור חי אחר, כדי שיוכלו להגיד עלי ש"זו לא נגעה אפילו בזבוב". חוץ מיתושים שאותם זו מצווה להרוג.
בן פורת יוסף
17/11/08 21:49
הוא זה
לפי דברי סבתא שלי ז"ל
18/11/08 09:24
זה לא מכובד להגיד חמסה (כך מדברים הכפריים הפשוטים) בני העיר המשכילים והמתורבתים אומרים בן פורת יוסף
אני לא מאמינה באמונות תפלות אבל מכירה המון
18/11/08 08:50
יש לי אמא מרוקאית. יש להם מיליון אמונות תפלות, חלק מהן בכלל לא הגיוניות.

שנעליים לא יהיו הפוכות.
לא לעבור מעל מישהו כי הוא לא יגדל.
לא לעבור מתחת סולם.
זה מזל טוב שציפור מחרבנת עלייך... למה?? לא ברור.
לא להעביר סכין מיד ליד זה יגרום למריבות.
לא נותנים נעליים מתנה ואם כן צריך לשלם לפחות משהו סמלי (שקל) כדי שהאדם שנתת לו את הנעליים לא יברח ממך.
חתול שחור - מזל רע (למה? מה הם עשו המסכנים האלו??)
לדפוק על עץ כל הזמן
לירוק (טפו) על כל דבר

ויש עוד המון.... המון. אני פשוט לא זוכרת את כולם. חבל לי על המקום במוח שמתבזבז בזכירת הדברים האלו. באמת.
º
טפלות... תפלות....מה נכון יותר לומר??
18/11/08 08:50
º
ראי דיון סוער במעלה השרשור
18/11/08 09:11
º
ראיתי, הבנתי, הפנמתי ואפילו צחקתי קצת
18/11/08 10:24
לדפוק על עץ
18/11/08 10:10
מקור האמונה הוא נוצרי - לגעת ב-relics זו סגולה למזל/שגשוג/ברכה. כך שלגעת בעץ (כמו לגעת בצלב של ישו) זה טוב.
היה לי מרצה שנהנה מאוד להסביר את מהות המנהג לאנשים דתיים שפגש ושדפקו בעץ.
אבל מסתבר שהוא לא עשה זאת מספיק....
זה מזל טוב שציפור מחרבנת עליך כי...
18/11/08 21:43
מזל שפרות לא עפות
º
18/11/08 22:02
עוצמת הריפוי- ליווי מהריון ועד לידה

להפוך את הלידה לחוויה !

אשמח לקחת חלק במסע המרגש שלכם . לפרטים נוספים >>

עסקים נבחרים

עוד...
רוצה שהעסק שלך יופיע בתפוז עסקים?