לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר

לא מנוהל - רוצה לנהל את הפורום? לחץ כאן.
אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
אהלן וסאהלן וברוך הבא ביקום, לפורום תרבות מרוקו.

כאן המקום המאפשר לנו להתחבר לשורשים הנפלאים ולדבר על
ההוואי המרוקאי המופלא והקסום.

נדבר כאן על התרבות והמסורת העשירה והנפלאה של יהדות מרוקו, על בית אבא ואמא, על פולקלור מרוקאי, על מנהגים ואמונות, על "תרופות סבתא", נספר סיפורים ומעשיות ששמענו, נחליף מתכונים, על המוסיקה האותנטית והמיוחדת, על טקס החינה
המסורתי, המחמם והמשמח כל לב אנוש מכל עדה.

נדבר גם על מרוקו, נופיה ואנשיה. כל מי שנולד או טייל בה, מוזמן לספר במילים ותמונות. כל מי שמתעתד לטייל, מוזמן לשאול.
כאן המקום לפגוש אנשים, לשוחח על שורשי האהבה, כילידי דור שני ונכדים, להורים, לסבים וסבתות ילידי מרוקו.
על ההורים שלנו שדרכם הציונית הביאה אותם לארץ ישראל-
ארץ הקודש.

בני כל העדות מוזמנים לרב שיח איתנו, לשמוע ולהישמע.

וכמובן באהבה ובניחוחות ובחמימות האופיינית לתרבות מרוקו.

בלמחבא ובסלאמא ובל-פרחא או בל-סחא....

עלמה ושרונהה

ברוכים הבאים לפורום תרבות מרוקו

הודעה חדשה

מילון מרוקאי עברי

מאת: jaco1234
16/10/08 15:24
בימים אילו מפורסם מילון מקיף מאוד של השפה המרוקאית... דרך חבר בדפוס נודע לי על קיום מילון זה בערך 800 עמודים עם למעלה מ5000 ערכים ופתגמים משהו אדיר...
הוא שלח לי גם מצגת של המחבר עם דוגמאות מהספר רק שהקובץ תופס בערך 2 מגה.... :(

הזמנתי כבר עותק ואני נקווה שהוא יגיע אחרי החג ואז אני אספר לכם כמה מוצלח הוא.... בכל  אופן מהמצגת נראה שהוא ממש ברמה... כמו כן פורסם במצגת אתר של הספר שיפתח בקרוב hmdhost.com

סוף סוף מישהו רציני קם ושימר את השפה המרוקאית לדורותיה!!!!

אני אשאיר את המייל שלי אם משהו מעוניין שאני אעביר לו את המצגת או לחילופין אם אהיה אפשר להעלות אותה פה לפורום???
jaco1234h@gmail.com

ואת הטלפון שממנו בצעתי את ההזמנה 048763574

תגיות:
מילון מרוקאי עברי
<< ההודעה הנוכחית
16/10/08 15:24
1915צפיות
בימים אילו מפורסם מילון מקיף מאוד של השפה המרוקאית... דרך חבר בדפוס נודע לי על קיום מילון זה בערך 800 עמודים עם למעלה מ5000 ערכים ופתגמים משהו אדיר...
הוא שלח לי גם מצגת של המחבר עם דוגמאות מהספר רק שהקובץ תופס בערך 2 מגה.... :(

הזמנתי כבר עותק ואני נקווה שהוא יגיע אחרי החג ואז אני אספר לכם כמה מוצלח הוא.... בכל  אופן מהמצגת נראה שהוא ממש ברמה... כמו כן פורסם במצגת אתר של הספר שיפתח בקרוב hmdhost.com

סוף סוף מישהו רציני קם ושימר את השפה המרוקאית לדורותיה!!!!

אני אשאיר את המייל שלי אם משהו מעוניין שאני אעביר לו את המצגת או לחילופין אם אהיה אפשר להעלות אותה פה לפורום???
jaco1234h@gmail.com

ואת הטלפון שממנו בצעתי את ההזמנה 048763574

כל הכבוד
16/10/08 16:19
34צפיות
ואני מיד פניתי אל מספר הטלפון שפרסמת ודיברתי עם כותב המילון, חנונה מרקוס, שהוא גם המפיק והמוציא לאור שלו.

אדם נחמד, נעים הליכות שמשקיע את כל מרצו בהפקת המילון המרוקאי עברי באופן עצמאי,  ובכך משמר ומתעד את השפה המרוקאית.

יישר כוח ובהצלחה.
חשיבות השימור...
16/10/08 17:31
21צפיות
אני אפתח בכך שאני בן להורים מרוקאים שכמו הרבה משפחות בארץ הם הדור האחרון שיוכל להעיד על עצמו כי מרוקאית היא שפת האם שלו. יתרה מכך רוב אוכלוסיית הנוער והמתבגרת הקוראים לעצמם בגאווה "מרוקאים" רובם כולם שכבר לא מדברים את שפת ההורים. במעין תהליך עצוב אבל טבעי  של "השפה הנעלמת". אני לקחתי על עצמי את המעט שבלהציג טענה זאת במספר פורומים לאות הערכה של אדם להנציח לא פחות מקיומה של עדה שתוך פחות מחמישים שנה תעלם בתוך מדינה הבניה על כור ההיתוך. על כן אני מקווה שפעלו של אדם זה בעזרתכם, לא תסתפק בשימור השפה של עדה זאת בלבד ובמהדורה אחת...
שכן אני מאמין שאחריות הציבור היא בלעודד יוזמות אלו, למען עתיד ילדנו.
חשיבות השימור...
16/10/08 17:31
10צפיות
אני אפתח בכך שאני בן להורים מרוקאים שכמו הרבה משפחות בארץ הם הדור האחרון שיוכל להעיד על עצמו כי מרוקאית היא שפת האם שלו. יתרה מכך רוב אוכלוסיית הנוער והמתבגרת הקוראים לעצמם בגאווה "מרוקאים" רובם כולם שכבר לא מדברים את שפת ההורים. במעין תהליך עצוב אבל טבעי  של "השפה הנעלמת". אני לקחתי על עצמי את המעט שבלהציג טענה זאת במספר פורומים לאות הערכה של אדם להנציח לא פחות מקיומה של עדה שתוך פחות מחמישים שנה תעלם בתוך מדינה הבניה על כור ההיתוך. על כן אני מקווה שפעלו של אדם זה בעזרתכם, לא תסתפק בשימור השפה של עדה זאת בלבד ובמהדורה אחת...
שכן אני מאמין שאחריות הציבור היא בלעודד יוזמות אלו, למען עתיד ילדנו.
תודה לך jaco וברוך בואך לפורום
16/10/08 20:09
26צפיות
מודה לך גם על הבאת הידיעה המשמחת הזו לפורום.

אתה מוזמן להכנס לטאגליינס של הפורום ובו תמצא שירשורים על פתגמים, אמונות טפלות, תרופות סבתא, הגדה של פסח במרוקאית, ומאמרים שונים. אנו עושים כל זאת מאותה המטרה של שימור התרבות והמסורת המפוארת שקיבלנו בבית אבא ואמא.

אני מנסה להעלות את הקובץ של מצגת המילון שנראה כמילון רציני שהושקעה בו מחשבה רבה.
לאשדודים שבינינו
16/10/08 20:42
19צפיות
ניתן להזמין את המילון המרוקאי עברי בטלפונים של המפיצים:

077-2123622 או בסלולרי 050-8369926
למה שידברו את שפת ההורים?
17/10/08 17:42
13צפיות
אתה רואה נכדים לעולים פולנים מדברים פולנית או יידיש? אתה רואה נכדים לעולים פרסים מדברית פרסית? לא? אז למה שיצטרכו לדבר מרוקאית?
חוץ מזה שרוב בני הנוער המרוקנים מדברים בשילוב של ערבית ועברית ("אחושרמוטה" "יעני" "כוסאוחתוק" ועוד כל מיני ביטויים ערביים שהשתמרו אצלם), וגם מדברים במבטא ערבי עז.

"עדה שתוך פחות מחמישים שנה תעלם בתוך מדינה הבניה על כור ההיתוך"
מוזר, כי בניגוד לעדות אחרות שבערך כולן כבר התערבבו, גם אשכנזים וגם מזרחים, אצל המרוקנים זה שכיח לחלוטין לראות מרוקאי שלם, ולי יצא לשמוע בעבר מרוקנים שמדברים על זה שצריך להינשא רק בתוך העדה...
כאן בארץ מדברים עברית. נקודה.
17/10/08 18:19
15צפיות
העברית היא השפה המשותפת לכולנו, כל היהודים, מכל העדות והתפוצות. העברית, שפת התנ"ך, שפה בה נטועים שורשינו ולא משנה מאיפה באנו.

מעבר לזה, כל שפה שלומדים, זה דבר מבורך כשלעצמו, במיוחד היום שהעולם הפך להיות כפר גלובלי ואנחנו מטיילים בארצות שונות דוברות שפות שונות.

היום התערבנו זה בזה וטוב שכך. הבנות שלי למשל הן חצי פולניות וחצי מרוקאיות והן לא דוברות לא פולנית, לא אידיש ולא מרוקאית. אני לא מצפה מהן שתדברנה את השפות הללו אבל שפה מתעדת אורח חיים, מסורת, מנהגים, מאכלים ועוד, ומילון כזה יכול לתרום להבנת מקור המילים ומשמעותן.

תגיד לוסיאן !
18/10/08 13:15
10צפיות
זה מביא לך חשק? לא מעורר בך את הסקרנות שלך לגבי השורשים שלך?
º
השורשים שלי הם במזרח אירופה.
19/10/08 14:44
8צפיות
איפה?
19/10/08 20:07
6צפיות
אם מוןתר לי לשאול.
הלינק עכשיו :
18/10/08 13:17
24צפיות
הנה זה. מקווה שעכשיו בסדר.
כתובות אינטרנט מצורפות:
מה חשוב לתעד?
17/10/08 17:37
8צפיות
השפה המרוקאית עדיין מדוברת כל הזמן במרוקו, מה יש לכם לתעד? אם כבר שפה שצריך לתעד זו יידיש שזו שפה נעלמת. מילא אם חשוב לכם לשמר חלק מהתרבות הנעלמת שלכם תשמרו את שפת הלדינו, אבל המרוקאית זה שפה של גויים.
טוב, אני מבינה שאין לך מושג בשפה הזו
17/10/08 18:25
11צפיות
כמו האידיש, גם המרוקאית שאנחנו מדברים היא "מרוקאית-יהודית" והיא יחודית רק ליהודים במרוקו למרות שמי שיודע מרוקאית יהודית, יכול להבין מרוקאית של מרוקאים מוסלמים במרוקו.

הלאדינו נשמרת, האידיש נשמרת והגיע תורה של המרוקאית היהודית להישמר.

אם תציץ במצגת שהבאתי, תוכל לקרוא שמקורה של השפה הזו הוא במילים עתיקות מאוד כמו עברית, אכדית, אוגריתית, יוונית ולטינית, וכמו כן משפות "מודרניות" יותר, כמו צרפתית, איטלקית, ספרדית ופורטוגזית.

חשוב לתעד זאת גם למען ההיסטוריה. הסנקריסטית מתועדת, הארמית מתועדת ועוד שפות שונות ומשונות מתועדות. הגיע זמנה של המרוקאית יהודית להיות גם מתועדת.
השלום לך לוסיאן
18/10/08 07:04
10צפיות

אני קורא, וכיוון שיש לי קושי בהנת הנקרא, אני מבקש הבהברה אחת בלבד.

מדוע יש לשמר את שפת היידיש, השייכת למגזר הנכון, ולא לשמר שפה יהודית מוגרבית, עתיקה יותר והיא כאחותה בליל של שפות, אשר הומצאה, לא פעם על מנת שהגויים לא יבינו מה משוחחים שני יהודים בינהם.

אנו ושב חוזרים לימים האפלים, של עניות דעתי טרם עברו וספק אם יעברו פעם מן העולם ( ארץ ישראל היקרה לעולם ), אותם ימים שסברו כולם שזו השפה שעל כל יהודי להיות בקיא מחד, והשפה " השייה " בטלה יעןכי באה מאזורים לא מפותחים.

אני מפנה אותך לטורים של רענן שקד בעיתון ידיעות אחרונות, בסוף " שבעה ימים " של העיתון.

ובכלל מדוע אנו צריכים להצטדק כל אימת שאנו רוצים לשמא דבר כלשהו ממורשתו, ותתפלא לשמוע ידידי הטוב, שיש הרבה לשמר אצלנו מאשר אצמלכם. תקצר היריעה מלהכיל את הרשימה, ולבטח תביא לך אי אלו הפתעות.

אין אנו צריכים היום, להלחם ולהוכיח שיש צורך בשימור אם שפה או מורשת, ולתצדק בפני " היפים הלבנים " שלדעתי יש להם הרבה פחות מה לשמר.

ולמרות, שאמת הדבר שבניי ונכידי לא ידברו בשפה היהית מרוקאית, מוטלת עלינו זקני הדור להמשיך ולשמר כל פיסת מידע מעברנו המפואר, ואולי המפואר ביותר, אם בשפה, אם בלשון, אם בשירה, אם בציונות, ( מאות הרבה שנים לפני שסבו של הרצל נודע ) אם בהתיישבות, ( מאות שנים לפני הבילויים )ואין צורך להזכיר את תרומתה של יהדות צפון אפריקה ליישוב הארץ שלנו, שערכה רב מאוד מכפי שכל " היפים הלבנים " מערי השלג, יכולים לדמיים להם.

שבת שלום, עתה לי אליך, תתחיל ללמוד את שפה המרוקאית יהודית

מועדים לשמחה.

אלי פילו
º
אללה יעתיק סחה ויקטר ח'ירק אלי פילו
18/10/08 11:48
29צפיות
הסבר
19/10/08 14:43
9צפיות
מכיוון שאמרתם "שימור השפה המרוקאית" חשבתי שאתם מתכוונים לשפה שמדברים במרוקו ולא למרוקאית יהודית, סליחה.
מודה ועוזב ירוחם
19/10/08 14:47
9צפיות
והעיקר שהשלום והאהבה ישררו בתוכנו,
כל היהודים מכל התפוצות
לוסיאן היקר !
18/10/08 12:47
9צפיות
מורשת - היא מורשת, היא מורשת.
שמירת מורשת האבות היא נוהג אנושי כללי . בלי קשר לגזע, דת ועדה. על אחת כמה וכמה כשהמורשת היא יהודית!!!

שפת האידיש היא לא רק האידיש הגרמנית. היא גם האידיש המרוקאי, האידיש הפרסי והיתר.
תעוד והעברת האידיש המרוקאי ובכלל גם השפה המרוקאית האוניברסלית, היא חלק מהתרבות של העדה המרוקאית המפוארת .

בעניין הפרסים, טעית ידידי .
יש לי חברים פרסים עם ילדים צברים בצבא. בבית הם מדברים פרסית מדוברת ו הילדים קוראים ספרות פרסית!

אני מאחל לך כל טוב.
יפה כתבת ידידי
18/10/08 17:49
5צפיות
וברוך בואך לפורום
וברוכים הנמצאים.
19/10/08 09:35
5צפיות
בוקר טוב וירוק !
כרגע הזמנתי את הספר ממרכו חנונה
16/10/08 21:37
24צפיות

שוחחתי עם האיש אשר נשמע איש מעניין, והבטחנו לשמור על קשר.

כדאי לכם.

אלי פילו
נשמע מסקרן מאוד
20/10/08 22:11
14צפיות
ידוע לי גם על מילון עברי-תוניסאי שנכתב ע"י מישהי באזור הנגב, מישהו יודע במה מדובר?

בהחלט אזמין את המילון המרוקאי מיד אחרי החג. כל הכבוד על היוזמה.
רכשתי את המילון לפני יומיים
25/10/08 16:03
28צפיות
ומאז הוא לא עוזב אותי.

ממליץ בחום!
גם אני, גם אנו, ומומלץ ביותר
27/10/08 18:08
20צפיות

תודה למר מרכוס חנונה על השקעתו האדירה במילון זה.

תעודה שתישאר לעד לאוהבי השפה ולאלה אשר מתקשים בה. תעודה למורשת מפוארת ביותר.

תודה לך מרכוס.

אלי פילו
Flix
פורום עדשות מגע ומשקפיים

חדש בתפוז!

פורום עדשות מגע ומשקפיים להתייעצות עם בעלת מקצוע היכנסו >>

עסקים נבחרים

עוד...
רוצה שהעסק שלך יופיע בתפוז עסקים?

האזור שלי בפורום
לעמוד הפורום