לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
הסתרת שרשור מעל 
פורום ספרות לילדים ולנוער
אני מזמינה אתכם לחוות ולהתרגש בפורום ספרות לילדים ונוער . הפורום מעניק במה לכול אוהבי הספר .מרחב לחשיפת ספרים שניחוחם משכר .מקום לשאלת שאלות ,להפעלת רעיונות ויוזמות . ``לקרוא ספרים ולהנות `` ``אדם הקונה ספר, אינו קונה אך ורק נייר ודיו ודבק במשקל ידוע -חיים חדשים הוא קונה לו" {כ. מורלי }מחכה לכם.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ספרות לילדים ולנוער

אני מזמינה אתכם לחוות ולהתרגש בפורום ספרות לילדים ונוער . הפורום מעניק במה לכול אוהבי הספר .מרחב לחשיפת ספרים שניחוחם משכר .מקום לשאלת שאלות ,להפעלת רעיונות ויוזמות . ``לקרוא ספרים ולהנות `` ``אדם הקונה ספר, אינו קונה אך ורק נייר ודיו ודבק במשקל ידוע -חיים חדשים הוא קונה לו" {כ. מורלי }מחכה לכם.
`
x
הודעה מהנהלת הפורום
0
המשך >>

שיח פלא /לאה גולדברג

מאת: חולית 10
20/01/08 12:32
מכיוון  שהשיר מורכב  מחמישה  בתים אציין את שני הבתים הראשונים בלבד
את השיר כתבה לאה גולדברג לכול הילדים שכתבו לה מכתבים

שיח פלא
א.
בגני נטעתי שיח
בין פרחי האחרים .
התדעו מה הוא מצמיח ?
הוא מצמיח סיפורים !
סיפורים וגם שירים
לקוראי הצעירים .

ב.
רק שלשום אותו שתלתי
שורשיו עודם רכים .
כול היום אצלו עמלתי
{כאן עודרים ופה משקים!}
והנה שירים גדלתי -
עצובים ומצחיקים .

מתוך הספר "החלום הוא צייר גדול  " עמוד 52 /לאה גולדברג הוצאת ספרית פועלים 1998
שיח פלא /לאה גולדברג
<< ההודעה הנוכחית
20/01/2008 | 12:32
2
310
מכיוון  שהשיר מורכב  מחמישה  בתים אציין את שני הבתים הראשונים בלבד
את השיר כתבה לאה גולדברג לכול הילדים שכתבו לה מכתבים

שיח פלא
א.
בגני נטעתי שיח
בין פרחי האחרים .
התדעו מה הוא מצמיח ?
הוא מצמיח סיפורים !
סיפורים וגם שירים
לקוראי הצעירים .

ב.
רק שלשום אותו שתלתי
שורשיו עודם רכים .
כול היום אצלו עמלתי
{כאן עודרים ופה משקים!}
והנה שירים גדלתי -
עצובים ומצחיקים .

מתוך הספר "החלום הוא צייר גדול  " עמוד 52 /לאה גולדברג הוצאת ספרית פועלים 1998
תודה על השיר המרגש
20/01/2008 | 19:35
7
בפלא. מי מכיר את הספר שלה " בין סופר ילדים ל
25/01/2008 | 02:28
12
בין סופר ילדים לקוראיו?  אתם גורמים לי להרים את הת... מכסא וללכת עכשיו לספריה.  תודה על חילוץ העצמות. להתראות עוד דקה.

פתיחה מקרית בעמוד 75 בפרק "על שפת הילדים". תהנו:

הגיל שלפני בית הספר הוא בדרך כלל, הגיל הפיוטי. העולם מגלה לילד את יופיו, ולפי שהילד לא קולקל על ידי השיגרה הספרותית, הוא מוצא לו ביטוי מקורי בשזרו את מיטב חלומותיו במציאות.    [גם כשהיא כותבת פרוזה יוצא לה שיר, נכון?- ש.פ]
"אמא"- היתה אומרת ילדה בת ארבע לאמה, בפתותה אותה לשכב לישון בחדרה- "בואי לישון לחדר שלי; בחדר שלי יש תמיד חלומות כל כך יפים!".
הדברים האלה, שאמרה ילדה תל אביבי, הם מאותם הדברים הפיוטיים של הילד הקטן, המוצאים את ביטויים ביצירותיו הספונטאניות, בטרם ידע עדיין שהוא מחבר שיר. צו'קובסקי מביא בספרו שיר של ילד בן ארבע, המצלצל כמיטב שירתו של וולט ויטמןן:
שיהיה תמיד שמש,
שיהיו תמיד שמים,
שתהיה תמיד אמא
שאהיה תמיד אני!"

[איך איך שהתקליט התחיל לנגן לי את זה עכשיו, גם לכם?]  אפילו ברוסית זה התחיל לנגן לי עכשיו, יותר יפה מהעברית !! ולא שאני יודעת רוסית. זה ממש השיר היחיד שאני יודעת ברוסית.
איפסייקדה בודג'ט סונסה, בופסייקדה בודג'ט נייבו בופסייקדה בודג'ט ממה בופסייקדה בודו-יה!, מחיאות כפיים לשרי...] להמשיך?

בין שירי הילדים, שנתפרסמו בעיתונים שלנו, זכור לי מאוד שירה של ילדה בת שמונה. אמנם זה גיל מאוחר יותר, אך כנראה, אותה משוררת קטנה, לא הספיקה עדיין להשתכנע מצירופי מילים מסוג "שמש פז זורחת" (מה זה "פזורחת?" שואלים אותי הילדים) הנה השיר:

כוכה כוכבי,
זהבהב זהבהבי,
תלוי אתה ברקיע
ואני כל כך רוצה אותך
ואיני יכולה להגיע!"
אפילו המילה הספרותית במקצת "רקיע" איננה מפריעה כאן את ההרממוניה, כי הרי הילדה יוצרת את המילה זהבהגי- ואיננה מתביישת לומר שהיא "כל כך רוצה אותו".
אך אופייניים לעין ערוך יותר מזה הם אותם השירים, שהילדים עצמם אינם יודעים כלל ששירים הם. ברי בן השלוש וחצי נוסע בחצר באופניים שלו ושר שירים ארוכים עם מילים רבות שכולןם בקצב הנסיעה. כאשר אני ניגשת אליו ומבקשת אותו לחזור על השיר, הוא מביט בי בעיניים תמהות ואומר:"כבר שכחתי". השיר עוסק בדךך כלל בענייני דיומא שלו, ודומה מאוד לאותן הבלדות ששרים העמים הסיביריים על כל מה שמתרחש בחייהם. אבל אוזני תופסת מילים שהן כפזמון חוזר:
"אבא הביא לי,
אבא הביא לי,אבא הביא לי- כדור!"

הלשון עצמה נכנעת לחוקי השירה, מסתגלת לדרכי המוסיקה שבה, מזדמרת מאליה. לפעמים הילד גם חורז לדעת בלי לדעת שחורז הוא. וברגע שהוא מגלה א מציאותו של החרוז בשירים שהוא שומע הוא חורז בכוונה. אזי הוא, לפרקים, גם מכניע את הלשון למוסיקה של החרוז ושוב לא יעצרוהו בלמים של חוקי לשון כך הביאה דנה בת השש שיר מחורז שנסתיים במילים "ולאפרוח (בשורוק) היה מצב רוח". העירונו לה: "אומרים אפרוח (בחולם) לא נרתעה כלל ותקנה בו במקום.  טוב אז: ולאפרוח היה מצב רוח. (בחולם).+

רוצה להודות לפורום הזה שהפגיש אותי באמצע הלילה עם טקסט כזה.  כל אחד עם התענוג שלו בלילות... יאללה ביי. באמת הולכת מכם עם מצב רוח בחולם מאוד טוב כי אני בת של חלם בצירה. באמת אבי זל היה מחלם. נשבעת לכם. יאללה ביי. סופי.
הודעות אחרונות
11:13 | 04.09.15 חולית 10
11:09 | 04.09.15 שחרזדה האחת
16:38 | 03.09.15 יעלקר
07:24 | 03.09.15 חולית 10
14:28 | 02.09.15 חולית 10
19:02 | 01.09.15 הזרה 111
10:57 | 01.09.15 חולית 10
10:41 | 01.09.15 חרצית10
10:37 | 01.09.15 חרצית10
06:13 | 01.09.15 חולית 10
Flix וידאו