לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
הסתרת שרשור מעל 
פורום הורים לתינוקות
ברגע אחד הפכנו מזוג (עם בטן...) לאמא ואבא. למשפחה. פתחנו כאן בית חם -להכיר הורים אחרים, להחליף דעות, לקבל עיצות, להנות מתמיכה ושותפות מאנשים שעוברים חוויות דומות. מקום להשוויץ בתמונות ולהשוות סוגי משחה לטוסיק המעבר מהריון ולידה לסטטוס של אמא (או אבא) הוא מאוד לא קל, אנחנו כבר לא חלק מהווית ההריון וכבר אחרי הלידה והפחדים שכמובן מלווים אותה, אבל עדין לא הורה מנוסה. האוצר הקטן הזה שהגיע איתנו הביתה מעסיק אותנו 24 שעות ביממה (ובדרך כלל גם את המצלמה ), ואנחנו נורררא רוצים לחלוק את זה עם אנשים מבלי להרגיש שאנחנו פולשים או מכבידים בדברים שרק אנחנו מתלהבים מהם... בשביל זה אנחנו כאן!
אז זה המקום שלכן/ם אמהות (או אבות) טריים, לחלוק, לשאול, להשוויץ ולהתייעץ..

את הפורום מנהלות ענת אמא ליובל הקטן, ושחף, אמא של איתמר ויותם, וכמובן משתתפים בו המון מומחים בנושאים שונים והמון אמהות בסטטוס זהה עם או בלי נסיון.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום הורים לתינוקות

ברגע אחד הפכנו מזוג (עם בטן...) לאמא ואבא. למשפחה. פתחנו כאן בית חם -להכיר הורים אחרים, להחליף דעות, לקבל עיצות, להנות מתמיכה ושותפות מאנשים שעוברים חוויות דומות. מקום להשוויץ בתמונות ולהשוות סוגי משחה לטוסיק המעבר מהריון ולידה לסטטוס של אמא (או אבא) הוא מאוד לא קל, אנחנו כבר לא חלק מהווית ההריון וכבר אחרי הלידה והפחדים שכמובן מלווים אותה, אבל עדין לא הורה מנוסה. האוצר הקטן הזה שהגיע איתנו הביתה מעסיק אותנו 24 שעות ביממה (ובדרך כלל גם את המצלמה ), ואנחנו נורררא רוצים לחלוק את זה עם אנשים מבלי להרגיש שאנחנו פולשים או מכבידים בדברים שרק אנחנו מתלהבים מהם... בשביל זה אנחנו כאן!
אז זה המקום שלכן/ם אמהות (או אבות) טריים, לחלוק, לשאול, להשוויץ ולהתייעץ..

את הפורום מנהלות ענת אמא ליובל הקטן, ושחף, אמא של איתמר ויותם, וכמובן משתתפים בו המון מומחים בנושאים שונים והמון אמהות בסטטוס זהה עם או בלי נסיון.
`
x
הודעה מהנהלת הפורום
תקנון הפורום  -  הנחיות כתיבה בפורום  -  הפרסום בפורום אסור בהחלט!
נא הקפידו לשרשר הודעות בעלות מכנה דומה

המשך >>

שאלה: כמה לתת לאכול לתינוק בן חודש וחצי?

מאת: sjud
17/02/09 23:14
היי,
אני מאוד מתלבטת לגבי כמות האוכל שאני נותנת לתינוק שלי:
מצד אחד הרופאה אמרה לי לא לעבור את ה- 100 CC להאכלה (התינוק שלי שוקל 4.5 ק"ג בערך) ז"א כ- 700 CC ביום.
מצד שני האחות בטיפת חלב, ואני די מסכימה איתה, אמרה לי לתת לתינוק כמה שהוא רוצה כל עוד והוא לא פולט הוא כיום אוכל 130 CC בכל האכלה אבל נראה לי שהוא נשאר רעב לכן אני נותנת לו כמה פעמים ביום גם 150 CC.

הבעיה היא שאחרי כל האכלה התינוק שלי בוכה כי יש לו כאבי בטן (רואים עליו את הקוליק - מדובר בילד שני כך שאני מזהה כבר את הקוליק) ואני לא יודעת האם זה בגלל שאכל יותר מדי, כי יש לו קוליק או כי הוא נשאר רעב...

כדי לבדוק את נושא כאבי הבטן, החלפתי לו פורמולה (ממטרנה לסימילק) אבל הוא עדיין בוכה.

מה אתן אומרות?
אתם מוזמנים לבקר בבלוג החדש  שלי:
http://mysugarpaper.blogspot.com/#st=e%3DAOG8GaDO14uuRdTtrLwkf2oy6jk
שאלה: כמה לתת לאכול לתינוק בן חודש וחצי?
<< ההודעה הנוכחית
17/02/2009 | 23:14
27
11017
היי,
אני מאוד מתלבטת לגבי כמות האוכל שאני נותנת לתינוק שלי:
מצד אחד הרופאה אמרה לי לא לעבור את ה- 100 CC להאכלה (התינוק שלי שוקל 4.5 ק"ג בערך) ז"א כ- 700 CC ביום.
מצד שני האחות בטיפת חלב, ואני די מסכימה איתה, אמרה לי לתת לתינוק כמה שהוא רוצה כל עוד והוא לא פולט הוא כיום אוכל 130 CC בכל האכלה אבל נראה לי שהוא נשאר רעב לכן אני נותנת לו כמה פעמים ביום גם 150 CC.

הבעיה היא שאחרי כל האכלה התינוק שלי בוכה כי יש לו כאבי בטן (רואים עליו את הקוליק - מדובר בילד שני כך שאני מזהה כבר את הקוליק) ואני לא יודעת האם זה בגלל שאכל יותר מדי, כי יש לו קוליק או כי הוא נשאר רעב...

כדי לבדוק את נושא כאבי הבטן, החלפתי לו פורמולה (ממטרנה לסימילק) אבל הוא עדיין בוכה.

מה אתן אומרות?
זה גיל של גזים
17/02/2009 | 23:28
3
1776
בין שבועיים עד 3 חודשים בערך, לא משנה כמה הוא אוכל ומה תתני..
אני ממליצה לך לתת לפי דרישה, יובל שלי תמיד אכל יותר לגילו, נולד ילד רעב, עד היום אוכל המון.
בגיל חודש הוא כבר אכל 120-160 ובגיל חודשיים כבר היה מגיע לעיתים ל180.
הייתי שמה לו בבקבוק ונותנת לו לאכול כמה שירצה.
תני לו לפי דרישה כל עוד הוא לא פולט זה בסדר.
אגב, כשיובל היה בן 3 ימים ועדיין בתינוקיה אמרו לי לתת לו עד 30 CC מטרנה, וכמה שאוב שהוא רוצה . הוא היה אוכל 60 שאוב ואחרי כן עוד 60 מטרנה!!!
הקשבתי לאמא שלי שאמרה שגם אחי היה ככה.. נתתי לפי דרישה והוא נרגע, עד היום אין מצב שהוא הולך לישון כשהוא רעב או נרגע.
גם לבן שלי קוראים יובל
17/02/2009 | 23:32
721
מסכימה עם טאקית
18/02/2009 | 09:15
1
827
גם אצלנו מגיל קטן הילד אוכל יותר מילד בגילו ...כיום בן חודשיים ושבועיים שוקל 6 ק"ג בערך...בגלל שהוא באחוזון 75 בגובה ומשקל האחות בטיפת חלב אמרה לי לא ללכת לפי נוסחאות ומה שרשום על הקופסה, פשוט לתת ע"פ הדרישה .  גם אני בהתחלה חשבתי שאני מאביסה אותו אבל אחרי שהיא שמעה  שאני מניקה ואחר"כ הילד  עדיין בוכה ומסיים בקלות בקבוק של 120  (בגיל חודש בערך..) היא נתנה  הוראה לא להגביל אותו.
היום הוא אוכל 180  בערך 5 פעמים ביום וכשהוא לא רעב הוא פשוט דוחף את הבקבוק מהפה...אני לא מכריחה אותו לסיים  כי הוא שם לעצמו את הגבולות.
ובקשר לגזים,  אחרי שניסינו את כמעט את כל התכשירים  קיבלתי המלצה  (מבחורה מהפורום)  על תכשיר שמוסיפים לבקבוק או שאת יכולה לשתות גם ,במידה ואת מניקה, שנקרא "קוליק-קל"  ועזר לנו פלאים ליציאות  והרגיע את ההתקפות  (מילד שהיה  מחרבן פעם בשלושה ימים קיבלנו ילד שמחרבן פעמיים ביום )
ועוד משהו חשוב לגבי הכמויות
18/02/2009 | 09:45
1475
יובל אוכל עד היום כמויות, שומר על אחוזון 25, הוא די רזה , שוקל 10 קילו בן שנה ו4 וממש לא תינוק מלא..
הוא גם אוכל מגיל 3 חודשים דייסה בכל ארוחה ועדיין לא משמין, כנראה שהחילוף חומרים שלו מאוד מהיר או שזה ענין של מבנה
א
נשמע לי המון!
17/02/2009 | 23:50
5
1303
בגיל הזה הוא יאכל כמה שתתני לו וככה את מרחיבה לו את הקיבה...
הבעיה בהאכלת יתר היא שאת גורמת לעומס על הקיבה ויוצרת גזים... שימי לב שבשעות אחר הצהריים הוא בוכה יותר, כי אז הקיבה מפוצצת...
רצוי להרגיע לפני האכלה, כך שלא יאכל עם קיבה מכווצת (שגורמת עוד יותר לגזים).
לפני האכלה את יכולה לתת לו גרייפווטר (אצלנו עבד פלאים).
אה והכי חשוב - מזל טוב!
להרחיב את הקיבה?
18/02/2009 | 20:09
4
965
מאיפה שמעת את זה? ממישהו מקצועי? מסקרן אותי כי את זה לא שמעתי...
רופא גסטרו זה מספיק גורם מקצועי בשבילך?
18/02/2009 | 20:26
3
844
תגידי, שאת אוכלת המון המון המון, לא כואבת לך הבטן?
ועם תאכלי פי 3 ממה שאת צריכה, לא תשמיני ותתרחב לך הקיבה??

אז אותו דבר תינוקות (הם בני אדם קטנים...).
אם נשמע שזילזלתי זו לא הכוונה
18/02/2009 | 21:42
491
באמת סיקרן אותי כי עד היום מה ששמעתי מרופאים זה שבניגוד למבוגרים תינוקות לא מנשנשים ואוכלים כמה שהם צריכים. מנגנון השובע שלהם לא משובש והם מפסיקים כשצריך...
לי אמרו לתת לפי דרישה דווקא מומחית גסטרו , אז
18/02/2009 | 22:17
1
747
לא להפחיד!!!
שלי מגיל מאודדדדדדדד צערי עלו ל150 CC
180 CC
ובגיל חצי שנה כבר 240CC
בהתאם גם הורידו את מספר הבקבוקים
לא ניתן להרחיב את הקיבה לילדים שנותנים להם לפי דרישה ולא נותנים בכח!!!
לא צריך להרעיב אותם יש להם מנגנון רעב ושובע מאוד מדוייק
ולראייה הגדול שלי אחוזון 20 והקטן אחוזון 40
ואכלו כמה שרצו למרותש כולם אמרו ווואוווו זה הרבה בבקבוק...רק שהם שתו 4-5 בקבוקים ביום כי ישנו כל הלילה ולא צרכו בקבוקים 12 שעות...

טלי
מעניין...
18/02/2009 | 22:43
371
אבל בכלל לא מדויק, כי אנחנו לא עוסקים במדע מדויק, זה תינוקות בסה"כ.
שתינוק צורח מכאבי גזים הוא ייקח בקבוק כי זה מרגיע (וכבר כתבו את זה פה לפני).
את העובדה שקיבה מתרחבת ואוכל מעמיס על הקיבה ויוצר לגזים - לא אני המצאתי.
זו עובדה...
לא לתת יותר מידי
18/02/2009 | 01:15
16
1209
אם תתני יותר מידי אז בגיל חודשיים הוא יתחיל להקיא לך.הנוסחא צריכה להיות: משקל הילד כפול 150 לחלק לכמות הבקבוקים שאת נותנת ביממה . ולעשות הפסקה כל 40 סיסי לגרעפסים ואז להמשיך להאכיל, להחזיק על הידיים בצורת חיבוק וגם על הכתף לא להשכיב חצי שעה אחרי האוכל
זה בדיוק העניין
18/02/2009 | 19:54
2
709
אם הולכים לפי החישוב, התינוק שלי אמור לאכול 90 CC בכל האכלה כי הוא נולד קטן (2.800) ועכשיו הוא באחוזון 25.
כמות כמו ממש לא מספקת אותו והוא בוכה מרעב.

אני מאכילה אותו 120 CC וגם אז הוא מבקש עוד מדי פעם.

כמו שכתבתי: הרופאה הולכת לפי ההנחיות שלך והאחות בטיפת חלב לפי מה שכתבו - לפי הצורך של התינוק והשאלה מה עושים.
ניסית לבדוק כמה הוא באמת רוצה?
18/02/2009 | 23:25
1
713
עשית פעם נסיון לראות כמה הוא באמת היה רוצה לאכול אם לא היית מגבילה אותו? אני חושבת שהייתי עושה נסיון כזה, רק כדי לראות עד כמה גדול הפער בין מה שאת מכינה לו למה שהוא היה רוצה, וגם כדי לראות האם לאחר מכן הוא רגוע.
אני ממש לא מומחית לנושא, אבל אני לא חושבת שיכול להיגרם נזק כלשהו מנסיון חד פעמי כזה.

כפי שכתבתי במקום אחר בשרשור הזה, בתי אכלה בגיל חודש 120 סמ"ק כל שלוש שעות, ובגיל חודש וחצי - 150 סמ"ק. גם אני הייתי בתחושה, שאם אתן לה ליטר, היא תאכל הכל בלי לנשום באמצע , אבל גיליתי שטעיתי. כשהפסקתי להגביל אותה, גיליתי שמדובר לרוב בעוד כ- 10 סמ"ק נוספים.

ועוד סיפור אחד: בגיל חודשיים וחצי התחילו הדאגות מהכיוון השני - במשך כשבועיים היא לא אכלה יותר מ 50-70 סמ"ק בארוחה. ואז הבנתי, שכשהיא באמת לא רבעה, היא לא תאכל אפילו סמ"ק אחד יותר.

מאז אני מקשיבה לה ולא לאף אחד אחר, לפחות בענייני אוכל.
מסכימה לכל מילה שלך - מנסיון עם כל השלושה שלי
19/02/2009 | 07:44
588
מאה אחוז צודקת!
להקיא? אף פעם לא שמעתי על זה...
18/02/2009 | 20:07
12
478
בכלל הנוסחאות האלה עושות לי אישית רע... תני לילד כמה שהוא צריך...הוא כבר יידע להפסיק לבד... אני תמיד הייתי מכינה קצת יותר ממה שהיא אכלה... והיא הפסיקה לבד כששבעה....

למיטב ידיעתי הלא מלומדת אין קשר בין קוליק לכמות החלב הנצרכת...
את טועה ומטעה וחבל! ישנן אמהות בתחילת דרכן
18/02/2009 | 20:35
10
728
שעלולות לאמץ מהמידע שאת רושמת כאן.
תינוק בן יומו יאכל כמה שתתני לו. לא בהכרח יש לתרגם בכי לאוכל.

בהחלט יש קשר בין כמות האוכל לכאבי בטן ובטח שיש קשר בין חלב לקוליק. ישנם ילדים אשר מעבירים אותם לחלב צמחי מכיון שיש לו בעיה לעכל חלב.

תינוק בן חודש לא אמור לאכול יותר מ 60-80 CC

ילדתי בת חמישה חודשים אוכלת 120 ושבעה לכל הלילה. עולה יפה במשקל ו...

דווקא היא צודקת! אין נוחסא לגידול ילד! יש לתת
18/02/2009 | 22:19
6
555
לפי דרישה
שלי לא אכל 60...ישר אכל 90....כי ככה הוא דרש ככה הוא קיבל והתייעצתי עם 4 רופאים שונים שאמרו לי לתת לפי דרישה...
מספיק עם הפחדות ההשמנה האלה או הטענה על כאבי בטן
יש גזים וכאבי בטן בלי קשר לכמות האוכל
כמו שתגידי שעגל לא יודע כמה לינוק...
ואם היא הייתה מניקה ולא ידעה לומר כמה CC היא נותנת...הרי אין הבדל!

טלי
יש המון הבדל בין הנקה לנתינת תחליף בבקבוק...
18/02/2009 | 22:32
5
550
שתתן כמה שהיא רוצה ורצוי כמה שיותר.
400 CC בגיל חודש נשמע לי מצוין!
18/02/2009 | 22:36
616
תוספת של דיסות אורז וקורנפלור עוד יותר טוב!!!

לא יאמן...בורות בורות ושוב בורות
ונסיים ב...
18/02/2009 | 22:36
3
389
"מחקרים רבים מצביעים על כך שהנקה עשוייה למנוע השמנה הן בטווח  הקצר והן בטווח הארוך. אחת הסיבות לכך היא, כנראה, העובדה שזרימת החלב מהשד אינה קלה כמו מהבקבוק וכן העובדה שהורים רבים דוחקים בתינוק לסיים את תכולת הבקבוק כולו"
(מאמר של טובה קראוזה).
ובזה טמון כל ההבדל.
קרואזה לא אלוהים, אז לא בהכרח צודקת
19/02/2009 | 03:48
1
322
(לא שהוא צודק תמיד, אבל לצורך העניין )
כמובן, שאם ההורים דוחפים בכוח, זה משהו אחר..
הילד שלי אף פעם לא אכל יותר ממה שהיה צריך, למרות שאכל כמויות גדולות ומבקבוק בלבד גם לא כשהוא סבל מגזים ("להתנחם" כמו שכתבו פה) - והצעתי כמעט כל פעם שהוא בכה בלי סיבה נראית לעין, תאמיני לי. כשלא היה רעב, לא אכל.
לאור הודעתך, אני גם אוסיף
19/02/2009 | 08:36
305
למרות הכמויות "הלא הגיוניות" כביכול שבתי אכלה ועדיין אוכלת, היא מעולם לא סבלה מגזים.
ולכן משתמשים בפטמה עם הזרימה הכי איטית
19/02/2009 | 08:56
346
ואני רוצה לראות את הבקבוק שמתחרה בשפריצים שנבעו ממני כל פעם שהגדולה רק הסתכלה על הציצי. איזה 7 זרמים חזקים כולם,
הזרימה מהשד מאוד משתנה גם בעצם ההאכלה. תינוק לא יאכל כל מה שדוחפים לו לפה, אם זה יותר מדי:
1. ינזל לו מהפה
2. הוא יקיא (גם בהנקה)

גם בהנקה וגם במתן תחליפי חלב ההמלצה החד משמעית היא: לתת לפי דרישה. יש יוצאי דופן לכלל.
דבר ראשון משהו על
18/02/2009 | 22:48
350
תרבות הדיון.. אם את לא מסכימה עם דבריי אז את בהחלט מוזמנת להביע את דעתך... אבל להגיד טועה ומטעה? אשמח לשמוע אם את מומחית בתחום וגם אם כן, הייתי מצפה שתגידי מה מומחיותך ומה דעתך.

כפי שכתבתי דעתי לא מלומדת, רק משתפת כמו רוב חברות הפורום מניסיוני הצנוע...

ואם מדברים על ניסיון צנוע, וזה בהחלט לא אמפירי, הילדה שלי אכלה לפי דרישה כמויות יפות בגיל הזה (בכמות יותר גדולה ובתדירות יותר גדולה מאשר המצויין כאן) ובכל זאת, היום בגיל שנה וארבע, מאז גיל חצי שנה בערך אוכלת לא יותר מ- 180... וגם במוצקים היא לא אכלנית גדולה...

דבר שני קישרת בין כמות חלב, לקוליק, לרגישות לחלב ולחלב צמחי. בתור אמא לילדה רגישה לחלב, שניזונה מצמחי יכולה להגיד לך (בוודאות, לאחר התייעצות עם מספר רופאים מומחים) שאין קשר בין כמות החלב, לרגישות לחלב. ילד שאלרגלי לחלב יהיה כזה גם אם יאכל 50 סמק כל 4 שעות...
מהיכן הקביעות האלה?
18/02/2009 | 23:07
299
את מכירה את המאמרים שקבעו את נוסחת הפלא שמסתובבת פה בפורום וקובעת שיש להכפיל את משקל התינוק ב- 150 סמ"ק ולחלק במס' הארוחות ביום? כי אני לא, ואני דווקא אשמח לקרוא את זה.

בגיל שלושה וחצי שבועות בתי אכלה 80 סמ"ק. במהלך שלושה ימים היא העלתה זאת ל- 110 סמ"ק. סה"כ 7 ארוחות ביום (יש לי זכרון טוב לדברים לא חשובים, וגם שמרתי עדיין את הרשימות מאותה תקופה).
היום בגיל חצי שנה, היא אוכלת כל ארבע שעות מנות שנעות בין 180-240 סמ"ק, פרט לארוחת הבוקר שהיא בסביבות 270-300 סמ"ק. סה"כ 4 ארוחות ביום.
מגיל חודש היא שומרת על אחוזון 50.

כל ההנחיות הרפואיות שאני מכירה, ביניהן 3 רופאי ילדים ואתר האינטרנט של טיפת חלב, מתייחסות להאכלה עפ"י דרישה. יתרה מכך, כמעט כל תזונאית מדברת על מנגנון הרעב והשובע המצוין שיש לתינוקות.

יש הרבה סיבות לכמויות האוכל השונות בין תינוק אחד למשנהו: שריפת אנרגיה שונה - תינוק אחד פעיל יותר מהשני, תינוק אחד ישן יותר מהשני וכד'. חילוף החומרים משתנה מאדם לאדם, ומתינוק ולתינוק. והרשימה עוד ארוכה.

האם יתכן שהנתונים שהצגת "תינוק בן חודש לא אמור לאכול יותר מ 60-80 CC" מבוססים על ההיכרות שלך עם בתך בלבד? אם לא, אשמח כאמור לקבל הפניה למאמר מקצועי בנושא.
כשילדתי היתה בת 4 חודשים
19/02/2009 | 08:40
367
היא אכלה 180 או 240 בארוחה. וזה לא גרם לה לכאבי בטן. היא פשוט צברה חסרים של תזונה (משקל לידה קטן והנקה לא מספקת) והיתה חייבת כמות גדולה כזאת.

למזלי היתה לי שכנה טובה שאמרה לי לזרוק את טבלאות ההזנה ואת הנוסחאות לפח ולהקשיב לרעב של הילדה שלי. אחרת היא היתה נשארת בתת תזונה.
אני נתתי יותר מידי והקיאו
19/02/2009 | 12:12
405
כמו שלא כל האצבעות שוות אז גם לא כל התינוקות שווים. היא מכירה את התינוק שלה הכי טוב ואם לא מדובר בבכי של גזים ולא עייפות אז הכל ייתכן
בכל מקרה כמו שמיכל גל כתבה, תינוקות שנותנים להם מנה גדולה לאכול זה גורם לקיבה להתרחב שלא באופן טבעי
הודעות אחרונות
10:45 | 29.08.15 אנה חדשה
10:34 | 29.08.15 מתנותקטנות
10:18 | 29.08.15 אנה חדשה
20:47 | 28.08.15 אנה חדשה
17:39 | 28.08.15 פינט
16:47 | 28.08.15 רק אני והוא
11:15 | 28.08.15 ida72
06:06 | 28.08.15 Janis10
10:03 | 27.08.15 פינט
09:37 | 26.08.15 לילוש861
16:34 | 25.08.15 רותם 29
21:20 | 24.08.15 אופטימית60
14:51 | 24.08.15 ענת סימון
07:23 | 24.08.15 hilli10
Flix וידאו
חם בפורומים של תפוז
לא מצליחה לתמוך בו
לא מצליחה לתמוך בו
מפחיד אותי שיהיה קשה למצוא עבודה, שנחיה בתת תנאים....
לא מצליחה לתמוך בו
לא מצליחה לתמוך בו
מפחיד אותי שיהיה קשה למצוא עבודה, שנחיה בתת תנאים....
מעצבים את מטבח חלומותיכם?
עכשיו בפורום מטבחים, על מה פשוט אסור לכם לוותר?
עכשיו בפורום מטבחים, על מה פשוט אסור לכם לוותר?
אוהבים את תפוז?
אוהבים את תפוז?
עשיתם לייק לדף הפייסבוק שלנו? בואו לקבל את
אוהבים את תפוז?
אוהבים את תפוז?
עשיתם לייק לדף הפייסבוק שלנו? בואו לקבל את
מקרא סימנים
בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום