לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
הסתרת שרשור מעל 
פורום לשאול את הרב
בס"ד,שלום וברוכים הבאים לפורום "לשאול את הרב".מנהל הפורום הינו בן תורה ואיש הלכה, אך אינו רב על פי החוק הישראלי. (היינו, מוסמך להוראה ע"י רבנים גדולים אך לא ע"י מועצת הרבנות הראשית)ואולם, כל שאלה שתשאל תקבל תשובה לאחר התיעצות עם רב - מורה הוראה.גם למי שאינו שומר תורה ומצוות, מזדמנות שאלות הלכתיות באירועים שונים, כמו: ימי שמחה, ולהבדיל - ימי אבל. בחגים, ובהזדמנויות שונות.פורום זה מיועד להענקת עזרה וייעוץ עפ"י ההלכה ברוח היהדות והמסורת לכל השואלים דבר הלכה.תשובות המגיעות מבעלי דיעות המנוגדים לתורה, וודאי שאין מקומן כאן.כל הנכנס בשערי פורום זה, מצפה לקבל תשובת רב. ולא משהו אחר.כל דיון בכל נושא, הוא מבורך. ואדרבה...אך כל דיון בפורום המתאים לו.שאלות בנושאים "שבינו לבינה" הצניעות יפה להם ומקומם במערכת המסרים.לפורום זה באים ´לשאול. אכן לשאול את הרב.רבנים או ייצוג להם כבר נמצאים כאן בפורום.ובכל מקרה כל ´רב´ חדש ברוך הבא.ובנוסף, הפורום לא נועד לוויכוח על אודות ההלכה, כי אם לספק מענה הלכתי טהור - על בסיס ספרי ההלכה, ופוסקים מורי הוראה.הודעות שמטרתן וויכוח או התנצחות - צר לי, אך ימחקו.עומד לשרותכם בשמחה.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום לשאול את הרב

בס"ד,שלום וברוכים הבאים לפורום "לשאול את הרב".מנהל הפורום הינו בן תורה ואיש הלכה, אך אינו רב על פי החוק הישראלי. (היינו, מוסמך להוראה ע"י רבנים גדולים אך לא ע"י מועצת הרבנות הראשית)ואולם, כל שאלה שתשאל תקבל תשובה לאחר התיעצות עם רב - מורה הוראה.גם למי שאינו שומר תורה ומצוות, מזדמנות שאלות הלכתיות באירועים שונים, כמו: ימי שמחה, ולהבדיל - ימי אבל. בחגים, ובהזדמנויות שונות.פורום זה מיועד להענקת עזרה וייעוץ עפ"י ההלכה ברוח היהדות והמסורת לכל השואלים דבר הלכה.תשובות המגיעות מבעלי דיעות המנוגדים לתורה, וודאי שאין מקומן כאן.כל הנכנס בשערי פורום זה, מצפה לקבל תשובת רב. ולא משהו אחר.כל דיון בכל נושא, הוא מבורך. ואדרבה...אך כל דיון בפורום המתאים לו.שאלות בנושאים "שבינו לבינה" הצניעות יפה להם ומקומם במערכת המסרים.לפורום זה באים ´לשאול. אכן לשאול את הרב.רבנים או ייצוג להם כבר נמצאים כאן בפורום.ובכל מקרה כל ´רב´ חדש ברוך הבא.ובנוסף, הפורום לא נועד לוויכוח על אודות ההלכה, כי אם לספק מענה הלכתי טהור - על בסיס ספרי ההלכה, ופוסקים מורי הוראה.הודעות שמטרתן וויכוח או התנצחות - צר לי, אך ימחקו.עומד לשרותכם בשמחה.
`
x
הודעה מהנהלת הפורום
0
המשך >>

http://www.friv.com/

18/04/12 15:21
המעונין להצטרף לקריאת פרקי תהילים בקבוצה ישלח מסר

אלוקים לא משיב ריקם דמעותיה  של בת מלך...
ממעמקים קראתיך ה'    ה'  שמע את תפילתי,,,
אבא שבשמיים אני אוהבת אותך ,
מה עושים שהחשמל קופץ פתאום בערב שישי?
26/03/2012 | 22:57
10
46
שלום!
מה עושים במקרה שפתאום החשמל בבית קופץ בערב שישי שהשולחן ערוך כבר ואפילו יש אורח או שניים אחריי שהשבת נכנסה ...נשארים לאכול בחושך?מרימים את הכפתור של החשמל? מה עושים במצב כזה?

תודה
תשובה
26/03/2012 | 23:13
9
43
אוכלים לאור הנרות כמו שעשו אבותינו , בשביל זה מדליקים נרות שבת.

ואם יש שכן זקן עם פיליפינית צמודה אפשר ללכת ולנהוג כמו שכתוב כאן:

אם אירע קצר חשמלי בביתו, והבית חשוך, וקשה לו לקדש ולאכול בחושך, ובכך גם מתבטל מלימודו ומעונג שבת, יוכל להביא את הגוי אליו לבית, וישאלהו אם רצונו לשתות או לאכול איזה דבר, וכאשר ישיב בחיוב, יאמר לו אבל אי אפשר להביא דבר זה מפני החושך, ואז יבין הגוי וידליק את האור לצורכו, ואגב הישראל יהנה מאור זה. ואם אחר שהדליק רואה שהגוי בא לכבות את האור, יכול לצוותו שלא יכבה. [ילקוט יוסף]

[וצריך שיושלמו הפרטים שבאמת קשה לקדש , וללמוד תורה, וכו', לא רק לחימום התבשילים כי לזה בלבד לא התירו, ולא אמירה ישירה אלא על ידי רמז כמו שכתוב בדיוק].
האם במקרה כזה, כשעלול בוודאי להצטער בשבת
27/03/2012 | 14:05
8
40
אין הקלה להדליק ע"י שינוי?

האיסור הוא מדרבנן, ובמקום צורך גדול, אני יודעת שמותר ע"י פעמיים בשינוי. נניח, ששני אנשים יחד ירימו את הפקק שקפץ, ע"י כפית.
צריך לחשוב מה הדין של החמין - נדמה לי שהוא יאסר.

האם לא כך?

אגב, סביר מאד להניח שהנרות לא יצליחו להאיר את שולחן השבת בצורה ראויה לזמן ארוך ולכן לשבת בחושך בערב שבת, זה בוודאי צער.
אסור בשום אופן להפעיל מעגל חשמלי
27/03/2012 | 14:36
28
כנראה שבכל זאת יש פה איסור מדאורייתא, לא יודעת ולא משנה - אני יודעת שאסור גם אם יש צער גדול.

האופן היחיד שמותר להפעיל מעגל חשמלי, הוא במקרה של פיקוח נפש בחולה שיש בו סכנה, וזקוק לדבר מה שכרוך בהפעלת מעגל חשמלי.
אבל אם נניח החולה ישן ולא צריך אור ולא חמין לרפואתו, אז עדיין אין היתר להרים את הפקק כדי ששאר יושבי הבית לא יצטערו מהחושך.

מה שמותר בגלל צורך גדול (כשיש אורחים ועוגמת נפש גדולה וכו'), הוא רק לרמוז לגוי. אפילו אסור לומר לו באופן ישיר שיעשה זאת עבור היהודי.

להפעיל במודע מעגל חשמלי אסור גם במקום של צער הרבה יותר גדול, כגון שאדם נמצא במלון בחו"ל, ונכנס לשירותים, וגילה להפתעתו שפתיחת הדלת מפעילה מעגל חשמלי, וגם תסגור את המעגל החשמלי לאחר שייצא מהשירותים. אי לכך אסור לו לצאת מהשירותים כל השבת. מאוד לא סימפטי! לא כן? הוא גם יהיה רעב מאוד, לא רק מתוסכל ומשועמם.

להלכה, הנרות אמורים להיות מספיק גדולים, שיספיקו לזמן הסעודה. וכן אם אדם הדליק נרות שבת בביתו, ואח"כ יצא להתארח בבית אחר - הוא צריך לדאוג שהנרות יהיו מספיק גדולים כדי שיאירו גם כשיחזור לביתו.
אז לאכול לאור נרות וללכת לישון לאחר האוכל זה בהחלט לא צער, ובוודאי שלא סיבה לחלל שבת.
תגובה
27/03/2012 | 14:37
22
אין דבר שמותר פעמיים בשינוי.. גם לא לצורך.
האיסור להדליק שם את החשמל הוא מהתורה בכל אופן וזה מותר על ידי רמיזה לגוי לצורך מצוה.

גם אם הנרות לא יעזרו אם אי אפשר לבקש מהגוי אין תקנה אחרת ואין היתר שיהודי יחלל שבת אפילו בשינוי לצורך כל זה.
ולכבות, במקרה הזה היה מותר?
27/03/2012 | 15:02
5
20
(כאמור, צורך גדול {לא חולה} ושינוי כפול?)
תגובה
27/03/2012 | 15:29
17
איזה צורך גדול יכול להיות בכיבוי החשמל אם לא לחולה מסוכן [שאז מותר בשינוי].
לא. זו פעולה ישירה של ניתוק מעגל חשמלי.
27/03/2012 | 18:14
3
11
אוקי. אז אני מבינ שהאפשרות היחידה היא ע"י
27/03/2012 | 21:57
2
28
אמירה לגוי ברמז בלבד.
בהנחה שהיה גוי בסביבה שהבין את הרמז, האם מותר יהיה לאכול את החמין בבוקר?
אם החמין לא התקרר יותר מידי
28/03/2012 | 08:48
1
33
ועדיין חומו היה מעל חום של יד סולדת, מותר לאכול אותו בבוקר (לא נוצרה בעיה של בישול מאכל לח בשבת).
http://www.friv.com/
<< ההודעה הנוכחית
18/04/2012 | 15:21
145
הודעות אחרונות
16:29 | 30.08.15 moranrn
13:08 | 30.08.15 dashbrs
02:08 | 30.08.15 רמי אב
21:39 | 29.08.15 מירב ושקד
03:25 | 25.08.15 רמי אב
20:50 | 22.08.15 בדחילו ורחימו1
12:26 | 21.08.15 אבקל
17:13 | 17.08.15 liora565
14:59 | 16.08.15 אבקל
21:50 | 15.08.15 הפלאות של עליזה1
15:36 | 13.08.15 בדחילו ורחימו1
12:54 | 13.08.15 לפעמים בלונדינית
19:56 | 12.08.15 בדחילו ורחימו1
חם בפורומים של תפוז
לא מצליחה לתמוך בו
לא מצליחה לתמוך בו
מפחיד אותי שיהיה קשה למצוא עבודה, שנחיה בתת תנאים....
לא מצליחה לתמוך בו
לא מצליחה לתמוך בו
מפחיד אותי שיהיה קשה למצוא עבודה, שנחיה בתת תנאים....
מעצבים את מטבח חלומותיכם?
עכשיו בפורום מטבחים, על מה פשוט אסור לכם לוותר?
עכשיו בפורום מטבחים, על מה פשוט אסור לכם לוותר?
אוהבים את תפוז?
אוהבים את תפוז?
עשיתם לייק לדף הפייסבוק שלנו? בואו לקבל את
אוהבים את תפוז?
אוהבים את תפוז?
עשיתם לייק לדף הפייסבוק שלנו? בואו לקבל את
מקרא סימנים
בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום