לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר

בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
שלום וברוכים הבאים, הפרעת קשב וריכוז הינה לקות מורכבת המתפרשת על תחומים רבים. הרבה "יועצים בגרוש", מיתוסים ודיעות קדומות בוחשים בקדרתה ומעכבים אותנו מלהתמודד עמה ביעילות. הפורום הוקם כדי להתמודד בדרך הרפואית-התנהגותית-חינוכית שהוכחה מחקרית. חברים בו הורים לילדים עם הפרעות קשב, מבוגרים עם הפרעות קשב, מטפלים התנהגותיים, מורים לחינוך מיוחד, נוירולוגים, פסיכיאטרים, רוקחים, מרפאים בעיסוק ותרפיסטים בגישות מגוונות המכירים באופן מקצועי את הלקות.  מנהלי ויועצי הפורום: zivadina, זיוה דינה, אמא לילדים עם ADHD ומאובחנת עם ADHD בעצמה,  ציפי קוברינסקי, מאמנת בהווה ומורה בעבר,רונן לין, מורה לחינוך גופני/חינוך מיוחד ומאמן אישי, מרב קובי, מאמנת אישית ומשפחתית, עדו בן צבי, יועץ לטכנולוגיות למידה, פזית ליפוביץ, מאבחנת ליקויי למידה, עו"ד נוגה דגן בוזגלו, יועצת לזכויות תלמידים בארגון הלה, יעל ויסוצקי, מרפאה בעיסוק, הד סולודר, מאמן אישי ומנחה סדנאות ילד-הורה.

עוד נזכיר את מנהלות הפורום הראשונות: אפרת@הבית, מייסדת הפורום ואיתה זהבה נדליה ד אשר תרמו לעיצוב דמותו של הפורוםאנו מאמינים כי אנשים עם הפרעות קשב וריכוז ניחנו בראייה מקורית ורעננה וביחד עם זאת "לוקחים הכל ללב" ואוהבים לעזור. ברוח מיוחדת זו היינו רוצים לראות את הפורום מתנהל: אנא השתמשו בשפה אדיבה המכבדת כל דעה שונה או מנוגדת. בנוסף, הקפידו לספר על מטפל או טיפול מתוך חוייתכם האישית ולא כפרסום מסחרי. נשמח על הצטרפותכם לדיונים המרתקים של פורום הפרעות קשב ADHD.

כללי הפורום    ייעוץ חינוכי    ייעוץ רפואי     קישורים    בתי מרקחת  
המידע והעצות בפורום אינם תחליף לייעוץ מקצועי. תפוז אינו ערב לנכונות המידע,  ולא יהיה אחראי לנזק כתוצאה מהסתמכות עליו. 
אין להציע או לבקש תרופות בפורום!     הפרסום העצמי בפורום אסור!

המשך...
הודעה חדשה

טיפול בהתנהגות עם ד"ר רונית פלוטניק

מאת: zivadina
11/04/05 11:37
ד"ר רונית פלוטניק - פסיכולוגית חינוכית והתפתחותית, תתארח בפורום שלנו  ביום ג´ 12/4/05 בשעות 21:00 – 22:30.

ד"ר פלוטניק אחראית על התפתחות הילד בתל"מ - תחנת הקיבוצים לטיפול בילד ובמשפחה, ומפתחת תוכנית הדרכה להורים בשם: "הורות בגישה של הוראה מתקנת" - מפגשי הדרכה ויעוץ להורים לילדים עם לקויות למידה, קשב וריכוז.

ד"ר רונית פלוטניק תשמח לענות על שאלות בנושאים הבאים:
1. ההיבטים הרגשיים-נפשיים של הפרעת הקשב והריכוז.
2.ההיבטים החברתיים - לקות למידה חברתית, בכל קשת הגילאים (מהגיל הרך ועד גיל ההתבגרות) .
3.ללמוד להיות הורים לילדים עם לקויות קשב וריכוז - הורות בהוראה מתקנת.
4.לחיות בבית אחד עם ילד הסובל מהפרעת קשב וריכוז - כיצד לעזור לילד, כיצד להתארגן כהורים וכמשפחה.
5.יחסים בין אחים לאח/ות עם לקויות הקשב והריכוז.
6. הורים ומערכת החינוך - איך להתמודד ולעזור לילד בחיי היום-יום בביה"ס.

אתם מוזמנים להוסיף את שאלותיכם כתגובה להודעה הזאת.

תגיות:
º
14/04/05 22:41
34צפיות
<< ההודעה הנוכחית
11/04/05 11:37
156צפיות
ד"ר רונית פלוטניק - פסיכולוגית חינוכית והתפתחותית, תתארח בפורום שלנו  ביום ג´ 12/4/05 בשעות 21:00 – 22:30.

ד"ר פלוטניק אחראית על התפתחות הילד בתל"מ - תחנת הקיבוצים לטיפול בילד ובמשפחה, ומפתחת תוכנית הדרכה להורים בשם: "הורות בגישה של הוראה מתקנת" - מפגשי הדרכה ויעוץ להורים לילדים עם לקויות למידה, קשב וריכוז.

ד"ר רונית פלוטניק תשמח לענות על שאלות בנושאים הבאים:
1. ההיבטים הרגשיים-נפשיים של הפרעת הקשב והריכוז.
2.ההיבטים החברתיים - לקות למידה חברתית, בכל קשת הגילאים (מהגיל הרך ועד גיל ההתבגרות) .
3.ללמוד להיות הורים לילדים עם לקויות קשב וריכוז - הורות בהוראה מתקנת.
4.לחיות בבית אחד עם ילד הסובל מהפרעת קשב וריכוז - כיצד לעזור לילד, כיצד להתארגן כהורים וכמשפחה.
5.יחסים בין אחים לאח/ות עם לקויות הקשב והריכוז.
6. הורים ומערכת החינוך - איך להתמודד ולעזור לילד בחיי היום-יום בביה"ס.

אתם מוזמנים להוסיף את שאלותיכם כתגובה להודעה הזאת.
º
האם יש מפגשים כאלה באזור השרון?
11/04/05 12:14
9צפיות
ולשאלה שלי
11/04/05 12:18
7צפיות
היתי מאוד מעוניינת , אם זה אפשרי דרך הפורום לקבל ממך כמה טיפים על איך להיות הורה לילד עם הפרעות קשב והיפראקטיביות.
בני בן 6 ומטופל רק חודש וחצי עם רטלין רגיל , יש לו אח בן שנה ו4
להיות הורה לילד עם הפרעת קשב
12/04/05 19:45
11צפיות
לליאת שלום. המשימה שנפלה בחלקך הינה מורכבת וחשובה. הורות לילד עם הפרעת קשב וריכוז הינה הורות נלמדת, מתוכננת ומודעת. הליכה רק לפי אינטואיציה (ענין שעובד עם ילדים ללא הלקות בדרך כלל) מקשה מאוד ומביאה לעיתים להפוך. על קצה המזלג העקרונות של הורות מבוססים על 5 מרכיבים:
1.להטרים (מלשון בטרם...לפני) כל פעולה, מטלה או דרישה (כולל מעבר מפעולה לפעולה) בהתראה מכינה כ-5 דקות לפני. לתת לילד זמן התכוננות רגשית ומעשית, להפרד ממה שעושה ולהתכונן לעשות דבר חדש.
2.כל הוראה רצוי שתעשה בנוכחות "שומרת" הורית. אם את נותנת הוראה ומשאירה את הילד לבד לבצע סביר להניח שהוא לא יבצע (מבחינתו ההוראה הלכה איתך...) . אם תתני את ההוראה ותסייעי לו לבצע דרך הדרכה מילולית קצרה, הנחיה אופרטיבית קצרה ותשארי לשמור שהוא יבצע ההצלחות תגדלנה בהדרגה.
3. כל הוראה צריכה להיות קצרה וממוקדת. מלל רב גורם לאיבוד הקשב ומונע ממנו לבצע. ילד עם הפרעת קשב וריכוז מתקשה לשמר רצף הוראות ולבצע על פי הסדר הנרדש.
4.לעיתים הילד מגיב בהתנהגות המבטאת מבחינתו אי רצון והתנגדות. להמליל לו את ההתנגדות ("אני מבינה שאתה מנסה להגיד לי שאינך רוצה אבל אני דורשת) . ילד זקוק להורה מבין אך בו זמנית דורש ולא מוותר. אם תוותרי בפעם הבאה הוא יתקשה עוד יותר לקבל את הנחיותיך ודרישותיך.
5.עקר וטפל - כיון שהפרעת קשב וריכוז משפיעה על מכלול החיים בבית, וילדך עשוי להתקשות בתחומים רבים (התארגנות, לבוש, יציאה בזמן לגן/ביה"ס, רצף פעולות בדרך לאמבטיה, הרדמות, יקיצה, אכילה ועוד...)עליך להחליט על שניים שלושה נושאים מרכזיים בלבד. להתמקד בהם להביא את הילד לשליטה אוטומטית בהם ורק אז לעבור למשימה הבאה. נסיון להתנפל על כל החזית בבד אחת עלול להסתיים בקריסה של כולם.
וטיפ אקסטרה - עקביות-החלטת על משימה, לכי איתה בעקביות, יום יום. תצרי לילדך רוטינה של משימות. הרגלים וקביעות מקלים עליו ועליך את החיים.
בהצלחה, רונית פלוטניק. (נ.ב - אם תרצי יש היום ספרות טובה בנושא בעברית ובאנגלית) .
מפגשים בשרון
12/04/05 19:32
8צפיות
שלום לך, אינני יודעת האם את מתכוונת למפגשי הורים (הורות בהוראה מתקנת)או לקבוצות הילדים לרכישת מיומנויות חברתיות. בכל מקרה עקר הפעילות בשני הנושאים מתקימת כיום באזור תל-אביב. עבור הילדים - מתקימות קבוצות לפי גיל, מכתה א עד מתבגרים, בתלמ, תחנת הקיבוצים בסמינר הקיבוצים(ראי קישורים לתלמ) . עבור ההורים מתקימות פגישות בשני מקומות: במרכז הלמידה של "הבית של תמר" ברחוב קהילת סלוניקי בהדר יוסף, ובביה"ס "הבית של תמר" בקיבוץ שפיים. בשני המקומות החלו כבר הקבוצות לפעול, ניתן להרשם לקראת שנה הבאה כבר עתה. מקווה לראותך, להתראות, רונית פלוניק.
הורות לילד ADHD עם לקוי למידה
11/04/05 14:20
8צפיות
אשמח לטיפים בכל הנוגע לשעורי בית לילד מתקשה בקריאה וכתיבה, בעל מוטיבציה נמוכה לשעורי בית, לקריאה, כתיבה וכל מה שקשור.
מטופל תרופתית וגם בהוראה מתקנת.
הילד בכיתה ג.
לעיתים אני מסייעת בידו בצורה של הקראה (כאשר יש הרבה) ולעיתים, כאשר הוא חסר סבלנות לגמרי הוא נותן לי את התשובה בעל פה ואני כותבת עבורו.
האם זה בסדר לנהוג בדרך זו?
זה בסדר גמור, הילדים שלנו
12/04/05 13:32
16צפיות
זקוקים לכל עזרה שיכולים לקבל. גם אני קוראת עבורו - כיתה ד- היה לו מבחן במדעים קראתי לו את כל ספר מדעים סיכמתי עבורו את החומר ואז למדנו את הסיכום קיבל ציון 101 כולל הבונוס.
בית הספר לא ממש תומך ועוזר זה התפקיד שלנו ובכל דרך בה הילד יכול לקבל עזרה.
עזרה בשעורי בית
12/04/05 19:58
14צפיות
שלום לך. הכנת שעורי הבית הופכת אכן בבתים רבים של ילדים עם לקויות למידה וקשב לאזור "קרב" . חשוב מאוד לכן לבנות סביב נושא זה גישה קבועה הידועה הן לילד והן לך. אנסה בתמצית לתת לך את גישתי הכוללת בנושא (בגישה שהיא יותר מערכתית):
א.סכמי עם המורה בביה"ס שתנחה גם את המורים המקצועיים על מנה מוקטנת של השעורים, מותאמת ליכולת ההשקעה והקשב של ילדך.(ממילא אם המכסה גדולה מדי הוא יישבר ויפתח התנגדות ואז פחות ופחות ייעשה).
ב.הוועצי ברופא המטפל האם ניתן להאריך את זמן התרופה גם לשעות שעורי הבית.
ג.נסי לקבוע עם ילדך על זמן קבוע בו הוא מכין שעורי בית. ושזמן זה יישמר בקפידה על ידך. רצוי לקבוע זמן שבו את נגישה לעזרתו, אך לא בשעות הערב המאוחרות כי אז הוא מותש ופחות ופחות מסוגל להתמודד. רצוי גם שהזמן יהיה מוגבל על מנת שהוא יהיה בטוח שאחר כך הוא חופשי לעניניו האחרים (הוא זקוק וחייב גם זמן מפיג לעניניו המהנים).אם לא הספקתם לסיים את מלוא המשימות אחרי הזמן שהוקצב, עוזבים אותן ליום המחרת, לא מושכים עוד ועוד. ילדך ייתיאש, יאבד אמון ויהיה עוד יותר קשה לגייסו ביום המחרת.
ה.את נוהגת נכון בכך שאת מסייעת לו בפועל בחלקים הקשים של ריבוי קריאה ו/או כתיבה. חשוב שילדך יתמודד עם תוכן המשימה, ואילו קידומו בקריאה וכתיבה יימשך דרך ההוראה המתקנת. נסי גם להיות בקשר עם המורה להוראה מתקנת ולקבל ממנה תמונה עדכנית ליכולות המתפתחות בתחומים אלו אצל ילדך, על מנת שתדעי כמה לדור וכמה לעזור.
ו.נסי לשמור על חווית הצלחה בשעורי הבית, כשלונות יש לו מספיק.ולכן אם הוא יודע לתת לך את התשובה הנכונה זה בהחלט מספק, ואת תסייעי לו במלאכת הככתיבה.
בהצלחה, רונית פלוטניק.
התמודדות עם מטלות היה"ס
11/04/05 19:12
6צפיות
בתי לומדת בכתה ג, מתקשה בכתיבה, קריאה ובעיקר בחשבון. היאמקבךת שעה וחצי בשבוע הוראה מתקנת במרכז לקידום למידה, עוד שעתיים עם מורה פרטית לעזרה בשיעורי הבית. הבעייה שהיא נורא מתנגדת ולא תמיד רוצה לשתף פעולה. גם בביה"ס הרבה פעמים לא מעתיקה, שוכחת דברים ולא זוכרת מה היה.
אני מרגישה שאני נותנת את המקסימום, עושה את כל המאמצים ואין תוצאות. מה עוד אפשר לעשות? אנחנו גם הולכים לפגישות עם פסיכולוג וגם לזה היא מתנגדת.
התמודדות עם התנגדות.
12/04/05 20:15
10צפיות
דנה שלום. לעיתים רבות ילדים עם לקויות למידה מפתחים גם סגנון של התנגדות לעזרה. הסיבות לכך יכולות להיות רבות ומגוונות. כיון שאינני בקיאה בפרטים הספציפיים של ילדתך - אנסה לתת מספר סיבות שכיחות ואת דרכי ההתמודדות איתן.
1.ההתנגדות יכולה לנבוע מתחושת כשלון ונחיתות שילדתך חווה סביב סוגית הלקות. לא מעט ילדים בגיל החביון (גיל ביה"ס)הם ילדים תחרותיים והשגיים (כחלק ממאפיני הגיל) . כאשר הלקות גורמת לה לחוש מפסידה וכשלונית, היא "נלחמת" בעזרה כאילו מנסה לאמר: אם לא תהיה עזרה.. לא תהיה בעיה (אם לא אמדוד את החום לא אהיה חולה...).
2.סיבה נוספת יכולה לנבוע מתחושת היאוש שלה, לפיה הכל לא מצליח לה, חבל להתאמץ, הדימוי העצמי ירוד והיאוש מחלחל.
3. סיבה נוספת יכולה להיות קשורה דוקא לחווית עצבות גדולה.ילדה בגילה מבינה בערך את הקורה לה ובעקר מבינה שמשהוא לא בסדר, שהיא שונה. השוני מעורר עצב גדול, וההתנגדות היא נסיון להלחם בעצב. אם אשקיע מאמצים בלהתנגד לא אהיה פנויה רגשית לחוש את הצער והעצב.
4.סיבה אחרת יכולה להיות הדרך בה אתם ו/או המורים פועלים איתה. האם אתם מספיק חד-משמעיים בדרישות, או נוטים לוותר לה (כי קשה לה...). האם אתם מעמידים מולה דרישה ברורה או מנסים לשדל, לנהל משא ומתן רב מלל, להתחנן וכו.
ילדים שמפתחים התנגדויות זקוקים לעזרה הורית המשלבת תמיכה רגשית ואמפטיה מצד אחד (אני מבינה שקשה לך..או - ברור שזה לא נעים כל הזמן להיות זקוקה לקבלת עזרה, הלקות היא אכן עסק מעיק ומתיש ודורש ממך עבודה רבה יותר לעומת חלק מחברותיך וכו וכו) ומצד שני גבולות ודרישות ברורים. (אין לי שום כוונה לוותר לך על השעורים, את חייבת להכין , לעשות, לפעול כפי שהמורה דורשת).
לעיתים צריך לבנות "חוזה מוטיבציה" עם הילדה, מה היא חייבת לעשות, ומה היא תוכל לקבל לעצמה מול המאמץ.
אפשרות נוספת היא שילדתך עדין לא יודעת/מבינה מה הם קשייה, ממה הם נובעים, ועד כמה היא איננה אחראית ואשמה לקיומם. ובעקר שאין הם משקפים את עובדת היותה כשלון, טפשה, לא מוצלחת, ועוד כפי שילדים בגילה נוטים לחשוב על עצמם עד שהם מצליחים להבין את משמעות הלקויות.לולכן לצד התמיכה והדרישה, נסי למצוא זמן ודרך איך לדבר עם ילדתך על קשייה, מקורותיהם והדרך לטפל בהם (את יכולה להיוועץ בפסיכולוג שמלווה אתכם לבנות עימו את השיחה הזו, ורצוי לא להסתפק באחת בלבד).
ונקודה אחרונה וחשובה ביותר - אם בשל התנגדותיה של ילדתך את בטעות תוותרי לה על חלק מהדרישות, היא תפרש זאת כוויתור עליה ולא כוויתור לה. ילדה בגילה מבינה שכאשר מוותרים לה, בעצם משקפים לה את חוסר היכולת שלה וחוסר האמון של הוריה בה. לכן - אספי כוח ואל תוותרי. ילדתך תעריך בהמשך חייה את אי הוויתור הזה כביטוי מוחשי לאהבה ודאגה לה.
ונקודה אחרונה - לא ציינת כלל האם הייתם בהתיעצות רפואית, לעיתים ניתן להעזר בטיפול תרופתי על מנת להקל על ילדתך ואז גם תהינה פחות התנגדויות.
שאלהלד"ר פלוטניק ותודה מראש
11/04/05 19:21
4צפיות
ילדתי בת 5 וחצי בגן חובה.הנוירולוג שאבחן הפרעת קשב וריכוז כתב בדו"ח הסיכום שכנראה שתהיה לקויית למידה.בינתיים התחלנו רייטלין 5 מ"ג וזה שיפר את יכולות הריכוז.
לדעתי הילדה לא מוכנה לקראת כיתה א'.יש איזשהו עיכוב של חצי שנה בידע . (בהשוואה לילדים בני גילה ).
אנחנו מטפלים אצל מרפאה בעיסוק שבדקה שישנה גם בעיה של אי ויסות תחושתי.

האם היית ממליצה לתת חיזוקים ע"י מורה להוראה מתקנת כדי שתגיעה מוכנה לכיתה א' או שבעצם היית ממליצה להשאירה עוד שנה בגן החובה.ישנה אפשרות להעבירה לכיתת מעבר אבל, שללתי אפשרות זו.
מהן המלצותייך לגבי התנהגותנו בבית לגבי ילדה עם הפרעות קשב והיפראקטיביות?
הרבה תודה !
בשלות לכתה א
12/04/05 20:25
5צפיות
טלי שלום. קשה לי לדעת ללא כל הפרטים המדויקים מה מצבה של בתך וכמה גדול הפער לעומת הדרישות של בית הספר. אני ממליצה לך לבקש כי יערכו לביתך בדיקת בשלות (בדיקה פסיכולוגית שניתן לבצעה על ידי פסיכלוג הגן בשרות הפסיכולוגי, או ביחידות להתפתחות הילד או באופן פרטי) . בדיקה כזו מתיחסת הן להבטים שכליים ולימודיים, בודקת כיוונים של לקויות למידה, יכולת אינלקטואלית ולצד זה יכולת רגשית של התמודדות, סף תסכול, בשלות רגשית כללית. ובנוסף נותנת תמונה על יכולת הקשב והריכוז, יכולת השקעה והתמד. אבחון מקיף כזה יכול לסייע לכם ביותר על מנת לקבל את ההחלטה הנכונה עבור בתך.
כעקרון - כאשר יש ספק במידת הבשלות הכוללת, ויש אפשרות לתת לילד שנת גן נוספת להתחזקות - אני נוטה להמליץ על כך. הנזק משנת גן נוספת כמעט לא קיים, לעומת זאת כניסה לכתה א כאשר אין בשלות ומוכנות מספיקים, יכולה ליצור נזק והתיקון אחר כך ממושך, קשה ומורכב.
לגבי דרכי ההתנהגות בבית, אני מפנה אותך לתשובה שנתתי לליטל, ובנוסף אני חוזרת ומדגישה גם עבורך:
ילדה עם הפרעת קשב וריכוז - זקוקה מאוד להורות המשלבת תמיכה רגשית עם גבולות ברורים, סדר יום מוארגן, ויכולת לקבל התראה לקראת כל דרישה ודרישה. ככל שאתם ההורים מובנים וברורים כך הילדה תוכל להתארגן טוב יותר. לצד זה יש לאפשר זמני הפגה של משחק, בילוי, השתוללות ופורקן כי ילדה עם הפרעת קשב וריכוז עובדת קשה כל יום על מנת להתקדם ולסגור פערים.
בהצלחה, רונית פלוטניק.
טוב אולי אתם יודעים אם ADHD/שבט
11/04/05 22:04
4צפיות
נחשב כלקות למידה או עומד בפני עצמו? כל אחד אומר משהו אחר.
בלימודים למדנו שכן ADHD היא לקות למידה. בכנס שהיה באונברסיטת חיפה אמרו שלא, שADHD לא לקות למידה.ושמעתי עוד דעות לפה ולפה. האם זה עניין של דעה אישית באמת? האם יש התייחסות רשמית לעניין, מישהו יודע?

מה זה הורות בגישת הוראה מתקנת???
11/04/05 23:30
5צפיות
אתה הורה או מורה? לא ברור. מהי הגישה או היישום המעשי שלה? האם זו תוכנית מתוחמת ביעד זמן או מס' מפגשים או משהו אמורפי כמו טיפול משפחתי או זוגי שיכול להימשך זמן רב?
הורות בגישהשל הוראה מתקנת
12/04/05 20:38
14צפיות
לחגית- הורות בגישה של הוראה מתקנת פירושה ללמד את ההורה לפעול נכון עם ילדו הסובל מלקות למידה וקשב וריכוז. העקרון המנחה הוא שילדים אלה חיים את היום-יום, גם בבית ועם בני משפחתם כשהלקות משפיעה על תפקודיהם השונים. הרעיון לכן להעניק להורים הבנה של השפעת הלקות ומאפיניה בחיי היום יום ( למה למשל הוא מתקשה ליישם הוראות, דוחה עד אין קץ משימות,מתקשה ללכת לישון/לקום בבוקר, למה הוא מגיב בתוקפנות מילולית או התנהגותית במצבים מסוימים, איך להתמודד עם קשיי ההתארגנות, למה הוא מפחדלהשאר לבד בבית, לא מוצא לעצמו חברים, מציק לאחיו, ועוד ועוד) .ולבנות איתם כלים מיוחדים מותאמים להבנת הלקות וההתמודדות איתה.
מבחינה מעשית - מדובר במפגש קבוצתי של הורים מעונינים בגילאים דומים, לילדים כמובן עם לקויות למידה, קשב וריכוז. כל סדרה היא בת 10 מפגשים, אחת לשבועיים, שעה וחצי. אחרי כל סדרה, מארגנים מחדש את קבוצת ההמשך, יש כאלה שמספיק להם והם מסימים, ויש הזקוקים ורוצים המשך. הורה שהפסיק ורוצה בשלב מאוחר לחזור ולהצטרף לקבוצת ההמשך מוזמן לחזור.
בכל פגישה מעלים ההורים שאלות, הלתבטויות ודילמות לגבי מצבים שונים שהם נתקלים עם ילדם.לעיתים הקבוצה עצמה חולקת מנסיונה ותורמת להבנה ולהתמודדות, לעיתים אני כמנחה מוסיפה ידע וכן כלים מהנסיון שהצטבר אצלי.
נקודה נוספת היא באמירה העקרונית שמרבית ההורים נדרשים לעזרה בשל הקושי של ילדם ולא משום שאינם יודעים להיות הורים מספיק טובים.
מקווה שהנושא כעת ברור יותר, בהצלחה, רונית פלוטניק.
והייתי מוסיפה את הגורם התורשתי
13/04/05 04:30
6צפיות
כי אמנם ההורים צריכים להתמודד בגלל הקושי של ילדם, אבל יש קשיים, כדוגמת הפרעת קשב, שהם תורשתיים, ולכן ברור שלפחות אחד ההורים סובל גם הוא מן ההפרעה, מה שמקשה עליו להקנות כלים טובים לילדו שסובל בדיוק מאותה הפרעה, וזה אכן מחייב לימוד מסודר של המיומניות החסרות.
כשההורה מאבד שליטה
11/04/05 23:34
5צפיות
מה לעשות עם הרגעים הבלתי נמנעים הללו שהחיים בבית מלא ADHD
מביאים אותי אליהם לא אחת? כשאני מאבדת שליטה וצורחת או מענישה או שולחת לחדר או מאיימת ומטפסת על עצים שממילא אצטרך לרדת מהם???

בסוף הרי אני מרצה לילד על ההכרח שלי כהורה להיות מציבת הגבולות והמבוגר האחרחראי ושאני הכי אוהבת אותו בעולם ותמיד אגן עליו אבל לא אוותר לו על התנהגויות לא מקובלות - ונדמה לי שהריטואל הזה כבר שחוק לפעמים... אח"כ זה ייסורי המצפון על שאיבדתי שליטה, ובפעם הבאה שוב מנסה ואחרי כמה פעמים זה שוב יקרה כי זה פשוט קורה...
אובדן שליטה
12/04/05 20:46
11צפיות
חגית יקרה, המעגל הזה שבו את נתונה, אופיני להורים רבים לילדים עם ADHD .על מנת לנסות להמנע ממנו את אכן נדרשת למספר פעולות ומודעות עצמית רבה. ראשית כאשר את דורשת מילדך משהוא, דרשי ועמדי מידית על שלך, בהוראה קצרה ללא מלל רב. זכרי שעימות וגבול עכשיו כשאת עדין בשליטה עצמית -יקטין את הסיכון להתפרצות זעם אחר כך, שלך. את מגיעה לתשישות כיון שאת כנראה לא מצליחה להיות מספיק יעילה מול הילד שלך, ואז הוא מכתיב את סדר הפעולות ואת מגיבה ומתפרצת. נסי לשמור את ההנהגה בידך,לטפל בדברים תוך הצבת גבולות, ובלי הסברים והתנצלויות.
יתכן גם שחשוב לך לקחת לעצמך סדנא והדרכה על מנת לרכוש כלים להורות הייחודית הזו. ונקודה אחרונה חשובה - עם כל הכאב שאת חווה כל פעם שאת מתפרצת על ילדך זכרי לעצמך - שרק הורה מעורב ואכפתי, המרגיש קרוב רגשית לילדו - נתקל במצוקה הזו. ההתפרצות שלך קשה ככל שתהייה מספרת גם על רגישות ואכפתיות.
בהצלחה, רונית.פ.
איך להבדיל בין תופעות ADHD לבין
12/04/05 00:09
4צפיות
פינוק?המשפ' "אמא,קשה לי.אמא,תעזרי לי" יוצא לה לפני "בוקר טוב".בנושא בי"ס זה סיוט,אבל בכול השאר היא פילפלית ולא צריכה עזרה.אני שמתי לב מזמן,גם המורה שמה לב.כשאומרים לה להיתעסק בש"ב,היא מתחילה לבכות ואם תוך שניות חברות קוראות לה החוצה,מופיע חיוך כאילו אף פעם לא בכתה.מתי אפשר לראות אם זה באמת התופעה(בכי חזק) או שזה פינוק-סחיטה(צחוק תוך שניוית).תודה רבה
מה בין פינוק ל-ADHD
12/04/05 20:59
5צפיות
הצורך של ילדה כמו שלך בקבלת עזרה בנושאים שהם באמת קשים לה (התארגנות בבוקר, שעורי בית וכו) אינם בהכרח מעידים על פינוק. תגובת הבכי שלה - היא דרך שהיא פיתחה על מנת לנסות לגיים עזרה ועיתים עזרת יתר, כי היא חוששת מהקושי בהתמודדות, אולי גם קצת עיפה מההתמודדות, ומכשלון. ולכן נדמה לי שהשאלה שאת שואלת צריכה להיות מנוסחת מעט אחרת - כמה ואיך לעזור לילדתך על מנת לסייע לה להתארגן טוב יותר מול המשימות שקשות לה. למשל אם היא צריכה להכין ש"ב - היא צריכה זמן מוגדר וידוע מראש, מכסה ידועה של כמות שיעורים, עזרה בהתארגנות לבצע, ולא לתת לה אפשרות לצאת אל החברות לפני שסיימה. על מנת שלא תתיאש - הכמות צריכה להיות מותאמת ליכולת הקשב וההתמד. או לחילופין העזרה לה היא נדרשת בבוקר - לקבוע איתה מראש במה היא תקבל עזרה למה היא עושה לבד. להזכיר לה מיש שקמה (הטרמה- עזרה בלארגן אותה לפני) ללות בהנחיות ברורת תוך ביצוע ולהתחייב לעזור בפועל (ואכן לעזור) במה שנקבע מראש כי את העוזרת.
כמו לכל ילדה או אדם מבוגר, גם ילדתך שוכחת מהר את המצוקה מול האפשרות "לברוח" לפעילות מהנה עם חברות. והתגובה היא נורמלית לחלוטין. זכרי גם שבעצם עמוק בתוכה היתה היא רוצה לא להיות תלויה בכל כך הרבה עזרה, וזה מצב מתסכל בסיסית אל תתני ללמוד להרוויח מהקושי ובך למנוע ממנה יותר עצמאות, אלא לכי על תהליך משולב ומובנה. בהצלחה, רונית פלוטניק.
טיפול ב-NVLD?/ מאת radioheaddicted
12/04/05 02:19
2צפיות
הייתי מעוניין לדעת איך אפשר לטפל בליקויי למידה לא מילוליים..-תסמונת האונה הימנית..איך אפשר לטפל ומהו כל טיפול אם אפשר להסביר...
בני מאובחן עם NVLD וADHD
12/04/05 13:39
1צפיות
הוא מקבל הוראה מתקנת וטיפול פסיכולוגי שיודע וזה המפתח שיודע מה זה וכיצד לטפל. אנו מירושלים
לקויי למידה לא מילוליים
14/04/05 21:12
3צפיות
שלום לך,לקויי למידה לא מילוליים הינה קשת רחבה של אפשרויות. כמו כן ודאי אובחנו אצל ילדך התחומים החזקים היכולים להוות גורמי פיצוי ללקות. ולכן הגישה הטיפולית במקרה זה כמו בכל המקרים של לקויות למידה מחייבת עבודה רב-תחומית לפי הפרופיל הספציפי של ילדך. סביר להניח שהוא יפיק תועלת משילוב בין טיפול גופני (ריפוי בעיסוק, התעמלות טיפולית וכו) ביחד עם הוראה מתקנת. אני ממליצה לשקול גם טיפול קבוצתי בתחום החברתי באמצעות "הוראה מתקנת חברתית", הדרכת הורים לכם, ובהמשך אם יתעוררו קשיים נוספים לשקול טיפול פסיכולוגי או הבעתי.
האבחנות בין סוגי הלקויות השונות נועד על מנת לבנות את תוכנית הטיפול הספציפית, אך הגישה המערכתית-רב תחומית היא המתאימה לכולם. כאשר מה נכלל עבור כל ילד נובע מהפרופיל הספציפי שלו. בהצלחה, רונית פלוטניק.
הוראת גיטרה לתלמיד ADHD/ גמד בבקיני
12/04/05 02:21
2צפיות
טוב, אז עבר דיי הרבה זמן והגעתי שוב לפרשת דרכים עם התלמיד.

להזכירכם מדובר בתלמיד כבן 14 בעל הפרעת קשב וריכוז, מטופל בריטאלין.

כבר כמעט חצי שנה שאני מלמד אותו, במשך החצי שנה הזאת אני מרגיש שכל המאמץ היה רק מהצד שלי ושאין שום מאמץ לשינוי בצד שלו או של ההורים שלו.

למה אני מתכוון?
אם אתם זוכרים בפעם האחרונה שעדכנתי אתכם, הייתה כאשר החלטתי לחלק לו את השיעורים לחצי שעה פעמיים בשבוע כאשר שיעור אחד הוא לומד מה שכולם לומדים ושיעור שני אני מביא לו שירים.
אז גם את זה הוא ביטל, הוא רוצה שיעור אחד ארוך, למה? כי יש לו בעיה עם ההסעה (טבעון לא עיר גדולה ויש לי מול הבית תחנת אוטובוס ומספיק מוניות), לא הסכים בכלל לשמוע על שינוי ליום אחר. פשוט לבטל.
חוץ מזה, הצעתי ששיעור אחד של השירים יהיה שיעור עם גיטרה חשמלית, כי הוא אהב את זה, אמרתי לו שרק אם הוא מתרגל בצורה סבירה נוכל לעשות את זה.
אבל לצערי, הוא לא תרגל בצורה סבירה, למעשה, לא היה שום שינוי בתרגול.

עכשיו הוא מבחינתו רוצה שבכל זאת כל שיעור הוא יקבל חשמלית וילמד שירים ויתקדם, אבל אני בתור מורה לא יכול לעשות את זה ואז נוצר וויכוח של כל השיעור.

כל שיעור שעובר אני מתחיל יותר ויותר להרגיש שהבעיה שלו היא לא ההפרעת קשב וריכוז, אלא עצלנות. אני יודע שזה נשמע קצת מגעיל, אז ככה אני מרגיש.
ניסיתי להתקדם איתו בקצב שלו, בשיטה אחרת, חלוקת שיעורים, גיטרה חשמלית. אבל כלום, הוא פשוט מסרב לתרגל.

מה עוד נשאר לי לעשות חוץ מלהפסיק ללמד אותו?
הוראת גיטרה
14/04/05 21:21
4צפיות
למורה המיואש שלום. ניתן לעשות עוד הרבה לפני שאתה מתיאש. האם אתה יודע מדוע התלמיד שלך רוצה ללמוד גיטרה. מה המטרה והסיבה שלו? נסה לדבר איתו אבל לך מהכיוון של הרצון שלו. לימודי גיטרה אמור לענות על רצון שלו. העובדה שהוא מתווכח ומנסה להשיג את הדברים בדרכו שלו אומרת שבבסיס ישנו רצון. יתכן והוא רוצה לימוד "בקיצורי דרך" כי הוא עייף מהדרך הקונבנציונלית, שלפיה הוא גם נדרש לעבוד בביה"ס. תהיה איתו יצירתי. אולי דרך הגיטרה החשמלית ושירים שהוא אוהב. אולי בינתיים בלי להתאמן בבית,נסה להיות יותר קשוב לדרך שלו, תצטרף אליו ואז תבוא יותר נכונות מצידו. נקודה נוספת - ברור לי לחלוטין שאתה מתאמץ אבל גם ברור לי שקשה לך להבין את הקשיים שלו מנקודת מבטו.קשיים שנוגעים להתארגנות ומעברים, ולכן אינו רוצה לבוא פעמיים בשבוע אלא רק באמצעות הסעה. אולי הוא פוחד לסוע לבד (ילדים עם ADHD נוטים לעיתים לחשוש מנסיעה לבד כי הם לעיתים חסרי התמצאות, לעיתים עם קשיי התארגנות, לעיתים חרדים כשהם לבדם ).
אל תשפוט אותו נסה ללמוד דרכו את נקודת מבטו. בהצלחה, רונית.
הדרכת הורים בלי אבא?/ א רויטל
12/04/05 02:22
2צפיות
קראתי כאן ושמעתי שחלק חשוב בטיפול זה הדרכת הורים . אך מה אם רק הורה אחד חושב שזה חשוב? והשני מכחיש את הבעיתיות של הילד?
בעיות חברתיות ו-PDD/ אמא מספיק טובה
12/04/05 02:34
5צפיות
מה ההבדל בין בעיות חברתיות לבעיות על הרצף האוטיסטי?

האם לילד שקשה לו לשמור על קשרים עם חברים לאורך זמן, הם בורחים ממנו, וגם קשיים בהבנת קודים חברתיים
נחשב כבעיה בתקשורת?

האם PDD ניתן לאבחון בגיל 10.5 ?
קשיים חברתיים ו- PDD
14/04/05 21:27
6צפיות
לאמא הטובה שלום. הפרעת PDD שיכת אכן להפרעה ברצף האוטיזם. ילדים אלה כמו גם ילדים מתסמונות נוספות נוטים להראות קשיים ביצירת קשרים חברתיים ושימורם לאורך זמן. אולם אלה קשיים מעט שונים מהקשיים החברתיים שמופיעים אצל ילדים עם הפרעת קשב וריכוז. עם זאת הכלי האטיפולי לדעתי דומה בכל מקרה - ובעקרו קבוצה טיפולית והקנית מיומנויות בזמן אמיתי עם קבוצת שווים. ולכן חשוב שכל קבוצה טיפולית תהיה דומה מבחינת גיל הילדים , מאפיני ומקורות הקושי.ישנם כמובן עןד ילדים הסובלים מקשיים חברתיים על רקע רגשי, משפחתי, חריגות פיסית ועוד ועוד. לכל קבוצה יש צורך במסגרת משלה.
האבחון של הפרעה מסוג PDD נעשית בדרך כלל בגיל הרבה יותר צעיר מהגיל שציינת. עם זאת ישנה תמיד האפשרות שהאבחנה משתנה עם הגיל של הילד ותהיה הגדרה מחדש של בעיתו כבעית תקשורת או PDD . בהצלחה, רונית.
מסגרת מתאימה לילד בן 7/ doritafy
12/04/05 02:36
5צפיות
בני השנה נמצא בכיתה א גנית , לומד יפה למרות הקשיים בתחילת השנה ( מטופל בריספרדל ורטלין ) . ע"פ האבחונים הילד אמור לעלות לכיתה רגילה עם סייעת צמודה. אני לא מסכימה היות ואני לא מצליחה לראות אותו עם מס' רב של ילדים ולומד חומר רב. לילד ישנן מס' לקויות למידה כאשר הקשה ביותר הינה בזכרון בטווח הקצר , אשר מפריע לא ללמידה.

איזה גורם  יכול לעזור למצוא מסגרת מתאימה ?

ביררתי בשרות הפסיכולוגי אצלנו והם אינם יודעים, שיחה עם הפסיכיאטרית שלו לא הניבה פרות היות והיא טוענת שילדים אלו נופלים בין הכסאות מחוסר מסגרת מתאימה.

מי עוד נותר ?

אשמח לקבל עצות
מציאת מסגרת
14/04/05 21:31
4צפיות
לא ציינת באיזה אזור בארץ הינכם מתגוררים. אבל עדין ישנם בבתי הספר היסודיים ברחבי הארץ כתות קטנות לילדים עם לקויות למידה, קשב וריכוז, לילדים עם קשיים התנהגותיים, רגשיים, לקויות תקשורת ועוד. ברשות המקומית-דרך מחלקת החינוך, חייבים לספק לך את המידע על המצאותן של כתות אלו. לרוב הן על-אזוריות וקולטות ילדים ממרחב גיאוגרפי רחב, כולל הקצאת הסעה לפי הצורך. כמו כן ברר דרך המורה הנוכחית את שמה של המפקחת לחינוך מיוחד באזור מגוריך וגם דרכה תוכלי לקבל מידע עדכני לגבי האפשרויות. בהצלחה, רונית פלוטניק.
טיפול התנהגותי/ הילה בסגול
12/04/05 02:42
4צפיות
א. איפה אני יכולה לקרוא על קושי בלדחות סיפוקים ?

ב. איזה מטפל/יועץ מתאים למי שיש לו חוסר יכולת בסדר וארגון ?
אני רוצה לגשת ליעוץ/טיפול בנושא עם ילדתי ואני לא יודעת איפה להתחיל לחפש בכלל.

תודה רבה.
דחית סיפוקים ,סדר וארגון.
14/04/05 21:38
6צפיות
להילה בסגול שלום רב. חומר בעברית על קשיים בדחית סיפוקים את יכולה למצוא במספר ספרים שעוסקים בהפרעות קשב וריכוז, כגון בספר של פרופ' טיאנו ואיריס מנור, בספר של רוס גרין"ילד פיצוץ" בספר של ברקלי "לשלוט ב- ADHD ועוד.לגבי מציאת מטפל מתאים אין לי שום דרך יעילה לכוון אותך. הן משום שאינני יודעת את אזור מגוריך, והן משום שאני מנועה מטעמי אתיקה לפרסם שמות וכו'. את יכולה לפנות לעמותת ביחד ולקבל מהם המלצות שמיות, אך גם לפנות לפסיכולוגים שמתמחים בנוש (לשאול ישירות האם הם מנוסים בנושא, לעבור ולבדוק עד שתמצאי, או לשאול בין חברים למי יש נסיון. בהצלחה, רונית.
התנהגות אובססיבית/ regi n
12/04/05 02:44
4צפיות
בני בן ה-7 (ADHD ומטופל בריטלין) מגלה לאחרונה התנהגות מדאיגה - הוא כל הזמן מחשב משהו חיבור, חיסור, כפל וכד'. כל דקה פנויה זה חשבון - "אמא כמה זה XXX ועוד XX או פחות XX ....). קצת מזכיר לי את "איש הגשם" והבן שלי לא נופל בספקטרום האוטיסטי.
לאחרונה הוא גם לא רוצה להזמין חברים או לצאת לשחק עם חברים בחוץ אלא רק להיות בבית, לצפות בטלויזיה או לשחק ב-PS.
לדברי הפסיכולוגית זה שלב שצריך לעבור מעצמו. את הפסיכיאטרית שלו עוד לא תפסתי, יש לנו תור בעוד שלושה שבועות.

התנהגות אובססיבית
14/04/05 21:43
4צפיות
שלום לך. לפי התיאור שלך אני מעלה שתי אפשרויות שצריך לבחון באופן הדרגתי. האחת שאכן הפסיכולוגית צודקת ומטעמי מוצפות בנך נוטה כרגע להראות העדפה להתנהגות אוססיבית, המופיעה לעיתים אצל ילדים עם הפרעות קשב וריכוז. ההתנהגות האובססיבית במצבים אלה היא מעין מנגנון הרגעה, הוזר לילדך להרגיש פחות מוצף ושולט בעולם.לפעמים דוקא הריטלין במינון או סוג מסוים עלול להגביר את הנטיה ואז ניתן לעשות שינוי בסוג או המינון. לעיתים אבל זה יכול להראות סמנים לבעיה נוספת: אפשרות אחת היא הפרעת טורט שיש לה נטיה להופיע עם הפרעת קשב ולעיתים יתכן והוא מראה סמנים בכיוון אספרגר, שהיא אכן כן הפרעה בתחום הקשת הרחבה של הפרעות תקשורת. את חייבת ללכת איתו להערכה פסיכיאטרית נוספת על מנת לקבל תשובה טובה, ולשקול לפי הצורך שינוי בטיפול התרופתי.
הילד הרביץ למורה/ אדמונית ללא
12/04/05 02:57
3צפיות
בשיעור ה-4 היה לילד שיעור מוסיקה והוא ניכנס מההפסקה עם עוד ילד מהכיתה עם פוגים שהיו שייכים לבני <לא מהבית הוא קיבל אותם מחברה לכיתה>
הילד שלי והילד השני פשוט המשיכו לשחק בכיתה על הריצפה בפוגים בשלב מסויים הילד השני לקח לבני את הפוגים ולא רצה להחזיר לו באותו רגע המורה ניסתה להיתערב ולומר לבני שאחרי השיעור היא תברר את עניין הפוגים <כן בטח הילד יחכה עד אז...> ושמה בידו של הילד השני את כל הפוגים הבן שלי ראה זאת וניסה לקחת את הפוגים שלו בחזרה המורה ניסתה להפריד ואת כל הזעם שלו הוציא עלייה בשתי בעיטות

כמובן שהשיחה הביתה לא איחרה לבוא וביקשו ממני להגיע לבית הספר מיד כאשר הגעתי לבית הספר הילד כבר היה רגוע אחרי שביקש סליחה מהמורה וניגשנו לבירור העיניין אצל המנהלת

השיחה הייתה בפורום הזה :
המנהלת, סגנית המנהלת, המחנכת, המורה המותקפת, אני ובני

הייתי המומה התחילה סופה של הטחות ההעלבות והיזכור דבר שקרה לפני חודשיים <שמאז לא היתה התקפת זעם< הילד ישב עם ראש מורכן ולא יכל להוציא מילה וכמוהו גם אני ...
שמעתי את דבריהם שהוא מושעה ליום ראשון יצאתי משם והלכתי הביתה
בבית נכנסתי לחדר והתחלתי לבכות
לבכות על בני שהיה צריך לעבור מסכת שכזאת
ועלי שאין לי כבר כוחות להתמודד איתו ועם בית הספר

יום ראשון אני נפגשת עם המחנכת לשיחה הבהרה אנא ממכם עיזרו לי לתת לה להבין שהכן אני מבינה את עניין האלימות אבל מצד שני להסביר להם שבמצבים כאלה נורא קשה לו לשלוט על עצמו
ועוד משהו:

בדרך הביתה הבן שלי אומר לי "אמא את צריכה לתת לי עונש ואני מוכן לקבל כל עונש...

ומה עונש יעזור לו ????

התקף זעם הוא לא "הרביץ למורה"!!!
14/04/05 21:53
8צפיות
לאמא היקרה מאד. קראתי וכאבתי יחד איתך. לצערי תקלות כאלו הן עדין מנת חלקם של ילדים והורים לילדים עם הפרעות קשב וריכוז. אני ממליצה לך בחום לא להרים ידיים למרות הכאב והקושי. נדמה לי שבלי לחזור ולהסביר למחנכת את מה שאני כותבת לך ויותר מכך, יהיה קשה לעשות שינוי מהותי. המחנכת חייבת לדעת, להבין ולקבל שחלק מהקושי של בנך הוא בשליטה על דחפים ובאימפולסיביות של תגובותיו. כל פעם שהוא מגיע למצב של התקף זעם הוא הכי סובל (חווית אשמה נוראית) . ולפיכך לא עונש, ולא השהיה יעזרו לו . מה כן - טיפול נכון בזמן אמיתי. הכנה שלו תוך כדי העימות לכך שהפוגים עכשיו יישמרו על ידי מבוגר. המלצה לזמן מורה פנוי לעזור לסיים את הריב.
נוכחות שומרת בזמן כעס שמאפשרת לו להביע את הכעס אבל לא להתנהג אותו.
חשוב מאד להזהר מהשימוש במילה אלימות כי היא מיחסת לבנך כוונה שלא היתה לו - לפגוע במורה. במקום זאת לדבר איתו על דרכים להגברת שליטה על דחפים. יתכן ורצוי לתת לו עזרה טיפולית על שליטה בדחפים, דרכים מועילות למיתון הזען והבעתו באופן מותר ולא באופן אסור.
הציעי למורה לקרוא ספרים בנושא (ילד פיצוץ של רוס גרין, הילד עם הפרעת הקשב והריכוז של איריס מנור וטיאנו, הספרים של ברקלי, אפילו המדריך להורה ולמורה שכתבתי אני ונמצא בתוך כל ספר "שלי הצב ההיפראקטיבי). סכמי איתה על דרכי פעולה, שתפו את הילד בהחלטות ועיזרו לו לממש את מרביתן. בהצלחה, רונית.
º
תודה רבה וההמלצה שלך נתנה לי כח |4U
15/04/05 00:03
1צפיות
חוסר בטחון עצמי אצל ילד בן 6
12/04/05 10:54
17צפיות
שלום רב,
בני בן 6 מאובחן ADHD ומקבל ריטלין
מבחינה חברתית הוא מאוד נגרר , לא החלטי ברצונותיו ובוחר דברים בהתאם
לשאר הילדים, לרוב אין לו דעה מגובשת משלו בשום ענין!
מהסס בתשובותיו (למרות שהן נכונות), תמיד מפחד שילדים יצחקו עליו,
כשאחיו או ילד אחר פוגעים בו כגון ("הציור שלך מכוער") הוא נפגע מאוד וממש מאמין להם!

אנו מאוד מנסים לחזק אותו, לשבח את התנהגותו (והוא באמת ילד מקסים)
ואת יכולתו וכישרונותיו, אך זה לא עוזר.

רוב תודות וחג שמח!

חוסר בטחון עצמי
12/04/05 21:07
7צפיות
תחושת הפגיעה בדימוי העצמי וכתוצאה חוסר בטחון עצמי הוא מאפיין התסמונת הכללית של הפרעת הקשב והריכוז. הסיבה לכך מורכבת ביותר. אולם העובדה שהוא רוצה להצליח, להשתייך חברתית ולהרגיש שווה ערך לבני גילו ואחיו, היא זו שגורמת גם לחוסר הבטחון. לא תמיד יש קשר ישיר בין היכולת האמיתית של הילד לבין התפיסה שלו את עצמו. הדרך שבה אתם פועלים - לחזק אותו ולשבח אותו כאשר הוא פועל נכון ועצמאית - היא נכונה וחשובה, אך יתכן ולא מספיקה. אני מתרשמת כי ילדכם יוכל להפיק תועלת רבה אם ישתתף בקבוצה של ילדים לפיתוח מיומנויות חברתיות. קבוצה טיפולית כזו שבה בעזרת מנחים מקצועיים יפגש הילד עם ילדים בגילו, בעלי קשיים דומים, וילמד בהדרגה איך להתמודד, איך להחליט ואיך להתפשר, איך לעמוד על שלו בלי להבהל ועוד. תגביר אצלו בהדרגה את הבטחון העצמי ובהמשך את הדימוי העצמי.
בהצלחה, רונית פלוטניק.
רוב תודות ,
12/04/05 21:26
1צפיות
איפה ובאיזה מסגרת יש כזו קבוצה? ומיהם אנשיי המקצוע המנחים אותה ?
קבוצה לילדים
13/04/05 04:34
3צפיות
ד"ר רונית התכוונה לקבוצות הטיפוליות אשר מתקיימות בת.ל.מ. בסמינר הקיבוצים, תל אביב.

ישנם עוד מקומות אשר מקיימים קבוצות כאלו. תוכלי לקרוא עליהם, כולל על הקבוצות של ת.ל.מ., בקישור המצורף:
כתובות אינטרנט מצורפות:
בקשת סיוע
12/04/05 12:38
1צפיות
ד"ר פלוטניק שלום

האמת שאני לא יודעת מאיפה להתחיל:
אני אמא לילד בן 7.5 (בנוסף לצעיר בן 3.5)

אני זיהיתי שייתכן שיש בעיה עוד לפני כתה א' וחשבתי שהדבר על רקע רגשי  (רגישות למגע, רעש וכן בוכה מכל דבר) ולכן הלכנו לפסיכולוגית חינוכית התפתחותית שלאחר שני מפגשים אמרה לי להניח לילד, אז הנחתי, לרגע לא עלה נושא הבשלות לכתה א' , כי גם לדעתה של גננת הילד היה בשל.

ואז בכתה א' החלה המורה להעיר על נושאי: הריחוף, התנתקויות חוסר ריכוז, הילד לא ידע מה קורה בכתה, לא הספיק להעתיק מהלוח, לא ידע גם בסוף שנה את שמות הילדים בכתה. ויחד עם זאת: כתב יפה, קרא יפה הוציא ציונים סבירים.
אבל בכל זאת באמצע שנה לקחתי את הילד לרופא הילדים שלו אשר שלח אותנו לנוירולוג ילדים (והוא שלח אותנו לאי אי ג'י - לבדוק שאין בעיה של נתקים), הכל היה תקין בחינה ניורולוגית.  ומשם הופנינו לפסיכולוגית ילדים שלאחר 5 מפגשים גם אמרה שלדעתה אין בעיה שמצריכה טיפול (האמת שתחילה שקלתי לעשות לילד מבחן טובה ,לבדיקת קשב וריכוז אולם לאחר היתיעצות קצרה עם מנהל היחידה להתפתחות הילד  הוא יעץ לי לבדוק את התחום הריגשי).

והנה הגענו לכתב ב' ( הילד כבר היה בבי"ס אחר כי עברנו דירה) ושוב נשמעו אותן הערות, הפעם החלטתי "לירות לכל הכיוונים"  עשיתי ליד איבחון דידקטי (באופן פרטי) ממצאי האיבחון הראו כי אכן קיימות מספר בעיות (לא חמורות אך קיימות, שילוב ביןפעולות של ראיה חזותית  ומוטרי (העתקה מהלוח) שומר על ריכוז למשך 4-5 דקות בלבד , ואז ירידה בריכוז ושוב מתאזן למשך 4-5 דקות, אי דיוק בקריאה, כתיבה וכו') , כמו כן, עם ממצאי הבדיקה , פניתי לביה"ס לראות איך אפשר לסייע לו  (קבעתי פגישה עם המחנכת המורה הטיפולית וכן פסיכולוגית ביה"ס) , אנחנו מחכים גם לאיבחון בריפוי בעיסוק (לנושא כתיבה מתקנת) חזרנו שוב לאיבחון פסיכולוגי אצל אותה הפסיכולוגית (שמאד נחשבת בתחומה) וכן קבעתי תור למבחן טובה, אין לי עדיין את כל שתשובות אבל העינינים בטיפול.

לפי מה שקראתי באינטרנט נראה לי שיש לילד ADD,

לי אישית , יש תחושה של פיספוס שלא  עשיתי את כל האיבחונים שנה שעברה , ואז כבר היו לי תוצאות והיינו יודעים איך להתיחיס לדברים , איפה הילד צריך תמיכה וסיוע ואיפה צריך להקל/לא לוותר לילד.
ועכשיו (אחרי המגילה לשאלות:
1. מה אנחנו (ההורים והילד)  אמורים לעשות בינתיים? עד שיהיו התוצאות של האיבחונים?
האם כדאי לקחת את הילד שוב לנוירולוג? אם/בלי האיבחונים הנוספים(טובה , הראיבחון הדידקטי וכו')?
2. האם כשיהיו לי כל התוצאות לקחת אותן למומחה בתחום? שירכז את כל התוצאות ויתן דיאגנוזה?
3. במידה ואכן יש לילד ADD, האם זה לכל החיים?, איל מומלץ לטפל במקרים כאלה?
4. האם צריך להגיד משהו לילד? כי בכל זאת הוא לא ממש מבין למה לוקחים אותו לכל האיבחונים והשיחות וכו' למרות שהוא ממש משתף פעולה יפה (בעיקר עם הפסיכולגית הוא מאד נהנה ללכת אלי )?
5. אולי כדאי להתחיל תרפיה מסוימת על מנת התחיל בחיזוק הדימוי והביטחון העצמי ? למרות שבבית התחלנו להטיל עליו דברים שיהיה יותר עצמאי , והוא דווקא משתף פעולה ולפעמים  מבקש (להפעיל מיקרו גל, להכין לעצמו ארוחת ערב) אבל עדיין הולך לצהרון, לא הולך לבד לשום מקום בקושי לשפוך אשפה.

בקיצור יש לי המון שאלות אבל יש גם חברים נוספים בפורום .

אז תודה מראש וסליחה על המגילה.

ארגון הסיוע
12/04/05 21:22
4צפיות
שלום לך. אני בהחלט מבינה שאת כרגע מוצפת ואולי גם מבלולבלת. אבל חשוב רגע לנשום ולהתארגן נכון על מנת שהפעם התהליך כולו יהיה נכון ומקצועי.לאור מה שאת מתארתניתן בהחלט להתרשם שלילד של יש הפרעת קשב מסוג ADD , מה שגם מסביר לצערי את הפספוס של אנשי המקצוע אליהם פנית עד כה. הסמנים המקדימים של רגישות למגע,לרעש,הקושי להשאר כיום לבד, הבכי (סף תסכול נמוך) הרחפנות וכו..בהחלט מבססים את החשד. עם זאת חשוב ביותר לסיים קודם כל את מלוא האבחון בכל התחומים ואז להשתמש בפסיכולוגית על מנת לבנות תוכנית התערבות מלאה, מותאמת לכם ולילדכם. אם תחזרי עכזיו למומחים השונים ללא אבחון ברור, את עלולה למצוא עצמך בשידור חוזר וחבל.
כמה מילים על התסמונת - היא אכן הפרעה נורולוגית לכל החיים, אולם בטיפול נכון (ולרוב בטיפול משולב מתחומים שונים) ניתן להביא את מרבית הילדים למיצוי הפוטנציאל האישי, להגשמת יכולותיהם ותפקודם התקין המוחלט בבגרותם.
הטיפול הנדרש הוא לרוב משולב מתחומים הרפואה, פארא רפואי, לימודי, רגשי וחברתי. אין צורך בבד אחת להתנפל על הכל, אלא חשוב לעשות סדר עדיפות ולבנות בהדרגה את הטיפולים השונים, זו עוד סיבה נוספת להמתין עוד קצת עד למלוא האבחונים. חשוב מאד בינתיים שילדך יעבור בדיקת טובה לבירור הפרעת הקשב ויכולתו להסתייע בטיפול תרופתי.במקביל תראי מה ההמלצות מהאבחון של הריפוי בעיסוק.
בהחלט חשוב למצוא מומחה בתחום שילווה אתכם באופן אינגרטיבי. ייתן לכם הדרכה לגבי סדר העזרה, דרכי עבודה בבית, הדיאלוג עם ביה"ס והעזרה בתחום הרגשי והחברתי לפי הצורך. טוב שיש לך נגישות לחברים בפורום, את גם יכולה בהחלט להסתייע בספרות מקצועית טובה שקיימת כיום גם בעברית,ולהצטרף לקבוצות תמיכה והדרכה להורים. בהצלחה, רונית פלוטניק.
איתור קושי בגיל הרך ...
12/04/05 13:06
שלום רב לד"ר רונית פלוטניק !
1. האם תוכלי לתאר את ההבדל בין יכולת קשב ובין יכולת ריכוז
של ילד בגיל הרך (גילאי הגן - טרום טרום חובה וטרום-חובה ?
2. האם תוכלי לתאר סימפטומים הניתנים לתצפית בגן ילדים
לגילאי 3 עד 4, והמעידים על קושי בקשב ובריכוז ?
תודה רבה.
את תשובתך אעביר אל פורום גננות, לטובת גננות אחרות.
בברכה.
גיא ניב
מנהל שותף
פורום גננות
איתור קשיים בגיל הרך.
12/04/05 21:46
1צפיות
שלום לך, השאלות שאתה מעלה צורכות זהירות וידע מעבר לאפשרי בפורום. עם זאת אני שמחה לתת כיוונים לגננות, על מנת שהן אכן תשמשנה גורם איתור מוקדם כבר בגני טרום חובה (ואם אפשר עוד לפני כן).
לגבי השאלה הראשונה:
קשב היא היכולת של כל ילד (ומבוגר) הנבנית בהדרגה ומאפשרת לו לסנן גירויים, להתמקד בגירוי העקרי אליו הוא נדרש ולשמר אותו. מוסחות הקשב יכולה לנבוע מגורמים חיצוניים (ריבוי גירויים לדוגמא, המתחרים בו זמנית על הקשב של הילד) או ממסחים פנימיים (פיסיולוגיים כגון: רעב,צמא, פיפי או מחשבות, אסוציאציות, חלומות, דמיונות).
הריכוז לעומתו זאת כרוך בארגון המאמץ המנטלי של הילד להתמקד בפעולה מסוימת לאורך זמן, עד לסיומה המלא, וכרוך גם בארגון המאמץ של התמד, השקעה והתמודדות.כמו כן ריכוז משקף שקט מוטורי ופסיכומוטורי, ואילו הפרעת הריכוז נבחנת בקיומם של הבטים מתחום האישקט, פעלתנות יתר ואימפולסיביות.
ילדים בגיל הרך (גליאי שנתיים עד 4 שנה) צריכים להראות רמת קשב המאפשרת להם להיות קשובים למשימות קצרות הבאות עם פניה אליהם ישירות או לנוכח קריאה בשמם. יכולת הקשבה לסיפור,הענות סבירה להוראות קצרות וממוקדות. הריכוז בגיל זה מאפשר להם לבצע ברצף את המטלה מותאמת הגיל, לשבת בתנועתיות נמוכה כאשר נדרשים, לפרק זמן של מספר דקות, לפעול ביצירה או משחק דידקטי מותאם גיל, בלי לקום באמצע, בלי תנועתיות רבה מדי, להיות מסוגלים למלא אחר הוראה מבלי ללכת לאיבוד בדרך.
הסימפטומים הרלבנטים לאיתור הן בדרך של תצפית, והן מתוך איסוף מידע כלי על הילד, כוללים את ההבטים הבאים:
1.ילדים עם טמפרמנט סוער(חשד ל- ADHD ) או ילדים מתחממים לאט(ADD ).
2.ילדים עם רקע ידוע של דלקות אוזניים, נוזלים, השתלת כפתורים.
3.ילדים עם רקע של רגישות למגע, בעיות עם סוגי לבוש,נעלים וגרביים, נטיה לאסטמה נשימתית או אסטמה של העור.
4.ילדים המראים פעלתנות יתר, אימפולסיביות, אי יכולת ליישם הוראות, נעים כל הזמן, אי שקט מוטורי, תזזיתיים, נוטים לפול, להתקל, לא מתוכננים במרחב.
5.ילדים נחבאים מדי אל הכלים. נמעים לאורך זמן, הססניים, פועלים לאט אחרי כולם, נראים כאילו מרחפים ולא מפריעים אך מחמיצים.
6.ילדים עם איחור בהתפתחות השפה למרכיביה, ו/או קשיים בתחום המוטוריקה הגסה ו/או העדינה.
7.ילדים שהוריהם מדווחים על בעיות שינה, בעיות אכילה.
אני מליצה לכך להפנות את פורום הגננות לספרות מקצועית נוספת שקימת בעברית וכן מזמינה אתכם להשתתף בימי עיון והשתלמויות אשר נערכים במסגקרות שונות בארץ. זכרו כי בשלב זה האבחון הוא מורכב וצורך גישה רב תחומית. הגננת לעיתים קרובות עם ההורה הם בראש החזית לאיתור החשד ולכן לידע שלה חשיבות עצומה. בהצלחה, רונית פלוטניק.
רונית שלום
12/04/05 14:00
שמי חוה בן יהושע
יש לי ילדה בת 11 וחצי שמקבלת ריטלין מספטמבר האחרון במינון של 10 מ"ג.
בזכות הריטלין הילדה מקבלת ציונים של 90 ו100 מ30 ו40 לפני הריטלין.
השאלה שלי היא - הילדה מתנגדת לקבל את הריטלין כל בוקר מחדש, וממש עושה מרד. יש לך איזה טיפ לתת לי כדי שאצליח לשכנע אותה לקבל את הריטלין?
עוד שאלה, הילדה קיבלה מחזור בפעם הראשונה לפני חודש - הריטלין יכול להפריע למחזור?
תודה מראש
התנגדות לריטלין
12/04/05 21:57
3צפיות
חווה שלום. לגבי ההתנגדות של בתך לריטלין, נראה לי כי הדרך הנכונה צריכה לשלב שתי גישות בו זמנית.מצד אחד ראוי לנסות לשוחח עימה ולאפשר לה לבטא את הסיבה/סיבות להתנגדות. האם היא חוששת מסטיגמה, האם הריטלין מלווה באיזו שהיא תחושהגופנית חדשה לה, לכל התנגדות יש בדרך כלל סיבה. עם זאת יתכן והסיבה העמוקה יותר נעוצה בעובדה שהריטלין מביא אותה לממש את הצלחותיה והיא נבהלה. כי ילדים עם הפרעת קשב וריכוז, אחרי תקופה ארוכה שהסתגלו לכאב הכשלון, מפחדים מאד מהצלחה (ההצלחה היא מצב מחייב ולכן מעורר צפיה ומתח, הכשלון הוא מצב מוכר ואין לאן ליפול ממנו) .אם זה הכיוון ניתן לשקף לה את הסיבה (יתכן כמובן שתכחיש).
הגישה השניה הנדרשת בו זמנית - מחייבתץ סוג של גבולות אסרטיביים. למרות גילה והתנגדותה - בעצם עדין אין ביכולה לשקול הכובד ראש ובאחריות את המשמעות של ההחלטה כן או לקחת את התרופה. ולכן צריך להיות ברור לה ולכם כי ההחלטה היא שלכם ועליה חלה החובה לבצע (כמו עוד כמה החלטות חשובות שאינכם מאפשרים לה זכות בחירה למרות אולי התנגדותה כגון:זמן שינה, הליכה לביה"ס,מטילת תרופה להורדת חום בעת מחלה ועוד ועוד) .
הידיעה שלה כי אין לה זכות החלטה אך יש לה הורים קשובים למה החלטתם מעוררת אצלה ונכונות לסייע לה בקושי (אך לא בדרך של וויתור) עשויה בהדרגה לשחרר אותה מההתנגדות.
לגבי הקשר בין ריטלין ומחזור אני ממליצה בפניך להתיעץ עם רופא מומחה(אפשר אותו הרופא שאבחן ורשם לה את הטיפול בריטלין) . כלל ילדים עם הפרעות קשב וריכוז מראים לעיתים קרובות גם הבט של אי וויסות בגדילה ובהורמונים (כחלק מהתסמונת, וללא קשר לריטלין) ולכן יש מקום לקבל מידע ממומחה. ככל שאני מכירה ויודעת, אין סיבה לקשר, ואני מכירה עשרות נערות שנוטלות את הרילטין בלי שום הפרעה למחזור (אלא אם יש כאמור הפרעה שהיא אימננטית ללקות עצמה).
בהצלחה, רונית פלוטניק.
קשיים חברתיים
12/04/05 14:19
3צפיות
שלום רב האם אוכל לקבל סיוע שעד היום לא קיבלתי בכל השיטות"הרגילות"(פסיכולוג,שיטת שירלי ורדי,רפוי בעיסוק, שיטת ABA,ועוד..)לתת לבני שסובל מדחיה חברתית קשה אלימות מילולית ופיסית ללא הפסקה מצד הילדים בכיתתו. וכיום אפילו הצוות של בית הספר לא מוכן לקבל את קשייו יותר כ"תרוץ" לקשייו היום יומיים חברתיים .אציין שמבחינת לימודים הוא ללא מאמץ במצב מעולה למרות הכל ואף  על פי...
אני מרגישה שהילד מותש מכל המערכת והלחימה הבילתי פוסקת שלו ושלנו למענו,אין לנו תשובות שעוזרות לו גם לא לאנשי המקצוע השונים והרבים שפגשנו במהלך השנים. .????
קשיים חברתיים - עזרה
12/04/05 22:09
8צפיות
שלום שרון, לא ציינת האם ילדך סובל מהפרעת קשב וריכוז, והם הגורמים לבעיה החברתית. אני מניחה שעצם הצגת השאלה כאן המצביעה על תשובה חיובית (אם קשייו החברתיים נובעים ממקורות אחרים חלק מתשובתי אינה רלבנטית ואת זקוקה לכייון שונה).
הקשיים החברתיים מהם סובל ילדך, ועובדת היותו מושא לדחיה חברתית כה עזה, ביחד עם חוסר האונים של בית הספר, הינה תמונה קשה, כואבת אך לצערי שכיחה בקרב ילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז.אינני מכירה חלק המתוכנית שנקטת בשמן, ולכן לא אוכל להתייחס אליהן. מאידך את מצוקתך שלך אני מכירה מאד ומבינה. אני ממליצה לך לכן לחלק את ההתמודדות עם הקשיים לשני תחומים בו זמנית:
1.לגבי העזרה הישירה לבנך - נראה לי כי הוא זקוק ביותר להשתלב בקבוצה טיפולית להענקת מיומנויות חברתיות (קבומה להוראה מתקנת חברתית) . אני ממליצה לך להכנס לקישורים של תלמ בפורום זה, ולקרוא על הקבוצה שמתקימת בתלמ, ולפנות אל המנחים ולשלב שם את בנך. נראה לי כי התחום הזה כמוקד קושי מרכזי אצלו מחייב סיוע דחוף.במידה ואין באפשרותך מסיבה כל שהיא לשלבו בקבומה, חפשי מטפל שמתמקד בהענקת אסטרטגיות חברתיות, וויסות ושליטה. אבל לעבודה בתנאים של קבוצה יש יתרון מובהק.
2. לגבי בית הספר - הגישה שמציג בית הספר כלפי קשייו של בנך לא נכונה כלל ועקר. בית הספר בהגדרתו חייב להתייחס לכל קושי שמפגין ילד, בין אם זה קל או קשה להם. הנסיון להראות את הלקות "כתירוץ" לבעיה ולא כהמקור לה הוא שגיאה המעידה על חוסר ידע. אל תוותרי לבית הספר. יש להם את הכלים לסייע לילדך, ואם אין להם את הידע והמיומנויות המספיקות - יש להם גורמי עזרה שיתנו להם וינחו אותם בכל הנושא הזה.
זכרי לעצמך קודם כל - אי טיפול בקשייו של בנך מצד ביה"ס הינה סמפטום המעיד על כשל חינוכי. ולכן אסור לך לוותר. בית הספר שיתעשת ויטפל בקושי ירוויח לא רק למען ילדך אלא למען כל הילדים הלומדים בו. בית ספר שיזניח את הטיפול בילדך, חוטא לכל הילדים. בהצלחה, רונית פלוטניק.
שואלת מן הצד השני...
12/04/05 14:38
6צפיות
אני מחנכת בכיתות א'-ב' ואשמח לשמוע על דרכי זיהוי והתמודדות עם ילדים
מתוקים הסובלים מבעיות קשב וריכוז.
ועוד-
האם נכון לטפל באופן פרטני בילדה עם הפרעות קשב וריכוז ולתת לה להתבטא ולהצליח בדרך המתאימה לה, בלי להתחשב בכך שבשנים הבאות עם מורים אחרים או מוסדות אחרים היא לא תדע איך להתמודד בעצמה?
אולי אני עושה לה עוול בהתייחסות המיוחדת לה???
למחנכת הנהדרת
12/04/05 22:23
6צפיות
שלום אלה, שמחתי מאד לקבל את שלותיך, בעקר לאור השאלה שהציגה האם שקדמה לך על קשיי בנה בביה"ס.
לגבי דרכי הזיהוי ניתן להתמקד במספר פרמטרים, אך תמיד לזכור שאת רק ראש החץ המאתר, ועל מנת לקבוע בודאות שאכן מדובר בתסמונת יש להפנות את הילד לאבחון מקצועי רב תחומי.
הסימפטומים העקריים המאפשרים איתור מוקדם כוללים:
לגבי הפרעת הקשב והריכוז_ קושי לשבת לאורך זמן על הכסא, תנועתיות יתר, אימפולסיביות, אי שקט כללי,התפרצויות זעם/בכי,קשיים בהתארגנות, קשיים בהסתדרות עם חברים,פטפטנות יתר, השמעת קולות, תיפוף,מסורבלות מוטורית ובמוטוריק ההעדינה,קושי למלא משימות לאורך זמן. כמובן שאין צורך בכל הפרמטרים אלא די בכמה מהם על מנת לעורר את חשד ההורים ולהפנות לאבחון המסודר.
לגבי הפרעת הקשב (שהיא בדרך כלל קשה יותר לאיתור מפני שהילד אינו מפריע...) - היי עירנית לאותם הילדים שנראים מרחפים, כשאת פונה אליהם הם אינם יודעים במה אתם עוסקים, נתקעים בפעילות אחת ולא זזים ממנה, נמנעים מהרבה מטלות (אבל בשקט) , קולם לרוב לא נשמע אך הם צוברים חסכים בשקט לצד הכתה.
לגבי הדרך הנכונה לסייע לילדה עם הפרעת הקשב - בהחלט נכון להתחיל עימה ממקום של חווית הצלחה על מנת לגרום לה להרגיש בטוח בביה"ס. עם זאת ניתן בהדרגה לכוון אותה לנוהל המקובל באופן מווסת יותר. יתכן ורצוי לך להתיעץ עם מומחה שמכיר את הילדה על מנת לבנות את התוכנית בקצב הנכון לה. באופן עקרוני ילדה שתרגיש בטוחה אצלך תסתגל ביתר קלות למורים הבאים מכיון שתבוא אליהם עם חוויות חיוביות. כמובן שלאורך הדרך גם המורים הבאים יהיו חיבים לגלות כלפיה וכלפי ילדים נוספים במצבה את הרגישות ולבנות את הדרך המותאמת להם.
אם הטיפול שאת מעניקה כיום לילדה יכלול את הצרכים המיוחדים לה בשילוב עם דרישות הדרגתיות מותאמות לכלל הכיתה אין שום סכנה שתגרמי לה עוול. יישר כח, רונית פלוטניק.
מסל"ג
12/04/05 15:24
2צפיות
הבן שלי עולה לכיתה א'. הוא אובחן ע"י נירולוגית כ - adhd והומלץ לתת רטלין רק אחרי הכניסה לביה"ס.
יש לו מבחן מסוגלות לכיתה  א', אחרי חופשת הפסח.
האם מומלץ לתת רטלין לפני המבחן?

ליקויי למידה לא מילוליות
12/04/05 16:15
2צפיות
שלום רב,

כיצד מתמודדות המערכות השונות עם ליקויי למידה לא מילוליים? באילו דרכים מאתרים ומאבחנים אותם? ומהן הדרכים לעזור לתלמידים עם סממנים שונים של לקויות אלה?

תודה רבה
מבחן בשלות וריטלין
12/04/05 22:27
2צפיות
לפיביס שלום. כן בהחלט מומלץ לתת לילדך רילין ביום האבחון מפני שהרעיון הוא לבדוק את מוכנותו לביה"ס בתנאים האופטימליים, וללא בולטות יתר של הפרעת הקשב. את זה את כבר יודעת והוא כבר מאובחן. אולם תבדקי לפני כן איך הוא מגיב לריטלין, ולא לתת לו את התרופה פעם ראשונה ביום האבחון, כיון שאז הוא יכול להיות בתחושה לא מוכרת לו. תני לו את הריטלין מספר ימים לפני האבחון, על מנת שהוא ירגיש נוח עם השפעת התרופה. בהצלחה, רונית פלוטניק.
לא רוצה ללמוד...
12/04/05 16:50
1צפיות

אחרי שהתחיל לשתות סוף סוף ריטלין במינון מתאים, הילד יושב בכיתה ויותר קשוב אמנם אבל...

לא עושה כלום.... בשיעור לא מוציא מחברת וכותב

ואין מה לדבר על שיעורי בית...

מה עושים כשהוא לא רוצה ללמוד, הוא בן 13.5, גיל התבגרות

אבל.. היה כך גם קודם לכן

ללמוד להתחיל ללמוד
12/04/05 22:33
4צפיות
למיקי שלום, אינני בטוחה שבנך באמת אינו רוצה ללמוד, ואף לא שהכל קשור רק בגיל ההתבגרות. יתכן בהחלט שבנך "התרגל" לא ללמוד וכיום איננו יודע כיצד חוזרים אל הלמידה. יתכן ונבנה כבר פער גדול מאד בינו לבין בני גילו, וחסרות לו מיומנויות ואסטרטגיות והוא מגיב בפאסיביות כי זה מה שהוא יודע. ולכן להערכתי מתן טיפול בריטלין הוא תנאי הכרחי לעזרה אך בהחלט לא מספיק. כעת עליו לקבל הוראה מתקנת פרטנית או בקבוצה קטנה, על מנת להעניק לו הן את המיומנויות והאסטרטגיות החסרות, הן את הבטחון שהוא יכול (בהתחלה עם עזרה והכוונה) והן את ההרגלים החסרים. בררי בביה"ס מהם האפשרויות לשלב אותו בתוכנית להוראה מתקנת במשאבים של בית הספר, יתכן לצערי שתאלצי גם לתגבר אותו בנוסף - באופן פרטי.
בהצלחה, רונית פלוטניק.
בני בן כמעט 3, מאובחן PDD מגיל 1.4
12/04/05 16:47
1צפיות
הילד התקדם מאד יפה, הדיבור ברמה מאד גבוהה, הקשר מאד השתפר והתקשורת גם מאד מאד.הבנה שפתית מאד גבוהה.
הקושי הבולט הוא בנושא הקשב, אומנם הגיע למצב של לשבת במפגש אך הרבה פעמים חולם (למרות שקולט בדיוק על מה מדובר)אך עדיין קשה לו להתמיד במשחק אלא רק כאשר זה מאד מעניין אותו, קשה לו לקבל שגם אנו משחקים במשחק שאני מחליטה שמשחקים בו, לא מווסת -אור ורעשים מסיחים אותו.
אנו עובדים בשיטת גרישפן (DIR),
האם יש דרך לשפר זאת,  וגם לשפר את שיתוף הפעולה שלו?
האם כדי לעבוד בזה ע"י השיטה ההתנהגותית (ABA), איך זה נעשה?

הילד בגן רגיל, עם משלבת.

תודה
קידום הילד
12/04/05 22:40
3צפיות
שלום לך, פעמים רבות ההפרעה של PDD משולבת בקשיים של קשב וריכוז. כאשר החלק השפתי והתקשורתי משתפר מתחילה להופיע בבולטות יתר הפרעת הקשב כגורם מעכב.אני ממליצה לך לנקוט בשלב ראשון בשתי פעלות (עוד בטרם תבחרי בתוכנית התערבות נוספת כזו או אחרת)ראשית לערוך לו אבחון של ריפוי בעיסוק ולבדוק האם חלק מהפרעת הקשב אינו נגרם או מוחמר נוכח קשיים תחושתיים, רגישות לרעשים ועוד. ושנית לחזור ולהתיעץ עם הרופא המטפל בו לגבי סוגית הקשב ושיקול למתן סיוע תרופתי. אחרי שתתבהר התמונה לגבי סוגית הקשב ניתן לשקות את המשך התוכנית ההתערבותית. כלל העבודה בגישה של גרינשפאן יעילה מאד וטובה לילדים צעירים המאובחנים כמו בנך, אולם יתכן וצריך להנחות את הסייעת המשלבת להוסיף אלמנטים מארגנים על מנת לטפל גם במרכיבי הקשב. אולם אל תעשי זאת בטרם אבחון נוסף כפי שהמלצתי בתחילה. בהצלחה, רונית פלוטניק.
...
12/04/05 17:40
ילד (שמן,אולי זה קשור...) דווקא די נחמד,מנסה לקבל תשומת לב (הוא לא מקובל במיוחד) ע"י דרכים מעצבנות,כמו דיבורים בשיעורים,תיפוף על השולחן,דיבור מוזר וכל מיני דרכים מוזרות כדי לקבל צומי.הבעיה היא שהוא לא מבין זה מפריע מעצבן גם כן.האם יש דרך להסביר לו שזה מעצבן (כבר ניסיתי כמה פעמים)?
º
איך מגדירים הפרעות ריכוז?
12/04/05 20:25
2צפיות
לא משנה זה, ישלי שאלה אחרת
12/04/05 20:33
1צפיות
בזמן האחרון אני יכול לשכוח דברים שקרו לפני שתי דקות, או למצוא את עצמי מביט בנקודה כלשהיא עשר דקות בלי שום מחשבה בראש. אני גם יכול לעבור ימים שלמים בלי לזכור כלום, או שאם אני מדבר עם מישו אני לרגע יפספס איזה משפט בגלל... לאדע מה. זה בעיות ריכוז, או שאני סתם אהבל?
ליקווי למידה!
12/04/05 21:33
1צפיות
הילד עבר איבחון של ניצן שגילה ליקוי למידה בעיה במימונות הקריאה והכתיבה, הקריאה איטית והוא לא מבין מה הוא קורא וגם הזיכרון שלו לטווח קצר. קורא סיפור אך לא זוכר את כול הפרטים המופיעים בטקסט או בסיפור. מדובר בילד שקט ורגוע מאד. בכתיבה הילד מחסיר אותיות וכתיבתו לא ברורה. בהמלצת ניצן המליצו לפנות לריפוי ועיסוק לצורך הנחיות לסיוע במיומנות הכתיבה וגם לערוך איבחון כתיבה אצל מומחה לצורך קביעת מקור הליקוי ומציאת דרכים לטיפול. המורה בכיתה אומרת שמידי פעם הוא מתעסק בחפצים שלא קשורים לשיעור. האים יש צורך לעשות מבדק טובה? והאים במצב כזה ריטלין עוזר? לפי האיבחון של ניצן מה הבעיה וכיצד מטפלים בה, האים יש קשר בחוסר ויטמינים שעוזרים לזיכרון כמו: B12 וכו'
בבקשה תוכל לענות לי בהקדם.... תודה!
תשובה בהקדם
12/04/05 22:48
3צפיות
לעדי שלום, לפי מה שתארתי יש לי חשד שבנוסף ללקות הלמידה לילד שלך יש גם (אולי) הפרעת קשב (ADD ) .לפיכך אני בהחלט ממליצה לך להפנות אותו גם לאבחון נורולוגי, כולל מבחן הטובה ולבדוק האם אכן הוא סובל מהפרעת הקשב. אם ימצא שאכן קימת ההפרעה ניתן בהחלט לטפל בה גם באמצעות הריטלין. אולם הטיפול התרופתי שהוא מאד חשוב, הוא רק הבסיס לטיפול מערכתי - כוללני.בד בבד עם הפניה לנוירולוג, חשוב להתחיל לשלב אותו בעבודה עם מורה להוראה מתקנת על מנת לקדם אותן בתחומי הכתיבה והקריאה שהם הבסיס להמשך הלמידה הבית ספרית ולחיים בכלל. כמו כן לאור ממצאי האבחון של הריפוי בעיסוק - ניתן יהיה לשקול עזרה מקבילה גם בתחום זה. עליך לדעת כי לקות למידה והפרעת קשב הינן תסמונות הצורכות טיפול משולב רב תחומי ולכן לפחות בשלב זה צריך יהיה להעניק לבנך מכלול של טיפולים.
לגבי סוגית הוויטמנים - אני ממליצה שתעלה אותה בפני הרופא הנוירלוג, על מנת שהוא יוכל להתייחס לכך במלוא המשמעות. בהצלחה, רונית פלוטניק.
הורות בהוראה מתקנת בצפון הארץ
12/04/05 22:08
2צפיות
שלום לך ד"ר פלוטניק, האם יש מישהו העוזר לחיות עם ילדים עם הפרעות קשב בדרך זו באיזור הצפון? אני גרה בעמק הירדן - על שפת ים כנרת.
תודה
עזרה על שפת כנרת
12/04/05 22:50
4צפיות
לצערי אינני יודעת על קיומן של קבוצות הדרכה להורים לילדים עם הפרעות קשב באיזור זה. עם זאת אני ממליצה בפניך להתענין בתחנה הפסיכולוגית שנמצאת באזור יתכן והם מכירים ויודעים. בהצלחה, רונית פלוטניק.
תודה
12/04/05 22:52
לרונית שלום!
תודה רבה שענית על שאלתי.
ובמסגרת ניצן יש לבני מורה בהוראה מתקנת.
תודה על עזרתך
תודה לד"ר רונית על התשובות החשובות
14/04/05 22:14
שהאירו את עינינו להבין לעומק את ההתמודדות הרגשית של ילדינו.
Flix
עוה

עוה"ד יסמין וענבר לוינבוק

כל המידע אודות תביעות בנקים! הכנסו עכשיו>>

פורום השקעות נדל

רוצים לקנות נכס בארה"ב?

פורום השקעות נדל"ן בארה"ב הצטרפו לשיחה עכשיו >>

עסקים נבחרים

עוד...
רוצה שהעסק שלך יופיע בתפוז עסקים?

האזור שלי בפורום
לעמוד הפורום